Nebula Awards

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Nebula Awards

Κατά την άποψή μου τα πιο σημαντικά βραβεία sci fi & fi
Εχω αναφέρει και σε άλλα θέματα ότι είμαι οπαδός τους,
Και κάθε χρονιά φροντίζω να διαβάζω τα βραβευμένα - Με έμφαση στα novelettes & short stories τους
– το μεγάλο Novel σπάνια προλαβαίνω να το διαβάσω άλλωστε

Ανακοινώθηκαν τα φετινά αποτελέσματα:


Best Novel: Annihilation, Jeff VanderMeer
Best Novella: Yesterday's Kin, Nancy Kress
Best Novelette: "A Guide to the Fruits of Hawai'i", Alaya Dawn Johnson http://www.alayadawnjohnson.com/a-guide-to-the-fruits-of-hawaii/
Best Short Story: "Jackalope Wives", Ursula Vernon http://www.alayadawnjohnson.com/a-guide-to-the-fruits-of-hawaii/
Ray Bradbury Award for Outstanding Dramatic Presentation: Guardians of the Galaxy, directed by James Gunn
Andre Norton Award for Young Adult Science Fiction and Fantasy: Love Is the Drug, Alaya Dawn Johnson
2015 Damon Knight Grand Master Award: Larry Niven
Solstice Award: Joanna Russ (posthumous), Stanley Schmidt
Kevin O'Donnell Jr. Service Award: Jeffry Dwight

με έμφαση οτι τα
Best Novelette: "A Guide to the Fruits of Hawai'i", Alaya Dawn Johnson http://www.alayadawnjohnson.com/a-guide-to-the-fruits-of-hawaii/
Best Short Story: "Jackalope Wives", Ursula Vernon http://www.alayadawnjohnson.com/a-guide-to-the-fruits-of-hawaii/
μπορείτε να τα βιαβάσετε δωρέαν Online
(εγώ θα περιμένω πιθανότατα τον τόμο με τα βραβεβμένα για να τα διαβάσω)
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Εχουν Novella και Novelette ! Ειναι τρελλοι αυτοι οι Αγγλοσαξονες
2_qid73.jpg


Μπυ ανοιγει την όρεξη για διάβασμα (δεν εχω διαβάσει κανένα απο αυτά) αλλα αυτο το Bradbury Award for Outstanding Dramatic Presentation: Guardians of the Galaxy με βάζει κάπως σε σκέψεις...Δεν βρηκαν τιποτ'άλλο ;
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Σε 2 περιπτωσεις εχεις βάλει τον ιδιο συνδεσμο αντι 2 δι;φορετικών
i.e. "A Guide to the Fruits of Hawai'i"
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
fixed
Best Short Story: "Jackalope Wives", Ursula Vernon http://www.apex-magazine.com/jackalope-wives/
:)

Novella και Novelette
Ναι τα διαχωρίζουν , εγώ δυσκολεύομαι :p
Γενικά κάπου στις 15000 λέξεις είναι ο διαχωρισμός, αλλά αυτό δε μου λέει προσωπικά τίποτα

Όσο περνούν τα χρόνια και αλλάζει ο ρυθμός που μπορώ να καταναλώνω βιβλία, εκτιμώ όλο και περισσότερο τα μικρότερης έκτασης κείμενα.
 

powerdac

New member
5 December 2011
11
fixed
Όσο περνούν τα χρόνια και αλλάζει ο ρυθμός που μπορώ να καταναλώνω βιβλία, εκτιμώ όλο και περισσότερο τα μικρότερης έκτασης κείμενα.

Τάσο δεν εναι θεμα εκτιμησης. Ειναι ο τροπος προσληψης της εισερχομενης πληροφοριας. Οπως στο φαγητο υπάρχει το "fast" food, ετσι και στην "ειδηση",
ή εν γένει σε οποιαδήποτε μορφής πληροφορία (δλδ θεωρώντας ένα 3ωρο κινηματογραφικό έργο σαν μία "αυτοτελή" πληροφορία) υπάρχει το φαινόμενο
να χρησιμοποιούνται απο τα ΜΜΕ "μικρές/fast" ειδήσεις/πληροφορίες, γρήγορες εναλλαγές εικόνας, "σκετσάκια", stand-up "γρηγορα", με "εναλλακτικη ροη"
(απλως αναφέρω όρους-ονομασίες εδώ) με σκοπό τον αποπροσανατολισμό του νου και την επακόλουθη έλλειψη συγκέντρωσης.

Σε συνδυασμό με το γεγονός οτι γνωρίζουν (εν μερει) πως λειτουργει ο νους των ανθρώπων (ενώ οι άνθρωποι όχι) εκμεταλλευονται το
εξής φαινόμενο: υπερ-προσφορά πολλών μικρών ειδησεων, ώστε το πεδίο ενδιαφέροντος του ανθρώπου να συνηθίσει στην εναλλαγη "μοτίβων λειτουργιας/mode"
ας τα πουμε. θυμάμαι μία έρευνα που είχε γίνει προ 20ετίας, που έλεγε οτι ένα μεγάλο ποσοστό ήταν αδύνατο να συγκεντρωθει ("δειξει ενδιαφέρον" λέω εγώ ή όπως αλλιώς θέλεις το λες) για να διαβάσει ένα 2 σελιδο άρθρο σε εφημερίδα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα αυτό ακριβώς: να μην "θελει" καποιος να διαβάσει
μεγάλα κείμενα. Εδω εισέρχεται βέβαια και ο προσωπικός παράγων. Εαν για παράδειγμα σαν φίλος του sci-fi εχεις δει 2-3 αντιγραφές, τότε δύσκολα ο νους σου
θα δείξει ενδιαφέρον για ένα αντικείμενο το οποίο θεωρεί ότι πάνω κάτω ξέρεις τι να περιμένεις. Αν όμως συναντήσεις "έκπληξη" ή ένα "καινούργιο" αντικείμενο/θέμα,
τότε ο νους σου θα ξανασυγκεντρωθεί ώστε να αφομοιώσει το "καινούργιο".

πολλους χαιρετισμούς

τασος

υγ:τα βιβλία...πως τα ..καταναλώνεις???:violent-smiley-030:
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Τάσο δεν εναι θεμα εκτιμησης. Ειναι ο τροπος προσληψης της εισερχομενης πληροφοριας. Οπως στο φαγητο υπάρχει το "fast" food, ετσι και στην "ειδηση",
ή εν γένει σε οποιαδήποτε μορφής πληροφορία (δλδ θεωρώντας ένα 3ωρο κινηματογραφικό έργο σαν μία "αυτοτελή" πληροφορία) υπάρχει το φαινόμενο
να χρησιμοποιούνται απο τα ΜΜΕ "μικρές/fast" ειδήσεις/πληροφορίες, γρήγορες εναλλαγές εικόνας, "σκετσάκια", stand-up "γρηγορα", με "εναλλακτικη ροη"
(απλως αναφέρω όρους-ονομασίες εδώ) με σκοπό τον αποπροσανατολισμό του νου και την επακόλουθη έλλειψη συγκέντρωσης.

Σε συνδυασμό με το γεγονός οτι γνωρίζουν (εν μερει) πως λειτουργει ο νους των ανθρώπων (ενώ οι άνθρωποι όχι) εκμεταλλευονται το
εξής φαινόμενο: υπερ-προσφορά πολλών μικρών ειδησεων, ώστε το πεδίο ενδιαφέροντος του ανθρώπου να συνηθίσει στην εναλλαγη "μοτίβων λειτουργιας/mode"
ας τα πουμε. θυμάμαι μία έρευνα που είχε γίνει προ 20ετίας, που έλεγε οτι ένα μεγάλο ποσοστό ήταν αδύνατο να συγκεντρωθει ("δειξει ενδιαφέρον" λέω εγώ ή όπως αλλιώς θέλεις το λες) για να διαβάσει ένα 2 σελιδο άρθρο σε εφημερίδα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα αυτό ακριβώς: να μην "θελει" καποιος να διαβάσει
μεγάλα κείμενα. Εδω εισέρχεται βέβαια και ο προσωπικός παράγων. Εαν για παράδειγμα σαν φίλος του sci-fi εχεις δει 2-3 αντιγραφές, τότε δύσκολα ο νους σου
θα δείξει ενδιαφέρον για ένα αντικείμενο το οποίο θεωρεί ότι πάνω κάτω ξέρεις τι να περιμένεις. Αν όμως συναντήσεις "έκπληξη" ή ένα "καινούργιο" αντικείμενο/θέμα,
τότε ο νους σου θα ξανασυγκεντρωθεί ώστε να αφομοιώσει το "καινούργιο".

πολλους χαιρετισμούς

τασος

υγ:τα βιβλία...πως τα ..καταναλώνεις???:violent-smiley-030:

Ακριβως Συμφωνω 100% γιατι το έχω διαπιστώσει κα σε μένα τον ιδιο απο το (αντε ας πουμε ) το 2007 και μετά.

Πολλες πληροφορίες, λιγοτερες γνωσεις.
Πολυ communication, λιγότερη ανάγνωση
 
17 June 2006
9,792
Ελπίζω να καταφέρω φέτος να διαβάσω τον νικητή του 2014 Ancillary Justice, αφού βέβαια τελειώσω (μετά από μήνες) το 2312 του Kim Stanley Robinson που είχε κερδίσει το Nebula του 2013.
Όσο για το χρόνο όντως όσο μεγαλώνουμε τόσο γίνεται λιγότερος. Σπάνια έπιανα νουβέλες, αλλά νομίζω ότι πρέπει πια να το κάνω για να μπορώ να τα τελειώνω νωρίς. Μαζεμένο διάβασμα πια πέφτει μόνο στα ταξίδια...