Nvidia Shield Android TV 4K

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
Σήμερα έπεσε στην αντίληψη μου το Android TV της NVIDIA με την ονομασία NVIDIA SHIELD
οπότε ας δούμε μερικές πληροφορίες σχετικά για το NVIDIA SHIELD και μια βίντεο παρουσίαση
http://shield.nvidia.com/
Πηγή: http://www.techgear.gr

Η Nvidia χρησιμοποιεί για ακόμα μία φορά την ονομασία Shield σε κάποιο από τα προϊόντα της, αλλά αυτή τη φορά εντυπωσιάζει περισσότερο από ποτέ. Το νέο Nvidia Shield παρουσιάστηκε στο GDC 2015 και αυτή τη φορά είναι ένα Android TV set-top box με δυνατότητες παιχνιδοκονσόλας μέσω της νεοσύστατης υπηρεσίας streaming Nvidia Grid!
Η κατασκευή του είναι μινιμαλιστική και ελαφριά (μοιάζει με tablet) και συνοδεύεται από δύο διαφορετικού τύπου τηλεχειριστήρια. Το ένα είναι σχεδιασμένο για gaming και θυμίζει αρκετά τα κλασικά τηλεχειριστήρια των Xbox One, PS4, ενώ το δεύτερο (Remote Shield) προορίζεται για χρήση της συσκευής ως Android TV set-top box και διαθέτει μικρόφωνο για αναγνώριση φωνητικών εντολών. Πάντως, το Nvidia Shield υποστηρίζει έως και 4 τηλεχειριστήρια ταυτόχρονα που συνδέονται μέσω WiFi Direct.

Σε ό,τι αφορά τις δυνατότητες του, η εταιρεία έχει τοποθετήσει τον πανίσχυρο επεξεργαστή Nvidia Tegra X1 με αποτέλεσμα να προσφέρει 2 φορές μεγαλύτερη απόδοση από το Xbox 360 και 35 φορές μεγαλύτερη απόδοση από το Apple TV.
Tο Nvidia Shield θα κυκλοφορήσει τον Μάιο σε τιμή $199 και θα περιλαμβάνει τηλεχειριστήριο, καθώς και πρόσβαση στην νέα streaming υπηρεσία gaming Nvidia Grid. Η τελευταία θα περιλαμβάνει τους πιο πρόσφατους τίτλους video games και θα είναι διαθέσιμη σε δύο τύπους συνδρομών: έναν premium για streaming σε ποιότητα 1080p/60fps και έναν δωρεάν για ποιότητα 720p/30fps. Σύμφωνα με την εταιρεία, η υπηρεσία υποστηρίζεται παγκοσμίως από τους υπερυπολογιστές της και το Amazon Web Services, οπότε χρειάζεται μια σχετικά ικανοποιητική σύνδεση στο Internet για να λειτουργεί απρόσκοπτα.
Τέλος, με το λανσάρισμα της κονσόλας θα είναι διαθέσιμοι περισσότεροι από 50 τίτλοι παιχνιδιών (ανεξάρτητα από την υπηρεσία Grid) όπως Portal, Star Wars: Knights of the Old Republic, Crisis 3, Half-Life 2: Episode 1, Borderlands: The Presequel, Doom 3: BFG Edition, The Talos Principle και Metal Gear Solid: Revengeance.
Nvidia Shield

  • Επεξεργαστής NVIDIA Tegra X1
  • Επεξεργαστής γραφικών 256-core Maxwell GPU
  • Μνήμη RAM 3GB
  • Αποθηκευτικός χώρος 16GB (επέκταση με microSD έως 128GB)
  • dual-band WiFi 802.11ac 2Γ—2 MIMO (2.4GHz / 5GHz), Bluetooth 4.1 LE, Gigabit Ethernet, IR
  • 2x USB 3.0, microUSB 2.0, HDMI 2.0
  • 4K Ultra HD Ready, 4K playback έως 60fps (VP9, H.265, H.264)
  • Υποστήριξη ήχου 7.1 / 5.1 Surround Sound μέσω HDMI
  • Διαστάσεις 210 x 130 x 25m


 

xlemp21

Senior Member
9 November 2006
671
Αγια παρασκευη
Απάντηση: NVIDIA SHIELD Android TV 4K

Το θελω!!!!!!!!
Ένα απλό ψάξιμο να κανεται σε φόρουμ αλλα κ στο YouTube θα δείτε ότι η κονσόλα ..το media box.. πείτε το όπως θελεται μαμαει...ιδίως κ σε ότι εχει να κάνει με το αγαπημένο μας kodi(xbmc) ακομα, δεν υπαρχει στην Ευρώπη μονο Αμερική αλλα αμα έρθει ψήνομαι τρέλα για να κάνουμε power buy!!!!!
Τσεκάρετε ψάξτε το λίγο κ θα δείτε ακομα κ απο γνωστούς blogger YouTube reviewers τι λένε!!!!!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Convictech κάνε το θαύμα σου !!! :) :)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πάει να γίνει το state of the art boxακι.......
 

nscovria

Established Member
7 February 2009
122
Re: NVIDIA SHIELD Android TV 4K

Μηπως τα παραλες???Ποσα καλα παιχνιδια εχει πια το android????Μονο στα αποκλειστικα παιχνιδια εχει καποια ελπιδα,αλλα αντε τωρα να ανταγωνιστεις τα playstation και xbox.
Ως media player φαινεται καλο αλλα ειναι πανακριβο.Το κοβω 220-250 ευρω στην Ελλαδα(αν ερθει).
Το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι τωρα καλυτερο απο τον ανταγωνιστη του rage forge tv(snapdragon 805) αν και κοστιζει τα μισα χρηματα.
Αν η rage βελτιωσει γρηγορα το software,πιστευω οτι θα σταθει αξιος αντιπαλος.
Δυστυχως τα προηγουμενα nvidia shield(φορητη κονσολα-tablet) απετυχαν.
 

xlemp21

Senior Member
9 November 2006
671
Αγια παρασκευη
Απάντηση: Re: NVIDIA SHIELD Android TV 4K

Μηπως τα παραλες???Ποσα καλα παιχνιδια εχει πια το android????Μονο στα αποκλειστικα παιχνιδια εχει καποια ελπιδα,αλλα αντε τωρα να ανταγωνιστεις τα playstation και xbox.
Ως media player φαινεται καλο αλλα ειναι πανακριβο.Το κοβω 220-250 ευρω στην Ελλαδα(αν ερθει).
Το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι τωρα καλυτερο απο τον ανταγωνιστη του rage forge tv(snapdragon 805) αν και κοστιζει τα μισα χρηματα.
Αν η rage βελτιωσει γρηγορα το software,πιστευω οτι θα σταθει αξιος αντιπαλος.
Δυστυχως τα προηγουμενα nvidia shield(φορητη κονσολα-tablet) απετυχαν.

Κοιτά βρισκόμαστε σε section media player και οχι games...όποτε δεν ξέρω πως θα τα πάει σε σχέση με τους κυρίαρχους (Sony-Microsoft-Nintendo) και ναι τα λιγοστά android games μέχρι στιγμής δεν με πείθουν ...αλλα λόγω τις δυνατότητας streaming AAA games απο την cloud υπηρεσία της nvidia...δεν εχει βάλει ακομα ταφόπλακα ..άλλωστε ποσά android boxakia εχουν αυτή την δυνατότητα...;;;;
Επίσης τσέκαρε κ σε video την παρουσίαση του απο τον ceo τις εταιρίας ...για να δέις κ αυτά που γράφω με το streaming...
Λόγω specs... Πιστεύω ότι σαν media player....για αναπαραγωγή αρχείων απο εξωτερικό δίσκο η τοπικό δίκτυο η και ακομα kodi (xbmc) συν όλα τα παραπάνω ...εγώ ακομα δεν το καταδικάζω.....
Φιλικά γιωργος
 

nscovria

Established Member
7 February 2009
122
Re: NVIDIA SHIELD Android TV 4K

Δεν διαφωνω μαζι σου,απλα προσωπικα δεν δινω ενα καρο λεφτα για ενα android media player.Αλλωστε η ιδια η nvidia προωθει την σειρα shield κυριως ως παιχνιδοκονσολα.Δες το ως ενα demo των καινουργιων επεξεργαστων της,τους οποιους η αγορα αγνοει επιδεικτικα λογω ελλειπων drivers,προβληματων υπερθερμανσης και κυριως μεγαλης καταναλωσης ενεργειας.
Προσωπικα θελω να δω και το rage forge tv με τον snapdragon 805 ως media player,το οποιο εχει και λογικοτερη τιμη.Αν και θα το προτιμουσα με τον 810,αλλα τοτε θα ανεβαινε και η τιμη του.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Re: NVIDIA SHIELD Android TV 4K

Ακόμα και στο βίντεο, δεν υπάρχει τιποτα ουσιαστικό στο media player κομμάτι.
Παρατηρώ μια τάση για στροφή σε οτιδήποτε εχει σχέση με ομορφο gui , εξώφυλλα και πληροφορίες ταινιας κλπ.
Ολα αυτά δεν μου λένε απολύτως τίποτα αν δεν ισχύουν τα απολύτως βασικά (23.976 , hd audio )
 

xlemp21

Senior Member
9 November 2006
671
Αγια παρασκευη
Απάντηση: NVIDIA SHIELD Android TV 4K

Μια στο τόσο (μια φορά στον χρόνο κ ιδίως καλοκαίρι) έρχετε μια φίλη μου απο Αμερική διακοπές Ελλάδα ....κ σε αυτές τις φορές που έρχετε όλο λέω κ μου φέρνει κάτι απο Αμερική.....κάτι τέλος πάντων....όποτε σε λίγες μέρες θα το έχω στα χέρια μου....ανυπόμονο.....ειναι ακομα σε πρώιμο στάδιο αλλα σε διαφορά blogs και forums..καθώς κ σε βίντεο παρουσιάσης ...δείχνει πολυ καλά στοιχεία.....

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αναφορές κάνουν λόγο ακομα κ για σωστό playback frame rate......αλλα οχι προς το παρόν για hd audio...πράγμα που προςοπικα Δεν με ενδιαφέρει καθώς δεν έχω ανάλογο ενισχυτή....για να δουμε
 

xlemp21

Senior Member
9 November 2006
671
Αγια παρασκευη
Απάντηση: NVIDIA SHIELD Android TV 4K

Παιδια sos οποίος γνωρίζει ας μου απάντηση!!!!θα μου φέρουν απο Αμερική το μηχάνημα απο την αλυσίδα best buy,θα μπορεί να λειτουργήσει εδω απο θεμα ρεύματος μετασχηματιστή κ ανταπτορα;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εδω γίνεται ένα unboxing μάλλον απο αμερικανό ,προχωρήστε το βίντεο στο 4 λεπτό όπου βγάζει λιγο το μετασχηματιστή ρεύματος,στο 4.25 γράφει πανω στον μετασχηματιστή καποια στοιχεία...σας παρακαλω την βοήθεια σας

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

http://youtu.be/HPJzkdNkxvk
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: NVIDIA SHIELD Android TV 4K

Έτσι όπως βλέπω το μετασχηματιστή, είναι "παγκόσμιος" και παίρνει "δόντια" ανάλογα με τη χώρα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

"Input 100-240V" γράφει, αν δίνει τον ίδιο το ΒΒ δεν θα έχεις πρόβλημα.
 

xlemp21

Senior Member
9 November 2006
671
Αγια παρασκευη
Απάντηση: NVIDIA SHIELD Android TV 4K

Το output πως τον βλέπεις φίλε μου τα νούμερα που λέει ήχων μας ενδιαφέρει αυτο;
Υπαρχει περίπτωση να δίνει άλλο ανταπτορα η συγκεκριμένη αλυσίδα;
Το δοντάκι εδω Ελλάδα που μπορω να βρω δεν πρεπει να κουμπώνει ανάλογα πανω στον μετασχηματιστή ;
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: NVIDIA SHIELD Android TV 4K

Το output δεν σε ενδιαφέρει, αυτό που έχει σημασία είναι να δέχεται το ευρωπαϊκό ρεύμα.

Ένα docking station που είχα πάρει, είχε παρόμοιο τροφοδοτικό και έδινε "δόντια" για Αγγλία, Αυστραλία και άλλες χώρες. Τώρα, υπάρχει περίπτωση το ΒΒ για να μειώσει το κόστος να δίνει μόνο για Αμερική.
 

xlemp21

Senior Member
9 November 2006
671
Αγια παρασκευη
Απάντηση: NVIDIA SHIELD Android TV 4K

Και στο chat room που είχα πριν λιγο με το bb μου ειπε ο υπάλληλος ότι ειναι 115v μονο....

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πάει το όνειρο!!!!! :(

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Όποτε φίλε μου αμα ειναι έτσι δεν μπορω με τίποτα να το χρησιμοποιήσω έστω με κάτι converter adapter δεν ξέρω κ πως το λενε
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: NVIDIA SHIELD Android TV 4K

Δεν είναι τόσο απλό, μετασχηματιστή χρειάζεσαι.

Ψάξε όμως μήπως μπορείς να παραγγείλεις χωριστά απο την NVidia το τροφοδοτικό του βίντεο.
 

xlemp21

Senior Member
9 November 2006
671
Αγια παρασκευη
Απάντηση: NVIDIA SHIELD Android TV 4K

Τίποτα δεν εχω βρει τζίφος.
Θα πήγαινε η φίλη μου σε ένα κοντινό κατάστημα bb θα το έφερνε κ θα το έφερνε,ούτε να την ταλαιπωρήσω ούτε τίποτα...κ όσο και αν εχω ψάξει δεν εχω βρει κάτι να Πουλιέται ξεχωριστά.
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
750
Re: NVIDIA SHIELD Android TV 4K

Εγω θα σου λεγα να το πάρεις όπως είναι. Ο μετασχηματιστής (ασχετα με οτι σου ειπε ο υπάλληλος) θα δουλεψει μια χαρά εδω. Εξάλλου όλοι οι μετασχηματιστές γι αυτά τα προιόντα είναι πλέον universal. Ένα ανταπτοράκι θα χρειαστείς κόστους 1-2 ευρω μόνο για να το συνδέσεις.
 

xlemp21

Senior Member
9 November 2006
671
Αγια παρασκευη
Απάντηση: Re: NVIDIA SHIELD Android TV 4K

Εγω θα σου λεγα να το πάρεις όπως είναι. Ο μετασχηματιστής (ασχετα με οτι σου ειπε ο υπάλληλος) θα δουλεψει μια χαρά εδω. Εξάλλου όλοι οι μετασχηματιστές γι αυτά τα προιόντα είναι πλέον universal. Ένα ανταπτοράκι θα χρειαστείς κόστους 1-2 ευρω μόνο για να το συνδέσεις.

Το θεμα ειναι ότι αν το μαγαζί το πουλάει με το μετασχηματιστή με τα 115 v ...απλά δεν κάνει για εδω

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αμα ειναι μονο 115 δεν κάνει απλα
 

xlemp21

Senior Member
9 November 2006
671
Αγια παρασκευη
Απάντηση: NVIDIA SHIELD Android TV 4K

Δεν το βλέπω να παίρνω το ρίσκο δυστυχώς όποτε περιμενω μπας κ έρθει προς Ευρώπη μεριά ιδωμεν