Test Drive Εργαλείων & αναλώσιμων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Ανοιγω το θρεντ αυτο για να ριχνουμε εδω διαφορα test drive και δοκιμες απο εργαλεια και αναλωσιμα πχ λαμες σεγας, δισκοι απο γωνιακους τροχους κλπ..



.. και μια που τοφερε η κουβεντα πηρα νεα λαμα DeWalt την οποια και θα τεσταρω με τη σεγα απο παρκσιντε εντος ολιγου! :smash:


main.jpeg




attachment.php
attachment.php
 

Attachments

  • IMG_20150617_194427.jpg
    IMG_20150617_194427.jpg
    33.8 KB · Views: 5,422
  • IMG_20150617_194403.jpg
    IMG_20150617_194403.jpg
    58.3 KB · Views: 5,418

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Φιλική συμβουλή. Ή σεγα να πατάει πάντα στο ξύλο, μην τη σηκωνεις....
 

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Thanks AFam ! εχω και τις συμβουλες του φιλου του Νικου (amsen)..


Κόβοντας με μεγάλες ταχύτητες και βάζοντας πίεση σε υλικά όπως το χαρμποτ, το νοβοπαν η μελαμινη.... Εχουν ως αποτέλεσμα λόγω υψηλής θερμότητας να λιώνουν οι κόλλες και οι ρητινες που περιέχουν αυτα τα υλικά, να κολλάνε στην λαμΑ ή στον δίσκο και αυτά (δίσκος λάμα) να "κολλάνε" , να κολωνουν το μηχάνημα (να μην προχωράει) και να καίγονται. Όσο πιο λεπτό το εργαλείο τόσο πιο εύκολα στραβώνει. Κοπες με αυτά θέλουν χαμηλές στροφές και συχνά σταματηματα. Αυτά λέει η μικρή πείρα μου (δεν έχω δισκοπριονα ή πριονοκορδελες και την δουλειά μου την κάνω με σεγα ή με τροχό) και αυτά μου είχε πει και ένας τεχνικός από την Bosch όταν αναρωτιόμουν γιατί κάηκε ο δίσκος ξύλου της dremel.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το αν είναι χαρμποτ (unsanded ή unlaminated... Δεν ξέρω πως λέγεται) ή νοβοπαν δεν μπορώ να σου πω με την ανάλυση και μέγεθος που βλέπω την φώτο σου από το κινητό, αλλά αυτά τα υλικά παρουσιάζουν παρόμοια συμπτώματα χρηστικότητας.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367

Στραβωσε προσπαθοντας να χωρισω δυο πλαστικα κουμπωματα μεταξυ τους...κινεζικο οριτζιναλ.
 

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Λοιπον.. Δοκιμη με την νεα λαμα (DeWalt)


Αποπειρα να κοψω ελλειψοειδές εσωτερικά το ιδιο ξυλο (νοβοπαν 16αρι)



Φωτο 1: Βγαζω το σχεδιο με πλαστικο μπωλ.

IMG_20150617_211013.jpg

Φωτο 2: Ανοιγω τρυπα οδηγο με 8αρι ξυλοτρυπανο.
IMG_20150617_211211.jpg

Φωτο 3: Αποστολη εξετελέσθη με λιγες απωλειες οσον αφορα την ακριβεια.. :smash:
IMG_20150617_212301.jpg

Φωτο 4: το σημαντικοτερο, η λαμα ειναι ΑΘΙΚΤΗ ! :ernaehrung004:
IMG_20150617_212353.jpg



Εδω να πω οτι ακολουθησα τις συμβουλες απο τα παιδια , προσεχα να παταει παντα η σεγα στο ξυλο, σταματαγα καθε λιγο, κατεβασα την ταχυτητα απο το 5 στο 3, και δεν πρεσαρα σχεδον καθολου τη σεγα προς την κοπη.
 

amsen

AVClub Addicted Member
1 November 2014
1,867
Αθηνα
Άψογα Δημήτρη. Από εκεί και πέρα θα το φέρεις με μια ρασπα. Ήμουν σίγουρος ότι δεν θα έχεις απώλεια αυτήν την φορα. Εδώ, βοηθάμε και μας βοηθούν. Όρεξη, καλή διάθεση και υπομονή να έχουμε. Και ειδικά σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς που ζούμε, πιστεύω ότι το Φόρουμ προσφέρει "ανάταση" πάσης φύσεως.
 

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Ευχαριστω για τις συμβουλες παιδιά ! Νικολα νασαι καλα φιλε ! ακριβως οπως τα λες ειναι.. ειδικα το "καλη διαθεση" θεωρω οτι ειναι το βασικοτερο..
 

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Το δραπανοκατσαβιδο (PDSSA 18 A1) του εβαλα μια νοβοπανοβιδα 6/70 σε ενα καδρονι 60/40mm .. δουλευει με τον εξης τροπο απ οτι καταλαβα: γυρναει κανονικα οταν δεν εχει αντισταση, και μολις βρει αντισταση γινεται κρουστικο.

Την παραπανω βιδα ουτε που την ακουσε..


IMG_20150622_141952.jpg
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
Δοκιμη του Lidl PABSW Β3 σε σκληρο ξυλο.Δεν εχω αναλογη εμπειρια απο αλλα εργαλεια οποτε θα ηθελα τα δικα σας σχολια

Βιδωμα μαις 4χ80 χωρις προτρυπημα...Η βιδα ηθελε 0,5 εκατοστο ακομα για να μπει χωνευτα. Μονο εδω "χτυπησε" ο συμπλεκτης του δραπανοκατσαβιδου

web-0519_zpsmlbpoaz3.jpg~original


Βιδωμα μιας 5χ60 χωρις προτρυπημα... Η βιδα πηγε κανονικα μεσα και νομιζω πιο εκολα απο την 4αρα

web-0520_zpsdrbcpakh.jpg~original


Με αριδα 10mm...εφτασε μεχρι τα 11,5 εκατοστα με 2 στασεις... Απλα γυρνουσε και δεν μαγκωνε. το τρυπανι κουραστηκε και ζεσταθηκε. νωριτερα δοκιμασα ενα μεγεθος πιο κατω και πηγαινε κανονικα

web-0521_zpstm4y574m.jpg~original


με τρυπανι φτερου. με το 19αρι πηγαινε καλα αλλα με το 22αρι σταματησε στα 22χιλιοστα βαθους...πιεζα απο πανω αλλα δεν φτουρουσε η δουλεια. στο τελος μπλοκαρε και αρχισε το στλεχος να γυρνα μεσα στο τσοκ

web-0522_zpsqs3zkwwl.jpg~original


Μποσικα
Δεν ξερω αν ειναι δεικτης αλλα και η 4αρα βιδα και ενα τρυπανακι στην αρχη εκαναν ενα τοξο μεχρι να πιασουν καλα και να πανε ισια.

Γενικα δεν κολωσε το δραπανο. Μετα απο ολα αυτα και αλλα τοσο που δεν σας ειπα η μπαταρια πηγε στο κοκκινο

Τελος να πω οτι ολα τα τρυπανια ειναι ποιοτηατς lidl. ισως με καλυτερα και πιο κοφτερα να προχωρουσε πιο πολυ.
 
Last edited:

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Πολύ καλή παρουσίαση μπράβο Κώστα.
Η χρήση φυσικά που το έκανες ήταν πολύ οριακή και δεν προορίζεται γι αυτή.
Μόνο το πιο ακριβό με τα 35 nm ροπής (κόστος: 50 ευρώ) είναι κατάλληλο για τέτοιες ζόρικες δουλειές, ωστόσο τουλάχιστον εγώ πάντα προτρυπάω πριν να βάλω βίδα καθώς πέραν της εξοικονόμησης μπαταρίας και το λιγότερο ζόρι που το τρώει το εργαλείο, η βίδα δεν σχίζει σχεδόν ποτέ το ξύλο ακόμα και αν είναι μεγάλη σε μήκος αλλά και σε διάμετρο.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
δηλαδη το ψιλοεσκισα, ετσι?:2thumb22sup:

Και εγω πιστευω οτι το προτρυπημα ειναι βολικο για να κανεις την δουλεια σου αρχοντικα, αλλα αυτη την φορα ηθελα ζορια.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
δηλαδη το ψιλοεσκισα, ετσι?:2thumb22sup:

Και εγω πιστευω οτι το προτρυπημα ειναι βολικο για να κανεις την δουλεια σου αρχοντικα, αλλα αυτη την φορα ηθελα ζορια.

Mπραβο Κωστα πολυ χρησιμο το crash test στο δραπανακι!!
Και με καλα bits ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να παρεις εως και 20% καλυτερη αποδοση στο τρυπημα απ'οτι με τα φτηνα bits.
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Mπραβο Κωστα πολυ χρησιμο το crash test στο δραπανακι!!
Και με καλα bits ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να παρεις εως και 20% καλυτερη αποδοση στο τρυπημα απ'οτι με τα φτηνα bits.

Ειδικά με καλά τρυπάνια το αποτέλεσμα είναι κλάσεις ανώτερο.
Να φανταστείς ότι χρησιμοποιώντας την οικονομική σειρά της Bosch (Πράσινο σετάκι), το ξύλο τρυπάει σαν βούτυρο και δεν ζορίζεται και το τρυπάνι καθόλου.
Τα ξυλοτρύπανα Parkside που έχω, τα περισσότερα κόβονται και προχθές ένα μου στράβωσε κιόλας...
Ο Χρόνος θα δείξει και με τα Bosch.