Νέα κατάσταση αγορών από το εξωτερικό

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Βασίλη ,νομίζω ότι αγορές μπορούν νά γίνουν μέσω web,απλά νομίζω ότι υπάρχει μία διαφορά ,ότι δέ μπορείς νά φορτίσεις εικονικές κάρτες Οσοι έχουν μέσα σ αυτές χρήματα μπορούν νά τά χρησιμοποιήσουν
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Oι περισσότεροι που χρησιμοποιούμε εικονική κάρτα, νομίζω το κάνουμε για ασφάλεια. Οπότε τι να αφήσεις μέσα? το πολύ κατοστάρικο...
Άσε που η στιγμή δεν μοιάζει κατάλληλη για ενασχόληση με αγορές απο το εξωτερικό.
 
Last edited by a moderator:

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Oι περισσότεροι που χρησιμοποιούμε εικονική κάρτα, νομίζω το κάνουμε για ασφάλεια. Οπότε τι να αφήσεις μέσα? το πολύ κατοστάρικο...
Άσε που η στιγμή δεν μοιάζει κατάλληλη για ενασχόληση με αγορές απο το εξωτερικό.

Εμένα μού ήρθε refund οπότε μπορώ .....
 
Last edited by a moderator:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Δεν επιτρέπεται η πλήρωση προπληρωμένων καρτών, ακόμη και μέσω web banking.
Μάλλον η λύση που είχαμε εφαρμόσει αρκετοί, να μην έχουμε προπληρωμένες κάρτες αλλά να έχουμε συνδέσει στο Paypal έναν μηδενικό τραπεζικό λογαριασμό και απλά να μεταφέρουμε σε αυτόν χρήματα όποτε χρειάζεται ήταν η "χρυσή τομή" και τότε και τώρα γιατί λειτουργεί ακόμη.
Σαφώς και τέτοιες μέρες δεν τον έχω χρησιμοποιήσει για αγορές, αλλά βλέπω ότι δέχεται κανονικά μεταφορά χρημάτων από άλλον λογαριασμό κανονικά. Οπότε υποθέτω ότι δεν θα έχει και πρόβλημα να τραβήξει και χρήματα το Paypal από αυτόν.
 
Last edited:

pelopis85

AVClub Enthusiast
19 December 2007
716
Επισης, μπορει να γινει πληρωμη μεσω του PayPal balance, αν εχεις χρηματα εκει περα απο την καρτα.
 
Last edited by a moderator:

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Μανώλη μόνο απο κάρτα μπορεί να τραβήξει , δεν μπορείς να στείλεις απο λογαριασμό σου στο paypal , δεν νομίζω να έχει αλλάξει αυτό
 
Last edited by a moderator:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Καρτα πιστωτική?
Αυτό δεν ισοδυναμεί με εξαγωγή συναλλαγματος?
 
Last edited by a moderator:

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Add money instantly to your PayPal account.

Dear Customer

Please be informed that Instant TopUp through Eurobank is temporarily unavailable.
All the transactions sent to this bank since 27th June will be automatically returned to the remitter´s bank account.
Please also note, that you can use the β€œOther bank” option to top up your PayPal account.

Thank you for understanding.

Εγω ειμαι αποκλεισμένος απο 10 πάντες για έξω , δεν μου αφήνει τίποτα , ουτε πιστωτικές , ουτε χρεωστικές , ουτε μεταφορά τπτ ..
 
Last edited by a moderator:

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
μαλλον απο τωρα δεν γινονται συναλλαγες με το εξωτερικο εφαγα πορτα απο το mouser
 
Last edited by a moderator:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Μανώλη μόνο απο κάρτα μπορεί να τραβήξει , δεν μπορείς να στείλεις απο λογαριασμό σου στο paypal , δεν νομίζω να έχει αλλάξει αυτό

To τι γινεται αυτές τις μέρες είναι ρευστό, λόγω της κατάστασης και ίσως ακόμη δεν έχουμε δει το τελικό σετάπ των τραπεζών που τρέχουν και δεν φθάνουν τις εξελίξεις και αυτές.
Πριν το θέμα, δεν είχα κανένα θέμα, πάντα έτσι ήμουν Βασίλη δηλ. είχα συνδέσει στο Paypal ένα τραπεζικό λογαριασμό (Πειραιώς) στον οποίο είχα βγάλει κάρτα ανάληψης (+Visa...δίχως καμία ετήσια συνδρομή) και ήμουν πανευτυχής. Καμία προμήθεια, πληρωμές για αγορές σε ότι ποσό ήθελα, απλά πριν το πάτημα το Pay the money στο λογαριασμό του Paypal, κοιτούσα τι ποσό με χρέωνε (ακόμη και από άλλο νόμισμα) και στιγμιαία έκανα μεταφορά από τον έναν λογαριασμό που διατηρούσα σε αυτόν που τον είχα συνδεδεμένο με Paypal.
Αυτό δεν ξέρω ποιες τράπεζες το επέτρεπαν (παλαιότερα η Millenium μου το είχε απαγορεύσει), αλλά το είχε δεχθεί η πρώην Κύπρου που ήμουν και το διατήρησε και η μετάβαση στην Πειραιώς.

Αυτά πριν είπαμε...τώρα πάμε για άλλα κόλπα!
 
Last edited:

venar

Senior Member
11 March 2007
307
DARK SIDE OF THE MOON
Re: Απάντηση: Νέα κατάσταση αγορών από το εξωτερικό

μονο που ξεχασες οτι το Paypal ακυρωσε τις δραστηριοτητες του στην ελλαδα (και το paysafe)
ταρατατζουμ οε οε!
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Αν έχουμε λεφτά στο paypal μπορούμε να κάνουμε συναλλαγή? Εννοώ χωρίς να τραβάμε από κάρτα.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
εγώ προσπάθησα να κάνω αγορά από το mouser την τετάρτη και έφαγα πόρτα και από τις τρεις πιστωτικές και με paypal τα ίδια οπότε περιμένουμε που θα καταλήξει όλο αυτό
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
takis, για πες μου μέσω Paypal έχεις συνδέσει προπληρωμένη, πιστωτική ή κάρτα αναλήψεων τραπεζικού λογαριασμού;
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Απάντηση: Νέα κατάσταση αγορών από το εξωτερικό

μονο που ξεχασες οτι το Paypal ακυρωσε τις δραστηριοτητες του στην ελλαδα (και το paysafe)
ταρατατζουμ οε οε!

Δεν ακύρωσε τις δραστιριότιτες του.
Οι κάρτες μας δεν περνάνε
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Έχουν βγάλει ανακοίνωση ότι :

"Dear Customer

Please be informed that Instant TopUp through Eurobank is temporarily unavailable.
All the transactions sent to this bank since 27th June will be automatically returned to the remitter´s bank account.
Please also note, that you can use the “Other bank” option to top up your PayPal account.

Thank you for understanding.
"