Πιθανή αναβάθμιση συστήματος

arav

New member
31 May 2011
25
Διαθέτω ένα ζευγαρι ενισχυτών Pass Labs Χ-600, οι οποίοι οδηγούν αυτή τη στιγμή ένα ζευγάρι SONUS FABER CREMONA. Σαν προενίσχυση αυτή τη στιγμή χρησιμομοποιώ έναν λαμπάτο BAT VK-51 SE. Eναλακτικά , με καλύτερα κατά τη γνώμη μου αποτεέσματα, χρησημοποιώ μία metric Halo lio 8. Σκέπτομαι την πιθανή ηχητική αναβάθμιση αναβάθμιση αυτού του συστήματος, ίσως με αλλαγή ηχείων. Αναρωτιέμαι αν κάποιος έχει κάποια πρόταση βελτίωσης και εμπειρεία με αντίτοιχα μηχανήματα. Ο χώρος είναι περίπου 55μ2. Θα προτιμούσα καλύτερο χαμηλό και περισότερη λεπτομέρεια και καλύτερη στεραιοφωνική εικόνα.
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
Καλημερα

για τα 802D μτχ που ενδιαφέρθηκες όπως είδα, είσαι σε καλό δρόμο αν κρίνω από αυτά που λες οτι ψάχνεις

Θα σου πρότεινα να τσεκάρεις οπωσδήποτε την περίπτωση των audio physic scorpio.

Εγω (φυσικά) θα κατεληγα παλι σε ATC αλλά δεν στα προτείνω.


ΥΓ. Στα grimm τι δεν σου άρεσε? κουραστικά υστερα από ένα σημείο?
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Μια παρουσίαση στην σχετική ενότητα θα βοηθούσε,ώστε να δούμε και τα μηχανάκια και τον χώρο.
Γενικώς,σε 15 μέρες σε 2 σετ ηχείων αυτής της κατηγορίας και τώρα να πηγαίνεις και για τρίτο μας μπερδεύει λίγο...
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Re: Απάντηση: Re: Πιθανή αναβάθμιση συστήματος

Δεν έχουν αιχμηρές υψηλές;;;


Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Ειδικά με Esotar2 tweeter.
Τα έχεις ακούσει ? Αν ναι με τι συνοδά?
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Όντως σε τρία ποστ που έχεις ουσιαστικά εμπλέκεις 3 ζευγάρια ηχείων και μας μπερδεύεις ...

Πάντως, υπάρχει στις αγγελίες ένα 50άρι ATC που πιθανώς να είναι το δισκοπότηρο σου ...
 

kl11

New member
27 July 2010
73
αναβάθμιση,τέτοιου σουπερ σουπερ συστήματος !! !!!! !!σου προτεινω να ακούσεις Martin Logan
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πιθανή αναβάθμιση συστήματος

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Ειδικά με Esotar2 tweeter.
Τα έχεις ακούσει ? Αν ναι με τι συνοδά?

όταν το ηχείο είναι αιχμηρό,τι να σου κάνουν τα συνοδά!!!
Με Plinius τα έχω ακούσει

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

αναβάθμιση,τέτοιου σουπερ σουπερ συστήματος !! !!!! !!σου προτεινω να ακούσεις Martin Logan
Martin Logan????
British,παιδιά...British και θα κοιμάστε ήσυχοι
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,783
Μεσευρώπη
Ας περιμένουμε και την αντίδραση του μέλους που άνοιξε το νήμα. Γράφτηκαν αρκετές προτάσεις και σχόλια, αλλά για να μπορούμε να προτείνουμε κάτι υπεύθυνα μας λείπουν πολλές πληροφορίες, όπως το ποσό που θα διατεθεί, ο χώρος, η μουσική που θα παιχτεί κλπ. Μιά παρουσίαση του συστήματος, που ακούγεται πολύ ενδιαφέρον, θα μας λύσει πολλές απορίες. Αναμένουμε λοιπόν, και στο ενδιάμεσο διάστημα θα παρακαλούσα το νήμα να μη γίνει chat, απόντος μάλιστα του άμεσα ενδιαφερόμενου.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πιθανή αναβάθμιση συστήματος

όταν το ηχείο είναι αιχμηρό,τι να σου κάνουν τα συνοδά!!!
Με Plinius τα έχω ακούσει




Διαφωνώ κάθετα στα περί αιχμηρού.

Αιχμηρά είναι τα Β&W, ενώ τα PMC μάλλον siblilant θα έλεγα.

Ο καθένας με τα γούστα του. Ας τα ακούσει ο άνθρωπος κι αποφασίζει.
 

arav

New member
31 May 2011
25
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πιθανή αναβάθμιση συστήματος

Aπό τη μικρή μου εμπειρία με ασυστήματα ήχου, έχω διαπιστώσει τα εξής:

!) Τα 802δD δε τα έχω πυθενα ακούσει να παίζουν αντάξια της φήμης τους, ούτε καν στην αντιπροσωπεία , ενώ στάθηκε αδύνατον να βρω ένα ζευγάρι για να παίξει στο χώρο μου. Λογικό, εν μέρει, αν σκεφτείς τη δυσκολία μεταφοράς τους. Από την άλλη είναι αδύνατον να αγοράσεις ένα ηχείο τέτοιας αξίας καινούργιο ή μεταχειρισμένο χωρίς να είσαι σίγουρος ότι σου ταιριάζει. Οσο για τα Grimm. Δυστυχώς αυτά είναι η αιτία του κακού, καθώς αυτή τη στιγμή , παίζουν στον ίδιο χώρο με το το άλλο σύστημα. Οσο βρίσκονται ακόμη εκεί, (σκέπτομαι να τα ανεβάσω στο σαλόνι αντί για το υπόγειο) το άλλο σύστημα ή πρέπει να πουληθεί , ή να φτάσει τουλάχιστον σε αντίστοιχο επίπεδο της αξίας του. Επειδή και τα δύο είναι πολύ δύσκολα, κυρίως από οικονομικής απόψεως, μέχρι στιγμής απλά δε το χρησιμοποιώ και μου ''πιάνει'' το χώρο. Δοκιμές με ηχεία εύκολα στη μεταφορά όπως τα Magneplan, απλά απέδειξαν του λόγου το αληθές όσον αφορά τη συνέργεια των μηχανημάτων και του χώρου. Όσον αφορά τη μουσική , ακούω όλα τα είδη, χωρίς ακρότητες, πχ δεν ακούω Heavy metal στα 100db. Προτιμώ κλασική ,και jazz ,αλλά ακούω και rock. Eχω αρκετή εμπειρεία για να ξέρω τι να περιμένω από ένα σύστημα ήχου που εκ των πραγμάτων δε μπορεί να αναπαράγει ρεαλιστικά μια συμφωνική ορχήστρα ή μία ροκ συναυλία και φυσικά δεν περιμένω κάτι τέτοιο, ακόμη και από μονομπλόκ των εξακοσίων βατ ανά κανάλι. Οσο για την αξία αγοράς με τα παρόντα δεδομένα δε θα ήθελα να ξεπεράσω την αξία μηχανημάτων που θα ανταλλάξω δηλαδή την αξία (;) που έχουν αυτή τη στιγμή μηχανήματα που ''κάθονται'' όπως ο προενισχυτής ενα DAC AUDIO Research DAC7 καιο τα ηχεία . Δηλαδή 6 με οκτώ χιλιάδες ευρώ.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Φοβάμαι ότι μπερδεύθηκα έτι περαιτέρω ... τα grimm σου αρέσουν ή όχι ; αναγνωρίζεις ότι είναι καλά, πλην δεν είναι του γούστου σου ; είναι τόσο καλά, αλλά θα χρειασθεί να διώξεις τους παςς που υπεραγαπάς ; τι ακριβώς συμβαίνει ;
 

arav

New member
31 May 2011
25
To πράγμα είναι απλό. Αυτή τη στιγμή έχω δύο συστήματα. Προτιμώ με διαφορά το Grimm έναντι του συστήματος με τους Pass. Eχω δύο επιλογές. Η πουλάω το παλιό μου σύστημα και κρατάω μόνο τα Grimm, ή το αναβαθμίζω και φτιάχνω δύο εφάμιλα συστήματα, ένα στο υπόγειο και ένα στο σαλόνι. Η πώληση ολόκληρου του συστήματος, φαίνεται σήμερα δύσκολη και μπελαλίδικη ,καθώς θα χρειαστεί να το ''σκοτώσεις'' σε εξευτελιστικές τιμές. Εναλακτικά μπορώ να προσπαθήσω να το ''αξιοποιήσω'' πουλώντας μέρος των μηχανημάτων που δε χρειάζομαι για να το αναβαθμίσω και να το χρησιμοποιήσω ως δεύτερο σύστημα ,αντί να ''κάθεται'' εκτός λειτουρεγείας ή να χρησιμοποιείται μόνο σαν δεξί αριστερό κανάλι σε Home CiNEMA, όπως κάνω τώρα.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Αν θυμάμαι σωστά,την απάντηση στην δίνει η ίδια η Grimm που λέει πως προορίζει τα ηχεία της για πολύ μικρότερο χώρο από τα 55 μ².
Αν κάποιος από τους χώρους που αναφέρεις είναι μικρότερος,τα κρατάς αφού είναι πολύ καλά σε αυτό που κάνουν και σου αρέσουν (εννοείται αφού τα απέκτησες ),φτιάχνεις εκεί το δικάναλο σου και δίνεις τα υπόλοιπα (εκτός της πηγής φυσικά).

Αν οι χώροι είναι και οι δύο μεγάλοι,αντίστοιχα.
Αν δεν κρατήσεις τα Grimm όμως κι εφ' όσον έχεις καλομάθει,θα πρέπει να βάλεις και μια καλή μέτρηση και φροντίδα χώρου στα έξοδα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,418
Θεσσαλονίκη
Κι εμένα τα dynaudio μου ακουγονται αρκετα ενδιαφέροντα. Πάντως αφού σου αρέσουν τα grimm (που προσωπικά με παραξενευει καθώς όταν τα άκουσα στην έκθεση μου ακούστηκαν απλα αδιάφορα) μάλλον είσαι για μονιτορε ήχο. Τωραωτο πως θα τον ακουσεις... Εχεις ζητήσει αποστολή κάποιων ηχείων απο αυτά που σε ενδιαφέρουν στο χώρο σου; μιλησες με κάποιον αντιπρόσωπο;
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Tα Grimm συνοδεύονται από τα sub τους?

Αν όχι, δοκίμασε να τα φέρεις για μια ακρόαση στον χώρο σου..
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,418
Θεσσαλονίκη
Βλέπω επίσης οτι ο προενισχυτης στα 20hz βάσει μετρήσεων stereophile φτανει στα 4.7k ω αντίσταση εξόδου. Ο pass τι αντίσταση εισόδου έχει; μήπως εχεις έντονο roll off και απο αρκετά νωρίς;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Πιθανή αναβάθμιση συστήματος

Βλέπω επίσης οτι ο προενισχυτης στα 20hz βάσει μετρήσεων stereophile φτανει στα 4.7k ω αντίσταση εξόδου. Ο pass τι αντίσταση εισόδου έχει; μήπως εχεις έντονο roll off και απο αρκετά νωρίς;

20/30ΚOhm.
Πολύ μικρή για 4.7Κ,όντως.