LG 55EC930V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tolispolo

New member
12 June 2007
67
Hxostil το input lag έχω διαβάσει σε πολλά forums και sites ότι είναι στα 34ms αν βάλεις εννοείται game Mode και βάλεις επιλογή pc-mode!Εννοείται όταν θα έχω προσωπική άποψη θα το γράψω, όπως για τα δυναμικά που ρωτάς.
Τώρα 34ms είναι αρκετά καλά αν φανταστείς πως η H7000 που έχω τώρα έχει 39ms και δεν έχω κανένα πρόβλημα ακόμα και σε fps που παιζω.
Tolispolo Αντε πάρτην πριν από εμένα και περιμένω εντυπώσεις! !


Λοιπον φιλε Σπυρο τελικα οπως σου ειπα σε προλαβα!!!!

Η τηλεοραση εινα στα χερια μου απο χτες το βραδυ και μπορω να πως ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ!!!!

Το μαυρο ειναι μαυρο και οχι ξεπλυμενο κατι σαν μαυρο, τα χρωματα ειναι ζωντανα και η εικονα ακομα και σε SD περιεχομενο ειναι παρα πολυ καλη.
Για HD υλικο η εικονα χωρις καν να εχω ψαξει τις ρυθμισεις και να την φερω στα μετρα μου ειναι το κατι αλλο.Ειδικα σε σκοτεινες σκηνες η λεπτομερεια και οι αποχρωσεις του μαυρου και του γκρι ειναι τρομερες!!!(James Bond: SkyFall στην εισαγωγη και GRAVITY που δοκιμασα).
Το webos ειναι αρκετα ευχρηστο και αρκετα γρηγορο, καμια σχεση με πολυ αρνητικες αναφορες που ειχα διαβασει σε ξενα forum.
Το 3d πολυ καλυτερο απο τις αλλες passive 3d που εχω δει και σε αυτο βοηθα πολυ το μαυρο και η αντιθεση που βγαζει σε συγκριση με τις απλες LED τηλεορασεις.

Το μονο αρνητικο που εντοπισα μεχρι τωρα ειναι φαινομενο vertical banding σε μικρο σημειο (4 εκ. περιπου) περιπου στο κεντρο της οθονης σε γκρι στατικη εικονα που δοκιμασα, το οποιο ευτυχως δεν φαινεται σε κανονικη ροη της εικονας παρα μονο σε καποιες περιπτωσεις που αν το ξερεις το σημειο και εστιασεις εκει αποκλειστικα μπορεις να το διακρινεις.

Αυτα μεχρι στιγμης!Για οτι νεοτερο θα ενημερωσω!Παω να την σκαλισω λιγο ακομα γιατι η ατιμη ειναι πειρασμος!!!
 

Nti]nos

Senior Member
19 October 2014
692
Απάντηση: LG 9300-OLED

Oταν λες σε sd, εννοεις και την digea; εκει τι λεει;
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: LG 9300-OLED

...Το μονο αρνητικο που εντοπισα μεχρι τωρα ειναι φαινομενο vertical banding...

Δηλαδη με απενεργοποιημενο το truemotion δεν παρατηρεις ενοχλητικο judder/stuttering. ?
Τα reviews το αναφερουν σαν αρνητικο γιατι προφανως στην LG ειναι αρκετα εμφανες και ενοχλητικο απο οτι λενε. Μιας και την δοκιμαζεις ριξε και λιγο φως σε αυτο τον τομεα, θα ειναι ενδιαφερον να μαθουμε εαν ειναι υπερβολες ή εχουν μια δοση αληθειας.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Re: LG 9300-OLED

Δηλαδη με απενεργοποιημενο το truemotion δεν παρατηρεις ενοχλητικο judder/stuttering. ?
Τα reviews το αναφερουν σαν αρνητικο γιατι προφανως στην LG ειναι αρκετα εμφανες και ενοχλητικο απο οτι λενε. Μιας και την δοκιμαζεις ριξε και λιγο φως σε αυτο τον τομεα, θα ειναι ενδιαφερον να μαθουμε εαν ειναι υπερβολες ή εχουν μια δοση αληθειας.

Έτσι, έγραψαν τα "reviews" του "Cosmopolitan" για judder και το δέσαμε κόμπο από τότε... :p
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: LG 9300-OLED

Μεγεια και καλες θεασεις!
Αντε να ακουσουμε και κανενα σχολιο απο κατοχο.
Αυτο με το vertical banding εχει ξανααναφερθει και σε αλλες περιπτωσεις oled? Δε θυμαμαι να εχω πετυχει καποια αναφορα. Περισσοτερα κοινα απ'οτι νομιζα εχουν τελικα με τις plasma, μου φαινεται...
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: LG 9300-OLED

Λοιπον φιλε Σπυρο τελικα οπως σου ειπα σε προλαβα!!!!

Η τηλεοραση εινα στα χερια μου απο χτες το βραδυ και μπορω να πως ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ!!!!

Το μαυρο ειναι μαυρο και οχι ξεπλυμενο κατι σαν μαυρο, τα χρωματα ειναι ζωντανα και η εικονα ακομα και σε SD περιεχομενο ειναι παρα πολυ καλη.
Για HD υλικο η εικονα χωρις καν να εχω ψαξει τις ρυθμισεις και να την φερω στα μετρα μου ειναι το κατι αλλο.Ειδικα σε σκοτεινες σκηνες η λεπτομερεια και οι αποχρωσεις του μαυρου και του γκρι ειναι τρομερες!!!(James Bond: SkyFall στην εισαγωγη και GRAVITY που δοκιμασα).
Το webos ειναι αρκετα ευχρηστο και αρκετα γρηγορο, καμια σχεση με πολυ αρνητικες αναφορες που ειχα διαβασει σε ξενα forum.
Το 3d πολυ καλυτερο απο τις αλλες passive 3d που εχω δει και σε αυτο βοηθα πολυ το μαυρο και η αντιθεση που βγαζει σε συγκριση με τις απλες LED τηλεορασεις.

Το μονο αρνητικο που εντοπισα μεχρι τωρα ειναι φαινομενο vertical banding σε μικρο σημειο (4 εκ. περιπου) περιπου στο κεντρο της οθονης σε γκρι στατικη εικονα που δοκιμασα, το οποιο ευτυχως δεν φαινεται σε κανονικη ροη της εικονας παρα μονο σε καποιες περιπτωσεις που αν το ξερεις το σημειο και εστιασεις εκει αποκλειστικα μπορεις να το διακρινεις.

Αυτα μεχρι στιγμης!Για οτι νεοτερο θα ενημερωσω!Παω να την σκαλισω λιγο ακομα γιατι η ατιμη ειναι πειρασμος!!!

καλοθεατη..εκανες καλη επιλογη..τωρα η φωτεινότητα οταν γεμιζει φως το πάνελ ειναι αρκετη?
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Re: LG 9300-OLED

Tolispolo μπράβο ρε φίλε! !! Λοιπόν περιμένω ανάλυση καλύτερη όταν ασχοληθείς περισσότερο μαζί της!
Δεν μας είπες τα σημαντικοτερα από πιο κατάστημα την πήρες την τιμή πέτυχες αν την έψαξες για καμένα pixels!
Όσο για το judder που λέτε μερικοί φίλοι εδώ, έχω διαβάσει σε forums από owners ότι με τα Update της lg δεν έχει πλέον judder θα μας πει όμως καλύτερα ο φίλος tolispolo!
Εγώ θέλω να μου πεις αν παίζεις σε ps4 πως τα πάει και σε αυτό τον τομέα!
Τέλος όπως σας είπα εγώ την έχω δέσμευση για Ιούλιο στα 2195 και αμέσως μωλης την έκλεισα η τιμής ανέβηκε στα 2370!
Aντε tolispolo καλό θεατή και απροβληματιστη περιμένουμε και άλλες εντυπώσεις! !
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Re: LG 9300-OLED

Tolispolo μπράβο ρε φίλε! !! Λοιπόν περιμένω ανάλυση καλύτερη όταν ασχοληθείς περισσότερο μαζί της!
Δεν μας είπες τα σημαντικοτερα από πιο κατάστημα την πήρες την τιμή πέτυχες αν την έψαξες για καμένα pixels!
Όσο για το judder που λέτε μερικοί φίλοι εδώ, έχω διαβάσει σε forums από owners ότι με τα Update της lg δεν έχει πλέον judder θα μας πει όμως καλύτερα ο φίλος tolispolo!
Εγώ θέλω να μου πεις αν παίζεις σε ps4 πως τα πάει και σε αυτό τον τομέα!
Τέλος όπως σας είπα εγώ την έχω δέσμευση για Ιούλιο στα 2195 και αμέσως μωλης την έκλεισα η τιμής ανέβηκε στα 2370!
Aντε tolispolo καλό θεατή και απροβληματιστη περιμένουμε και άλλες εντυπώσεις! !
Καλημέρα φίλε Σπύρο!
Αφού πρώτα ευχηθώ και γω καλοθέατη και απροβλημάτιστη στο φίλο tolispolo , εσένα θα σου ευχηθώ καλό κουράγιο έως τη παραλαβή!!!!
Με έχεις - έχετε βάλει σε φαγούρα και την sony 55W905, την έχω μόλις ένα χρόνο......
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Re: LG 9300-OLED

Φίλε Leonid ευχαριστώ πολύ για της ευχές σου!Πουλά τώρα όσο είναι νωρίς την εκπληκτική Sony που έχεις και βρες κανένα φίλο να την δώσεις σε καλή τιμή και τσίμπα και εσύ την 930v!Όπως και να το κάνουμε άλλο oled άλλο Led. .
Αντε και μετά ξανά αλλάζουμε όταν πέσουν αρκετά οι Oled 4k σε 3-4 χρονάκια δηλαδή. .
 

tolispolo

New member
12 June 2007
67
Re: Απάντηση: Re: LG 9300-OLED

Καλημέρα σε ολους.Δεν μπορουσα να απαντησω χτες γιατι η κυριακη ειναι μερα αφιερωμενη στις μικρουλες και ειμαστε ολοι μερα σχεδον στο τρεξιμο!!!
Θα προσπαθησω να απαντησω σε ολους και θα ανεβασω και μερικες photo (απο iphone 4 που αδικουν την tv).

Oταν λες σε sd, εννοεις και την digea; εκει τι λεει;

Ναι εννοω digea απο OTE TV αλλα και dvd που δοκιμασα πολυ καλo upscale για 55αρα οθονη. Καμια σχεση η ποιοτητα με την 47LB730 που εχει ο αδερφος μου.

Δηλαδη με απενεργοποιημενο το truemotion δεν παρατηρεις ενοχλητικο judder/stuttering. ?
Τα reviews το αναφερουν σαν αρνητικο γιατι προφανως στην LG ειναι αρκετα εμφανες και ενοχλητικο απο οτι λενε. Μιας και την δοκιμαζεις ριξε και λιγο φως σε αυτο τον τομεα, θα ειναι ενδιαφερον να μαθουμε εαν ειναι υπερβολες ή εχουν μια δοση αληθειας.

Σε ταινιες το εχω μονιμα off και δεν παρατηρησα καποιο τετοιο φαινομενο.Η εικονα ειναι ομαλοτατη χωρις καθολου judder/stuttering ακομα και σε γρηγορες σκηνες (James Bond:Skyfall - Το κυνηγι μεσα στην πολη λιγο μετα την εναρξη). Ακομα και σε αθλητικα (ποδοσφαιρο - μπασκετ - motogp ) απενεργοποιημενο δεν παρατηρησα κατι ενοχλητικο.Στα αθλητικα το βαζω στο smooth ισως και για ψυχολογικους λογους!!:BDGBDGB53:

καλοθεατη..εκανες καλη επιλογη..τωρα η φωτεινότητα οταν γεμιζει φως το πάνελ ειναι αρκετη?

Φιλε μου δεν ξερω αν καταλαβαινω σωστα τι εννοεις (δηλ σε συγκριση με plasma tv την φωτεινοτητα) αλλα σε σκοτεινο δωματιο η εικονα ειναι τοσο φωτεινη που ανετα μπορω να την χρησιμοποιω και σε βοηθητικο λαμπατερ!!!
Σε 3d που ειδα για λιγο ενω σε αλλες passive ηταν λιγο μουντο και σκοτεινο σε αυτη την tv η εικονα ειανι πολυ φωτεινοτερη και ζωντανη και τα χρωματα πολυ πιο καθαρα και ομοιομορφα

Tolispolo μπράβο ρε φίλε! !! Λοιπόν περιμένω ανάλυση καλύτερη όταν ασχοληθείς περισσότερο μαζί της!
Δεν μας είπες τα σημαντικοτερα από πιο κατάστημα την πήρες την τιμή πέτυχες αν την έψαξες για καμένα pixels!
Όσο για το judder που λέτε μερικοί φίλοι εδώ, έχω διαβάσει σε forums από owners ότι με τα Update της lg δεν έχει πλέον judder θα μας πει όμως καλύτερα ο φίλος tolispolo!
Εγώ θέλω να μου πεις αν παίζεις σε ps4 πως τα πάει και σε αυτό τον τομέα!
Τέλος όπως σας είπα εγώ την έχω δέσμευση για Ιούλιο στα 2195 και αμέσως μωλης την έκλεισα η τιμής ανέβηκε στα 2370!
Aντε tolispolo καλό θεατή και απροβληματιστη περιμένουμε και άλλες εντυπώσεις! !

Φιλε Σπυρο η τιμη που πετυχα ειναι: 2300 σε 24 ατοκες δοσεις,Ελληνικης Αντιπροσωπειας με δωρο τη βαση και την δωροεπιταγη των 400 ευρω της LG αλλα μετα απο πολυ παζαρι μεταξυ των μεγαλων υποκαταστηματων.(Τους εβαζα να "τσακώνονται" αφου τους ελεγα την προσφορα του αντιπαλου...). Σημαντικο ρολο επαιξε οτι ενδιαφερομουν για ΔΥΟ τηλεορασεις και μολις το ακουγαν αλλαζαν σταση στη διαπραγματευση!!!Τελικα κατεληξα σε MediaM.

Καμμενα pixel δεν μπορεσα να βρω αν και την εψαξα πολυ προσεκτικα.Το μονο αρνητικο ειναι λιγο banding οπως αναφερα και πιο πριν (θα ανεβασω photo για να μου που και οι πιο ειδικοι) αν και εχω διαβασει πως η συγκεκριμενη τηλεοραση θελει "στρωσιμο" και σε καποιο review αναφερει οτι υποχωρει μετα απο ωρες λειτουργιας (για την 65ec9700)!


banding

IMG_1580.jpg
 

tolispolo

New member
12 June 2007
67
Re: Απάντηση: Re: LG 9300-OLED

Μερικες photo ακομα αλλα οπως ειπα ειναι απο κινητο (iphone 4) και χανουν παρα πολυ!!!!
 

Attachments

  • IMG_1564.jpg
    IMG_1564.jpg
    174.1 KB · Views: 547
  • IMG_1567.jpg
    IMG_1567.jpg
    89 KB · Views: 543
  • IMG_1573.jpg
    IMG_1573.jpg
    82.1 KB · Views: 546
  • IMG_1575.jpg
    IMG_1575.jpg
    151.1 KB · Views: 549
  • IMG_1591.jpg
    IMG_1591.jpg
    106.8 KB · Views: 549
  • IMG_1595.jpg
    IMG_1595.jpg
    124.9 KB · Views: 550
  • IMG_1597.jpg
    IMG_1597.jpg
    99.7 KB · Views: 552
  • IMG_1598.jpg
    IMG_1598.jpg
    164.5 KB · Views: 555
  • IMG_1601.jpg
    IMG_1601.jpg
    137.8 KB · Views: 562
  • IMG_1555.jpg
    IMG_1555.jpg
    103.1 KB · Views: 544

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Re: LG 9300-OLED

Τέλεια η νέα σου TV!Και χαίρομαι που δεν είδες judder!Αυτό ήταν κάτι που με ανησυχούσε αλλά ησύχασα και από την γνώμη σου και από άλλους χρήστες του εξωτερικού που έχω διαβάσει! Αντε να έρθει και δική μου ώρα να την απολαύσω!!
 

tolispolo

New member
12 June 2007
67
Re: LG 9300-OLED

Τέλεια η νέα σου TV!Και χαίρομαι που δεν είδες judder!Αυτό ήταν κάτι που με ανησυχούσε αλλά ησύχασα και από την γνώμη σου και από άλλους χρήστες του εξωτερικού που έχω διαβάσει! Αντε να έρθει και δική μου ώρα να την απολαύσω!!

Ευχαριστω φιλε!!!Αντε με το καλο να αποκτησεις και την δικη σου!!!! Θα ανεβασω και βιντεακι για να δεις και μονος σου, μονο που η ποιοτητα ειναι απο κινητο και χανει παρα πολυ!!!!
Οσο για το ps4 που ρωτησες δεν εχω αλλα θα γινει συντομα δοκιμη με το ps3 που εχω και θα σου πω.
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Re: LG 9300-OLED

Tolispolo Αντε φίλε μου δώσε βίντεο να τρελαθώ!!Θέλω σκοτεινές σκηνές και γρήγορες!Αν γίνεται εννοείται. .
 

tolispolo

New member
12 June 2007
67
Re: LG 9300-OLED

Tolispolo Αντε φίλε μου δώσε βίντεο να τρελαθώ!!Θέλω σκοτεινές σκηνές και γρήγορες!Αν γίνεται εννοείται. .

Φιλε μου αυριο θα προσπαθησω να ανεβασω καποιο καλυτερο...Προς το παρον δες αυτο.....Ειναι απο κινητο και αδικει πολυ την εικονα και την κινηση...
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: LG 9300-OLED

Στο βιντεακι τα μαυρα ειναι κρασαρισμενα, μηπως εχεις πολυ χαμηλα τη φωτεινοτητα; μπορει βεβαια να φταιει και το iphone. Το πετο στο σακακι του προπονητη το ξεχωριζες;
 

tolispolo

New member
12 June 2007
67
Re: LG 9300-OLED

Στο βιντεακι τα μαυρα ειναι κρασαρισμενα, μηπως εχεις πολυ χαμηλα τη φωτεινοτητα; μπορει βεβαια να φταιει και το iphone. Το πετο στο σακακι του προπονητη το ξεχωριζες;

Ναι ξεχωριζε παρα πολυ!!.Φταιει καθαρα η ληψη του τηλεφωνου καθως και τα χρωματα ειναι πιο "ζωντανα" και η φωτεινοτητα δεν εχει καμια σχεση!
Εχω φωτογραφικη καμερα που τραβαει καλυτερα βιντεο.Με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω καλυτερης ποιοτητας φωτο και βιντεο.

Εκανα το τεστ των 100hz. Οι δυο πρωτες γραμμες φαινονται καθαρα και με ομαλη κινηση, η τριτη χανει αλλα την διακρινεις, η τεταρτη φευγει πολυ σφαιρατα και πρεπει να εστιασεις αρκετη ωρα!!Η τριτη και τεταρτη αφηνουν trails αλλα δεν κολλανε στην κινηση τους.

Ποιο θα ηταν το καλυτερο αποτελεσμα γιατι δεν ηξερα τι επρεπε να παρατηρησω απο αυτο το τεστ φιλε Nti]nos?

Αν μπορει καποιος admin να βαλει σποιλερ στις photo γιατι ισως ειναι λιγο ενοχλητικο να εμφανιζονται κατευθειαν.
 
Last edited:

Nti]nos

Senior Member
19 October 2014
692
Απάντηση: Re: LG 9300-OLED

Εκανα το τεστ των 100hz. Οι δυο πρωτες γραμμες φαινονται καθαρα και με ομαλη κινηση, η τριτη χανει αλλα την διακρινεις, η τεταρτη φευγει πολυ σφαιρατα και πρεπει να εστιασεις αρκετη ωρα!!Η τριτη και τεταρτη αφηνουν trails αλλα δεν κολλανε στην κινηση τους.

Ποιο θα ηταν το καλυτερο αποτελεσμα γιατι δεν ηξερα τι επρεπε να παρατηρησω απο αυτο το τεστ φιλε Nti]nos?
Λογικα ειναι 100HZ, αλλα οσο λιγοτερα trails αφηνουν, τοσο πιο ομαλη κινηση εχεις, (λενε και στο forum και γενικα, οτι οι samsung εχουνε καλυτερη κινηση απο τις lg, γι'αυτο το συγκεκριμενο test, που ειναι πολυ δυνατο, εχει γινει με samsung tv), κοιτα και αυτο, ειναι πιο απλο, λογικα οι κινουμενοι κυκλοι, δεν πρεπει να αφηνουνε καθολου σκιες.