Μαστορευω με Ασφαλεια!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Το νεο νημα ειναι αφιερωμενο στις δυσαρεστες και αρνητικες εμπειριες μας απο την λανθασμενη χρηση εργαλειων, εξαρτηματων και διαφορων αναλωσιμων που τα συνοδευουν.
Επισης η ποιοτητα των εργαλειων και των αναλωσιμων χρηζει ιδιαιτερης μνειας, καθως καποιες φορες δεν ευθυνεται εξ'ολοκληρου ο χρηστης αλλα η ποιοτητα του προιοντος.
Δεν εξαιρουνται φυσικα οι θετικες αναφορες για τα ειδη προστασιας οπως γυαλια, μασκες προσωπου και λοιπα.

Ο σκοπος του νηματος ειναι ξεκαθαρος:
Μοιραζομαστε τις εμπειριες μας, μαθαινουμε απο τα λαθη μας αλλα και τα λαθη των αλλων ετσι ωστε το χομπυ μας να γινει ακομα ασφαλεστερο.

Σιγουρα δεν θα ειναι και το πιο ευχαριστο νημα να διαβαζει κανεις, αλλα πιστευω ακραδαντα οτι θα ειναι ενα νημα απο τα πλεον χρησιμα, με αμεσο αντικτυπο στην προσωπικη μας ασφαλεια.

Θα παρακαλουσα ολους οσους εχουν αναφερει αναλογα περιστατικα κατα καιρους, να κανουν τον κοπο να τα αναφερουν ξανα διοτι ειναι αδυνατον να εντοπιστουν ολα τα περιστατικα μεσα στα χιλιαδες posts της κατηγοριας.
 
  • Like
Reactions: KOSSTV

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Σωστος. Εγω εστιαζομαι οχι τοσο στις προφυλαξεις (γαντια, γυαλια κλπ) οσο στη 'σωστη' χρηση του καθε εργαλειου. Πιστευω αν δουλευουμε τα εργαλεια οχι και ακριβως αλλα εστω με το 60% αυτων που λεει το μανιουαλ δεν εχουμε θεμα τραυματισμου.

.. για να μην παμε και στην αλλη ακρη που μονο σκαφανδρο δε φορανε για να φτιαξουν ενα μερεμετι στα φυλλαδια, πραγμα που δεν κανει κανεις στην πραγματικοτητα..
 

diablo

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,026
Θεσσαλονίκη
Αυτό κι αν πρέπει να γίνει "sticky"!!! Λοιπόν βάζω κι εγώ την εμπειρία μου από την κακή χρήση του σκαπτικού δράπανου του Lidl. Έκανα το λάθος να το χρησιμοποιήσω για να στηρίξω τους ορθοστάτες σ' αυτήν την κατασκευή. Στο 3ο τρύπημα ο αντάπτορας όχι απλώς διαλύθηκε αλλά τα κομμάτια του πετάχτηκαν προς όλες τις κατευθύνσεις! Ευτυχώς φορούσα ακόμα τα γυαλιά από την διάρκεια της κατεδάφισης, αν και δεν ένιωσα να με βρήκε κάποιο κομμάτι στο πρόσωπο.

Μάλιστα, σιχτίρισα αρχικά την "ψευτιά" του Lidl. Μέχρι βέβαια που διάβασα το manual (σελ. 18), όπου αναφερόταν ρητά να μην χρησιμοποιηθεί με κρούση ο συγκεκριμένος αντάπτορας.
 

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Δειτε παρακάτω πως προχωράει η τεχνολογία.. σε λιγο οσο και "άχρηστος" να εισαι δεν θα σε αφήνει το εργαλείο να κανεις κακο στον εαυτο σου.. :D


 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Δειτε παρακάτω πως προχωράει η τεχνολογία.. σε λιγο οσο και "άχρηστος" να εισαι δεν θα σε αφήνει το εργαλείο να κανεις κακο στον εαυτο σου.. :D



Κατά την προσωπική μου γνώμη δεν είναι μόνο θέμα του πόσο άχρηστος είσαι αλλά είναι και θέμα ωρών χρήσης.
Όταν δουλεύει κανείς το εργαλείο για πολλές ώρες, χωρίς να το καταλαβαίνει κουράζεται και τα αντανακλαστικά του πέφτουν οπότε το ατύχημα έρχεται ευκολότερα..

Ειδικά με το παγκοπρίονο τα ατυχήματα είναι πολύ εύκολο να συμβούν και είναι και επικίνδυνα...
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Σχετικα με τα προστατευτικα ειδη, να πω οτι μολις τα τελευταια χρονια αρχισα να τηρω καποια στοιχειωδη, κυριως τα γυαλια οποτε το θυμηθω, δυστυχως.
Απο μικρος που εβλεπα τον πατερα μου (ναυτικος το επαγγελμα) να μαστορευει, γαντια-γυαλια-μασκες απλα δεν υπηρχαν στο πλανο γιατι δεν υπηρχε η αντιστοιχη παιδεια.

Ο Θεος τον φυλαγε φαινεται και ειναι σημερα αρτιμελης και το ιδιο δραστηριος.
Περυσι το καλοκαιρι ομως στο χωριο, κοβοντας ενα σιδερο με τροχο, ο δισκος διαλυθηκε και θραυσμα του καρφωθηκε στον μηρο. Βαθυ τραυμα αλλα ευτυχως δεν χτυπησε αρτηρια.

Τι εγινε λαθος?

-Ο τροχος δεν ειχε τον προφυλακτηρα -ειχε αφαιρεθει!
-Ο δισκος προφανως ηταν σαθρος, ειτε απο πολυκαιρια, ειτε απο εκτενη χρηση, ειτε απο το αλατι της θαλασσας/υγρασια/πλημμελης αποθηκευση.
-φορουσε κοντο παντελονι...
-δεν φορουσε γυαλια προστασιας..
-δεν εκτιμησε τους ανωτερω κινδυνους λογω μεγαλης εμπειριας και σιγουριας---> Το μεγαλυτερο λαθος.
 

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
-δεν εκτιμησε τους ανωτερω κινδυνους λογω μεγαλης εμπειριας και σιγουριας---> Το μεγαλυτερο λαθος.



Αυτο ειναι το μεγαλυτερο λαθος νομιζω που κανουν οσοι τελικα την πατανε.. υπερεκτιμουν την εμπειρια τους.
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Ακριβώς.

Αν σε δουν να φοράς γυαλιά, μάσκες κ.λπ, γίνεσαι περίγελος...
Όταν όμως έρχεται η κακιά η ώρα τότε είναι που γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος...
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Η πλακα ειναι οτι δεν μαστορευεις συνηθως με παρεα, οποτε περιγελος δεν μπορεις να γινεις.

Το μειζον θεμα ειναι η συνηθεια. Η κακια συνηθεια να μαστορευουμε ουσιαστικα 'γυμνοι'.
Εχω αγορασει 4-5 γυαλια προστασιας και τα εχω σε διαφορους χωρους που μαστορευω. Η αληθεια ειναι οτι το ξεχναω και οχι οτι αρνουμαι να τα φορεσω.

Δυστυχως η εκφραση 'you cannot teach an old dog new tricks' φαινεται οτι ισχυει.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Εγω μμια φορα δουλευα σε μια υπο ανακαινηση οικοδομη οπου ηταν ακομη στα γκρεμισματα. Πηρα ενα κρανος να φοραω μην μου ερθει τιποτα στο κεφαλι. Ουτε μιση μερα το φορεσα, απο τη μια η συνηθεια και απο την αλλη τα γελια των μαστορων. Καπελακι καλοκαιρινο και μια χαρα!
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Σε επαγγελματικους χωρους η ασφαλεια δεν συζητιεται. Ειναι υποχρεωτικη διοτι τη νυφη την πληρωνει οχι μονο ο εργαζομενος αλλα και ο εργοδοτης.

Ειναι υποχρεωση και αποκλειστικη ευθυνη του εργοδοτη εναντι του νομου να προστατεψει τους εργαζομενους και να επιβαλλει με καθε τροπο να φορουν αυτα που προβλεπεται για την ασφαλεια τους.

Το θεμα ειναι τι κανουμε εμεις, οι ερασιτεχνες, που την ευθυνη για την σωματικη μας ακεραιοτητα την εχουμε οι ιδιοι :))
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Οταν ημουν μεταπτυχιακος φοιτητης στο εξωτερικο για να συντηρηθω γενικοτερα επρεπε να δουλευω (πραγμα σπανιο για τους τοτε ελληνες στο εξωτερικο) οποτε μιας και απο τα γενοφασκια οικοδομος και γερο παιδι βρηκα μια καλη ευκαιρια και εφτιαχνα (γκρεμιζα στην ουσια) κηπους,
οχι ωραιο αυτο το λουλουδακι να βαλουμε και ενα μπλε...
αλλα βλεπεις την πισινα και αυτο το βουναλακι αυτο το φορτηγο χαλικια κτλ κτλ εεεε ωραια δεν θελω να υπαρχουν στο τελος της ημερας φαση...

οποτε παω και εγω ο Ελληνακος να παρω το κομπρεσερ να δουλεψω σπαζοντας μια πισινα...(οποιος εχει σπασει μπετο με ταχυπικτες και μονοτικα υγρα στο ζουμι μπορει να με καταλαβει)...
με βαζει ο ιδιοκτητης να φορεσω μασκα, γυαλια, ωτασπιδες και μαζι με το κομπρεσερ ειχε δερματινη ποδια για τα φλοκια του μπετο...ξεκιναω λοιπον φορωντας πραγματα που εως τοτε ουδεποτε ειχα ξαναβαλει...
δουλευω κανα 30λεπτο...τσιγαρακι στο στομα...αλα διαφημιση δλδ μονο η κυρια να κανει κοζι απο μακρυα ελλειπε...

ωσπου ξαφνου νιωθω χερακι να με χτυπαει στην πλατη...(σκεφτομαι μαλακια εχω κανει σπαω λαθος πισινα σκατα να δω πως θα τα πληρωσω τωρα)...οποτε σβηνω κομπρεσερ
Μου λεει...ο ιδιοκτητης του σπιτιου...πρεπει να κανεις διαλλειμα...
λεω και εγω...Don't worry I am ok, anyhow I have just started...δεν πειραζει μια χαρα ειμαι κτλ κτλ...
και μου λεει ο θεος...οχι δουλευεις ηδη 45λεπτα και πρεπει να σταματησεις για 10-15λεπτα...
αποσβολομενος εγω ρωταω...But Why... (εεεε το κατεχα το εγγλεζικο λεμε)...
και μου λεει...ο νομος λεει οτι οποιος δουλευει κομπρεσερ πρεπει καθε 45λεπτα να σταματαει για να μην παθει την νοσο ταδε (οχι του σφουγγαρα)...δλδ ανεβαινει το αιμα απο τα ακρα και αυτο δημιουργει προβλημα μακροπροθεσμα αρα πρεπει να σταματας για να κατεβαινει το αιμα...

και θυμηθηκα και εγω τον πατερα μου να λεει... "μεγαλε παρε το κομπρεσερ και μην ακουσω να σβηνει θα εχουμε αλλα...!!!"
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Χμμ...ατυχηματακια διάφορα όχι αξία λογου πανω στη δουλεια....

Αυτό που θέλω να συμβουλεψω γιατί το έχω πάθει αρκετές φορες είναι το εξης : φόρατε γάντια σε δουλειές με σίδερα.. Πολλές φορες έχω κανει εγκατάσταση κεραίας η δορυφορικού κατόπτρου με ψιλόβροχο. Μεγα λάθος να μην φοράς γάντια, κοβεις χερι στα γαλβανισμένα μέταλλα για πλάκα και αργεις να το πάρεις χαμπαρι γιατί το χερι είναι ψιλοβρεγμενο.. Οποτε γαντακι...

Και κάτι για να γελασουμε.. Στην παρακατω φωτο θα δείτε ενα ομοίωμα αλόγου σε πραγματικές διαστάσεις οπου την ωρα που σηκωνομαι μετα την τοποθέτηση βάσης και τηλεορασης έχω φαει το κεφάλι μου τέσσερις φορές στο στόμα του !!!! Μιλάμε για πόνο !!!!

ee1191231413745dfe0db70251ec4d0d.jpg
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Eιναι ζηλευτη η παιδεια και η νοοτροπια που υπαρχει σε ορισμενες χωρες για ορισμενα θεματα και τομεις, οπως στο παραδειγμα του Ευγενιου παραπανω.
Εδω που βρισκομαι πχ. οταν ενας πεζος παει να περασει μια διαβαση, οι οδηγοι παντα σταματουν.

Πριν πολλα χρονια στην ιδια χωρα με ειχε σταματησει περιπολικο διοτι δεν ειχα σταματησει σε διαβαση πεζων (τη γνωστη ΧΧ.
Ειπα στον αστυνομικο οτι δεν περνουσε κανεις και μου απαντησε οτι μια κυρια ΗΘΕΛΕ να περασει (στεκοταν δηλαδη στην διαβαση) και επρεπε να σταματησω.

Τα λεω ολα αυτα για να δειξω οτι μου ελλειπε η 'παιδεια' στην οδηγηση, οπως μου λειπει η 'παιδεια' σχετικα με την ασφαλη χρηση εργαλειων. Ομως προσπαθουμε :))
 

panava

Supreme Member
6 June 2014
4,783
Η κόρη μου εργάζεται σε πολυεθνική εταιρία (φαρμακευτική) και σήμερα μαλιστα μου ελεγε πως δεν τους νοιάζει τπτ για την παραγωγή παρά μόνο η ασφάλεια. Εγώ προσφατα γλύτωσα τον αντίχειρα, σε δισκοπριονο παγκου. Μου πηρε μονο το μπροστινό μερος, ευτυχώς, μικρο το κακο εν σχέση με το τι θα μπορουσε να ειχε συμβει. Έκτοτε, σπρωχτήρι (έφτιαξα 2), γυαλιά, γάντια. Οποιος καεί με τον χυλό, φυσαει και το γιαούρτι. Η ασφάλεια παν' απ' ολα.
 

orck

AVClub Enthusiast
21 July 2006
900
Εχω μια μασκα για τα ματια, την αγορασα για τα βαψιματα που κανω με το αερογραφο χρωματα με τοξικα διαλυτικα. Ειναι κλειστου τυπου προφανος για να αποτρεπει τις αναθυμιασεις να πλησιασουν τα ματια. Καλη ειναι της 3Μ αλλα ιδιατερα αβολη. Επειδη φοραω γυαλια θα ηθελα προταση για γυαλια ασφαλειας που να μπορω να φοραω και τα γυαλια μου. Δεν εχω προβλημα να δωσω και 20ευρω για κατι που θα φοραω καθε φορα.