προβλημα με led λαμπες.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Thomas_GR700

Established Member
17 December 2006
278
Επειδη ξερω οτι πολλοι απο σας εχουν ηλεκτρολογικες γνωσεις ,θελω να μοιραστω μαζυ σας ενα προβλημα που μου παρουσιαστηκε και θα ηθελα την αποψη σας.Στο γραφειο μου υπαρχει ψευδοροφη στις 4 γωνιες της οποιας υπαρχουν 4 φωτιστικα με 2 λαμπες PL το καθενα τα οποια αναβουν ταυτοχρονα με τον ιδιο διακοπτη.Μολις καηκαν οι λαμπες του ενος φωτιστικου ,αγορασα αντιστοιχες led ,τις οποιες τοποθετησε ο ηλεκτρολογος μου ,αφου προγηουμενως αφαιρεσε τους μετασχηματιστες και τις συνεδεσε κατευθειαν στα 220v.Αναψαν την πρωτη φορα κ την δευτερη καηκαν.Μας παραξενεψε και αποδωσαμε το περιστατικο σε ελαττωματικοτητα των λαμπων αφου μετρηθηκαν τασεις κ.λ.π. κ βρεθηκαν απο τον ηλεκτρολογο οτι ολα ηταν ενταξει. Συνεννοηθηκα με τον προμηθευτη και προς τιμη του μου εστειλε αλλες ,χωρις επιβαρυνση.Βαλαμε παλι τις νεες λαμπες κ ξανακαηκαν με το δευτερο αναμμα.Επικοινωνησα με τον προμηθευτη ,εξηγησα τι συνεβη για δευτερη φορα,μας ειπε οτι το προβλημα αυτο το ακουγε για πρωτη φορα και δεν μπορουσε να δωσει εξηγηση ,παντως θα το εψαχνε περαιτερω.Τα ιδια μου ειπαν και οσους ηλεκτρολογους ρωτησα.Ολοι υποπτευονταν την υπαρξη των μετασχηματισμων για τις PL στα υπολοιπα φωτιστικα που ειναι στην ιδια γραμμη ,οτι μπορει να προκαλουν υπερταση κ με συμβουλεψαν να τους ξηλωσω ολους και να βαλω led λαμπες και στα υπολοιπα 3 φωτιστικα.Μηπως μπορειτε να δωσετε καποια εξηγηση ;Θεωρηστε δεδομενο ,οτι το ρευμα ερχεται στην σωστη ταση και ενταση και το αναβοσβημμα των φωτιστικων με τις PL δεν προκαλει υπερταση στο 4o φωτιστικο ,οπως ελεχθηκε με το πολυμετρο.
 

Thomas_GR700

Established Member
17 December 2006
278
οχι,δεν υπαρχει θεμα γειωσεως ,ελεγχθηκε.αν το θεμα ειναι σε λαθος θεση ,ας μετακινηθει.δεν ηξερα που αλλου μπορουσα να το θεσω.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

να προσθεσω οτι σε αλλο χωρο του ιδιου γραφειου ,εκανα το ιδιο ακριβως πραγμα με 3 φωτιστικα στην ιδια γραμμη ,δηλ. οποτε κοιγοταν οι λαμπες του ενος φωτιστικου ,τις αλλαζα με led κ.ο.κ. μεχρι που αλλαχθηκαν ολες χωρις κανενα προβλημα.
 

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
100% είναι θέμα υπέρτασης. Απλά επειδή είναι πολύ σύντομη, το πολυμετρο δεν προλαβαίνει να δείξει τίποτα. Υποτιθεται οτι εχουνα φιλτρα αλλα μετα απο χρονια προφανως ενα η και περισσοτερα εχουνα χαλασει. Άλλαξε τις όλες ΚΑΙ τις 4 με led και θα ησυχάσεις.