HTPC για 4Κ 3D Video

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,750
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Re: HTPC για 4Κ 3D VIDEO

Χωρις να ειμαι ειδικος...
Λογικα σε καλυπτει... Αποτι διαβασα, ειναι αρκετα καλος για online gaming στα 1080p (που σημαινει οτι καλυπτει αρκετες απαιτησεις και τα 4Κ θα τα παιζει για πλακα)
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Re: Απάντηση: HTPC για 4Κ 3D VIDEO

Ειναι 4πιρινος στα 3,9hz
Τι σχεση εχει η tv ?

Εξαρτάται από το τι Hz υποστηρίζει ( μπορεί να τα δείς γραμμένα και σε fps αντί Hz, το ίδιο νούμερο είναι ) και τι θες να δείς εσύ.

Αν π.χ. θες να βάλεις game, θες 60fps για να έχεις κίνηση δίχως κολλήματα/σπασίματα... που σημαίνει ότι θες κάρτα με HDMI 2.0 και τηλεόραση με HDMI 2.0
Αν θες ταινίες 3D 4K στα 23.976fps ( 23/24hz ) τότε κάνεις την δουλειά σου και με κάρτα με HDMI 1.4a.
 

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
Απάντηση: HTPC για 4Κ 3D VIDEO

Δηλαδι απο οτι καταλαβα εχει την δυναμη να παιξει 3D 4K ταινιες ο συγκεκριμενος επαιξεργαστεις .επιπροσθετα εχει ενσωματομενη καρτα γραφικων amd R7.Αυτο που θα χρειαστω ειναι μια μητρικη με hdmi1.4a και πανω.σωστα?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Re: HTPC για 4Κ 3D VIDEO

Τα παίζει ναι.
Το τι έξοδο θα πάρεις ( Hz/fps ) εξαρτάται από την HDMI θύρα στον συνδυασμό PC + TV.
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Απάντηση: HTPC για 4Κ 3D VIDEO

Καμία σχέση όλα αυτά που λέτε.
Κατ'αρχάς ο επεξεργαστής δεν έχει καμία σχέση. Θα είχε αν μιλάγαμε για 1080p software decoding, όπου εκεί τα καταφέρνει ένας σχετικά δυνατός.
Για 4Κ όμως ξεχνάμε το software decoding, και πρέπει να αναλάβει η κάρτα γραφικών (hardware decoding).
4K όμως βγαίνει συνήθως με HEVC κωδικοποίηση, οπότε χρειάζεται κάρτα με ανάλογη δυνατότητα.
Απ'όσο ξέρω, μόνο η nvidia GTX960 έχει εγγενή HEVC encoding/decoding δυνατότητα.
Υπάρχουν και κάποιες άλλες (970/980) με hybrid hevc support, το οποίο δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει και αν παρέχει απροβλημάτιστη 4k με hevc encoding αποκωδικοποίηση.
 
Last edited:

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
Απάντηση: HTPC για 4Κ 3D VIDEO

Αρα με τον Pentioum 4 που εχω και με την σωστη καρτα γραφικων κανω την δουλια μου
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Απάντηση: HTPC για 4Κ 3D VIDEO

Υποθέτω. Αλλά σίγουρα χρειάζεσαι την 960 με τόσο παλιό επεξεργαστή, ώστε να αναλάβει αυτή όλη τη δουλειά, γιατί με τις άλλες κάρτες που δεν έχουν full hevc hardware acceleration support χρησιμοποιείται και ο επεξεργαστής εν μέρει, και ο pentium 4 δεν θα τα βγάλει πέρα.
Όλα αυτά σε συνδυασμό πάντα και με το κατάλληλο software, σωστά σεταρισμένο.
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Απάντηση: HTPC για 4Κ 3D VIDEO

Όχι, μόνο η nvidia GTX960 μέχρι στιγμής.
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Απάντηση: HTPC για 4Κ 3D VIDEO

Ναι σιγά σιγά θα βγαίνουν κάρτες που θα παρέχουν εγγενή hevc υποστήριξη, και πολύ φθηνότερες απ'την 960, αλλά δεν έχω ιδέα πότε. Προς το παρόν είναι μονόδρομος.
Έχεις υπόψη σου κάποιο χρονοδιάγραμμα leo?
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: HTPC για 4Κ 3D VIDEO

Ναι σιγά σιγά θα βγαίνουν κάρτες που θα παρέχουν εγγενή hevc υποστήριξη, και πολύ φθηνότερες απ'την 960, αλλά δεν έχω ιδέα πότε. Προς το παρόν είναι μονόδρομος.
Έχεις υπόψη σου κάποιο χρονοδιάγραμμα leo?

μπα,η msi είχε παρουσιάσει πριν 2-3 μήνες μερικές μητρικές αλλά ακόμη τίποτα
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Απάντηση: HTPC για 4Κ 3D VIDEO

Πάντως στην παραπάνω asrock βλέπω max res στην hdmi 3840x2160/30hz άρα υποθέτω 1.4, και DP 1.1a.
 

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
Απάντηση: HTPC για 4Κ 3D VIDEO

Τι ειναι το hevc?
Στο καταστημα που πηγα eshop μου προτεινε εκει ο πωλητης την καρτα που αναφερα οτι παιζει 4κ αναλυση και οτι εχει to τελευταιο hdmi 2.0
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: HTPC για 4Κ 3D VIDEO

εκτος απο την gtx 960 που σου προτεινε ο host505 τωρα εχει βγει και η gtx 950 που ειναι λιγο πιο φθηνη. ΠΡΟΣΟΧΗ να παρεις καρτα γραφικων που να εχει θυρα hdmi 2.0 ή 2.0a. και οχι μια που απλα να γραφει οτι "υποστηριζει" 4Κ αναλυση. Το ιδιο και στο monitor/TV σου παλι χρειαζεσαι απο hdmi 2.0 θυρα και πανω. Ψαξε λιγο online για να καταλαβεις την διαφορα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

τους πωλητες απλα μην τους ρωτας τιποτα. μονο εδω ρωτα και γενικα στο ιντερνετ.
 
Re: Απάντηση: HTPC για 4Κ 3D VIDEO

Αρα με τον Pentioum 4 που εχω και με την σωστη καρτα γραφικων κανω την δουλια μου

Με P4 και οποιαδήποτε κάρτα γραφικών δεν μπορείς να παίξεις ούτε 1080p σε 3D, όχι 4Κ.

Το 4Κ είναι high end στάνταρ αυτή τη στιγμή και θέλει και ανάλογο υπολογιστή (και κάρτα γραφικών).

Το 3D σε 4K είναι ακόμα χειρότερο.

Αν δεν έχεις τέτοια ανάγκη (δηλαδή μέσο 4Κ το οποίο να δείχνει 3D σε 4Κ αλλά και πρόσβαση σε αρκετό 4Κ 3D υλικό) θα σου πρότεινα να μη μπλέξεις ακόμα. Είναι πολύ νωρίς. Διαφορετικά ετοιμάσου για βαριά εκταμίευση και ραγδαία απαξίωση της "επένδυσης".