Κόλλες & Υλικά συγκόλλησης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Ανοίγω αυτό το νήμα για να συλλέξουμε όλες τις πληροφορίες που έχουμε για το θέμα της συγκόλλησης υλικών.
Ξεκινάω με δύο κόλες τύπου Super Glue που χρησιμοποιώ αρκετό καιρό τώρα και βλέπω ότι είναι πάρα πολύ καλές σε ότι υλικό και να τις έχω χρησιμοποιήσει. Επίσης είναι σε συσκευασία που είναι αρκετά οικονομική λόγω ποσότητας περιεχομένου σε σύγκριση με τα μικρά σωληνάρια που κυκλοφορούν στην αγορά.
Η εταιρία κατασκευής έχει μεγάλη ιστορία στο χώρο και οι κόλλες που παρασκευάζει θεωρούνται κορυφή από χρήστες σε διάφορες εργασίες.
Κατασκευάζονται από την http://www.caglue.com/ όπου θα δείτε και όλες τις λεπτομέρειες.
Οι κόλες που χρησιμοποιώ είναι:
ACcf6wg.jpg
[/IMG]
ZRK7AU6.jpg
[/IMG]​
Η κόκκινη σε πιο υγρή μορφή ώστε να εισχωρεί και στην παραμικρή ρωγμή κολλώντας δυνατά.
Και η κίτρινη Super T σε gel μορφή και λίγο πιο αργής σχετικά πήξεως που κολλά πολύ γερά.
Από τότε που τις χρησιμοποιώ έχω καταργήσει την χρήση εποξικών - δύο μιγμάτων κλπ
Με την κίτρινη ¨έραψα¨ εξωτερικά το ρεζερβουάρ βενζίνης του χορτοκοπτικού μου Briggs & Stratton που αποτελείτο από δύο μέρη και στην ένωση κάπου έσταζε. Αποτέλεσμα άψογο
Εγώ τις προμηθεύομαι από τοπικό κατάστημα που τις κάνει εισαγωγή.
Ελλάδα απ´ ότι είδα δεν στέλνει η εταιρία απ’ ευθείας αλλά υπάρχει η δυνατότητα παραγγελίας από τα καταστήματα των ¨ομαδικών¨ παραγγελιών.
Καλό θα ήταν να προσθέσετε και άλλων ειδών κόλλες (ξυλόκολλες κλπ )που έχετε χρησιμοποιήσει και έχετε καλές εντυπώσεις ή ακόμα και κακές (για να τις αποφεύγουμε).
 
Last edited by a moderator:

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Re: Κόλες & Υλικά συγκόλησης

Ωραιο θρεντ. Ευγε Νικο.

Να βαλω τη BISON PU MAX που κολλησα προσφατα και ειναι πολυ καλη ειδικα για ξυλο. Αφριζει γυρο στο 5-10% ωστε να 'μαζευει' διαφορες αστοχιες στην κολληση..

Ξυλόκολλα πολυουρεθάνης Bison Pu Max, αδιάβροχη και από νερό θάλλασας, για εσωτερική και εξωτερική χρήση. Κατάλληλη για ξύλο, μέταλλο, τούβλο, πέτρα και πλαστικό.


2013321525322794616203459102jK9A6z9L64d82pjX0302.jpg
 
Last edited:

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Re: Κόλες & Υλικά συγκόλησης

Πολύ ωραίο θέμα και χρήσιμο.

Για ξυλόκολες θα με ενδιέφερε κι εμένα οσον αφορά τις ποιότητες κόστος κτλ.
 

IOANNISTSA

AVClub Addicted Member
10 July 2012
2,147
Re: Κόλες & Υλικά συγκόλησης

Σε ένα συντριβανάκι δαπέδου που έχω έχει τρυπήσει στο κάτω μέρος το δοχείο του νερού. η τρύπα/ες δεν είναι ορατές με το μάτι.

Μπορεί κάποια κόλλα να το στεγανοποιήσει ?
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Re: Κόλες & Υλικά συγκόλησης

Εγώ Γιάννη επειδή έχω αυτές τις κόλλες που περιγράφω θα χρησιμοποιούσα κάποια από τις δύο. Στο ρεζερβουάρ που περιγράφω έσταξα κόλλα γύρω γύρω εξωτερικά υπήρχε όμως η πατούρα των δύο τεμαχίων που εμπόδιζε να κυλίσει η κόλα έξω.
Εσύ μάλλον θέλεις κάποιο υλικό για να τοποθετηθεί εσωτερικά του δοχείου.Ίσως κάποιο στεγανωτικο που χρησιμοποιούν για μονώσεις.
Μια φωτογραφία θα βοηθούσε για να δούμε πως είναι η δεξαμενή και τι πρόσβαση έχει.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Κόλες & Υλικά συγκόλησης

Σε καποια φαση χρησιμοποιουσα σιλικονουχα κολα loktite οταν ειχα ενυδρεια. Μαλλον θα κανει Γιαννη. Γενικα λεγονται waterproof sealants αν θες να το ψαξεις παραπανω.
http://www.loctiteproducts.com/p/cn...Loctite-Clear-Silicone-Waterproof-Sealant.htm

51hyMFltveL.jpg
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Re: Κόλες & Υλικά συγκόλησης

Για οργανοποιια και γενικα για ξυλοδουλειες μια ειναι η κολλα. Titebond. Καθαριζει με νερο, ξεπλενεται ευκολα απο τα δακτυλα και οταν στεγνωσει γινεται ενα με το ξυλο. Μαλιστα σε ενωση δυο κομματιων κεδρου 3χιλιοστων οταν εσπασα καταλαθος ενα κομματι, εσπασε σε νερο παραδιπλα και οχι στην ενωση της κολλας.
204.jpg


Εγω χρησιμοποιω την κοκκινη. Υπαρχουν και αλλες για σκουρο ξυλο, μεχρι και Hide glue που ειναι ετοιμη για χρηση απο το σωληναριο.
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Re: Κόλες & Υλικά συγκόλησης

Αυτές που έβαλα χρησιμοποιούνται και στην οργανοποιία απ' ότι είδα ρίξε μια ματιά εδώ προς την μέση της σελίδας http://www.caglue.com/How-to-use-our-CA-glue-_ep_48.html
Δεν έχω ασχοληθεί με την οργανοποιία και είμαι σίγουρος ότι το κατέχεις το θέμα... αλλά ψάχνοντας καμιά φορά βρίσκεις και κάτι που μπορεί να σε ενδιαφέρει.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Re: Κόλες & Υλικά συγκόλησης

Μολις ειδα την κολλα που ελεγε gap filling αμεσως πηγε το μυαλο μου σε κατι Video του O'Brien που ειχα δει και τελικα και αυτος αυτη χρησιμοποιει(την κοκκινη) για να γεμισει τα κενα στα δεσιματα. Θα την προτιμησω, αφου υπαρχει και στην Ελλαδα.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Κόλες & Υλικά συγκόλησης

Μπραβο Νικο, φαινεται πολυ αξιολογη κολα.
Στο amazon.com κοστιζει κατω απο 10 ευρω και εδω 4-5 φορες πανω... κριμα.

Το οτι ειναι σε αρκετη ποσοτητα, δεν ξερω τι μπορει να συνεπαγεται οταν την εχεις στο ραφι πανω απο καποιους μηνες. Ισως οι μικρες συσκευασιες να ειναι βολικοτερες. Αναλογα και την χρηση που κανεις στην κολα βεβαια.
Προσωπικα χρησιμοποιω ακομα εποξικες, δυο στοιχειων, τις παλιες κλασσικες κολες. Η αξιοπιστια τους με κανει και παραμενω πιστος :))
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Κόλες & Υλικά συγκόλησης

Εδω ειναι : Cordobond. Υπηρχε σε ολα τα καραβια απαραιτητως τουλαχιστον εως και 10 χρονια πριν. Γινεται σιδερο. Τρυπιεται και λιμαρεται κανονικα.
Τελευταια σοβαρη δουλεια, με την χρηση της υαλοταινιας, μπαλωσα χαλκοσωληνα νερου που εσταζε μεσα στον τοιχο. Ακομα η τρυπα στον τοιχο ειναι ανοιχτη (καλυμενη αριστοτεχνικα βεβαια..:) να τσεκαρω για τυχον διαρροη.

14247860727_9b994d89c1_b.jpg


http://www.cordobond.com/index.html
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Ευχαριστώ Μιχάλη.
Συμφωνώ για τις κόλλες 2 μιγμάτων και εγώ τέτοιες χρησιμοποιούσα αλλά είναι λίγο μπελάς το ανακάτεμα (χώρο να τις αναμείξεις -σπάτουλα-) και όλο και κάτι μου περίσσευε... το κοίταγα και βασάνιζα το μυαλό μου ...τι άλλο ήθελα να κολλήσω γμτ... κάτι αλλά δεν θυμάμαι :flipout:

Τώρα για την τιμή και εγώ κάπου εκεί στα 10-15 την αγοράζω, θα ρωτήσω αύριο για σίγουρα.

""Ακομα η τρυπα στον τοιχο ειναι ανοιχτη (καλυμενη αριστοτεχνικα βεβαια..:)""

Να φανταστώ καδράκι από πάνω σε στυλ κρυφό χρηματοκιβώτιο :flipout:

Χρόνο διατήρησης δίνουν :
Storage and shelf life

All CA glues have a shelf life. NCF Quick and our other accelerators do not have a set shelf life, although they should be kept in cool areas (below 80 degrees Fahrenheit) not in direct sunlight. Our Super Solvent debonder is not subject to a shelf life.
CA glue shelf lives vary depending on bottle quantity as follows:

------------------- at Room Temperature -------------------
1/4 oz Six months
1/2 oz Nine months
1 oz, 2oz One year
4 oz One year, three months (approximately)
CA glue shelf life is adversely affected by storage in hot areas (above 80 degrees Fahrenheit).
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Σουπερ γκλου με σοδα? η με τριμα απο κοκκαλο? :))
Kαι τα δυο οπως φαινεται οτι δημιουργουν ενα σκληρο μιγμα!!

Καλο κολπακι παντως, θενκς τσιφ!
 

tsif86

Senior Member
19 July 2014
462
Χαλάνδρι
Το άκουσα αυτό το κόλπο πρώτη φορά από τον Adam Savage.
Η σόδα επιταχύνει πάρα πολύ το στέγνωμα τις κόλλας και γεμίζει και μικρά κενά.
Απλά θέλει προσοχή γιατί στεγνώνει πολύ πιο γρήγορα από ότι κανονικά.
Αν έχεις δυο επιφάνειες βάζεις στην μια μικρή ποσότητα σόδας και την τρίβεις με το δάχτυλο σου για να απλωθεί παντού μετά βάζεις στην άλλη κυανοακρυλική κόλλα και με προσοχή τις ενώνεις.
Σε μικρορωγμές και κενά βάζεις από την πλευρά που δεν είναι ορατή χαρτοταινία η κάτι άλλο παρόμοιο για να μην τρέξει η κόλλα και περνάς μικρές στρώσεις του υλικού που έχεις για την πλήρωση σε μορφή σκόνης και από πάνω την κόλλα
Πάντα λεπτή στρώση υλικού για να ποτίσει καλά με κόλλα.
Επίσης μπορεί να ανακατευτεί με σκόνη ξύλου,γρανίτη,μαρμάρου κτλ και να στιλβωθεί.

Και εδώ ως φινίρισμα.
https://www.youtube.com/watch?v=I-FXOsMR2tY
 
Last edited:

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Το έχω παρατηρήσει με σκόνη ξύλου + κόλλα μοντάζ. Την λευκή παχύρευστη της UHU...

Ετσι φτιάχνω τις ατέλειες στο ξύλο γεμίζω κενά ρωγμές σπασίματα κτλ. Εξαιρετικό αποτέλεσμα και γερό σαν πέτρα.
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Πληροφοριακά, φτιάχνονται ακόμα κόλλες από κόκκαλα και αίμα...

Τις χρησιμοποιούν στην βιομηχανία ξύλου (δεν ξέρω την συχνότητα βέβαια)!
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Το αιμα τι ομαδα πρεπει να ειναι....:violent-smiley-008:

Εγω τελευταια χρησιμοποιω παρα πολυ, μεχρι αηδιας, θερμοσιλικονι πιστολιου.
electrictools_photo561.jpg

Οτι εχει σχεση με ξυλο, που δεν δεχεται πιεσεις και τραβηγματα δυνατα χρησιμοποιω αυτη για γρηγορη και δυνατη κολληση. Ενιοτε και αναλογα με τη χρηση ισως χρησιμοποιησω και βιδα.
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Το αιμα τι ομαδα πρεπει να ειναι....:violent-smiley-008:

Εγω τελευταια χρησιμοποιω παρα πολυ, μεχρι αηδιας, θερμοσιλικονι πιστολιου.
electrictools_photo561.jpg

Οτι εχει σχεση με ξυλο, που δεν δεχεται πιεσεις και τραβηγματα δυνατα χρησιμοποιω αυτη για γρηγορη και δυνατη κολληση. Ενιοτε και αναλογα με τη χρηση ισως χρησιμοποιησω και βιδα.

Δεν ξέρω Νέκτ :p

Πάντως κάνει δουλειά...