SHL SYSTEMS - service XTrend

Spyrus81

New member
1 April 2015
6
Καλησπέρα,
Αγόρασα πριν δυο χρόνια περίπου ενα xtrend et 5000 ο οποίος έχει κάποιο πρόβλημα. Στην αναζήτησή του καταστήματος SHL SYSTEMS απο το οποίο είχα αγοράσει τον δεκτη, έπρεπε να παρατηρήσω ότι δεν υπάρχει πλέον.
Ξέρει κανείς που μπορώ να απευθυνθώ για σέρβις του συγκεκριμένου Xtrend ή αν υπάρχει ακόμα αυτό το SHL SYSTEMS και που;;; Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων.
 

apostolosat

Senior Member
20 July 2013
391
ΑΘΗΝΑ
Παναγιώτη τι ακριβώς είναι το security board και τι πρόβλημα μπορεί να προκύψει στους δεκτες Xtrend...
Αυτό το security board υφίσταται και στα νέα μοντέλα?
κάτοχος του ET9500.
 

Spyrus81

New member
1 April 2015
6
Δεν γνωρίζω το είναι το πρόβλημα ακριβώς. Απλά δεν παίζει, δεν βρίσκει σήμα κτλ. Έχω αποκλείσει κάποιες άλλες πιθανότητες προβλημάτων και έχω καταλήξει ότι πρέπει να είναι πρόβλημα του δεκτη.
Έχει κανείς στοιχεία απο το μαγαζί στη β Ελλάδα; Δεν βρίσκω κάτι στο Ίντερνετ. Ευχαριστω
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Δεν είναι στη βορειο Ελλάδα είναι στη Βουλγαρία. Ψάξε για tronix
 

Spyrus81

New member
1 April 2015
6
Συγνώμη, αλλά έχω μια σχετική ερώτηση ακόμα: τα xtrend είναι τα ίδια με τα Clarke tech?
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Παναγιώτη τι ακριβώς είναι το security board και τι πρόβλημα μπορεί να προκύψει στους δεκτες Xtrend...
Αυτό το security board υφίσταται και στα νέα μοντέλα?
κάτοχος του ET9500.
Το security board είναι μία μικρή πλακέτα που συνδέεται (εσωτερικά) μέσω του διαύλου USB και υλοποιεί το "κλείδωμα προστασίας" στους οδηγούς του δέκτη. Κάτι αντίστοιχο με τη SIM που έχουν τα Dreambox δηλαδή, αλλά υλοποιημένο σε πλακέτα. Η πλακέτα αυτή έχει μία μπαταρία και όταν ο δέκτης είναι κλειστός από ρεύμα, τότε η μπαταρία τροφοδοτεί τη μνήμη στην πλακέτα ώστε να διατηρεί τον κώδικά της. Σε παρατεταμένη αποσύνδεση του δέκτη από το ρεύμα, η μπαταρία αδειάζει, το security board χάνει τα δεδομένα του και πλέον ο δέκτης δε μπορεί να λειτουργήσει.
Όλοι οι δέκτες Xtrend έχουν αυτό το security board. Απλώς οι πρώτοι (ET5000,ET6000,ET9000) είχαν κακή υλοποίηση του συστήματος με τη μπαταρία, με αποτέλεσμα αυτή να πεθαίνει όχι στα 7-10 χρόνια που ήταν η εκτίμηση της Xtrend αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις σε λιγότερο από 2 χρόνια. Η συμβουλή μου σε κατόχους δεκτών Xtrend - Μη τους βγάζετε ποτέ από το ρεύμα.
Είναι χαρακτηριστική η περίπτωση 2-3 φίλων που μου έφεραν τους Xtrend τους να τους περάσω νέα images, έμειναν στο ράφι μέχρι να τους δω 3-4 μέρες κλειστοί, και όταν τελικά τους άνοιξα είχε πεθάνει το security board. Και άντε μετά να τους εξηγήσεις ότι δε φταίω εγώ που χάλασαν.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Συγνώμη, αλλά έχω μια σχετική ερώτηση ακόμα: τα xtrend είναι τα ίδια με τα Clarke tech?

Όχι, δεν είναι. Ο μόνος δέκτης της Xtrend που κυκλοφόρησε και σαν Clarke Tech ήταν ο ET9000 (CT9000 για την Clarke Tech).
 

apostolosat

Senior Member
20 July 2013
391
ΑΘΗΝΑ
Ευχαριστούμε παναγιώτη για την αναλυτική... σχετικά με το security board.
Έχω σχεδόν δυο χρονια τον ET9500.. τώρα ξέρω ότι δεν θα τον αφήσω εκτος ρεύματος ποτέ.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Σύμφωνα με την Xtrend, ο 9500 που έχεις θα αντέξει από 7 ως 10 χρόνια η μπαταρία του. Προσωπικά δε το πολυπιστεύω.
 

jtsou

New member
9 February 2011
97
Re: Απάντηση: SHL SYSTEMS - service XTrend

Το security board είναι μία μικρή πλακέτα που συνδέεται (εσωτερικά) μέσω του διαύλου USB και υλοποιεί το "κλείδωμα προστασίας" στους οδηγούς του δέκτη. Κάτι αντίστοιχο με τη SIM που έχουν τα Dreambox δηλαδή, αλλά υλοποιημένο σε πλακέτα. Η πλακέτα αυτή έχει μία μπαταρία και όταν ο δέκτης είναι κλειστός από ρεύμα, τότε η μπαταρία τροφοδοτεί τη μνήμη στην πλακέτα ώστε να διατηρεί τον κώδικά της. Σε παρατεταμένη αποσύνδεση του δέκτη από το ρεύμα, η μπαταρία αδειάζει, το security board χάνει τα δεδομένα του και πλέον ο δέκτης δε μπορεί να λειτουργήσει.
Όλοι οι δέκτες Xtrend έχουν αυτό το security board. Απλώς οι πρώτοι (ET5000,ET6000,ET9000) είχαν κακή υλοποίηση του συστήματος με τη μπαταρία, με αποτέλεσμα αυτή να πεθαίνει όχι στα 7-10 χρόνια που ήταν η εκτίμηση της Xtrend αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις σε λιγότερο από 2 χρόνια. Η συμβουλή μου σε κατόχους δεκτών Xtrend - Μη τους βγάζετε ποτέ από το ρεύμα.
Είναι χαρακτηριστική η περίπτωση 2-3 φίλων που μου έφεραν τους Xtrend τους να τους περάσω νέα images, έμειναν στο ράφι μέχρι να τους δω 3-4 μέρες κλειστοί, και όταν τελικά τους άνοιξα είχε πεθάνει το security board. Και άντε μετά να τους εξηγήσεις ότι δε φταίω εγώ που χάλασαν.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



Όχι, δεν είναι. Ο μόνος δέκτης της Xtrend που κυκλοφόρησε και σαν Clarke Tech ήταν ο ET9000 (CT9000 για την Clarke Tech).
Αν και εκτός θέματος,αυτό επισκευάζεται-υπάρχει ανταλακτικό(μπαταρία) ή ο δέκτης βγαίνει άχρηστος?
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Δεν επισκευάζεται. Θα πρέπει να αλλαχτεί το security board. Και δυστυχώς κανείς στην Ελλάδα δεν αναλάμβανε αυτό το service. Όταν χάλασαν οι δέκτες των φίλων, προσπάθησα να βρω πως θα επισκευαστούν. Υπήρχε μόνο ένα επισκευαστικό κέντρο στην Ολλανδία όπου έπρεπε να στείλεις το δέκτη με δικά σου έξοδα, ενώ θα πλήρωνες επιπλέον 60 ευρώ για το νέο security board και άλλα 20 περίπου ευρώ για τα έξοδα αποστολής του δέκτη πίσω σε σένα. Φυσικά δε στείλαμε κανέναν.
Μέσω της συμμετοχής μου στο OpenPLi υπάρχει μία προσπάθεια πίεσης στον κατασκευαστή ώστε να αναλάβει είτε την αντικατάσταση χωρίς κανένα κόστος όλων των προβληματικών security board είτε να κυκλοφορήσει οδηγούς που δεν έχουν τον έλεγχο για το security board. Αναμένουμε μετά την Anga μία επίσημη απάντηση από την Xtrend.
 

Spyrus81

New member
1 April 2015
6
Έχει κανείς εμπειρία με αυτούς τους ανθρώπους από την λεγόμενη tronix που ασχολείστε με τους προαναφερόμενους δεκτες; Δυστυχώς η πρώτη μου επαφή δεν μου έκανε και την καλύτερη εντύπωση.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Ταλιμπαν αντικατασταση της μπαταριας ενω ο δεκτης ειναι στην μπριζα γινεται; Εχω εναν 5000, κριμα ειναι να πεταχτει..
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Σε τρώει ο από τέτοιος σου !!!!! Αν δουλεύει μην τον πειράξεις