HP Pavilion X2 [2015]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)





To HP Pavillion X2 δεν έχει μόνο θύρα USB-C, αλλά προσφέρει και συνδεσιμότητα USB 2.0. Πρόκειται για ένα υβριδικό
μοντέλο, με αποσπώμενο πληκτρολόγιο, με οθόνη αφής διαγωνίου 10,1 ιντσών και ανάλυση οθόνης 1280 x 800 pixel.

Ένας νέος μαγνητικός μηχανισμός, επιτρέπει την γρήγορη σύνδεση της οθόνης και του keyboard ενώ επιπλέον
δίνει την δυνατότητα στον χρήστη να τοποθετήσει το laptop σε διαφορετικές θέσεις για να βελτιώσει την
εμπειρία χρήσης ανάλογα την περίπτωση.

To HP Pavillion X2 έχει εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο 32GB, ενώ ο επεξεργαστής είναι Intel Atom, τετραπλού
πυρήνα στα 1.3GHz και μνήμη Ram 2GB.

Θα ξεκινήσει να πωλείται από τις 21 Ιουλίου και η τιμή του εκτιμάται ότι θα είναι τα 299$ (265 ) στις ΗΠΑ.

To USB-C είναι ένας νέος λεπτός τρόπος ενσύρματης συνδεσιμότητας που ταιριάζει τόσο στα κινητά τηλέφωνα, όσο
και σε μεγαλύτερες συσκευές όπως είναι τα tablets και τα laptops. Προσφέρει αμφίδρομη συνδεσιμότητα, στοιχείο
που αποτελεί ένα από τα κύρια πλεονεκτήματά του. Σταδιακά θα το βλέπουμε να παίρνει τη θέση του σε πολλές
συσκευές που παρουσιάζουν όλοι οι κατασκευαστές που το υποστηρίζουν.



10.1-inch WLED Display with WXGA (1280x800px) resolution
Quad-core Intel Atom Z3736F processor
2GB RAM
32GB/64GB storage options (plus microSD card slot)
Bluetooth, Wi-Fi 802.11 b/g/n
B&O PLAY audio enhancements with two speakers







[via] . [via]
 
Last edited by a moderator:

sotisdiv

New member
7 January 2009
91
Θεσσαλονίκη
Το χάζευα σήμερα στα Public και μου άρεσε αρκετά.
Η απουσία τεραστίων bezels σε σχέση με τον ανταγωνισμό του δίνουν αισθητικό προβάδισμα.
Μένει να τσεκάρω αν η θύρα USB δέχεται αντάπτορα USB to ethernet για ενσύρματη δικτύωση (αν και δεν βλέπω το λόγο να μην το κάνει) και λογικά πάω για add to cart.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Και εγώ το είδα στον Κωτσόβολο στο Smart Park , ωραίο μηχάνημα αλλά τελικά και οι 10" είναι πολύ λίγες για λειτουργικό windows. Δοκίμασα να κάνω κάποιες απλές εργασίες (μεταφορά αρχείων κτλ) και είδα και έπαθα με τα τοσοδούλια γράμματα των μενού και την ακρίβεια του touchscreen. Ενώ αρχικά είχα σκοπό να το αγοράσω για τα παιδιά (κυρίως για να βρίσκουν ασκήσεις στο internet για το σχολείο και να ακούνε μουσική) τελικά έφυγα από το κατάστημα με το HP Stream 13 (το μοντέλο του 2015) που έχει αρκετά ικανοποιητικό μέγεθος οθόνης (13").
 

sotisdiv

New member
7 January 2009
91
Θεσσαλονίκη
Κάτοχος απο χθες.
Δεν πρόλαβα να ασχοληθώ και πολύ αν και απ'ότι κατάλαβα θέλει πολύ δουλειά για να το φέρω στα μέτρα μου.
Με κέρδισε πολύ το design του και μια και είχα θέσει ταβάνι τα 300 για υβριδικό η αγορά δεν χρειάστηκε ιδιαίτερη σκέψη.

Για μένα που έχω συνηθίσει σε iPad retina να με συντροφεύει στην καθημερινή ενημέρωση και στις απλές εργασίες, η ανάλυση του HP ήταν τεράστιο χαστούκι αλλά πάνω κάτω το περίμενα.
Η απόκριση αφής έχει ενα ελαφρύ θέμα όπως και το touchpad. Ίσως να είναι και θέμα συνήθειας.
Κατα τα άλλα για τα χρήματα του νομίζω οτι αξίζει για κάποιον που θέλει μια φορητή λύση σε Windows πλατφόρμα μακριά απο mobile λειτουργικά.