Αναζήτηση καλύτερης πηγής cd player

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,058
Αθηνα, Κεραμεικος
Καλησπέρα σε όλους,

το σύστημα επιγραμματικά αποτελείται από:

Ηχεία: Monitor Audiorx8
Amp: Harman kardon hk 990
Blu ray: Harman kardon bdt 30
Pickup: Project debut carbon
Imac 21.5 του 2009 για ιντερνετικο ραδιόφωνο πιο πολύ και κανα flac πολύ πολυυυυυύ σπάνια

Αδύναμος κρίκος (χαίρω πολύ) το blu ray.

Τις προάλλες βρέθηκα σε κάποιο κατάστημα από το οποίο και αποκόμισα τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ των εντυπώσεων απλά δεν αναφέρω για να μη θεωρηθεί διαφήμιση, αν και μόλις σας πω τι άκουσα θα καταλάβετε :)

Πήγα με την πηγή μου κύριος να ακούσω σε αντιπαραβολή cdp μέχρι 1000 ευρώ, άσχετα εαν τελικά το μπατζετ ανέβηκε στα 1,500... H δισκοθήκη μου αποτελείται από 1500 περίπου σιντι και μεγαλώνει ακόμα και τώρα, μέρα με την μέρα.
Εδώ να προσθέσω οτι δεν ακυρώνω την επιλογή dac πάνω στο blu ray αλλά θα θελα να την αποφύγω με την έννοια οτι είναι κρίμα να μην έχω ένα ποιοτικό cdp εφόσον έχω μία σχετικά καλή δισκοθήκη.
Επίσης dac μέσω υπολογιστή θέλω να το αποκλείσω από την κουβέντα διότι δε με ενδιαφέρει καθόλου :)

Στο δια τάυτα:
Μου προταθήκανε cdp micromega, densen, unison και γενικότερα προτάθηκε πολύ το densen beat b-410 στα 1400+ ευρώ.

Στο μαγαζί άκουσα στημένο το densen beat b-420 (2000+ ευρώ), το unison cdp (1200 ευρώ) και το micromega cd20 (1100 ευρώ) ίσως ήταν και cd 30 δε θυμάμαι...

Το χάρμαν παραδόξως αν και κόστιζε το 1/4 και λιγότερο των τιμών όπου κινήθηκα, έπαιξε αξιοπρεπέστατα και έχανε εύλογα στο θέμα της πληροφορίας και στην διαστρωμάτωση της, όπου και ήταν σίγουρα υποδεέστερο.

Το ντενσεν είχε κατ εμέ τον κορυφαίο χαρακτήρα που θα θελα, όντας ρυθμικό, διαφανές, αναλυτικό και γενικότερα "ξεσηκώτικο" χωρίς να χρωματίζει. Σχεδόν τέλειο. In your face ας πούμε και με τις μεταλλιές που ακούω το χαρακτηρίζω σαν ένα αμιγώς μεταλ cdp :p

Το unison πολύ καλό, αλλά "κουκούλωνε" τα δρώμενα, τα έκανε πιο smooth όλα, κάτι το οποίο με χάλασε.

Το micromega ήταν πολύ κοντά στον χαρακτήρα του ντενσεν όντας αναλυτικό και διαφανές αλλά χωρίς αυτόν τον live χαρακτήρα του ντενσεν. Το εντάσσω στην κατηγορία rock cdp :p
Βέβαια, ας λάβουμε υπόψιν οτι το ντενσεν που άκουσα ήταν το 420 και όχι το 410 που είναι ας πούμε πιο κοντά στο βαλάντιο μου και απλά άκουσα το 420 επειδή ήταν σε ντέμο να πάρω μια ιδέα.

Οπότε εκεί θέλω την άποψη σας στο πόσο υποδεέστερο είναι το ένα με το άλλο και πως συγκρίνεται ας πούμε με το micromega που φαντάζει μια καλή εναλλακτική. Στην ουσία οι δύο επικρατέστεροι είναι το cd20(κάτω από 1000) ή cd 30(1400 ευρώ) και το 410 πάνω κάτω στα ίδια λεφτά.

Μια άλλη πρόταση που μου έχει γίνει από μέλος του φόρουμ είναι να κουμπώσω στο χαρμαν το aune s16 dac για το οποίο ακούω και διαβάζω τα καλύτερα και ίσως κανονίστει και ακρόαση για να το διαπιστώσω.

Απλά ίσως επειδή είμαι και λίγο oldschool και πάντα ψάχνω τα σιντι μου όταν ακούω μουσική θα θελα να προσανατολιστώ σε cdp.

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το σεντόνι!


υ.γ. με τα ντενσεν γενικά και σαν design αλλά και ηχητικά ψιλοέφαγα ένα σκάλωμα και στο μέλλον ίσως να σκεφτόμουνα και για αλλαγή του ενισχυτή μου με κάποιον δανό αλλά προς το παρών ας επικεντρωθώ στην πηγή όπου χρήζει αναβάθμισης και έχει ο.... βελζεβούλης :)
 
Last edited by a moderator:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Re: αναζήτηση καλύτερης πηγής cd player

Πολύ δύσκολο σε ξένο συστημα να καταλάβεις αν το cdp των 2000 ευρώ θα έκανε αντίστοιχη διάφορα και στο δικο σου.
Βάλε και άγνωστα καλώδια, power condiioner.... Με τι συστημα ακουσες ;
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,058
Αθηνα, Κεραμεικος
Re: αναζήτηση καλύτερης πηγής cd player

Πολύ δύσκολο σε ξένο συστημα να καταλάβεις αν το cdp των 2000 ευρώ θα έκανε αντίστοιχη διάφορα και στο δικο σου.
Βάλε και άγνωστα καλώδια, power condiioner.... Με τι συστημα ακουσες ;

ναι το ξέρω οτι ρωτάω δύσκολα πράγματα...

το σύστημα έπαιζε με densen b-110 ενισχυτή και ηχεία audio physic yara νομίζω.
το cdp των 1000 ευρώ θα κάνει σίγουρα διαφορά στο δικό μου, τώρα των 2000 ίσως κάνει διαφορά αλλά οχι τόσο μεγάλη όσο η παραπάνω τιμή...

εγώ πιο πολύ ρωτάω για τις γνώμες γύρω απο micromega, densen και αν υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο που θα μπορούσα να ακούσω μέχρι τα 1,500 ευρώ μαξ.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: αναζήτηση καλύτερης πηγής cd player

Η αγορά ενός αυτοτελούς DAC όπου θα "κουμπώσεις" όλες τις πηγές σου αναβαθμίζοντας τις ταυτόχρονα, περιλαμβανομένου και του iMac, είναι σαφώς προτιμότερη λύση στις μέρες μας.

Και η "παλιά σχολή" έχει κάποια λογική, δοκίμασε όμως τη σύγχρονη λύση πριν την απορρίψεις.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,058
Αθηνα, Κεραμεικος
Re: αναζήτηση καλύτερης πηγής cd player

Η αγορά ενός αυτοτελούς DAC όπου θα "κουμπώσεις" όλες τις πηγές σου αναβαθμίζοντας τις ταυτόχρονα, περιλαμβανομένου και του iMac, είναι σαφώς προτιμότερη λύση στις μέρες μας.

Και η "παλιά σχολή" έχει κάποια λογική, δοκίμασε όμως τη σύγχρονη λύση πριν την απορρίψεις.

ναι σαφώς, δίκιο έχεις. γι αυτό και θα προσπαθήσω να ακούσω το aune σπίτι μου. όπως επίσης θα προσπαθήσω να ακούσω micromega αλλά και densen σπίτι μου.
Κάποια άλλη πρόταση σε dac;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Re: αναζήτηση καλύτερης πηγής cd player

Και εγώ DAC θα ψήφιζα. Το αγαπημένο μου είναι το Hegel HD25, αλλά ξεφεύγει από τον προϋπολογισμό σου.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: αναζήτηση καλύτερης πηγής cd player

.............
Κάποια άλλη πρόταση σε dac;
Οι επιλογές είναι πάμπολλες.
Νομίζω, το καλύτερο είναι ν' αρχίσεις να ενημερώνεσαι, μελετώντας συστηματικά τη σχετική υποκατηγορία.
 
Απάντηση: αναζήτηση καλύτερης πηγής cd player

φίλε μου πάρε ένα καλό-σύγχρονο dac, βάλε το bluray σου επάνω, βάλε και το mac.

Δε θεωρώ "έξυπνη" επιλογή να δώσεις αυτό το ποσό για stand alone cd player σήμερα.

Μετά δανείσου ένα καλό τράνσπορτ και κοντράρισέ το με το bluray σου. Αν το σύστημα σου επιτρέψει να ακούσεις κάποια διαφορά...προχώρα.
 

madbass

Senior Member
21 July 2013
396
Re: αναζήτηση καλύτερης πηγής cd player

Dac και Αγιος ο Θεος. Στο ιδιο δίλημμα βρισκομουν και εγω καποτε. Ακολούθησα την επιλογή του dac και ησύχασα!!
 

Γ.CURE.ΔΗΜ

AVClub Enthusiast
21 June 2006
722
macedonia-thessalia
Re: αναζήτηση καλύτερης πηγής cd player

Νομίζω ότι ο φίλος είναι καταφατικός ,θέλει cdplayer και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί του!Επειδή κατά καιρούς έχουν περάσει απο τα χέρια μου διάφορα Dacs προσπαθώντας να πείσω τον εαυτό μου,λόγω μόδας,μάταια όμως κάτι δεν μου ταίριαζε,βλέπε μπέρδεμα με τα καλλώδια,βλέπε ότι πρέπει να δώσεις εξήσου χρήματα για transport που είναι κύριος ηχητικός παράγοντας ,μία το ταίριασμα κτλ πάντα κατέληγα σε ολοκληρωμένο player.....δηλαδή εδώ στο Exposure CD 3010S2 ,Αγγλία μεριά , κορυφαίο κατά την αποψή μου,καλή τύχη!
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: αναζήτηση καλύτερης πηγής cd player

Μαζι με το Densen και Micromega και Exposure ακου Rega (Jupiter, Appolo) Creek (Evolution 50) και κυρίως το NAD 521i που ειναι αριστο σε ολα τα επίπεδα και θα εξοικονομισεις και ουκ ολιγα λεφτα.
Σε ολα τα παραπάνω που ειναι ολοκηρωμένα (με δικό τους εξαιρετικο converter) αλλα οποτε θέλεις και μπορεις προσθέτεις ενα dac που επεξεργάζεται ακόμα το σημα προς το αναλογικό. Αλλα και ετσι ολα αυτα ειναι εξαιρετικά. Μετα πρέπει να ακουσεις και κυρίως σε τι προσφορες δινονται (πάντα το οικονομικο πρέπει να το προσέχουμε σε προϊόντα που ειναι "ισοδύναμα" )
 
27 July 2006
1,926
Re: αναζήτηση καλύτερης πηγής cd player

Οντως ρε παιδες ακουω για dac λες και ειναι πανακεια, χωρις κανενας να αναφερθει στη σημασια ενος σωστου transport,ή στο ψηφιακο καλωδιο. Ενα dac δεν παιζει καλα μονο του. Ειναι πιο ευελικτο σιγουρα απο ενα cd player, αλλα θελει προυποθεσεις για να υπαρχει σωστο αποτελεσμα.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,058
Αθηνα, Κεραμεικος
Re: αναζήτηση καλύτερης πηγής cd player

όπως είπα και στο πρώτο ποστ θα θελα cd επειδή τα cd είναι το βασικό μέσον με το οποίο ακούω μουσική καθημερινά. Παρότι έχω imac το χρησιμοποιώ σαν media player πιο πολύ και οτι ταινία κατεβάζω την βλέπω στην τηλεόραση με σύνδεση hdmi και αν ακούσω κανα ραδιόφωνο με οπτική στον harman ενισχυτή.
Κατεβάζω οτι με ενδιαφέρει σε μουσική σε mp3 και αν μου αρέσει το αγοράζω σε cd. Το μπ3 είτε μένει αποθήκη στον μακ και δε ξαναπαίζει ποτέ, είτε διαγράφεται.
Ευτυχώς ακόμα έχω την δυνατότητα να αγοράζω και χωρίς να θέλω να ανοίξω κανένα ιντερνετικό επεισόδιο μεταξύ μελών του φόρουμ, δε μπορώ να ακούω από pc μουσική...απλά δεν... τι να πω....

Το dac το σκέφτομαι δε λέω, γιατί θα με αναβαθμίσει γενικά, αλλά ειδικά στο cd που με καίει πιστεύω οτι με το blu ray πάλι δε θα μαι ευχαριστημένος. Το transport του είναι για τα πανηγύρια, θορυβώδες πολύ και καμιά φορά αργεί πολύ να διαβάσει κάποια cd, παραπάνω από το φυσιολογικό.

Το πήρα με την προυπόθεση να ακούω και κάτι blu ray/dvd που έχω μουσικής, αλλά ειλικρινά αυτά είναι ελάχιστα και δεν τα πολύ ακούω κιόλας...Δηλαδή δε θα το πετάξω το blu ray αλλά θα παροπλιστεί στο ράφι.

Επίσης θα συμφωνήσω με τον Γ.CURE στο οτι το transport παίζει ρόλο και ίσως τον σημαντικότερο οπότε το dac ίσως μου χρυσώσει το χάπι προσωρινά.

Εν τω μεταξύ, δυστυχώς μόνον όταν κάνεις λάθη μαθαίνεις, έτσι και γω όταν είχα σαν cdp ένα παλιό sansui νόμιζα οτι άκουγα καλά...μετά πήρα το blu ray για να βλέπω και κανα μουσικό blu ray live και συνειδητοποίησα πόσο σημαντική είναι η πηγή, κάτι που αγνοούσα... το χαρμαν κυριολεκτικά σκότωσε το sansui στο θέμα ήχου και επαναπαύτηκα και γω....
Ελα όμως που διαβάζοντας και διαβάζοντας και στο φόρουμ εδώ αλλά και αλλού κατάλαβα οτι με το blu ray μάλλον δεν ακούω σωστά.... Και επαληθεύτηκα όταν πήγα και το έβαλα κόντρα δίπλα δίπλα σε ακροάσεις με densen, micromega.
Σαφώς και αναλογικά των τιμών δεν άκουσα ΤΟΣΟΟΟ μεγάλες διαφορές αλλά ειλικρινά απογοητεύτηκα με το πόση πληροφορία μουσικής χάνω όταν ακούω από το χαρμαν blu ray.

Επίσης δε θεωρώ τον εαυτό μου ούτε συλλέκτη, ούτε χαιφιντελά, ούτε ψάχνω sweet spots και καλώδια και σου πα μου πες, τουλάχιστον όχι ακόμα χεχε.
Απλά ή μορφή διασκέδασης της καθημερινότητας μου είναι να βάλω για μια ή δυο ώρες καθημερινά και να αράξω καναπέ και να ακούσω τα cd μου και ενίοτε και τα λιγοστά βινύλια που έχω :)

Σας ευχαριστώ όλους και απο βδομάδα θα προσπαθήσω να ακούσω οτι μπορέσω.
 

nakisz

New member
26 August 2013
95
Re: αναζήτηση καλύτερης πηγής cd player

Δες και το yba heritage καλο player αυτο
 
Re: αναζήτηση καλύτερης πηγής cd player

Σε CD player στα λεφτά αυτά θα πρότεινα μόνο κάποιο (καλό) SACD player που σου δίνει το bonus να ακούσεις και δισκάκια που δεν μπορούν να ριπαριστούν υπό κανονικές συνθήκες (ενοοώ SACD).

Και όταν λέω καλό, εννοώ κάποιο που να παίζει καλά και τα redbook δισκάκια.

Από αυτά που κυκλοφορούν θα πρότεινα τα Yamaha CD-S2000 και CD-S2100

Από παλιότερα Sony 5400 και 333ES και Arcam FMJ-CD37 (το τελευταίο λόγω dcs ring dac)
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Re: αναζήτηση καλύτερης πηγής cd player

Αν ψάξεις θα βρεις πολλά reviews που λένε τα καλύτερα για το πακέτο HK 990 και ΗΚ HD 990 : http://www.skroutz.gr/s/63111/Harman-Kardon-HD-990.html Είναι βέβαια παλιούτσικο και δεν ξέρω αν κυκλοφορεί αντικαταστάτης . Στα θετικά ότι με το χειριστήριο του ενισχυτή τα δουλεύεις και τα δύο , θα πάρεις πολλά ρέστα πίσω , θα έχεις μικρότερη χασούρα αν αλλάξεις γνώμη αργότερα γνώμη , το design είναι ίδιο , το 990 έχει εξόδους xlr που χωρίς να έχω ποτέ ακούσει λένε πως είναι ουσιαστική αναβάθμιση σε ήχο , και τέλος έχεις και optical και coaxial in και out με κάποιο πολύ αξιοπρεπές για τα δεδομένα της εποχής dac .Αρνητικά όπως προείπα το ότι είναι παλιούτσικο , το ότι κάποια κοντρολς πχ αλλάγη είσοδου , επιλογή repeat , επιλογή φακέλων κλπ δεν υπάρχουν στην πρόσοψη και θες το χειριστήριο του . Κάτι άλλο κακό δεν έχω να πω . Για χρήση cd το θεμα ξεχωριστό χειριστήριο το ξεχνάς . Νομίζω υποστηρίζει και flac χωρίς να το ορκίζομαι κιόλας .Κοίτα το .

http://www.hometheaterhifi.com/integrated-amplifiers/integrated-amplifiers-reviews/harman-kardon-990-integrated-amplifier-and-hd-990-cd-player-for-the-audiophile/page-5-conclusions-about-the-harman-kardon-990-integrated-amplifier-and-hd-990-cd-player.html

 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Re: αναζήτηση καλύτερης πηγής cd player

+1 για το παραπάνω πλέυερ της ΗΚ ... όπως επίσης και για το nad που αναφέρθηκε προ μερικών ποστς ... δεν χρειάζεται να φθάσεις στα 1500 ευρώ για να πάρεις καλό πλέυερ ... και με τα δύο προαναφερθέντα θα κάνεις άριστα την δουλειά σου ...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Re: αναζήτηση καλύτερης πηγής cd player

Στην σημερινή εποχή ποσά ανω των 200 ευρω για κατι που η μονη του δουλειά ειναι να γυρίζει ενα δισκο και που το κάνει το κάθε πισι είναι αυτοκτονία. Φυσικά λεφτά υπάρχουν και μαζι μ αυτα ορεξάτοι να τα παρουν στον γκλαμ κοσμο του χαιεντ.
Οπότε είναι θεμα του καθενός. Τα παραπανω είναι προσωπική άποψη ....πάντα.