Welcome to the AVClub.
Page 96 of 96 FirstFirst ... 869293949596
Results 951 to 960 of 960
    Supreme Member

Re: Nvidia Shield Android TV 4K

GHz

Supreme Member

Quote Originally Posted by avpap View Post
    Δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι προβλημα αποκλειστικα στο shield, αλλα εγω το παρατηρησα σε αυτην τη συσκευη οποτε θα το αναφερω εδω. Επισης, το γραφω εδω σκεπτομενος και λιγο "πονηρα" επειδη ξερω οτι αυτο το νημα το βλεπουν και ατομα με καλη γνωση συμπεριφορας kodi αλλα και των media player σε επιπεδο hardware

Το shield μου τραβαει υλικο απο nas μεσω powerline. Δοκιμαζοντας χτες το βραδυ να παιξω υλικο μεγαλου bitrate (remux dts-hd) με peak περιπου 38mbit/sec (audio+video) ειδα οτι ειχα προβληματα buffering. Δοκιμασα τοσο με spmc οσο και με kodi 17. Πεπεισμενος οτι εφαγε φλασια το powerline μου αρχισα δοκιμες με αλλες πριζες, μετεφερα πολυπριζα κτλπ. Εν τω μεταξυ το devolo cockpit εγραφε οτι η ζευξη nas - shield ηταν 180mbit. Ξερω οτι αυτο αφορα full duplex (ή οπως αλλιως λεγεται τελος παντων, υποδηλωνοντας οτι ειναι το μισο) αλλα και παλι θα επρεπε να ειναι αρκετο.

Ειχα ανοιξει codec info και εβλεπα bitrate και cache, η οποια γεμιζε γρηγορα, αλλα εν μεσω playback αδειαζε και μηδενιζε. Μετα ανοιξα το plex player και ως δια μαγειας δουλεψε τελεια!!!! Μετα ανοιξα το x-plore και δοκιμασα να κανω copy past αρχειο μεγαλου μεγεθους απο το nas στην εσωτερικη μνημη του shield. Το κοντερ εγραψε 5-6MB/sec, το οποιο υπερβαινει το peak bitrate του αρχειου που δοκιμασα να παιξω, κατι το οποιο ειναι προφανες και απο την απροβληματιστη αναπραγωγη απο το plex. Στα advancedsettings.xml εχω cache size 75mb και readbufferfactor 20. Σκεπτομενος μηπως με το μεγαλο readbufferfactor "μπουκωνει" το δικτυο, το εριξα στο 4. Παλι τποτα.

Καμμια ιδεα τι μπορει να φταιει; υπαρχει περιπτωση το plex player (που τοσο πολυ βρισιδι εχει φαει) να εχει καλυτερο κωδικα διαχειρισης δικτυου απο τα kodi/spmc;
    Ανασυρω αυτο το ποστ, γιατι απο τη μια τα kodi/spmc συνεχιζουν τα κουφα τους με το buffering, απο τη μια ειδα και "αποδειξεις" αυτης της παραξενης συμπεριφορας.
    Ο plex player (σε direct play ωστε να παιζει το κανονικο αρχειο και οχι καποιο transcoded) ειχε σχεδον διπλασια ταχυτητα απο τα kodi/spmc. Εξηγουμαι. Εκανα τις δοκιμες με 2 διαφορετικες ματροσκες (1080p dts-hd remux) μεγεθους 26 και 38gb. Εβλεπα την ταχυτητα του δικτυου απο το traffic monitor του asus router μου. Με το plex εβλεπα ταχυτητες περιπου 5MB/sec και κανενα προβλημα buffering. Τα kodi/spmc δεν πηγαιναν πανω απο 3MB/sec. Δοκιμασα να μειωσω τα read factor στο advancedsettings.xml (μηπως "μπουκωνε" τη μνημη), δοκιμασα να μειωσω την cache size, τελος εσβησα τελειως το advancedsettings. Καμμια διαφορα. Στη συνεχεια δοκιμασα με wifi. Οι ταχυτητες ηταν πιο μικρες απο το powerline (τοσο στο kodi/spmc οσο και στο plex), αλλα και παλι το plex επιανε μεγαλυτερες ταχυτητες. Δοκιμασα μεχρι και copy/paste μεσω του filemanager των kodi/spmc, και ειδα ταχυτητες εως 2MB/sec.

Τα kodi/spmc βλεπουν το nas μεσω samba, ενω το plex player δεν εχω ιδεα τι σοι πρωτοκολλο χρησιμοποιει.
    Εχετε καμμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει γιατι παω να τρελλαθω

AVClub Addicted Member

Απάντηση: Nvidia Shield Android TV 4K

στο kodi δοκίμασες να βάλεις shares μέσω nfs ή ftp ή http ή ότι άλλη επιλογή σου δίνει;

Supreme Member

Re: Απάντηση: Nvidia Shield Android TV 4K

τελικα αυτο ηταν η λυση. Δοκιμασα με ftp και πιανει ιδια ταχυτητα με το plex. 33mbps video + 5mbps audio, γεμιζει κανονικα η cache, καθολου buffering και μου δινει και λιγο "τρατο" για να κανω ffwd. Προφανως κατι φταιει με την υλοποιηση του smb στον σερβερ μου και προφανως το plex χρησιμοποιει αλλο πρωτοκολλο και για αυτο εγινε εμφανης η διαφορα (νομιζω http χρησιμοποιει). και παλι ευχαριστω καθως με εσωσες απο αρκετο κοπο και χρηματα καθως ειχα αρχισει να ψαχνομαι για αλλαγες στο δικτυο μου!

Supreme Member

εβαλα και εναν φιλο με unraid και nuc (ως htpc) να δοκιμασει. Εκεινος δεν ειχε κανενα προβλημα σε υψηλα bitrate με samba, οποτε δεν φταιει το unraid ως λειτουργικο. Εν τω μεταξυ αν το shield ειχε θεμα (γενικα) με samba, νομιζω οτι θα ειχε γινει γνωστο (θα το ειχε γραψει και στο φορουμ αυτο κανενας). Οποτε προφανως κατι παιζει με τα δικα μου μηχανηματα/δικτυο. Τεσπα, αφου δουλευει με ftp, ολα καλα.

AVClub Addicted Member

Απάντηση: Re: Nvidia Shield Android TV 4K

Quote Originally Posted by avpap View Post
    εβαλα και εναν φιλο με unraid και nuc (ως htpc) να δοκιμασει. Εκεινος δεν ειχε κανενα προβλημα σε υψηλα bitrate με samba, οποτε δεν φταιει το unraid ως λειτουργικο. Εν τω μεταξυ αν το shield ειχε θεμα (γενικα) με samba, νομιζω οτι θα ειχε γινει γνωστο (θα το ειχε γραψει και στο φορουμ αυτο κανενας). Οποτε προφανως κατι παιζει με τα δικα μου μηχανηματα/δικτυο. Τεσπα, αφου δουλευει με ftp, ολα καλα.
    το shield είναι android που βασίζεται σε linux οπότε το smb είναι τελευταία επιλογή.
    όταν έκανα κάτι δοκιμές με βαριά 4Κ αρχεία, από 128 εώς 400mbps, από nfs έπαιζε νεράκι στο shield ενώ από smb πάνω από 140mbps κόλλαγε άσχημα.
    Φυσικά το 140mbps είναι υπερ αρκετό για 4K αλλά καλύτερα με nfs.

AVClub Addicted Member

Παρακολουθοντας τη σχετικη αναφορα και εχοντας παντα την σχετικη απορια ως μη ειδικος στην πληροφορικη...
    Τελικα ειναι καλυτερα για θεαση ταινιων (με υποτιτλους) σε δικτυακο σκληρο NAS να το εχουμε το συστημα στημενο σε smb ή σε NFS?
    http://500px.com/leonkoum1

«Θαρσείν Χρή ΤαχΆ Αύριον Εσται Αμεινον»

Supreme Member

Re: Απάντηση: Re: Nvidia Shield Android TV 4K

Quote Originally Posted by papdoux View Post
    το shield είναι android που βασίζεται σε linux οπότε το smb είναι τελευταία επιλογή.
    όταν έκανα κάτι δοκιμές με βαριά 4Κ αρχεία, από 128 εώς 400mbps, από nfs έπαιζε νεράκι στο shield ενώ από smb πάνω από 140mbps κόλλαγε άσχημα.
    Φυσικά το 140mbps είναι υπερ αρκετό για 4K αλλά καλύτερα με nfs.
    αυτα ειναι πραγματικα ενδιαφερουσες πληροφοριες που δεν τις ειχα υποψιν μου. Κατι ειχε παρει καποια στιγμη το ματι μου για μικρα-μεγαλα overhead των διαφορετικων πρωτοκολλων και πως μπορει να επηρεασουν την ταχυτητα μεταφορας δεδομενων, αλλα δεν εδωσα πολυ σημασια. Εγω εχω το εξτρα θεματακι οτι το δικτυο ειναι στημενο γυρω απο powerline, οποτε καποιες φορες δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως παει στραβα και τεινω να τα φορτωνω ολα τα δεινα στο powerline Απλα τωρα ετυχε να κανω δοκιμες και με wifi και plex και καταλαβα οτι κατι παει πολυ στραβα.

Θα κανω δοκιμη και με nfs μιας και η πρωτη προσπαθεια δεν δουλεψε γιατι κατι δεν ειχα κανει σωστα στο unraid (εβλεπε τον φακελο με τις ταινιες, αλλα ηταν αδειος) και ηταν αρκετα αργα οποτε δεν ειχα ορεξη να χρονοτριβησω αλλο.

@leonkoum αυτα που γραφει ο @papdoux εχουν λογικη, αλλα νομιζω επισης οτι γενικα ισχυει ο κανονας "if it ain't broke, don't fix it" :) Οποτε αν δεις οτι κατι δεν δουλευει οπως θα επρεπε, ψαχνεις. Αν ολα πανε ρολόι, απλα δεν ασχολεισαι

AVClub Addicted Member

Quote Originally Posted by leonkoum View Post
    Παρακολουθοντας τη σχετικη αναφορα και εχοντας παντα την σχετικη απορια ως μη ειδικος στην πληροφορικη...
    Τελικα ειναι καλυτερα για θεαση ταινιων (με υποτιτλους) σε δικτυακο σκληρο NAS να το εχουμε το συστημα στημενο σε smb ή σε NFS?
    Με NFS καλύτερα αλλά αν δε βλέπεις πρόβλημα με το smb τότε το αφήνεις έτσι, όπως τα λέει και ο avpap

AVClub Addicted Member

Για NFS θέλει κάποιο σεταρισμα στο server ώστε να έχει δικαίωμα ο χρήστης. Δες το wiki του kodi για τα shares

Page 96 of 96 FirstFirst ... 869293949596

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)