Apple Music

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Apple Music

Apple-Music-iOS-9.jpg


Μετά την εξαγορά της Beats από την apple όλοι περιμέναμε την παρουσίαση της επόμενης πλατφόρμας μουσικής από την Apple

Χθες στα πλαίσια της WWDC ανακοινώθηκε! Και σύννομα – June 30 – θα είναι διαθέσιμη


http://www.macrumors.com/2015/06/08/apple-announces-apple-music-streaming-music-service/

http://www.macrumors.com/2015/06/08/apple-music-100m-subscribers-goal/

http://www.engadget.com/2015/06/09/apple-music-still-needs-tuning/

Πρόκειται για μια μείξη χαρακτηριστικών που θα βρούμε και σε άλλα Music services, αλλά με την σφραγίδα της apple.
Revolutionarty κατά την ίδια την Apple, αλλά μάλλον δε θα βρείτε πολλούς που να συμφωνούν – και για πρώτη φορά σε apple event έπεσε και γιουχάρισμα.
Το iTunes συνεχίζει να είναι εκεί – και υπάρχει και κάποια υπόσχεση για υποστήριξη win/android του χρόνου … αν και δε φαντάζομαι να είναι της προκοπής η όποια υποστήριξη από εκεί.
Για τα σωσμένα αρχεία στο Iphone δεν έχει αποκαλυφθεί η ποιότητα του θα αποθηκεύονται, μένει να δούμε.

Τελικά τι φέρνει στο τραπέζι η Apple? νομίζω ο CEO της Sony Music το θέτει απλά
“What does Apple bring to this?” Morris said. “Well, they’ve got $178 billion dollars in the bank. And they have 800 million credit cards in iTunes. Spotify has never really advertised because it’s never been profitable. My guess is that Apple will promote this like crazy and I think that will have a halo effect on the streaming business.
http://venturebeat.com/2015/06/07/s...h-of-apples-music-streaming-service-tomorrow/
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia

Apple Music adds support for hi-res audio and Spatial Audio with Dolby Atmos – and at no extra cost

As has been rumoured for the past week or so, Apple Music is adding support for lossless audio, as well as and Dolby Atmos-powered 3D audio (aka Apple's Spatial Audio).

The service's 75 million-strong catalogue will be available in CD quality (16-bit/44.1kHz) or hi-res (24-bit/48-192kHz). There will be 20 million songs in lossless audio at launch, with the full 75 million available by the end of the year.

Meanwhile, "thousands" of tracks will be available in Apple's Spatial Audio tech (as previously featured in its AirPods Pro and AirPods Max headphones). Spatial Audio adds "multidimensional sound and clarity", making the audio sound much more immersive.

Both features will launch in June and won't cost Apple Music subscribers any extra money. The monthly subscription cost remains £10 ($10, AU$10).

πηγή



ώρα ήταν...
το apple music το πλήρωνα για αρκετό καιρό, ειχα μείνει πάρα πολύ ικανοποιημένος ,
και απο το search και απο τη ταχυτητα και από την αίσθηση και από ολα,
γενικώς πολύ καλή εμπειρία.
Παρότι και με την απλή ποιότητα ήχου, ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος έναντι του ανταγωνισμού
πλέον φεύγει και το ψυχολογικό του lossy ήχου.
 
  • Like
Reactions: takisot
Βρε παιδιά, δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό νήμα, αλλά ας δοκιμάσω εδώ. Έχω Apple Music, το οποίο ακούω προς το παρόν μόνο μέσω AirPods Pro, άρα lossy.
Περιμένω σε λίγες μέρες τα KEF LS50 Wireless II, τα οποία σκοπεύω να παίζω μουσική κατά 90% από Apple Music. Αν συνδέσω το iPhone μέσω Airplay2, θα μεταφέρει lossless? Γιατί εδώ βλέπω να λέει ότι παρά το γεγονός ότι υποστηρίζεται το 44.1/16, η Apple μετατρέπει το ALAC σε ΑΑC κατά τη μεταφορά με Airplay2.

Το plan B λέει να συνδέσω το Apple TV 4Κ (2021) με HDMI πάνω στα KEF. Όμως εδώ η Apple λέει ότι το Apple TV 4K δεν υποστηρίζει lossless.

Αν είναι έτσι τα πράγματα, τελικά τι κάνουμε; Υπάρχει Plan C ή απλά να μην ασχοληθώ και να τα γυρίσω πίσω;
 
Ψάχνοντας λίγο παραπάνω, φαίνεται ότι ο μόνος τρόπος να ακούσεις Apple Music high res σε κανονικό σύστημα χωρίς να ξοδέψεις μια περιουσία είναι ενσύρματα μέσω iPhone/iPad, με έναν 'transport' σαν αυτόν, που παίρνει USB και δίνει SPDIF. Περιμένω έναν αύριο-μεθαύριο να σας πω αν κάνει δουλίτσα...

51cafpLDDBS._AC_SL1003_.jpg
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia
Προσωπικά εφόσον αγοραζα αυτα τα ηχεία δεν θα έχανα την ευκολία του wifi για τα highRes αρχεία.
Αν είναι πρώτη προτεραιότητά σου ίσως θα πρέπει να σκεφτείς το Roon.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
εχει χρησιμοποιησει καποιος το ipad ή αλλη ios συσκευη σαν music streamer ?

Εχω ενισχυτη , dac me usb c και ηχεια και θελω να συνδεσω πανω τους (μεσω usb c) το ipad για να παιζει spotify/apple music κλπ.
αλλα θελω να το ελεγχω απο το καναπε , πχ με το Iphone .

γινεται και πως ?
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
εχει χρησιμοποιησει καποιος το ipad ή αλλη ios συσκευη σαν music streamer ?

Εχω ενισχυτη , dac me usb c και ηχεια και θελω να συνδεσω πανω τους (μεσω usb c) το ipad για να παιζει spotify/apple music κλπ.
αλλα θελω να το ελεγχω απο το καναπε , πχ με το Iphone .

γινεται και πως ?
To spotify, μπορεις να το ανοιξεις απο το iphone και να ελεγχεις την μουσικη που παιζει οποιαδηποτε αλλη συσκευη (πχ ipad).
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Οκ… γίνεται αυτό και μέ το apple music?
Έχω συνδρομή εκει


ΥΓ..το δοκίμασα με το Spotify και δουλεύει, αλλά δεν έχει lossless ακόμα το Spotify.
Μου φαίνεται περίεργο που δεν μπορείς να το κανεις, μάλλον, με το Apple Music.
 

yianniskyr

AVClub Enthusiast
26 May 2008
832
UK
Ελληνικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς υποστηρίζει? Αν ναι πως μπορούμε να βρούμε?
 

Costas_S

Senior Member
23 November 2006
679
Limassol, Cyprus
Ελληνικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς υποστηρίζει? Αν ναι πως μπορούμε να βρούμε?
Όταν κάνω search για κάποιους συγκεκριμένους ελληνικούς σταθμούς στο Apple Music, τους βρίσκει αλλά μέσω του TuneIn (έτσι γράφει το Apple Music),ίσως επειδή έχω εγκατεστημένη τη συγκεκριμένη εφαρμογή στις συσκευές μου. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να τους βάλω σε κάποια favorites list or to pin them somewhere in the app
 

Deckard01

New member
6 June 2023
11
Καλησπέρα παιδιά γνωρίζει κάποιος έαν σε android συσκευες και windos υπαρχει limitation οσων αφορα το apple music?
Ευχαριστώ