Pavouk AD1865 Dac

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Διαβάζοντας για την εκπληκτική κατασκευή του Στέλιου Περγιουδάκη, μου ήρθε η όρεξη για πειραματισμό με κάποιο NOS Dac. Χρήματα για ξόδεμα δεν υπάρχουν, οπότε ψάχνοντας στο web, μετά από συμβουλή του NikosKey, έπεσα πάνω στη σελίδα του Pavouk και αυτό το DAC:

http://www.pavouk.org/hw/modulardac/en_ad1865i2s.html

Επικοινώνησα αμέσως με τον Pavouk και τον ρώτησα αν έχει πλακέτα για πούλημα. Μετά από λάθος συννενόηση για την οποία έφταιγα εγώ, αγόρασα τελικά διαφορετική πλακέτα. Αφού λοιπόν μου έφυγε η κωλοπιλάλα και διάβασα το email history ξανά, συνειδητοποίησα ότι το DAC που τελικά μου έστειλε ο άνθρωπος είναι αυτό:

http://www.pavouk.org/hw/audiosystem20/en_ad1865dac.html










Επί της ουσίας πρόκειται για SMD έκδοση με βελτιώσεις του αρχικού DAC.

Κόστος πλακέτας 6 ευρώ + 4 ευρώ μεταφορικά


Τον ρώτησα επίσης αν έχει να με προμηθεύσει με κάποιο DAC Chip και τελικά αγόρασα το παρακάτω μετά από υπόδειξη του Link από τον Pavouk:

http://www.ebay.com/itm/1PCS-IC-ANALOG-DEVICES-DIP24-AD1865NK-AD1865NZK-Li2-/191191546087

Κόστος Chip περίπου 11 ευρώ


Ψάχνοντας κι άλλο και μιλώντας με κόσμο, ξεκίνησα να διαβάζω για το delay στο ένα κανάλι που παρουσιάζεται σε τέτοιες υλοποιήσεις. Αποφάσισα να τον ρωτήσω για ακόμη μια φορά και παραθέτωτη συζήτηση:

> 1. Is there any measurement of this dac that proves there's no delay?

If you mean delay between channels, that yes. I tested with oscilloscope and
also with connecting back to the computer via USB A/D convertor.
My first construction had this delay, because data for channels was sent to the
DAC alternately and also data are sent to the output alternately.
My first construction was on this page:
http://www.pavouk.org/hw/modulardac/en_ad1865.html

I created glue logic which aligned data to the right position with LRCK signal
and buffer 32 bits of left channel data. Thanks to this are data for both
channels sent to the DAC simultaneously and also they are played
simultaneously because they have same latch signal (LL, LR).
Standard I2S bus have 64 bits long frame. First are sent 32 bits of data for
left channel and next for right channel. Every DAC which accept this format
first put data for both channels to the register and next "play" them on the
output simultaneously.


Πάμε τώρα στο τι σκέφτομαι να κάνω:

Όπως είπα και πιο πάνω μια που δεν παίζουν χρήματα, θα ξεκινήσω αργά και βασανιστικά να μαζεύω τα υλικά που απαιτούνται, θα κάνω ακροάσεις με ένα πρόχειρο στήσιμο και έκτοτε θα αποφασίσω αν αξίζει να δώσω λίγα χρήματα ακόμη για την ολοκλήρωσή του.


Ο Pavouk δεν χρησιμοποιεί iv stage και αναφορικά με αυτό είχαμε και κάποια συζήτηση:

> 3. Do you suggest any extra iv stage? (with both tube or opamp)

I haven't experience with tubes. Also I used I/V conversion based on opamps,
but I had more troubles than with using internal I/V conversion in AD1865.
I also tried conversion based on resistor only, but this solution was
sensitive to hum and noise.


Βέβαια διαβάζω και το εξής στη σελίδα της παρουσίασής του:

I used analog voltage output. Output voltage is +/- 3V. on his output can be a small DC offset. On my piece I measured 6.5mV on one channel and 11.9mV on the second. Somebody recommend to use current output and use external I/V convertor from resistor or operational amplifier. For me it doesn't proved because it was more sensitive for interference.

Πιθανοτατα λοιπόν να ψαχτώ με κάποιο έξτρα αναλογικό στάδιο σε δεύτερη φάση και για την ηχητική απόδοση και γιατί για ψυχολογικούς λόγους θα ήθελα το τελικό offset να είναι πολύ μικρότερο από το παραπάνω.


Όποιος ενδιαφέρεται να ασχοληθεί επίσης με το Dac αυτό:

> 3. Do you have additional pcb for sale? Do you want me to inform people
> that you sell?

I have now 3 pieces of this PCB available. If you want more, you can order
more pieces directly in china. They have lower price than manufacturers in
Europe for small amount of boards. Delivery time to Europe is usually about
3-4 weeks. My design is freely available on my page.
It is also available for ordering at Seeedstudio:
http://www.seeedstudio.com/service/AClvBs7F


Επίσης η λίστα υλικών είναι η παρακάτω:

namevalue and typequantity
C1-C710uF SMD1206 ceramic7x
C8-C112u2 SMD1206 ceramic4x
C12-C20100nF SMD1206 ceramic9x
C21-C2410nF SMD1812 foil4x
D1-D4Schottky 1A SMD size B4x
IC1AD1865N-K (AD1865N-J, AD1865N)1x
IC2LP2992AIM5-3.3/NOPB SOT23-DBV1x
IC3, IC4LP2992AIM5-5/NOPB SOT23-DBV2x
IC5LT1964ES5-51x
IC6-IC1174HCT164 SMD SO146x
R1-R322R SMD12063x
R4, R5200k SMD12062x
R6, R7470k SMD12062x
R8, R9trimmer 100k multiturn 64Y2x
X1, X2Jumper ribbon 90° 4 pins S1G42x
X3Jumper ribbon 6 pins 15mm1x
X4Connector cinch 4x socket to the PCB1x


Για να δούμε τι θα δούμε και κυρίως τι θα ακούσουμε!
 
23 December 2007
1,681
Πολύ ενδιαφέρον. Έχουμε μπόλικη δουλειά εδώ......

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το καλό είναι ότι είναι όλοι οι τρόποι εξόδου υλοποιημένοι. Ακούς και διαλέγεις τι σου ταιριάζει.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Πως έχω την εντύπωση ότι για τα delay και τα σχετικά ανάμεσα στα κανάλια, έχει προηγηθεί σχετική συζήτηση στο πρώτο νήμα της κατασκευής του AD1865, Στέλιο;

Νομίζω ήταν μια κουβέντα και διαφωνία συνάμα μεταξύ του τρόπου υλοποίησης μεταξύ του ΔημΔημ και του Βασίλη ή θυμάμαι λάθος;

Επίσης, είχα την εντύπωση ότι τα AD πωλούνταν ακριβότερα...υπάρχει περίπτωση να υπάρχει συμβατό dac ίδιας τοπολογίας από μαιμού, γιατί αυτοί οι Κινέζοι είναι μάνα σε αυτά...δηλ. μόλις βρουν κάποιο συμβατό αρχίζουν τις ταρζανιές με τα monkeys!

Σε σχέση με τον τρόπο υλοποίησης του σταδίου εξόδου, νομίζω ο Στέλιος το έχει δουλέψει και με τους δύο τρόπους, έτσι Στέλιο;
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Στέλιο, το θέμα είναι ότι είμαι παντελώς άσχετος και πάντοτε καταλήγω να κάνω "επίβλεψη" έχοντας χώσει κάποιον άλλον να κατασκευάσει για μένα :D

Εδώ η δυσκολία είναι επιπρόσθετη. Μιλάμε για 100% SMD κατασκευή που ακόμα και να ήθελα να ξεκινήσω να το φτιάξω μόνος μου, είναι πρακτικά αδύνατον. Θα προτιμούσα 100 φορές μια λύση σαν τη δική σου ακόμα και αν έπρεπε να "παντρευτώ" το Jlsounds. Θα παραλάβω την πλακέτα με το καλό και στη συνέχει θα αποφασίσω αν θα προχωρήσω ή όχι. Αν δεν προχωρήσω, η πλακέτα θα γίνει ευγενική δωρεά σε κάποιον ο οποίος σκαμπάζει και μετά θα είναι η σειρά του να συνεχίσει το νήμα αυτό!

Αναφορικά με τα στάδια εξόδου, μιας που ήδη έχω DAC που μου αρέσει, έχω αποφασίσει να βγω εντελώς έξω από τα νερά μου κάτι που σημαίνει ότι θα σκεφτώ σοβαρά κάποιο στάδιο εξόδου με λάμπα.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Re: Απάντηση: Pavouk AD1865 Dac

Επίσης, είχα την εντύπωση ότι τα AD πωλούνταν ακριβότερα...υπάρχει περίπτωση να υπάρχει συμβατό dac ίδιας τοπολογίας από μαιμού, γιατί αυτοί οι Κινέζοι είναι μάνα σε αυτά...δηλ. μόλις βρουν κάποιο συμβατό αρχίζουν τις ταρζανιές με τα monkeys!

Νομίζω ότι στην αγορά των NOS, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν αυτό που αγόρασες τρώει την μπανάνα ή όχι. Εγώ απλά ψώμνισα από πηγή που μου υποδείχθηκε και εννοείται ότι έχω τον ίδιο προβληματισμο περί γνησιότητας ή όχι.
 
Re: Απάντηση: Pavouk AD1865 Dac

Πως έχω την εντύπωση ότι για τα delay και τα σχετικά ανάμεσα στα κανάλια, έχει προηγηθεί σχετική συζήτηση στο πρώτο νήμα της κατασκευής του AD1865, Στέλιο;

Νομίζω ήταν μια κουβέντα και διαφωνία συνάμα μεταξύ του τρόπου υλοποίησης μεταξύ του ΔημΔημ και του Βασίλη ή θυμάμαι λάθος;

Η ανησυχία μου αναφερόταν στο propagation delay που υπάρχει μέσα στις πύλες. Το σήμα του ενός καναλιού περνάει από 3 πύλες ενώ το σήμα του άλλου περνάει από 6, οπότε έχει διπλάσιο propagation delay.

Σε νούμερα το ένα κανάλι έχει propagation delay 3 x 20nS ενώ το άλλο 6 x 20nS (βάζοντας 74HCT164 πάντα), δηλαδή το ένα κανάλι είναι πάντα 60nS πίσω από το άλλο.

Αν το latching που κάνει το 1865 με το clock έχει όντως τα περιθώρια να τη μαζέψει αυτή τη διαφορά, λογικά θα είναι ΟΚ.
 
23 December 2007
1,681
Και στα δύο που έχω ασχοληθεί δηλαδή το πρώτο του Βασίλη με τα 6 χ 74HTC164 αλλά και αυτό που οδηγείτε με το usb της JLSounds δεν παρατηρήθηκε κάτι ούτε στο παλμογράφο αλλά ούτε και στο αφτί.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Σήμερα το πρωί παρελήφθη η πλακέτα (είχα αμελήσει εδώ και καιρό να πάω στα ΕΛΤΑ):

 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Το μόνο "περίεργο" που βλέπω (το είχα δει και στις φωτός βέβαια) είναι ότι επειδή αυτή η πλακέτα είναι μέρος modular συστήματος διαφόρων πλακετών που φτιάχνει ο Pavouk και οι οποίες καρφώνονται η μια στην άλλη, τα pins του i2s βρίσκονται σχεδόν στο κέντρο της πλακέτας και όχι σε κάποιο άκρο που θα βοηθούσε πολύ μικρό μήκος καλωδίων i2s.

Βέβαια πάμε να πάρουμε ήχο δεκαετίας 90, δε θα πάθουμε και τίποτα αν πάρουμε και Jitter της ίδιας δεκαετίας :D
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Αν το κουτί σου έχει αρκετό ύψος,μπορείς να βάλεις το usb interface πάνω από αυτή και να έχεις μηδαμινά μήκη.
Κι αν εκεί που θα μπει δεν βολεύει το βύσμα υπάρχουν χίλιες λύσεις,μια μικρή προέκταση USB,κλπ.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Υπάρχει καμια αξιόπιστη πηγή για το συγκεκριμένο Chip;

Αυτό που παράγγειλα μέσω ebay δε μου ήρθε ποτέ. Υποτίθεται ότι ο πωλητής έχει ξαναστείλει και επίσης δεν έλαβα ποτέ, οπότε θα ήθελα να κινηθώ σε αγορά από κάποια πιο αξιόπιστη πηγή.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Σας λέει κάτι η παραπάνω πηγή;

https://www.darisusgmbh.de/shop/pro...e-Dual-18-Bit--16-x-FS--Audio-DAC--DIP24.html
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Έχοντας ξεχάσει την προσφορά του κυρίου από πάνω :furious3: έβαλα άλλο ένα AD1865N-K να έρχεται μπας και ολοκληρωθεί ποτέ το εν λόγω project. Όχι ότι περιμένω να ακούσω κάτι σοβαρό, αλλά μια δοκιμή δεν έβλαψε κανέναν :ears:
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Το τσιπάκιον παρελήφθη:




Άγνωστο βέβαια αν είναι αυθεντικό ή αν την τρώει την μπανάνα.


Διαπίστωσα ότι σε αντίθεση με το board που περίμενα να λάβω (και τελικά παρέλαβα άλλο, όπως περιέγραψα και στο αρχικό post), χρειάζομαι μια συμμετρική τροφοδοσία +-12 DC για να το κάνω να κελαηδήσει.

Από τη μια σκέφτηκα τον φίλο μας από το Χονγκ Κονγκ:

http://www.diyinhk.com/shop/audio-k...-dac-power-supply-regulator-91215v-15ax2.html

Απ' την άλλη σκέφτομαι μήπως το συγκεκριμένο είναι υπερβολή.

Τι λέτε;
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Εννοείται Στέλιο.

θα προσπαθήσω να μην κάνω έξοδα για τη δοκιμή. Αν ακουστεί ενδιαφέρον όμως πάμε για τοροειδή + τροφοδοσία + έξοδα για στάδιο με λάμπα που έχω αποφασίσει να παίξω σε αυτό το στάδιο.

Με δεδομένη την ύπαρξη του Aune, θέλω ΑΝ προχωρήσει αυτή η κατασκευή να γίνει με όσο δυνατόν πιο "έξω από μένα" ηχητική προσέγγιση.

Για να δούμε τι θα ακούσουμε σε πρώτη φάση όμως..