Samsung UE JU7000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

xkos1975

Established Member
19 June 2014
112
Σήμερα παρέλαβα και πριν από λίγο τελείωσα τα απολύτως βασικά.
Δεν εχω ασχοληθεί καθόλου με ρυθμίσεις ακόμα αλλά μέχρι στιγμής μπορώ να πω με σιγουριά ότι έχει
- πάρα πολύ καλό upscaling, ακομα και σε ant1, mega κτλ η εικόνα είναι στα ίδια επίπεδα με την 42αρα sony 829w που εχω στην κρεββατοκαμαρα, με εμφανεστατα καλυτερη κίνηση λογω 120hz πανελ.
- σε οτε tv και HD σήμα η εικόνα ειναι πραγματικα εξαιρετική με πάρα πολύ καλό contrast, μαύρο δυναμικά
και τέλος κατεβασα 4k clips περιπου καμια 12 gb από youtube σε δισκο εξωτερικό όπου εκει πραγματικά η ποιότητα της εικόνας απογειώνεται και το σημαντικοτερα ακομα και στα 3μ καταλαβαινεις την διαφορά ενός 4Κ περιεχομένου από ενα 1080p
Εχω πολλά πραγματα ακομα να δώ και να τεστάρω και μετά θα γραψω πιο αναλυτικά τις εντυπώσεις μου...
 
Last edited by a moderator:

xkos1975

Established Member
19 June 2014
112
Μετά από αρκετές ώρες μπορώ να πω ότι έχω σχηματίσει κατά 90% γνώμη για το συγκεκριμένο μοντέλο και λέω 90% γιατί δεν την έχω τεστάρει ακόμα σε 3D και σε ps3.

Ποιότητα κατασκευής

Θα ικανοποιήσει τους περισσότερους νομίζω δίνοντας μια αίσθηση πολυτέλειας με ωραίο και προσεγμένο φινίρισμα και όχι τα "φτηνά" μαύρα πλαστικά που έχει η σειρά 6.

Smart Features

Επειδή η μοναδική εμπειρία που είχα πριν την samsung ήταν με την sony 42w 829 θεωρώ ότι το tizen είναι σαφώς πολύ πιο εύχρηστο με πολύ ωραίο και απλό interface. Όσοι είναι λάτρεις του webos της lg νομίζω ότι θα βρουν αρκετά κοινά σημεία Προσωπικά μου αρέσει και για την χρήση που του κάνω νομίζω ότι με υπερκαλύπτει. Ίσως ορισμένοι hardcore smart tv users το βρουν λίγο αργό. Το smart control είναι επανασχεδιασμενο, μπορείς να ελέγχεις όλες σου τις συσκευές (universal remote). Με τον ακωδικοποίητη του οτε tv δουλεύει μια χαρά Από media player δεν έχω να πω πολλά, άπλα τα παίζει όλα...στην αρχή πριν την αναβάθμιση μου έκανε κάτι κολλήματα στον χρόνο διαβάσματος σε κάτι 10λεπτα UHD clips άλλα μετά το update το θέμα λύθηκε αν και οι οδηγίες μέσα προτείνουν HDD usb 3.0 με τουλάχιστον 5200rpm. Επίσης το one connect mini με βόλεψε πάρα πολύ γιατί απλούστατα δεν χρειάζεται να κάνεις ασκήσεις γιόγκα κάθε φορά που θέλεις να βάλεις και να βγάλεις καλώδια.

Πανελ

Θεωρώ ότι έπεσα σε καλό και αποδεκτό panel ίσως κάποια πιο ψαγμένα μάτια δουν κάτι παραπάνω αλλά κατά τα δικά μου κριτήρια περνάει όλα τα τεστ που έκανα

Εικονα

SD
Εδώ θα ήθελα να σταθώ λίγο παραπάνω λέγοντας ότι έχει γίνει μεγάλη πρόοδος στην επεξεργασία σήματος ώστε να προσαρμοστεί σε 4κ ανάλυση panel... Θα μιλήσω πολύ ξεκάθαρα αν κάποιος θέλει να παρακολουθεί μονό ειδήσεις, μπρούσκο, Νικολουλη και λοιπές υπερπαραγωγές ναι θα συμφωνήσω ότι δεν αξίζει να επενδύσει σε μια UHD tv καθαρά λόγω χρημάτων. Η επεξεργασία είναι αξιοπρεπέστατη και όπως είπα παραπάνω σε κάποια κανάλια μπορεί να συγκριθεί με την sony οπού σε αυτό τον τομέα θεωρώ ότι είναι top.

HD (ote tv - 1080p)
Οι δυνατότητες της τηλεόρασης αρχίζουν και ξεδιπλώνονται η μια μετά την άλλη όταν τροφοδοτείται με σήμα 1080, είτε αυτό προέρχεται από οτέ τv είτε από usb/HDD. Ντοκιμαντέρ που τα είχα ξαναδεί δείχνουν λεπτομέρειες που δεν τις είχα προσέξει. Το μαύρο της είναι πολύ καλό, κίνηση ομαλή και λεπτομέρειες που κρατάνε το βλέμμα κολλημένο. Μοναδικό μείον οι μικρές γωνιές θέασης.

UHD
Ελπίζω να έρθει γρήγορα στα σπίτια μας υλικό 4κ γιατί άπλα πρόκειται για μια αξέχαστη εμπειρία. Ευτυχώς λίγο από εδώ λίγο από εκεί κάτι μπορεί να μαζέψει κάνεις και να βλέπει Πάντως πιστεύω ότι το πολύ σε ένα χρόνο θα έχουμε υλικό στα σπίτια μας και οι FHD θα είναι ακόμα πιο δυσεύρετες, κάτι που φάνηκε από τις φετινές σειρές!
 

DJSTAVROS

Senior Member
10 November 2008
330
Παιανία
Καλησπέρα φίλε xkos1975!Πολύ καλή δουλειά και καλό Review!Μας βοηθάς πολύ και εμάς τους υποψήφιους αγοραστές!
Πες μου κάτι σε παρακαλώ.Η τηλεόραση διάβασα πως έχει διπλό ψηφιακό δέκτη και πως μπορείς να παρακολουθήσεις 2 κανάλια ταυτόχρονα.

1) Αυτό μπορεί να γίνει και με τα δικά μας επίγεια ψηφιακά?Δηλαδή να δείχνει ταυτόχρονα 2 κανάλια Digea (πχ Mega και Ant1)?
2) Μπορεις να εγγράφεις ένα κανάλι αλλά εσύ την ίδια ώρα να βλέπεις κάποιο άλλο?
3) Το PVR δουλεύει μόνο με HDD ή και με Στικάκια?
4) Pip υποστηρίζει?Αν ναι,μπορεί να δουλέψει με HDMI?Δηλαδή να βλέπεις OteSport HD και σε ένα παραθυράκι μικρό να βλέπεις και Eρτ.Γίνεται αυτό?

Ευχαριστώ.
 

xkos1975

Established Member
19 June 2014
112
φιλε Σταυρο επειδη αυτα που με ρωτας δεν τα εχω ψαξει ακομα (γιατι δεν με ενδιαφερουν αυτα τα features) δωσε μου λιγο χρονο να σου πω ακριβως τι παιζει.
 

xkos1975

Established Member
19 June 2014
112
Φιλε Σταυρο εψαξα λιγο αυτο που ρωτάς και έχω να πω:
1) & 4) Μπορεις να παρακολουθεις δυο καναλια ταυτοχρονια αρκει να εχεις και δυο πηγες σήματος. Εγω για παράδειγμα έχω συνδεσει κανονικα την κεντρική κεραια στον εναν δεκτη, οποτε εχω ολα τα digea, και σε ενα HDMI εχω βαλει το οτε tv που εχω ολο το πακετο. Ετσι μπορεις να βλεπεις στο ενα ΟΤΕ TV και στο άλλο digea ή ακομα στο ένα οποιοδηποτε καναλι και στο αλλο να σερφαρεις ή να βλεπεις ταινια απο usb. Εχει παρα πολλες επιλογες σε διαταξη και μεγεθος εικονας μεταξυ των δυο παραθυρων ωστε να καλυψει καθε αναγκη σου.

3) Το pvr δουλευει μονο σε HDD.

2) Αυτο δεν το έχω ψαξει ακόμα.


Καλησπέρα φίλε xkos1975!Πολύ καλή δουλειά και καλό Review!Μας βοηθάς πολύ και εμάς τους υποψήφιους αγοραστές!
Πες μου κάτι σε παρακαλώ.Η τηλεόραση διάβασα πως έχει διπλό ψηφιακό δέκτη και πως μπορείς να παρακολουθήσεις 2 κανάλια ταυτόχρονα.

1) Αυτό μπορεί να γίνει και με τα δικά μας επίγεια ψηφιακά?Δηλαδή να δείχνει ταυτόχρονα 2 κανάλια Digea (πχ Mega και Ant1)?
2) Μπορεις να εγγράφεις ένα κανάλι αλλά εσύ την ίδια ώρα να βλέπεις κάποιο άλλο?
3) Το PVR δουλεύει μόνο με HDD ή και με Στικάκια?
4) Pip υποστηρίζει?Αν ναι,μπορεί να δουλέψει με HDMI?Δηλαδή να βλέπεις OteSport HD και σε ένα παραθυράκι μικρό να βλέπεις και Eρτ.Γίνεται αυτό?

Ευχαριστώ.
 

DJSTAVROS

Senior Member
10 November 2008
330
Παιανία
Eυχαριστώ πολύ φιλαράκι!Το 2) γίνεται σίγουρα αφού έχει 2 δέκτες!!
Μιλάμε για τούμπανο τηλεόραση...Αν δεν πάμε στην Δραχμή,την αγόρασα..!
 

xkos1975

Established Member
19 June 2014
112
Ειναι πολυ καλή, στην προτεινω ανεπιφυλακτα, αυτη την στιγμη παιζει ο γιος ps3 και εχω παθει πλακα με το πως δειχνουν τα games... μοναδικο μου προβλημα ...οτι ηθελα να ηταν 65αρα!!!
 

DJSTAVROS

Senior Member
10 November 2008
330
Παιανία
Εγώ θα πάρω την 48άρα,ήθελα και πιο μικρή αλλά αφού δεν υπάρχει δεν πειράζει...
Η αυριανή σύνοδος κορυφής θα κρίνει τα πάντα!
 

xkos1975

Established Member
19 June 2014
112
Σημερα το πρωι πριν φυγω για δουλεια ειπα να χαζεψω κανενα 4Κ βιντεακι στο youtube.
Μεχρι στιγμής δεν ειχα ξαναβαλει να δω 4Κ video απευθειας κανοντας streaming, εξαιτιας αυτου http://www.fullhd.gr/news/αγορά/item/18181-4k-tvs-smart-resolution.html. Οταν ομως επαιξε πραγματικα δεν πιστευα στα ματια μου για την αναλυση και την ποιοτητα εικονας. Επισης μου εκανε τρομερη εντυπωση οτι τα video φορτωναν παρα πολυ γρηγορα. Μπορει να μου πει κανεις τι ισχυει;
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
Από το 2015 οι 4k tvs ενσωματώνουν αποκωδικοποίηση vp9 που τους επιτρέπει να κάνουν 4k streaming από το youtube.
Το ενσωματωμένο όμως youtube app δεν διαθέτει επιλογή ανάλυσης, παρά μόνο επιλέγει αυτόματα την ανάλυση βάση του διαθέσιμου bandwitdh της σύνδεσης σου, ώστε το video να τρέχει απρόσκοπτα και χωρίς διακοπές. Tο πιθανότερο είναι δηλαδή η ανάλυση που βλέπεις να είναι 720p ή 1080p, γι' αυτό και η τόσο γρήγορη φόρτωση. Σε περίπτωση που έχεις vdsl 50mbps ίσως και να βλέπεις σε 4k.
Για να σιγουρευτείς ότι βλέπεις σε 4k, πρέπει να πας στο youtube από τον browser της τηλεόρασης και να επιλέξεις χειροκίνητα στο video ανάλυση 4k (αν υποστηρίζει φυσικά). Σε αυτήν την περίπτωση θα δεις ότι αργεί να το φορτώσει και κάνει και διακοπές σε μια σύνδεση adsl 24mbps. Πρέπει να πατήσεις pause να περιμένεις να φορτώσει όσο το δυνατόν περισσότερο και ακολούθως play. Θα δεις σε αυτήν την περίπτωση ότι όντως η ανάλυση είναι καλύτερη από του ενσωματωμένου app.
 

xkos1975

Established Member
19 June 2014
112
Ευχαριστώ πολυ θα το δοκιμασω και θα το συγκρινω με αυτα που εχω κατεβασει απο youtybe σε 4κ να δω αν εχουν διαφορα....

Από το 2015 οι 4k tvs ενσωματώνουν αποκωδικοποίηση vp9 που τους επιτρέπει να κάνουν 4k streaming από το youtube.
Το ενσωματωμένο όμως youtube app δεν διαθέτει επιλογή ανάλυσης, παρά μόνο επιλέγει αυτόματα την ανάλυση βάση του διαθέσιμου bandwitdh της σύνδεσης σου, ώστε το video να τρέχει απρόσκοπτα και χωρίς διακοπές. Tο πιθανότερο είναι δηλαδή η ανάλυση που βλέπεις να είναι 720p ή 1080p, γι' αυτό και η τόσο γρήγορη φόρτωση. Σε περίπτωση που έχεις vdsl 50mbps ίσως και να βλέπεις σε 4k.
Για να σιγουρευτείς ότι βλέπεις σε 4k, πρέπει να πας στο youtube από τον browser της τηλεόρασης και να επιλέξεις χειροκίνητα στο video ανάλυση 4k (αν υποστηρίζει φυσικά). Σε αυτήν την περίπτωση θα δεις ότι αργεί να το φορτώσει και κάνει και διακοπές σε μια σύνδεση adsl 24mbps. Πρέπει να πατήσεις pause να περιμένεις να φορτώσει όσο το δυνατόν περισσότερο και ακολούθως play. Θα δεις σε αυτήν την περίπτωση ότι όντως η ανάλυση είναι καλύτερη από του ενσωματωμένου app.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Λοιπόν, πρόσφατα έγινα και εγώ κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου.. (48') και όντως είναι μία ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ τηλεόραση!! :D

Το 1ο που επειβεβαιώνω και εγώ είναι το καταπληκτικό Upscale ακόμη και στα κανάλια της TV!
Αρκεί αυτά να έχουν μία καλή ποιότητα..

Πέτυχα πχ προχθές ξένη ταινία στον Alpha και η εικόνα που έβλεπα είχε μία άλλη αίσθηση που μου άρεσε.. ένα είδος ξεχωριστής "αληθοφάνειας",
ακόμη και από την εικόνα της παλιάς μου Full HD SONY, (ένα κορυφαίο μοντέλο πριν 6 χρόνια..)

Η ίδια ξεχωριστή αίσθηση εμφανίστηκε και σε παρακολούθηση 1080 HD ταινίας που είχα δει πρόσφατα στην SONY!

Τα χρώματα της είναι καταπληκτικά.. και δεν παρατήρησα κάτι που δεν μου άρεσε, που πιθανώς να αναφέρονται σε κάποια review της..
Οπότε για τον λόγο αυτό δεν έχω "παίξει" προς το παρόν με τις ρυθμίσεις της.. έχω αφήσει γενικά το cinema mode..

Αυτά για αρχή.. οπότε το συνιστώ και εγώ το μοντέλο, νομίζω ότι καταργεί τους όποιους ενδοιασμούς για UHD TV! :cool:
Έχω να της κάνω πολύ ψάξιμο ακόμη! :cool:

Και τέλος να πω ότι μπορείτε να την ψάχνετε για λίγο καιρό.. ως προς την τιμή της.. και να πετύχετε κάποια καλή προσφορά! ;)
 
Last edited:

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Λοιπόν, πρόσφατα έγινα και εγώ κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου.. (48') και όντως είναι μία ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ τηλεόραση!! :D

Το 1ο που επειβεβαιώνω και εγώ είναι το καταπληκτικό Upscale ακόμη και στα κανάλια της TV!
Αρκεί αυτά να έχουν μία καλή ποιότητα..

Πέτυχα πχ προχθές ξένη ταινία στον Alpha και η εικόνα που έβλεπα είχε μία άλλη αίσθηση που μου άρεσε.. ένα είδος ξεχωριστής "αληθοφάνειας",
ακόμη και από την εικόνα της παλιάς μου Full HD SONY, (ένα κορυφαίο μοντέλο πριν 6 χρόνια..)

Η ίδια ξεχωριστή αίσθηση εμφανίστηκε και σε παρακολούθηση 1080 HD ταινίας που είχα δει πρόσφατα στην SONY!

Τα χρώματα της είναι καταπληκτικά.. και δεν παρατήρησα κάτι που δεν μου άρεσε, που πιθανώς να αναφέρονται σε κάποια review της..
Οπότε για τον λόγο αυτό δεν έχω "παίξει" προς το παρόν με τις ρυθμίσεις της.. έχω αφήσει γενικά το cinema mode..

Αυτά για αρχή.. οπότε το συνιστώ και εγώ το μοντέλο, νομίζω ότι καταργεί τους όποιους ενδοιασμούς για UHD TV! :cool:
Έχω να της κάνω πολύ ψάξιμο ακόμη! :cool:

Και τέλος να πω ότι μπορείτε να την ψάχνετε για λίγο καιρό.. ως προς την τιμή της.. και να πετύχετε κάποια καλή προσφορά! ;)
Αρχικά με γεια, καλοθέατη και απροβλημάτιστη.
Τώρα για τη διαφορά ποιότητας εικόνας, αν είχες μια ανάλογης ποιότητας τηλεόραση Full HD έστω και εξαετίας, σωστά ρυθμισμένη, μάλλον θα έβλεπες τη διαφορά σε υλικό SD πολύ περισσότερο, αλλά και σε HD σε μικρότερο βαθμό.
Το λέω αυτό μιας και δε μας είπες ποια σόνυ προ εξαετίας σύγκρινες για να καταλήξεις στο αποτέλεσμα πως η 4Κ δε πρέπει να δημιουργεί ενδοιασμούς στη ποιότητα εικόνας για SD & HD υλικά.
Μπορεί πράγματι να έχεις μια καλή τηλεόραση, αλλά να μου επιτρέψεις χωρίς παρεξήγηση, να μην ασπάζομαι το συμπέρασμά σου γιατί ακόμα δεν είναι εφικτό να πιαστεί η ποιότητα απόδοσης σε υλικό SD & HD που έχει μια καλή Full HD από μια εφάμιλλη 4Κ, με τη προϋπόθεση πάντα ότι και οι δύο είναι σωστά ρυθμισμένες, γιατί αλλιώς τα όποια συμπεράσματα δεν είναι ασφαλή.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Ευχαριστώ κατ' αρχάς!

Κοίτα τώρα.. κατ' αρχάς δεν μίλησα γενικά για όλες τις UHD σχετικά με τις επιδόσεις τους σε SD.. μιλάω για το συγκεκριμένο μοντέλο,
και υπάρχουν και οι μαρτηρίες των άλλων φίλων παραπάνω ή οι αναφορές σε review σχετικά με αυτό.

Κατά 2ον εγώ είμαι φαν της SONY εδώ και πολλά χρόνια σε όλες τις συσκευές εικόνας, αλλά τώρα ομολογώ ότι αναγκάστηκα
από διάφορα πράγματα να πάω στην Samsung, με την οποία έχω ως τώρα μία καλή εμπειρία μιας και χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια 2 διαφορετικά της Monitor/TV στο PC μου..

Κατά 3ον εντάξει δεν έχω κάνει πολλά test με ρυθμίσεις κτλ..
αλλά στην παλιά καλή μου SONY (μοντέλο KDL - X3500) η οποία έχει βέβαια λιγότερες ρυθμίσεις την είχα φέρει σε ότι καλύτερο που είδα νομίζω..

Για την Samsung να προσθέσω επίσης ότι έχει και πολύ καλό 3D και μου έκανε εντύπωση και η μετατροπή που κάνει (όσο γίνεται βέβαια τώρα..) του 2D σε 3D!
Πρώτη φορά είδα (εγώ..) μία τέτοια δυνατότητα τώρα.. :cool:

Αυτά λοιπόν! :cool:
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Ευχαριστώ κατ' αρχάς!

Κοίτα τώρα.. κατ' αρχάς δεν μίλησα γενικά για όλες τις UHD σχετικά με τις επιδόσεις τους σε SD.. μιλάω για το συγκεκριμένο μοντέλο,
και υπάρχουν και οι μαρτηρίες των άλλων φίλων παραπάνω ή οι αναφορές σε review σχετικά με αυτό.

Κατά 2ον εγώ είμαι φαν της SONY εδώ και πολλά χρόνια σε όλες τις συσκευές εικόνας, αλλά τώρα ομολογώ ότι αναγκάστηκα
από διάφορα πράγματα να πάω στην Samsung, με την οποία έχω ως τώρα μία καλή εμπειρία μιας και χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια 2 διαφορετικά της Monitor/TV στο PC μου..

Κατά 3ον εντάξει δεν έχω κάνει πολλά test με ρυθμίσεις κτλ..
αλλά στην παλιά καλή μου SONY (μοντέλο KDL - X3500) η οποία έχει βέβαια λιγότερες ρυθμίσεις την είχα φέρει σε ότι καλύτερο που είδα νομίζω..

Για την Samsung να προσθέσω επίσης ότι έχει και πολύ καλό 3D και μου έκανε εντύπωση και η μετατροπή που κάνει (όσο γίνεται βέβαια τώρα..) του 2D σε 3D!
Πρώτη φορά είδα (εγώ..) μία τέτοια δυνατότητα τώρα.. :cool:

Αυτά λοιπόν! :cool:
OK.
Πάντως να ξέρεις ότι και γω εκτιμώ πολύ τα προϊόντα της σαμυ και ειδικά τα premium. Είχα τη samsung 46C8000 μοντέλο του 2010 που αν δεν ήταν θέμα μεγέθους για να πάω σε 55αρα ακόμα με αυτή θα ήμουν. Αν λοιπόν έβλεπες κυρίως τα SD σήματα πως τα έπαιζε εκείνη, θα στεναχωριόσουν ( και πάλι χωρίς παρεξήγηση ) σε σύγκριση με τη JU7000 που είναι 4Κ. Ειδικά αν δεις και τη σονυ 55W905 που αντικατέστησε τη C8000, εκεί η διαφορά είναι ακόμα μεγαλύτερη και ας είναι μεγαλύτερο μέγεθος από τη C8000, βέβαια και οι δύο πολύ καλά ρυθμισμένες, στο τηλεοπτικό όσο είναι δυνατόν. Για αυτό σου λέω η υψηλής ποιότητα Full HD τα παίζει αισθητά καλύτερα και να μου επιτρέψεις να σου πω ότι, καλή η σονυ που είχες ( KDL - X3500 ) αλλά απλά καλή, σε καμία περίπτωση δεν είναι στη κατηγορίας αυτής που έχεις τώρα για πολλούς λόγους.
Επίσης πάλι αλήθεια είναι πως όταν οι προαναφερθήσες Full HD και όχι μόνο τηλεόρασης, δουν τη δική σου να παίζει 4Κ υλικό << θα πάθουν ήτα >> αλλά το κακό ακόμα είναι που να το βρεις και αν έχει κανείς και τις σωστές συνθήκες θέασης για να το απολαύσει;
 

stathisrs

Established Member
6 September 2011
104
ΑΡΤΑ
Εγω παιδια ενω εχω δωσει την προκαταβολη εδω και 3 εβδομαδες ακομη την περιμενω.απο οτι μου λεει ο πωλητης ειναι κλειστη η samsung και δεν κανει παραδωσεις δυστυχως!!μου ειπε οτι εχει 2 κομματια και εχει κρατησει το 1 για μενα.να πω οτι πηρα την 55αρα για αποσταση απο 2.4 μετρα εως 2,9.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
HD (ote tv - 1080p)
Οι δυνατότητες της τηλεόρασης αρχίζουν και ξεδιπλώνονται η μια μετά την άλλη όταν τροφοδοτείται με σήμα 1080, είτε αυτό προέρχεται από οτέ τv είτε από usb/HDD. Ντοκιμαντέρ που τα είχα ξαναδεί δείχνουν λεπτομέρειες που δεν τις είχα προσέξει. Το μαύρο της είναι πολύ καλό, κίνηση ομαλή και λεπτομέρειες που κρατάνε το βλέμμα κολλημένο. Μοναδικό μείον οι μικρές γωνιές θέασης.

Όντως η θέαση 1080p υλικού είναι μία νέα εμπειρία!!
Νιώθεις ακόμη πιο πολύ ότι είσαι μπρος στην σκηνή που βλέπεις!

Με κάνει να θέλω να ξαναδώ ότι HD έχω!! ;)
 

stathisrs

Established Member
6 September 2011
104
ΑΡΤΑ
μετα απο δυομιση μηνες επιτελους σημερα παρελαβα την τv!!πρωτες εντυπωσεις παρα πολυ καλες αλλα ακομη δεν προλαβα καν να ρυθμισω.εκανε κανονικα αναβαθμιση μολις την ανοιξα και απο οτι προλαβα να δω στα ψηφιακα η εικονα ειναι περιπου οπως η παλια μου samsung full hd ue 40 μοντελο 2010.στα HD καναλια εκπλητικη εικονα με φοβερη αναλυση αλλα ακομη δεν προλαβα να ρυθμισω.υπαρχουν πουθενα ετοιμες ρυθμισεις για την εικονα?για την αποσταση ευτυχως σας ακουσα και πηρα την 55αρα αφου ειμαι στα 2.5 εως 2.9 μετρα και ειναι αψογα.επισης ξερει κανεις που μπορω να βρω το test για καμενα πιξελ?ευχαριστω ολους για την βοηθεια.