Μεταφορά photo μέσω wi-fi στον υπολογιστή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
Καλημέρα,

Έχω μία Canon 6D και μία Nikon D750 οι οποίες θα τραβάνε φώτο και θα υπάρχει κάποιος με ένα laptop σε κοντινή απόσταση ο οποίος θα "λαμβάνει" τις φώτο, θα τις επεξεργάζεται και θα τις τυπώνει επιτόπου.

Για να αποφύγουμε το "πάρε κάρτα, πέρνα φώτο, ξαναδώσε κάρτα κλπ κλπ", υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να μαζεύονται οι φώτο στο λαπτοπ μέσω wi-fi απευθείας στο Lightroom ή εναλλακτικά να βλέπει τα folders και να τις "τραβάει"?

Και οι δύο κάμερες έχουν wi-fi. Το λαπτοπ προφανώς.


Ευχαριστώ !!
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Για να τις στείλεις σε πισι κατευθείαν λίγο δύσκολο. Εκτός αν τα σκάσεις για κάτι τέτοιο
Αλλιώς μπορεις να χρησιμοποιήσεις κάποια συσκευή android που θα παίρνει τις φωτό, θα κάνεις μια επεξεργασία στα γρήγορα και στη συνέχεια με κάποιον συμβατό wifi printer να τις εκτυπωνεις.
 
Καλημέρα,

Έχω μία Canon 6D και μία Nikon D750 οι οποίες θα τραβάνε φώτο και θα υπάρχει κάποιος με ένα laptop σε κοντινή απόσταση ο οποίος θα "λαμβάνει" τις φώτο, θα τις επεξεργάζεται και θα τις τυπώνει επιτόπου.

Για να αποφύγουμε το "πάρε κάρτα, πέρνα φώτο, ξαναδώσε κάρτα κλπ κλπ", υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να μαζεύονται οι φώτο στο λαπτοπ μέσω wi-fi απευθείας στο Lightroom ή εναλλακτικά να βλέπει τα folders και να τις "τραβάει"?

Και οι δύο κάμερες έχουν wi-fi. Το λαπτοπ προφανώς.


Ευχαριστώ !!

Αν οι κάμερες έχουν Wi Fi τι το κάνουν; Δεν έχουν ενσωματωμένη τέτοια δυνατότητα;

Εγώ εδώ και χρόνια έχω πάρει μία καρτούλα Eye Fi και έχω ησυχάσει..
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Αν οι κάμερες έχουν Wi Fi τι το κάνουν; Δεν έχουν ενσωματωμένη τέτοια δυνατότητα;

Εγώ εδώ και χρόνια έχω πάρει μία καρτούλα Eye Fi και έχω ησυχάσει..

Την έχουν. Απλώς είναι περισσότερο για να χειρίζεσαι την κάμερα ή να στέλνεις τη φωτογραφία σε κάποια android/iOS συσκευή (συνήθως συμπιεσμένη)
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Λογικά οι Canon - Nikon θα έχουν κάποι πρόγραμμα για win-mac μέσω του οποίου θα συνδέεται το pc με την camera και θα μπορείς να μεταφέρεις τις φωτογραφίες σε κάποιο folder. Η panasonic έχει και είναι αρκετά εύχρηστο.
 
Κι εγώ έτσι πιστεύω. Γιαυτό άλλωστε ξεκίνησε η ιστορία με το WiFi στις κάμερες..

Αλλά στο κάτω κάτω πάντα υπάρχει και η κλασική λύση του EyeFi. Αυτό που έχω επιφυλάξεις κατά πόσο υποστηρίζεται είναι η ad-hoc σύνδεση μεταξύ κάμερας και laptop, χωρίς δηλαδή να μεσολαβεί access point (ή router με access point).

Σε Android και iOS γίνεται.. σε laptop δεν ξέρω.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Γίνεται αν το υποστηρίζει η εφαρμογή της φωτογραφικής που εγκαθιστάς στον υπολογιστή, σε panasonic δουλεύει μια χαρά όπως προανέφερα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αν και δεν ειναι τα λημερια μου, εγω με το teamviewer μεταφερω αρχεια μεταξυ των υπολογιστων αλλα κι απ το κινητο, τι λες δε θα σε βολεψει;
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Μεταφορά photo μέσω wi-fi στον υπολογιστή

Δυο ακόμη εφαρμογές για τους κατόχους Panasonic μηχανών:

Η πρώτη είναι free αφορα συσκευές ακόμη και κινητά ταμπλετ που τρέχουν κάποια έκδοση windows 10 : https://www.microsoft.com/el-gr/store/p/gmaster/9nc2w8kc526f και μια σχετική συζητηση :https://www.dpreview.com/forums/post/59360306

Η δευτερη έχει μια χρέωση εϊναι αποκλειστικα για κινητά tablet Apple : https://www.dpreview.com/forums/post/59363417

δεν δοκίμασα καμια τους μιας και τώρα δεν έχω Πανυ μηχανή, αν το κάνει κανείς ας ενημερώσει αν δουλεύουν καλά ή καλύτερα σε σχέση με την εφαρμογή της Panasonic και με ποιά μηχανή έγινε η δοκιμή.