Amlogic M\S-805: Αντίο Android, καλώς ήρθες Openelec!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Εδώ και έξι μήνες έχω ένα MXQ S85. Όλα δούλευαν σωστά αλλα ένοιωθα οτι χρησιμοποιούσα υπολογιστή και όχι media player. Έπρεπε να φορτώσει το Android, να ξεκινήσω το Kodi κτλ, κτλ. Εκτός αυτού υπήρχαν και άλλα ψιλοπράγματα που με ενοχλούσαν, όπως το ελλιπές τηλεκοντρόλ του MXQ ή η αδυναμία του Android να αναγνωρίσει το USB δέκτη TV που έχω.

Στις αρχές του μήνα λοιπόν και ενώ έψαχνα για linux συμβατό με άλλο ΑΜΡ, έπεσα πάνω σε αυτό: Unofficial OpenELEC for MK808B+ and MXQ. Μιλάμε για κουτιά και στικ των 32- 37, σχεδόν τσάμπα δηλαδή.

Είχα βρει και παλιότερα κάποιες εκδόσεις του Openelec αλλα δεν ήταν συμβατές με το δικό μου ΑΜΡ, ήμουν λοιπόν επιφυλακτικός. Ακόμα, δεν είχα ασχοληθεί με αλλαγές λογισμικού οπότε φοβόμουν λίγο μήπως το καταστρέψω. Τελικά το αποφάσισα, έγραψα τα αρχεία σε μια microSD και εφάρμοσα την "μέθοδο της οδοντογλυφίδας". Την πρώτη φορά μπήκα σε recovery mode, χωρίς να μπορώ να φορτώσω τα αρχεία της κάρτας. Μετά τον πρώτο πανικό του αρχάριου, επανέλαβα την διαδικασία χωρίς άλλα μέσα αποθήκευσης πάνω στο ΑΜΡ. ´
Αυτή τη φορά, όλα πήγαν καλά και το νέο λογισμικό μπήκε αυτόματα μετά την επανεκκίνηση.

Ξεκινώ λοιπόν το μηχανάκι, βλέπω το λογότυπο του Openelec και σε 10-15" ήταν έτοιμο για χρήση (με Android ήθελε πάνω απο 30" για να φορτώσει το λογισμικό). Τώρα πλέον, επειδή δεν κλείνει ποτέ, σε 2" είναι σε θέση μάχης απο stand-by.

Αμέσως δοκιμάζω αρχεία που είχαν πρόβλημα:
HEVC (x265): Σε Android, με Kodi 14.2 δεν έπαιζε καθόλου ενώ με 15.Β1 έπαιζε με πολλά σπασίματα. Το Openelec δεν ίδρωσε καν.
Εγγραφές απο την παλιά ΕΡΤ-HD: Το ίδιο. Δεν έπαιζαν με Android, με Openelec έπαιξαν "νερό".

DTS\AC3 passthrough κανονικά, χωρίς όμως DTS-MA ή Dolby TrueHD.
Τώρα πλέον, μπορώ να έχω passthrough στην οπτική για τον ενισχυτή και ταυτόχρονα να ακούω τον ήχο και απο τα ηχεία της τηλεόρασης αν χρειαστεί (για ΜΡ3, AAC κτλ.). Πριν δεν πέρναγε καθόλου ήχος απο την HDMI όταν δήλωνα ως έξοδο την οπτική.

Ως εδώ καλά. Παλιότερα είχα δοκιμάσει το MS Remote και δυστυχώς δεν δούλευε, ουτε με τον εσωτερικό ΙR δέκτη ούτε με τον δικό του. Το ξαναδοκιμάζω με Openelec και δουλεύει με την πρώτη (δυστυχώς θέλει τον δικό του δέκτη). Επιτέλους έχω πλήρες τηλεκοντρόλ με Play\Stop\Pause\FF\REW\Info κτλ. Η μόνη "απώλεια" είναι οτι χρειάζομαι ακόμα το τηλεκοντρόλ του MXQ για να ανοιξω το ΜΡ.

Πάμε στην άλλη έλλειψη του Android: δέκτης τηλεόρασης σε USB.
Πριν τα κακαρώσει το HTPC, είχα σετάρει με επιτυχία δέκτη τηλεόρασης σε Openelec. Έβαλα λοιπόν το ίδιο στικάκι στο "νέο" MXQ και το αναγνώρισε αμέσως. Μάλιστα, δεν το έβαλα πάνω στο κουτί αλλα σε hub, μαζί με σκληρό δίσκο. Έχω λοιπόν και δέκτη τηλεόρασης πλέον!

Μέχρι στιγμής το μόνο σημαντικό πρόβλημα είναι τα λίγο διαφορετικά χρώματα που βγάζει το Openelec. Το μαύρο του είναι λίγο πιο φωτεινό απο πριν. Αυτό ίσως διορθωθεί αν πειράξω το xorg.conf
Υπάρχουν και άλλα μικροπράγματα (μια αστάθεια του τηλεοπτικού δέκτη π.χ.) που όμως δεν χαλάνε τις πολύ καλές εντυπώσεις.

Σήμερα διάβασα οτι o kszaq σχεδιάζει να βγάλει έκδοση του Openelec που θα τρέχει απο την κάρτα SD, χωρίς να χρειάζεται να βγει το Android.
 

xlemp21

Senior Member
9 November 2006
671
Αγια παρασκευη
Εδώ και έξι μήνες έχω ένα MXQ S85. Όλα δούλευαν σωστά αλλα ένοιωθα οτι χρησιμοποιούσα υπολογιστή και όχι media player. Έπρεπε να φορτώσει το Android, να ξεκινήσω το Kodi κτλ, κτλ. Εκτός αυτού υπήρχαν και άλλα ψιλοπράγματα που με ενοχλούσαν, όπως το ελλιπές τηλεκοντρόλ του MXQ ή η αδυναμία του Android να αναγνωρίσει το USB δέκτη TV που έχω.

Στις αρχές του μήνα λοιπόν και ενώ έψαχνα για linux συμβατό με άλλο ΑΜΡ, έπεσα πάνω σε αυτό: Unofficial OpenELEC for MK808B+ and MXQ. Μιλάμε για κουτιά και στικ των 32- 37, σχεδόν τσάμπα δηλαδή.

Είχα βρει και παλιότερα κάποιες εκδόσεις του Openelec αλλα δεν ήταν συμβατές με το δικό μου ΑΜΡ, ήμουν λοιπόν επιφυλακτικός. Ακόμα, δεν είχα ασχοληθεί με αλλαγές λογισμικού οπότε φοβόμουν λίγο μήπως το καταστρέψω. Τελικά το αποφάσισα, έγραψα τα αρχεία σε μια microSD και εφάρμοσα την "μέθοδο της οδοντογλυφίδας". Την πρώτη φορά μπήκα σε recovery mode, χωρίς να μπορώ να φορτώσω τα αρχεία της κάρτας. Μετά τον πρώτο πανικό του αρχάριου, επανέλαβα την διαδικασία χωρίς άλλα μέσα αποθήκευσης πάνω στο ΑΜΡ. ´
Αυτή τη φορά, όλα πήγαν καλά και το νέο λογισμικό μπήκε αυτόματα μετά την επανεκκίνηση.

Ξεκινώ λοιπόν το μηχανάκι, βλέπω το λογότυπο του Openelec και σε 10-15" ήταν έτοιμο για χρήση (με Android ήθελε πάνω απο 30" για να φορτώσει το λογισμικό). Τώρα πλέον, επειδή δεν κλείνει ποτέ, σε 2" είναι σε θέση μάχης απο stand-by.

Αμέσως δοκιμάζω αρχεία που είχαν πρόβλημα:
HEVC (x265): Σε Android, με Kodi 14.2 δεν έπαιζε καθόλου ενώ με 15.Β1 έπαιζε με πολλά σπασίματα. Το Openelec δεν ίδρωσε καν.
Εγγραφές απο την παλιά ΕΡΤ-HD: Το ίδιο. Δεν έπαιζαν με Android, με Openelec έπαιξαν "νερό".

DTS\AC3 passthrough κανονικά, χωρίς όμως DTS-MA ή Dolby TrueHD.
Τώρα πλέον, μπορώ να έχω passthrough στην οπτική για τον ενισχυτή και ταυτόχρονα να ακούω τον ήχο και απο τα ηχεία της τηλεόρασης αν χρειαστεί (για ΜΡ3, AAC κτλ.). Πριν δεν πέρναγε καθόλου ήχος απο την HDMI όταν δήλωνα ως έξοδο την οπτική.

Ως εδώ καλά. Παλιότερα είχα δοκιμάσει το MS Remote και δυστυχώς δεν δούλευε, ουτε με τον εσωτερικό ΙR δέκτη ούτε με τον δικό του. Το ξαναδοκιμάζω με Openelec και δουλεύει με την πρώτη (δυστυχώς θέλει τον δικό του δέκτη). Επιτέλους έχω πλήρες τηλεκοντρόλ με Play\Stop\Pause\FF\REW\Info κτλ. Η μόνη "απώλεια" είναι οτι χρειάζομαι ακόμα το τηλεκοντρόλ του MXQ για να ανοιξω το ΜΡ.

Πάμε στην άλλη έλλειψη του Android: δέκτης τηλεόρασης σε USB.
Πριν τα κακαρώσει το HTPC, είχα σετάρει με επιτυχία δέκτη τηλεόρασης σε Openelec. Έβαλα λοιπόν το ίδιο στικάκι στο "νέο" MXQ και το αναγνώρισε αμέσως. Μάλιστα, δεν το έβαλα πάνω στο κουτί αλλα σε hub, μαζί με σκληρό δίσκο. Έχω λοιπόν και δέκτη τηλεόρασης πλέον!

Μέχρι στιγμής το μόνο σημαντικό πρόβλημα είναι τα λίγο διαφορετικά χρώματα που βγάζει το Openelec. Το μαύρο του είναι λίγο πιο φωτεινό απο πριν. Αυτό ίσως διορθωθεί αν πειράξω το xorg.conf
Υπάρχουν και άλλα μικροπράγματα (μια αστάθεια του τηλεοπτικού δέκτη π.χ.) που όμως δεν χαλάνε τις πολύ καλές εντυπώσεις.

Σήμερα διάβασα οτι o kszaq σχεδιάζει να βγάλει έκδοση του Openelec που θα τρέχει απο την κάρτα SD, χωρίς να χρειάζεται να βγει το Android.



Όποτε φίλε μου πιστεύεις η καλύτερη απόδοση που μπορεί να εχει το kodi ειναι τελικά με λειτουργικό λινουξ; Όπως το openelec γιατί με ενδιαφέρει
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Κοίτα, δεν είχα προβλήματα σε Android εκτός απο το x265. Απλά ήθελα κάτι πιο ελαφρύ που να μπαίνει κατευθείαν στο Kodi. Το Openelec, όπως φαντάζομαι το ξέρεις, δεν τρέχει "πάνω" πάνω σε διανομή Linux και είναι πολύ light. Τώρα έχω 750ΜΒ ελεύθερη μνήμη ενώ πριν είχα γύρω στα 250ΜΒ.

To Openelec είναι η καλύτερη λύση για καθαρόαιμο media player. Αν κάποιος θέλει να τρέχει παιχνίδια ή να ανοίγει σελίδες παράλληλα, χρειάζεται ένα πλήρες λειτουργικό απο κάτω.
 

xlemp21

Senior Member
9 November 2006
671
Αγια παρασκευη
Απάντηση: Re: Amlogic M\S-805: Αντίο Android, καλώς ήρθες Openelec!

Κοίτα, δεν είχα προβλήματα σε Android εκτός απο το x265. Απλά ήθελα κάτι πιο ελαφρύ που να μπαίνει κατευθείαν στο Kodi. Το Openelec, όπως φαντάζομαι το ξέρεις, δεν τρέχει "πάνω" πάνω σε διανομή Linux και είναι πολύ light. Τώρα έχω 750ΜΒ ελεύθερη μνήμη ενώ πριν είχα γύρω στα 250ΜΒ.

To Openelec είναι η καλύτερη λύση για καθαρόαιμο media player. Αν κάποιος θέλει να τρέχει παιχνίδια ή να ανοίγει σελίδες παράλληλα, χρειάζεται ένα πλήρες λειτουργικό απο κάτω.


Όποτε κ εγώ αυτο χρειάζομαι καθαρό media player μέσω kodi
Δυστυχώς ομως αυτο το x265 δεν πρεπει να το υποστηρίζει κ το μηχάνημα,το δικό μου δεν το υποστηρίζει εχω το minix x8-h ,ενώ το επόμενο update απο την minix to minix x8-h plus το υποστηριζει
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Ναι, χωρίς υποστήριξη και απο λογισμικό και απο επεξεργαστή είναι δύσκολο να παίξει x265.

To S805 του MXQ το υποστηρίζει αλλα δεν το υποστήριζε σωστά το XBMC\Kodi. Με MX Player π.χ. έπαιζε.
Τώρα με Openelec έχω όλο το "πακέτο"
 

xlemp21

Senior Member
9 November 2006
671
Αγια παρασκευη
Να σε ρωτήσω κάτι και που το βρίσκεις αυτο στο kodi το x265 εννοώ,ότι ταινία κ σειρά εχω βάλει απο διαφορά addons τα εχει παίξει δεν εχω δει κάτι σε x265,εκτός και να κατεβάζεις εσυ τα αρχεία απο κάπου και τα παίζεις μετά μέσω kodi...
 

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
Αυτη η εκδοση ταιριαζει μονο για τα s805 ετσι Κωστα δεν περνιετε στα s802 για παραδειγμα που εχω εγω;
 

xlemp21

Senior Member
9 November 2006
671
Αγια παρασκευη
Για τα 802 δεν υποστηρίζουν x265 κανένα μονο τα 805 και τα μεταγενέστερα 812 σε ότι αφορά για την amlogic
Για την rockchip τα 3288 όλα!!!!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αν ψάξεις, θα βρεις ;)


Αμα σου πως δεν κατάλαβα...πως το περνώ αυτο στο kodi?
 

jaggelo

New member
25 July 2012
9
Εδώ και έξι μήνες έχω ένα MXQ S85. Όλα δούλευαν σωστά αλλα ένοιωθα οτι χρησιμοποιούσα υπολογιστή και όχι media player. Έπρεπε να φορτώσει το Android, να ξεκινήσω το Kodi κτλ, κτλ. Εκτός αυτού υπήρχαν και άλλα ψιλοπράγματα που με ενοχλούσαν, όπως το ελλιπές τηλεκοντρόλ του MXQ ή η αδυναμία του Android να αναγνωρίσει το USB δέκτη TV που έχω.

Στις αρχές του μήνα λοιπόν και ενώ έψαχνα για linux συμβατό με άλλο ΑΜΡ, έπεσα πάνω σε αυτό: Unofficial OpenELEC for MK808B+ and MXQ. Μιλάμε για κουτιά και στικ των 32- 37, σχεδόν τσάμπα δηλαδή.

Φόρτωσα το openelec 5.0.8.20 σε box MK808B Plus και πάει σφαίρα :ernaehrung004:
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Φόρτωσα το openelec 5.0.8.20 σε box MK808B Plus και πάει σφαίρα :ernaehrung004:

good2.gif


Σκεφτόμουν να αγοράσω ένα 808Β για να το παίρνω μαζί μου όταν είμαι εκτός έδρας. Είσαι ευχαριστημένος απο το WiFi του;
Φαντάζομαι οτι χρησιμοποιείς κινητό για τηλεκοντρόλ;
 

jaggelo

New member
25 July 2012
9
To wifi του είναι όντως ψιλοασθενές αλλά χωρίς να μου δημιουργεί πρόβλημα σε απόσταση 10m από το router με τείχους ενδιάμεσα.
Στο κινητό έχω βάλει το Kore και παίζει τέλεια.

Εκπληκτικό πάντως να βλέπεις xbmc να παίζει κανονικότατα σε hardware των 30 :grinning-smiley-043
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Αυτός είναι ο υπολογιστής των $30, όχι το Raspberry που μας είχαν πρήξει :p

Θα μπορούσαν πάντως να βάλουν μια υποδοχή για κεραία WiFi στο 808Β.
 

jaggelo

New member
25 July 2012
9
Συμφωνώ αλλά και πάλι έχει όλα τα παρελκόμενα αν και κοντό το καλώδιο hdmi.
Αν βάλει κεραία και τηλεχειριστήριο αλλάζει και η τιμή.
Το πακέτο ως έχει είναι τρελό vfm αλλά να δούμε πόσο θα αντέξει.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Μόλις διαπίστωσα οτι μπορώ να χειρίζομαι το MXQ με το τηλεκοντρόλ της Panasonic
yahoo_mini.gif

Play\Pause, Stop, Rew\FF, Skip, βελάκια, ΟΚ δουλεύουν. Το "δεξί κλικ" δεν βρήκα.

Αν λειτουργεί έτσι και σε sticks όπως το ΜΚ808Β, δεν χρειάζεται έξτρα τηλεκοντρόλ. Long live CEC
biggrin_mini2.gif
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Δεν ξέρω αν έχει τον ίδιο cec controller με το pi (pulse-eight), αλλά σε αυτό επικοινωνούν με cec και τα εξής πλήκτρα:
option, guide, exit, τα 4 χρωματιστά, text, sttl, channel up/down, το κάτω rec, καθώς και τα αλφαριθμητικά.
Απλά δεν λειτουργούν όλα out of the box με το kodi, αλλά αφού επικοινωνούν προγραμματίζονται, manually ή με το keymap editor addon.
Σε τ/χ panasonic ut30, δεν ξέρω αν έχουμε το ίδιο.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
To τηλεκοντρόλ είναι κατά 95% το ίδιο. Με το Openelec 5.0.8 λειτουργούν όλα χωρίς άλλο προγραμματισμό.
Το δεξί κλικ είναι στο πράσινο πλήκτρο και το info στο κίτρινο.