Klipsch vs Canton

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
Εδώ και καιρό σκέφτομαι να αναβαθμίσω το σύστημά μου με νέα ηχεία δαπέδου με κύριο σκοπό την βελτίωση του μουσικού ήχου. Έχω και παλιότερα θέσει αντίστοιχα ερωτήματα αλλά παραμένω προβληματισμένος. Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ ηχεία βιβλιοθήκης τα TX-B1 Crystal Audio τα οποία είναι μέρος ενός γενικότερου συστήματος 5.1 home cinema, όμως η αλλαγή για τα δαπέδου θα γίνει καθαρά για τον μουσικό ήχο, στο home cinema δεν θέλω κάτι παραπάνω.

Για να μην πολυλογώ έχω καταλήξει σε 2 μοντέλα που ικανοποιούν το budget μου. Τα καινούρια Klipsch RP-250F και τα Canton Chrono SL 580 DC . Τα ηχεία θα οδηγούνται αρχικά από πολυκάναλο ενισχυτή τον Marantz SR6007. Η μουσική που ακούω είναι κυρίως Jazz και τα διάφορα παρεμφερή είδη της (blues, swing, pop-jazz κλπ.) και κλασική συμφωνική. Η απόσταση ακρόασης είναι περίπου 2,5-3 μέτρα και ο συνολικός χώρος καμιά 30ρια τμ. Επίσης υπάρχει στον χώρο και ενεργό Sub 12ιντσο αρκετά δυνατό που για τις πολύ χαμηλές συχνότητες με καλύπτει μία χαρά.

Ο λόγος που σκέφτομαι την αναβάθμιση από ηχεία βιβλιοθήκης σε δαπέδου είναι γιατί νοιώθω πως θέλω μία περισσότερη ένταση, ένα μεγαλύτερο βάθος (δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά) στις μεσαίες και χαμηλές συχνότητες αλλά και γενικότερα την όποια βελτίωση στον ήχο μπορούν να μου προσφέρουν κάποια καλύτερα ηχεία. Το πρόβλημά μου είναι πως μου είναι δύσκολο να ακούσω τα δυο παραπάνω μοντέλα από κοντά, και ακόμα και αν τα βρω να τα ακούσω δεν θα μπορώ να τα συγκρίνω άμεσα στις ίδιες συνθήκες, πόσο μάλλον στις δικές μου συνθήκες και στο δικό μου setup.

Τα θετικά που βρίσκω στα 2 μοντέλα εκ πρώτης όψεως είναι τα εξής:


Klipsch

- Καινούριο μοντέλο του 2015 με ότι βελτιώσεις και τεχνολογίες μπορεί να σημαίνει αυτό.
- Ταιριάζουν με το κεντρικό ηχείο της Klipsch που ήδη έχω της ίδια σειράς (αλλά παλιότερο μοντέλο το RC-42 II) που θα είναι ένα επιπλέον + για το home cinema.
- Έχουν αρκετά μεγαλύτερη ευαισθησία από τα canton, που μπορεί να είναι χρήσιμο δεδομένου οτί ο ενισχυτής θα είναι πολυκάναλος.
- Twitter κόρνας (αν αυτό θεωρείται πλεονέκτημα)
- Είναι οικονομικότερα από τα canton (ή τουλάχιστο εγώ μπορώ να τα βρω εδώ σε καλύτερη τιμή)

Canton

- Πιο όμορφο φινίρισμα με γιαλιστερή λάκα και θα δείχνουν μάλλον καλύτερα στον χώρο.
- Λίγο πιο κομψά κατά μερικά εκκατοστά πιο στενά (αλλά και ψηλότερα)
- 3 woofer αντί για 2 που έχουν τα Klipsch (αν αυτό θεωρείται πλεονέκτημα)
- Διάμετρος woofer 6" αντί για 5,25" που έχουν τα Klipsch
- Οι αεραγωγοί είναι στο κάτω μέρος του ηχείου και όχι στο πίσω οπότε φαντάζομαι θα μπορούν να τοποθετηθούν πιο κοντά στον τοίχο.


Όμως όπως είπα ο κύριος λόγος αντικατάστασης είναι ο μουσικός ήχος οπότε το ηχείο που θα μου δώσει τον καλύτερο ήχο με σημαντική διαφορά θα προτιμηθεί και όλα τα υπόλοιπα προτερήματα παραβλέπονται. Επίσης περίπου στα ίδια χρήματα με τα Canton υπάρχει και ένα μοντέλο πιο πάνω της Klipsch το RP-260F με woofer 6,5", αλλά αν για τον χώρο μου και την χρήση με καλύπτει ικανοποιητικά το μικρότερο μοντέλο θα προτιμηθεί λόγο όγκου. 'Εχει νόημα να πάω στο μεγαλύτερο;

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος στο δίλημμα αυτό;
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Θα σου ελεγα να ακουσεις πριν αγορασεις τα παραπανω το jbl studio 530 η καποιο μεγαλυτερο της σειρας. Εχει επισης κορνα, αλλα ειναι ποιημα για τα λεφτα που κανει τωρα, σαφως ποιο μουσικο απο τα klipsch
Τo canton δεν το εχω ακουσει
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα jbl studio 530 είναι ηχεία βιβλιοθήκης, φαντάζομαι θα εννοείς τα jbl studio 270 ή 280. Καλή τιμή αλλά είναι λίγο ογκώδη βλέπω.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Όχι κοιτα μόνο την σειρά 500.εχει και δαπέδου 580 νομίζω και 560.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
Κοιτάζοντας στα ιντερνετομάγαζα μόνο τα 580 βρίσκω και αυτά μόνο στο Amazon. Δεν πρέπει να είναι πολύ διαδεδομένα εδώ στην Γερμανία και η τιμή τους βγαίνει πιο ακριβά από τα άλλα 2 μοντέλα που ανέφερα.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Είναι επειδή έφυγαν από την κονσουμερ σειρά πριν κάτι μήνες.και εγώ τα ακούσα σε ένα μαγαζί εδω στην αγγλια τελευταίο στοκ σε μαυρο και τελικά παρήγγειλα μέσω ebay από Ιταλία καθώς δεν έβρισκα cherry χρωμα πουθενά.
Έχουν περάσει πλεον στην σειρά jbl synthesis μαζί με τα μεγαθήρια της jbl.αν τα βρεις κάπου για ακρόαση καλώς.είναι πολύ σημαντική σχεδίαση στην κατηγορία τιμης
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
Αν επέλεγα τα JBL θα πήγαινα για τα Studio 570, τα 580 είναι πολύ μεγάλα για τον χώρο μου. Όμως αν τα 570 δεν υπάρχουν ούτε στο ίντερνετ μου φαίνεται απίθανο να τα βρω σε μαγαζιά να τα ακούσω.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
Σήμερα είχα επιτέλους την ευκαιρία να ακούσω τα 2 ηχεία side by side σε μαγαζί. Πέτυχα έναν πολύ εξυπηρετικό πωλητή και σε ειδικό δωμάτιο ακουστικής μου σύνδεσε τα Klipsch RP-260F και τα Canton Chronο 508 DC στον ίδιο ενισχυτή, έναν onkyo. Έπαιξε ένα δικό μου CD Jazz του Brubeck. Από αυτό που άκουσα μπορώ να πω πως τα 2 ηχεία είναι πολύ κοντά ακουστικά. Και τα 2 βγάζουν πολύ καθαρό και ωραίο ήχο. Προηγουμένως τα Canton έπαιζαν σε έναν pioneer και ήταν πολύ δύσκολο να τα συγκρίνεις με τα Klipsch, μόνο όταν τα έβαλε πάνω στον ίδιο ενισχυτή μπόρεσα να διακρίνω τις διαφορές. Προσωπικά ανάμεσα στα 2 προτιμώ τα Klipsch. Μου έδωσαν την εντύπωση πως υπερτερούσαν λίγο στην λεπτομέρια του ήχου, ως προς την διαύγεια του ήχου τα 2 ηχεία ήταν ισάξια. Στο μπάσο επίσης σχεδόν ισάξια, τα Klipsch είχαν ένα click πιο πάνω σε δύναμη που ίσως έχει να κάνει με την ευαισθησία τους. Στα σαξόφωνα και στις τρομπέτες ένοιωθα τα Klipsch να μου περνάνε περισσότερη πληροφορία στα αυτιά μου.

Συμπερασματικά και τα 2 ήταν εξαιρετικά, αλλά ανάμεσα στα 2 επιλέγω Klipsch και μάλλον θα είναι η επόμενη αγορά μου. Δυστυχώς δεν είχε το μικρότερο μοντέλο RP-250F για να δω αν διαφέρουν σε κάτι από τα 260F. Άκουσα το μεγαλύτερο μοντέλο όμως, και ο ήχος ήταν ακριβώς ο ίδιος με μόνη διαφορά στο μπάσο που ήταν σαφώς δυνατότερο. Πάντως τα 260F γέμιζαν επαρκώς το δωμάτιο και ακούγονταν πολύ ευχάριστα. Ο πωλητής μου είπε πως με έαν Denon ή Maratz θα ακούγονται ακόμα καλύτερα καθώς ο onkyo μου είπε δεν είναι τόσο ισορροπημένος ενισχυτής και τονίζει τις υψηλές συχνότητες όπου τα Klipsch από την φύση τους είναι "λαμπρά" στις υψηλές.
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Σήμερα είχα επιτέλους την ευκαιρία να ακούσω τα 2 ηχεία side by side σε μαγαζί. Πέτυχα έναν πολύ εξυπηρετικό πωλητή και σε ειδικό δωμάτιο ακουστικής μου σύνδεσε τα Klipsch RP-260F και τα Canton Chronο 508 DC στον ίδιο ενισχυτή, έναν onkyo. Έπαιξε ένα δικό μου CD Jazz του Brubeck. Από αυτό που άκουσα μπορώ να πω πως τα 2 ηχεία είναι πολύ κοντά ακουστικά. Και τα 2 βγάζουν πολύ καθαρό και ωραίο ήχο. Προηγουμένως τα Canton έπαιζαν σε έναν pioneer και ήταν πολύ δύσκολο να τα συγκρίνεις με τα Klipsch, μόνο όταν τα έβαλε πάνω στον ίδιο ενισχυτή μπόρεσα να διακρίνω τις διαφορές. Προσωπικά ανάμεσα στα 2 προτιμώ τα Klipsch. Μου έδωσαν την εντύπωση πως υπερτερούσαν λίγο στην λεπτομέρια του ήχου, ως προς την διαύγεια του ήχου τα 2 ηχεία ήταν ισάξια. Στο μπάσο επίσης σχεδόν ισάξια, τα Klipsch είχαν ένα click πιο πάνω σε δύναμη που ίσως έχει να κάνει με την ευαισθησία τους. Στα σαξόφωνα και στις τρομπέτες ένοιωθα τα Klipsch να μου περνάνε περισσότερη πληροφορία στα αυτιά μου.

Συμπερασματικά και τα 2 ήταν εξαιρετικά, αλλά ανάμεσα στα 2 επιλέγω Klipsch και μάλλον θα είναι η επόμενη αγορά μου. Δυστυχώς δεν είχε το μικρότερο μοντέλο RP-250F για να δω αν διαφέρουν σε κάτι από τα 260F. Άκουσα το μεγαλύτερο μοντέλο όμως, και ο ήχος ήταν ακριβώς ο ίδιος με μόνη διαφορά στο μπάσο που ήταν σαφώς δυνατότερο. Πάντως τα 260F γέμιζαν επαρκώς το δωμάτιο και ακούγονταν πολύ ευχάριστα. Ο πωλητής μου είπε πως με έαν Denon ή Maratz θα ακούγονται ακόμα καλύτερα καθώς ο onkyo μου είπε δεν είναι τόσο ισορροπημένος ενισχυτής και τονίζει τις υψηλές συχνότητες όπου τα Klipsch από την φύση τους είναι "λαμπρά" στις υψηλές.

Klipsch με κλειστα ματια... πολυ καλυτερη αναλυση... Αν βαλεις το TAKE 5 μιας και αναφερες τον Brubeck θα παθεις ζημια...Εγω παιζω με τα RF 82 II Reference, με πικαπ και δεν σκεφτομαι να τα αλλαξω για κανενα λογο. Αν τα αλλαξω ποτε παλι σε μεγαλυτερα της ιδιας εταιριας θα παω. Ειναι καταπληκτικο ηχειο αν και καποιοι τα θαβουν....
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
Τα ηχεία έχουν αγοραστεί ήδη από το καλοκαίρι και έχουν παρουσιασθεί εδώ:

http://avclub.gr/forum/showthread.p...cinema?p=1057702109&viewfull=1#post1057702109

Απλά δεν έχω λόγια για να περιγράψω τον ήχο τους! Αρχικά είχα έναν μικρό ενδοιασμό μήπως πρέπει να οδηγηθούν καλύτερα με κάποιον δικάναλο σε ακρόαση μουσικής καθώς τώρα οδηγούνται από έναν πολυκάναλο Marantz SR6007. Ενώ σε μέτριες εντάσεις έπαιζαν πολύ ωραία και γλυκά, όταν δυνάμωνα αρκετά την ένταση, χωρίς να μπορώ ακριβώς να προσδιορίσω αν κάτι με χάλαγε, απλά μου άφηνε την αίσθηση πως ίσως θα μπορούσαν να παίξουν και καλύτερα. Σαν να μην έπιαναν το 100% της απόδοσης που είχα ακούσει στο μαγαζί.

Τελικά βρήκα τι έφταιγε. Ο ενισχυτής είχε την "πειραγμένη" ισοστάθμιση του Audyssey, που σε ακρόαση ταινιών κάνει πολύ καλή δουλειά, αλλά στην μουσική ακρόαση κατά την γνώμη μου την επηρεάζει αρνητικά. Θέτοντας τον ενισχυτή σε direct mode και κάνοντας διάφορες δοκιμές, κυρίως σε Jazz μουσική και σε φωνητικά, μπορώ να πω πως στα δικά μου αφτιά έχει αγγίξει το τέλειο! Εχθές βρήκα επιτέλους τον χρόνο να πειραματιστώ πολύ και το αποτέλεσμα είναι πως αυτό που δίνουν τα συγκεκριμένα ηχεία με τον συγκεκριμένο ενισχυτή στον χώρο μου είναι σκέτη πανδαισία! Δυνατό, μπόλικο και πεντακάθαρο μπάσο και μεσο-υψηλές συχνότητες με απίστευτη ανάλυση και διαύγεια. Το δωμάτιο πλημμύρισε μουσική! Εύκολα μπορεί να ξεγελάσουν κάποιον με το σχετικά μικρό τους μέγεθος, αλλά σε έναν μεσαίου μεγέθους χώρο 20-40τμ. με καλά υλικά, πραγματικά δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο, ακόμα και χωρίς sub. Είναι δε τα συγκεκριμένα ηχεία τόσο ευκολοδήγητα που ακόμα και με έναν πολυκάναλο ενισχυτή σαν αυτόν που έχω κάνουν θαύματα! Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ κάτι καλύτερο και οι σκέψεις για αγορά δικάναλου έχουν πλέον εξαφανιστεί. Είμαι κάτι παραπάνω από ενθουσιασμένος!
 

GiannisTyf

Senior Member
29 July 2012
362
θεσσαλονικη
Οταν θα τα οδηγησεις με εναν καλο δικαναλο τοτε θα ακουσεις πολυ καλυτερα πραγματα απο αυτα που ακους τωρα με τον πολυκαναλο.Τα δικα μου τα οδηγουσε ενας πολυκαναλος Denon,ενω τωρα τα οδηγει ενας Naim xs 2 και η διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη σε ολο το φασμα.
 

GiannisTyf

Senior Member
29 July 2012
362
θεσσαλονικη
Τα δικα μου ειναι τα rf62.Δεν νομιζω ομως οτι παιζει ρολο ποιο μοντελο ειναι αυτο που θα συνδεσεις στον πολυκαναλο η στον δικαναλο,οταν παιξει το ενα καλυτερα θα παιξει και το αλλο.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
Απλά θεωρώ πως όσο μεγαλύτερα και πιο απαιτητικά τα ηχεία τόσο μεγαλύτερο και το πλεονέκτημα του δικάναλου. Τα δικά σου είναι λίγο μεγαλύτερα. Θα προσπαθήσω σε πρώτη ευκαιρία να δοκιμάσω και δικάναλο να δω αν υπάρχει διαφορά, αλλά όπως είπα με το συγκεκριμένο setup τώρα έχουν καλυφθεί τουλάχιστον οι δικές μου προσδοκίες 100%.
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Tα Klipsch ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ ΗΧΕΙΑ. Σε καθηλωνουν με την πρωτη ματια. Το μονο που ζητανε ειναι καλ9ο ρευμα και φυσικα σωστο στησιμο στον χωρο ειδικα αν υπαρχει πικ απ στην εξισωση... Κατα τα αλλα ειναι ο ρισμος του αμερικανικου ηχου...
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
Αν ως αμερικάνικος ήχος θεωρούμε την μουσική jazz και τα παρεμφερή είδη, τότε συμφωνώ και επαυξάνω.

Υ.Γ. Το θέμα μάλλον θα πρέπει να μετονομαστεί σε Klipsch vs Rest of the world