Σταθερή Τηλεφ & Internet - Forthnet vs OTE vs HOL vs Wind vs Cyta, βγάλτε το άχτι σας

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Σταθερή Τηλεφ & Internet - Forthnet vs OTE vs HOL vs Wind vs Cyta, βγάλτε το άχτι σας

Ανοίγω αυτό το θέμα για να μπορούμε να τις μετράμε... :BDGBGDB55:τις τηλεφωνίες μας.....

Ρίξτε ότι θέλετε, καλά, κακά, στραβά, ανάποδα, παράξενα !!!!
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Απάντηση: Σταθερή Τηλεφ & Internet - Forthnet vs OTE vs HOL(Voda) vs Wind, βγάλτε το

Ξέχασες την Cyta !!!
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: Σταθερή Τηλεφ & Internet - Forthnet vs OTE vs HOL(Voda) vs Wind, βγάλτε το άχτι σ

Ας βάλει ο mdo παρακαλώ και τη Cyta !!!!
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Σταθερή Τηλεφ & Internet - Forthnet vs OTE vs HOL(Voda) vs Wind, βγάλτε το άχτι σ

Έχω internet από την εποχή που ξεκινησε η fortnet.Από ότι κατάλαβα ειναι σε μεγάλο βαθμό θέμα τύχης, το τι θα πάρεις.Σε σπιτι εξοχικό εκτός σχεδίου αλλά 500 μέτρα από το δημαρχείο που ήταν το καφαο, ειχα ΟΤΕ ADSL που κλειδωνε στα 23500 με donwload 2.4MB το 2007.Στο κέντρο της Θεσσαλονίκης ,όλοι οι πάροχοι σε μένα ειναι από ΟΤΕ πλ δημοκρατίας ,ΟΤΕ κλειδωνε στα 17000 έδινε 1.9MB ,cyta κλειδωνε 19500 σε 24άρα αλλά ήταν limitαταρισμενο στα 12000 ,VDSL wind κλειδωνε στα 34500 ,fortnet 30000 και από προχθές που ο ΟΤΕ έσκαψε και άλλαξε την σύνδεση μπροστά στην πολυκατοικία ,γιατι είχε προβλημα ...έχω 28000.Όταν είχα cyta o OTE ήθελε να κόψει άλλον και με έκοψε από το καφαο ,δέκα μέρες χωρις τηλέφωνο και μετά την σύνδεση πήρα τρια τηλέφωνα για να με ξεlimitαρει η cyta από το 1MBit και να με πάει ...στα 12.Η wind μετά το χρόνο μου έστειλε λογαριασμό από 24-26 ευρω στα 44 και διάφορα άλλα ...
 

fakiris

Senior Member
8 July 2008
341
Re: Σταθερή Τηλεφ & Internet - Forthnet vs OTE vs HOL(Voda) vs Wind, βγάλτε το άχτι σ

Εμενα όλες σχεδόν ίδια ταχύτητα είχαν hol,ote,wind ο ΟΤΕ καλύτερο ping οι άλλοι δυο λίγο παραπανω ταχύτητα. Στα μείον του ΟΤΕ ηταν οτι ο λογαριασμός δεν ηταν ποτε σταθερός μια με χρωστουσαν μια τους χρωστουσα με αποτέλεσμα να χω χασει τη μπάλα και να μην ξέρω αν με κλέβουν
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα με λογαριασμό ΟΤΕ. Το θέμα είναι να μην κάνεις χρήση εκτός παγίου ή, αν κάνεις, να την ελέγχεις.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,504
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Σταθερή Τηλεφ & Internet - Forthnet vs OTE vs HOL(Voda) vs Wind, βγάλτε το

Forthnet εδω καί 6-7 χρόνια ,ένα πρόβλημα είχα μέ διακοπές καί χαμηλές ταχύτητες ,μετά από 2-3 μήνες βρέθηκε ότι ήταν καλώδιο τού ΟΤΕ ,αλλάχθηκε η γραμμή από τό καφάο καί κανένα πρόβλημα Ταχύτητες πάντα πάνω από 12 μέχρι 17 καί μέ τό καίνουργιο μόντεμ -ρούτερ πού πήρα 2 ταινίες on the fly συγχρόνως καί ένας ακόμη υπολογιστης νά σερφάρει χωρίς πρόβλημα
Η ποιότητα τής νοβα γνωστή
 

iznodur

Established Member
3 February 2011
130
Re: Σταθερή Τηλεφ & Internet - Forthnet vs OTE vs HOL(Voda) vs Wind, βγάλτε το άχτι σ

Εγώ είμαι στην Wind και σταθερό και κινητό, όλα καλά πάρα πολύ καλά μέχρι στιγμής (εδώ και 1μιση χρόνο σχεδόν)
 

SWISSTEC

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,364
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: Σταθερή Τηλεφ & Internet - Forthnet vs OTE vs HOL vs Wind vs Cyta, βγάλτε το άχτι

ήμουν στην wind και έφυγα λόγω των άλλα ντάλων χρεώσεις. Με το Internet δεν είχα θέμα τουλάχιστον το τελευταίο 6μηνο. Αποφάσισα πριν μια εβδομάδα να πάω στον ΟΤΕ. Δυστυχώς την έκανα. Με συνδέσανε την περασμένη Δευτέρα. Τις 2 πρώτες ημέρες το Internet πήγαινε σφαίρα. Την 3η ημέρα άρχισε τις αποσυνδέσεις το ανέφερα άμεσα μου είπαν θα το κοιτάξουν (όντως ήρθε τεχνικός απέξω). Μετά από αυτό το Internet πάει ποιο αργά και από χελώνα. Τους το ανέφερα το είδαν μου είπαν το έφτιαξαν (τις αποσυνδέσεις) η ταχύτητα τα ίδια. Έκανα μετρήσεις οι οποίες έδειξαν pinc 45μσ download από 5,5 έως 7,9 και upload 0.45 έως 0,73. Μπορώ να προβώ σε υπαναχώρηση της σύμβασης και να επιστρέψω στην προηγούμενη ή να πάω σε άλλη εταιρεία? Έχω συνδεθεί μόλις 10 ημέρες με τον ΟΤΕ.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,318
Αθήνα...
Re: Σταθερή Τηλεφ & Internet - Forthnet vs OTE vs HOL vs Wind vs Cyta, βγάλτε το άχτι

Δες τα errors στο router και ανέφερε το ως πρόβλημα.
 

kapatsos

Established Member
15 March 2009
223
Re: Σταθερή Τηλεφ & Internet - Forthnet vs OTE vs HOL vs Wind vs Cyta, βγάλτε το άχτι

Εγώ πάντως είμαι στον ΟΤΕ εδώ κ πολλά χρόνια, παλιά είχα προβλήματα με αποσυνδέσεις λόγω μεγάλης απόστασης από το κέντρο του ΟΤΕ, ωστόσο πλέον με vdsl 50 είμαι υπερευχαριστήμένος, καμία αποσύνδεση, τρομερές ταχύτητες.. επίσης, αξίζει να συνδυάσει κάποιος τον ΟΤΕ με cosmote Κινητό και τα δύο με την κάρτα OTE-COSMOTE Mastercard της Eurobank, στην οποία όλη η επιστροφή πάει σε έκπτωση στο λογαριασμό, με αποτέλεσμα κινητό εγώ να μην πληρώνω τίποτα, και για το σταθερό, με vdsl 50 plus Και ote tv full, να πληρώνω περίπου 40 ευρώ το μήνα, ανάλογα πόσα θα ξοδέδω στην κάρτα...
 

softice

AVClub Addicted Member
28 October 2007
2,078
Re: Σταθερή Τηλεφ & Internet - Forthnet vs OTE vs HOL vs Wind vs Cyta, βγάλτε το άχτι

Νομιζω οτι είμαι απο τους "αρχαίους" στο Ίντερνετ απο την εποχή compulink.
Για ιδεολογικούς λόγους κι επειδη ο ΟΤΕ, αν θυμάται κανεις τότε καθυστερούσε διαρκώς τις ευρωζονικες συνδέσεις που απολάμβαναν σε όλες τις χώρες, έκανα πέρασμα διαδοχικά απο sparknet, Forthnet, hol, tellas και μπορει να ξεχνάω κανα δυο providers.
Εδώ και αρκετά χρονια ειμαι με ΟΤΕ πάλι και σχετικά ευχαριστημένος
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Σταθερή Τηλεφ & Internet - Forthnet vs OTE vs HOL vs Wind vs Cyta, βγάλτε το άχτι

Ξεκινησα πριν πολλά χρονια με OTE PSTN μετά ΟΤΕ ISDN (...)
Το 2005 νομιζω πήγαμε Forthnet + Nova στην πορεία. Δεν ειχα ιδιαιτερα θεματα αλλά οσες φορές χρειαστηκα βοήθεια η εξυπηρέτηση τους ήταν μετριότατη έως κακη.
Απο το 2011 ειμαι στην HOL , αρκετά ευχαριστημενος και σε τιμες και σε ποιότητα υπηρεσιών. (πλεον σε VDSL απο KV)
 
Last edited:

SWISSTEC

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,364
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: Σταθερή Τηλεφ & Internet - Forthnet vs OTE vs HOL vs Wind vs Cyta, βγάλτε το άχτι

που μπορω να κανω καταγγελία για τον λογαριασμο που μου εστειλε η wind?
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Σταθερή Τηλεφ & Internet - Forthnet vs OTE vs HOL vs Wind vs Cyta, βγάλτε τ

Μάλλον θα λες για την καινούρια τακτική της WIND, που ενεργοποιεί από μόνη της κάποια πακέτα, χωρίς να σε ρωτήσει. Αν τους πάρεις τηλέφωνο μπορείς να τα απενεργοποιήσεις. Αλλά βασικά λένε ότι έχεις ήδη ειδοποιηθεί πριν κάνα δύο μήνες, και θα έπρεπε να τους είχες πει από τότε ότι δεν θες να ενεργοποιηθούν τα πακέτα, οπότε δεν επιστρέφονται λεφτά. Έχουμε κάνει και μία σχετική κουβέντα. Κοίτα εδώ μηνύματα 29 και 30.
http://avclub.gr/forum/showthread.php/142441-Wind-Broadband-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%BD%CE%AD%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%AC%CF%82-%CE%BC%CE%B5-VDSL/page3
Αν θες να το πας παραπέρα, μάλλον θα πρέπει να απευθυνθείς στην ΕΕΤΤ.
http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/kataggelia.html
 

antonio76

Established Member
17 March 2008
274
Αθηνα Ηλιουπολη
Re: Σταθερή Τηλεφ & Internet - Forthnet vs OTE vs HOL vs Wind vs Cyta, βγάλτε το άχτι

..καλημερα..εχω περασει οτε forthnet,on και wind..οσο ημουν στα 2 πρωτα δεν ειχα προβλημα αλλα δεν ειχα και απαιτησεις..οταν πηγα στην on ξεκινησα να χρησιμοποιω streaming χωρις προβλημα..ολα ηταν μια χαρα..παω στην wind καθαρα για οικονομικους λογους και απο τοτε εχω μαρτυρησει..το τηλεφωνο ειναι μια χαρα αλλα το ιντερνετ στο streaming ειναι χαλια..ολο διακοπες κανει ..δεν μπορει να παιξει...απο την στιγμη που μου ηρθε μυνημα καλως ορισατε στην wind ξεκινησε την ιδια στιγμη το προβλημα στο streaming..εχω μετανιωσει την ωρα και την στιγμη...τωρα λεω να παω στον οτε παλι για καλυτερο παροχο απο ολους..
 

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Απάντηση: Σταθερή Τηλεφ & Internet - Forthnet vs OTE vs HOL vs Wind vs Cyta, βγάλτε τ

Seabone λέγεται το πρόβλημα. Ενίοτε δίνει πόνο.....Δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
 

antonio76

Established Member
17 March 2008
274
Αθηνα Ηλιουπολη
Re: Απάντηση: Σταθερή Τηλεφ & Internet - Forthnet vs OTE vs HOL vs Wind vs Cyta, βγάλ

Seabone λέγεται το πρόβλημα. Ενίοτε δίνει πόνο.....Δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
ευχαριστω για την απαντηση..για κανα 6-7 μηνες ειχε διορθωθει και μετα ξεκινησε παλι..το seabone ειναι καθαρα θεμα παροχου και οχι γραμμης..σωστα??
 

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Απάντηση: Σταθερή Τηλεφ & Internet - Forthnet vs OTE vs HOL vs Wind vs Cyta, βγάλτε τ

Σωστά. Είναι "ο τρόπος σύνδεσης με το εξωτερικό". Αν δεν κάνω λάθος, όλες οι εταιρίες χρησιμοποιούν το εν λόγω κύκλωμα, εκτός του ΟΤΕ ο οποίος έχει την θυγατρική oteglobe.
Από κει και πέρα οι ταχύτητες έχουν να κάνουν με το πόσα πληρώνει η κάθε εταιρία.