LG BP735 3D Blu-ray Player με Smart TV (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
41Oto9zyBLL.jpg


LG BP735



Το εχω δύο εβδομάδες τώρα και είμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.
Λογο αγορας της καταπλικτηκης ΣΕ ΕΙΚΟΝΑ 60' Plasma LG PB 5600 ,αγορασα και το br player της ιδιας μάρκας....ειναι πολύ καλό, με παρα πολυ καλη εικόνα και αξιοπρεπέστατες λεπτομέριες στην εικονα ,στο θεμα του ήχου δεν εχει κανενα προβλημα με κανενα φορματ και ακρετα καλο και ζεστο ήχο ,ειναι ΑΚΡΙΒΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ BR Player ΜΕ ΤΟ LG BP740 απλα ΔΕΝ εχει το smart control.
Στο θεμα Smart δεν ειχα απαιτησεις (περα απο καλο youtube που ηθελα) αυτο δίνει παραπάνω....εχει χαρακτηριστικά εφάμιλλα μιας smart tv,δεν εχω κανενα προβλημα απο σκληρο που του εχω επανω (1.5 τ) με ταινιες ,εχω δει αρκετες χωρις την ύπαρξη μεχρι στιγμης cinavia σε καμια ταινια (Το cinavia σου κόβει τον ήχο σε κάποιες ταινίες λόγω copyright κλπ) ,πολύ καλες δυνατότητες σαν smart χωρις προβλήματα από youtube ,google ,skype ,internet ,ιντερνετικο ραδιοφωνω ,καιρος, Miracast ,αρκετα καλο Up-Scaling σε ταινιες απο dvd αλλα και το ιντερνετ, λειτουργία Wi-Fi Direct ,πληθώρα δημοφιλών προγραμμάτων και εφαρμογών της LG Smart TV ,WiFi σύνδεση ,πολυ όμορφο ,γρήγορη ανταπόκριση και αθόρυβο...αυτα.
 
Last edited:

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Το έχω δουλέψει και σαν εικόνα σε σχέση με ένα Samung BD-D5500 και με ένα Sony BDPS-5500,
το 735 έχει λίγο μεγαλύτερο sharpness στην εικόνα με αποτέλεσμα να εμφανίζει θόρυβο σε ταινίες και αρχεία τα οποία δεν είναι καλής ποιότητας.
Με μείωση του sharpness στην τηλεόραση αυτό το φαινόμενο δεν είναι ορατό πλέον, αλλά υπάρχει πρόβλημα όταν κάποιος το έχει συνδέσει σε HDMI Switch
και ενώ οι άλλες συσκευές θα είναι πχ στο 50, το συγκεκριμένο player θα πρέπει να είναι πχ στο 40 (τυχαίο νούμερο, ανάλογα την TV) για την ίδια εικόνα.

Σε σχέση με τα άλλα δύο player το LG σαν εικόνα (και μόνο) έρχεται τρίτο, αλλά να τονίσω πως την εικόνα του δεν την λες κακή απλά έχει μια μικρή διαφορά.
Έχει ρύθμιση sharpness σαν συσκευή (-3......+3) αλλά αυτή η επιλογή "ανάβει" κατά την αναπαραγωγή, ΑΛΛΑ έχει θέμα γιατί ΔΕΝ την κρατάει στην μνήμη και πρέπει να επιλέγεται κάθε φορά που παίζετε νέα ταινία ή κάνεται κάποια αλλαγή.

Φίλος που το έχει, μου είπε πως του εμφάνισε το κουφό πως ενώ το ήθελε σε ανάλυση 576 αλλά και 720, σε εκκίνηση κάποιες φορές του γύριζε από μόνο του σε 1080 χωρίς λόγο.
Εγώ αυτό δεν το είχα δει γιατί το είχα μόνιμα σε 1080.

Μου άρεσε πολύ σαν player DVD που το δοκίμασα.
Οι γρήγορες ταχύτητες x1 και x2 είναι πολύ ομαλές χωρίς "κοψίματα" στην εικόνα τα οποία ξεκινάνε x3 και μετά. Αυτήν την ευχρηστία δεν την έχουν τα άλλα δύο player που αναφέρω.
Περνάει εύκολα κάθε chapter (σε επόμενο ή προηγούμενο) χωρίς κάποια δυσκολία η έντονη καθυστέρηση, πράγμα στο οποίο υστερεί το Samsung.

Έχει ωραία μενού, το τηλεκοντρόλ αν και μικρό με μικρά κουμπάκια είναι πολύ εύχρηστο, και σαν player το 735 μου αρέσει που είναι και ασημί.
Σαν player αρχείων, πολύ λίγο που το δοκίμασα τα έπαιξε μια χαρά κάτι VOB, MP4, MPG που του έδωσα. Δεν έχω αρχεία με ξεχωριστούς υπότιτλους. Και στα συγκεκριμένα έδινε ενα μικρό sharpness παραπάνω.

Είμαι ευχαριστημένος κάτοχος του Samung BD-D5500 και η γενική απόδοση του LG BD 735 από αυτά που είδα, μου άρεσε και αν αγόραζα κάποια στιγμή και δεύτερο BD Player έως 150 ευρώ, το 735 θα ήταν η πρώτη μου επιλογή. :a0210:
 
Last edited:

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Σάκη ποιες οι διαφορές σε ποιότητα εικόνας μεταξύ Sony BDPS-5500 και Samung BD-D5500 .
Το
Sony παίζει εξωτερικούς υπότιτλους σε αρχεία βίντεο ;
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Καλημέρα Κωνσταντίνε, την μία μέρα που δούλεψα το Sony μόνο του, μου φάνηκε πως η εικόνα του κάνει μπαμ υπέρ του ως η καλύτερη.
Την επόμενη που δούλεψα και τα 3 μαζί, έβλεπα-δεν έβλεπα διαφορά μεταξύ Sony - Samsung. Με επιφύλαξη θα πω πως το Sony ίσως έχει ελάχιστα καλύτερη εικόνα από το Samsung. Αυτά σε 47άρα LG Full HD.
Σαν εικόνα και σαν player το Samsung θα αφήσει τον κάτοχο του υπέρ ευχαριστημένο σε όλους τους τομείς.

Σαν player αρχείων το Sony, από αυτά που είδα, δεν αξίζει καθόλου αν το συγκρίνεις με άλλα BD Player.
Σαν Sony, μόνο η εικόνα του αξίζει και αυτή για να παίζει δισκάκια DVD (ή BD που δεν είχα πρόχειρο να δοκιμάσω), ή για να παίζει αρχεία 1080 αποκλειστικά όμως 30/60Hz. Αυτά θα τα παίξει τέλεια.
Γιατί αν του βάλεις αρχεία 25/50Ηz με έξοδο 1080 αυτά τα παίζει υποχρεωτικά σε 30/60Hz και η κίνηση είναι τελείως χάλια με τρέμουλο, χωρίς καμία δυνατότητα ρύθμισης!
Τα δε αρχεία 4:3 δεν υπάρχει καμία δυνατότητα να παίξουν γεμίζοντας όλη την εικόνα! Ενώ DVD 4:3 τα παίζει κανονικότατα.
Επίσης τα μενού και το φόντο του player όταν δεν παίζει ταινία, είναι πάντα 30/60Hz (δεν θυμάμαι όταν βάζουμε έξοδο 576), άσχετα το πόσα είναι τα Hz της ταινίας που είναι φορτωμένη.
Δεν υπάρχει δυνατότητα από το μηχάνημα να του πεις 25/50 ή 30/60! ΜΟΝΟ σε 576 σου δίνει 25/50.
Φαίνεται σαν να είναι το μηχάνημα κατασκευασμένο αποκλειστικά για Αμερικη, ενώ είναι κανονικά με εγγύηση Sony Hellas.

Υπότιτλους δεν έχω να δοκιμάσω και γενικά ποτέ μου δεν έδωσα βάση σε αυτό σε κανένα μηχάνημα που έχω και παίζει βίντεο. Κακώς βέβαια γιατί θα μπορούσα να βοηθήσω παιδιά όπως εσένα τώρα.
Αν μου έλεγε κάποιος αν αξίζει να πάρει το Sony για να παίζει διάφορους τύπους αρχείων, θα του έλεγα απλά... μακρυά!
 
Last edited:

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Ευχαριστώ Σάκη για την απάντηση .

Ήμουν μεταξύ Sony - Samsung σε 4K Blu-ray Player, και η απορία μου ήταν αν η Sony βελτίωσε τις media player δυνατότητες των Blu-ray Player.
Είχα παραγγείλει από χτες το Samsung 4K 3D Blu-ray Player και απλά ήθελα να μου λυθεί η απορία.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απ' ότι παρατηρώ, και οι δύο προτιμάμε μοντέλα με ίδια σχεδίαση με τα τωρινά μας.
Εγώ έχω στο μυαλό μου αυτό (δεν το αγοράζω αλλά κουβέντα να γίνεται), το BD-J7500 και το οποίο σαν σχεδίαση φαίνεται ακριβώς ίδιο με αυτό που ήδη έχω... http://www.samsung.com/us/video/blu-ray-dvd/BD-J7500/ZA
Η τιμή του ξεφεύγει αλλά επειδή δεν πρόκειται να το πάρω... κουβέντα να γίνεται. Έχει 2 HDMI.

er_photo_192916.jpg
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Το ότι έχει ίδια σχεδίαση με αυτό που έχω απλά έτυχε .
Το
BD-J7500 το είδα και εγώ , είχε 2 HDMI κ.α που δεν μου είναι απαραίτητα και ανεβάζουν τι τιμή .