Φόρτιση από άλλο τηλέφωνο;

17 June 2006
23,484
Αθήνα
Πόσες φορές δεν έχει τύχει στην παρέα κάποιος να ξεμένει από μπαταρία στο κινητό του;

Μην μου πείτε ότι θα βγάλετε όλως δια μαγείας από την τσέπη σας ένα power bank....:flipout:


Απ´όσο έψαξα στο google γίνεται να φορτίσει ένα κινητό από άλλο κινητό με OTG καλωδιάκι.

Επειδή όμως αποκλείεται να έχετε πάνω σας ούτε καν το καλωδιάκι, αυτό που δεν βρήκα είναι αν υπάρχει αντάπτορας/στικάκι (για να μπαίνει στα κλειδιά) που να είναι και από τις δυό μεριές micro usb.
Φανταστείτε σαν αυτό που έχω αλλά να είναι και από τις δυό μεριές micro usb:
http://www.amazon.co.uk/Kingston-Technology-64GB-Micro-Flash/dp/B00LIXJ54K



Υπάρχει λέτε;
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Γιατι δεν κρεμας ενα τετοιο στα κλειδια σου ?

http://www.htb-tek.com/html_products/car-key-power-bank-115.html

115_0.jpg
 
17 June 2006
23,484
Αθήνα
Πρώτον: ΤΕΡΑΣΤΙΟ για κλειδια (σε σχέση με το στικάκι/αντάπτορα) . Αν δεις την φωτογραφία είναι πιό πλατύ ακόμα κι από το S3 ! Μην σε ξεγελάει που το βλέπεις μόνο του με το γαντζάκι.


Δεύτερον και σημαντικότερο (για μένα) : Απεταξάμην άλλη συσκευή φόρτισης = ακόμα μια έννοια στο κεφάλι. Εκτός αυτού, με μαθηματική ακρίβεια όταν θα το χρειάζεσαι θα είναι αφόρτιστο. Στάνταρ. :flipout:

Σκέφτομαι μήπως δουλέψει το διπλό στικάκι που έχω (που είναι OTG) σε συνδυασμό με ένα τέτοιο ανταπτοράκι:

http://www.amazon.co.uk/Accmart-Fem...6250&sr=1-10&keywords=female+usb+to+micro+usb
 

nvianitakis

Supreme Member
28 December 2007
3,592
Χαλάνδρι
Είσαι σίγουρος ότι μπορεί μέσω του micro ενός τηλεφώνου, να φορτίσεις άλλο τηλέφωνο; Δεν νομίζω να μπορείς... Πως θα δίνει τόσα πολλά mAh έξοδο για την φόρτιση;
Κατευθείαν από μπαταρία το ξέρω ότι γίνεται, αλλά μέσω microUSB, πρώτη φορά το ακούω.
 
17 June 2006
23,484
Αθήνα
Σαφώς κι έχω στο αμάξι (2Α) φορτιστή και καλώδιο κλπ, αλλά μιλάω για την περίπτωση που ξεμένεις και δεν έχεις κοντά σου ούτε laptop , ούτε αμάξι, ούτε φορτιστή μπρίζας .

Δεν θα ήταν ωραία ιδέα να βγάλεις ένα μικροσκοπικό στικάκι από τα κλειδιά σου και να σωθείς από άλλους με 3-4% μπαταρία;

Για δείτε τι γράφει ένας εδώ:
http://www.trishtech.com/2014/09/share-battery-charge-between-two-android-devices/
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Δεν θα ήταν ωραία ιδέα να βγάλεις ένα μικροσκοπικό στικάκι από τα κλειδιά σου και να σωθείς από άλλους με 3-4% μπαταρία;

Οχι, καλυτερα με ενα μπρελοκ στικακι φορτισης.
Αυτη η μεθοδος ειναι πολυ επικινδυνη.

- Τι κανεις Τασο. ?
- Εχμ, λιγο το κινητο σου συνδεω στο δικο μου για να σου παρω λιγο μπαταρια.
- Αστο κατω και εγω λιγη εχω.
- Μα την εχω αναγκη σου λεω, ξεμενω.
- Ρε ασε κατω το κινητο μου, θα μεινω και περιμενω τηλ απο γκομενα.
- Εγω σχεδον εμεινα, ασε με σου λεω.
- Ρε μην τραβας...
- Αστο κατω ρεεε....
:help:
 
17 June 2006
23,484
Αθήνα
Εχω στο συρτάρι 2-3 μοντέλα.....ακόμα και με ΑΑ μπαταρίες. Μια φορά τα χρησιμοποιήσα και τέλος. Μιλάς σε άνθρωπο που το μοναδικό πράγμα που κουβαλάω πάνω μου είναι το κινητό , άντε και τα κλειδιά.

Εξτρα κουβαλήμα απλά ΔΕΝ παίζουν για μένα.

Υ.Γ. αν και προχθές βαρέθηκα να πάρω ακόμα και τα κλειδιά και την έκαναν όλοι και έμεινα απ' έξω και περίμενα μια ώρα στην σκάλα να έρθει κάποιος να μου ανοίξει..... :flipout::flipout::flipout:
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
εισαι περιπτωση! :p

Εγω εχω παντα τσαντακι μαζι μου, με οτι μπορεις να φανταστεις μεσα... usb chargers, OTG, usb stick, usb cable, και πολλα ακομα !
Μηπως ειναι καιρος να παρεις κατι τετοιο ? :p

_belt_ii_2_1.jpg
 
17 June 2006
23,484
Αθήνα
Καλά εντάξει.Δηλαδή θες να μου πεις ότι οι περισσότεροι κουβαλάνε τέτοια πράγματα ΠΑΝΤΑ πάνω τους.....



Ούτε σε ταξίδι δεν κουβαλάω εγώ τέτοιο πράγμα. :flipout:
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,106
ΑΘΗΝΑ
Έχετε δοκιμάσει να ξεμείνετε από μπαταρία να δείτε πόσο ωραία είναι να ξέρεις ότι δεν πρόκειται να χτυπήσει το κινητό σου;
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,082
Λιβαδειά

Energizer Power Sharing Cable



9.90 στο e-shop


Με αυτό το καλώδιο ρεύματος φόρτισης, μπορείτε να μοιραστειτε την ενεργεια μεταξύ συσκευών USB
(smartphones. smartwatch. tablet),Οπότε αν το τηλέφωνό σας δεν έχει μπαταρία, αλλά ένας φίλος
έχει μπαταρία που του περισσεύει μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό το καλώδιο για να δώσετε στη
συσκευή σας μια ώθηση!

  • Μήκος: 15 εκατοστά.
  • Διεπαφή: USB 2.0 (μόνο φόρτιση).
  • Συμβατότητα: Συσκευές Micro-USB με OTG λειτουργία.
  • Καλώδιο: Micro-USB σε Micro-USB (αρσενικό / αρσενικό).
  • Εγγύηση: 1 έτος.


Energizer_Power_Sharing_cable_1.jpg


Energizer_Power_Sharing_cable_2.jpg