Mls IQTab

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,004
Λάρισα
Εχω την ταμπλέτα MLS IQTab Astro 3G και συνδέω με καλώδιο OTG ένα USB εξωτερικό σκληρό δίσκο, ο οποίος ανάβει αλλά η ταμπλέτα δεν τον βλέπει ώστε να μπορώ να τον διαχειριστώ. Τι μπορεί να συμβαίνει?
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,004
Λάρισα
Υπάρχουν περιορισμοί τι μπορεί να διαβάσει και τι όχι? πχ ο δισκος είναι usb 2.0 χρειάζεται 5v 1Α και έχει χωρητικότητα 750Μb. Φοράει Android 4.2.2. Οι περιορισμοί είναι απο το H/W ή το S/W?
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Κατά τύχη χθες έκανα ένα πείραμα. Έχω ένα Turbo-X mp3 player που χρησιμοποιώ για ψηφιακή εγγραφή αναλογικού ραδιοφώνου. To mp3 player έχει σύνδεση USB για φόρτιση και μεταφορά αρχείων. Γράφω μία εκπομπή και την μεταφέρω στον υπολογιστή μου, για να την μεταφέρω μετά και να την ακούσω συνήθως στο android κινητό μου. Είπα να παρακάμψω τον υπολογιστή μου, και να μεταφέρω απευθείας την εκπομπή στο τάμπλετ μου που έχει υποστήριξη OTG. Ενώ στον υπολογιστή μου αναγνωρίζεται κανονικά ως αποθηκευτικό μέσο και βρίσκω την εγγραφή, στο τάμπλετ το βλέπει μεν ως αποθηκευτικό μέσο αλλά μου διαλύει τα αρχεία που έχει μέσα. Χάνεται και η εγγραφή. Και είναι FAT32 που θα έπρεπε να το βλέπει κανονικά χωρίς να κάνει τίποτα. Μόνο ένας φάκελος Lost Dir υπάρχει που τον φτιάχνει το ίδιο το τάμπλετ, και τα υπόλοιπα τα διαγράφει. Ευτυχώς που μόνο την εγγραφή είχα, τις 2 φορές που το δοκίμασα. Και σε 2 τάμπλετ μάλιστα, και με διαφορετική έκδοση android. Συνολικά 4 δοκιμές.
Δηλαδή το android δεν μπορεί ακόμα να αντικαταστήσει τον υπολογιστή σε ότι έχει να κάνει με διασύνδεση. Μόνο κάποια απλά πράγματα μπορεί να κάνει, όπως να δει ένα στικ με αρχεία πολυμέσων, αφού τα στικ δεν έχουν ανάγκες τροφοδοσίας ρεύματος. Σε τέτοια περίπτωση δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Για παραπάνω μάλλον ακόμα χρειαζόμαστε τους υπολογιστές.
 

Spyros_V_S

Senior Member
30 June 2008
444
Νέα Σμύρνη
Το πιο πιθανό είναι οτι το ταμπλετ δε δίνει αρκετό ρεύμα για να τροφοδοτηθεί σωστά ο σκληρός και ναι μεν ανάβει το φωτάκι αλλά δεν έχει ισχύ για να τον διαβάσει.
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,004
Λάρισα
Εχω την ταμπλέτα MLS IQTab Astro 3G και συνδέω με καλώδιο OTG ένα USB εξωτερικό σκληρό δίσκο, ο οποίος ανάβει αλλά η ταμπλέτα δεν τον βλέπει ώστε να μπορώ να τον διαχειριστώ. Τι μπορεί να συμβαίνει?
Δεν βρίσκω πουθενά που μπορώ (αν μπορώ?) να ορίσω η έξοδος ήχου να είναι η usb και όχι το εσωτερικό ηχείο του tablet. Γίνεται ή τσάμπα ψάχνω?
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Mls IQTab

Δεν βρίσκω πουθενά που μπορώ (αν μπορώ?) να ορίσω η έξοδος ήχου να είναι η usb και όχι το εσωτερικό ηχείο του tablet. Γίνεται ή τσάμπα ψάχνω?

Δεν το ορίζεις, γίνεται αυτόματα ή καθόλου. Συνδέεις το dac μέσω USB OTG, ανοίγεις την εφαρμογή μουσικής και ανάλογα την έκδοση android δυό τινά δύναται να συμβούν:

1. Στο 4.1 κλπ, πρέπει να χρησιμοποιήσεις UAPP, Hiby, ή Onkyo HF Player. Όταν ανοίξουν σου ζητάνε άδεια για να χρησιμοποιήσουν το DAC και ακούς από εκεί.
2. Στο 5.0 και μετά παίζεις με όποια εφαρμογή θέλεις, το android αναγνωρίζει πλέον native το dac.
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,004
Λάρισα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Mls IQTab

Στην ουσία θέλω να παιζω tidal στο ταμπλετ αφου ειναι 3g στο αυτοκίνητο σε ταξείδια και μέσω του ifi nano να απολαμβάνω ποιότητα μουσικής υψηλής ανάλυσης, οπότε πως να γίνει αυτό στο tidal?
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Ξέρει κανείς πως να κάνω factory reset στο iqtab.? Τα συνοδευτικά δεν λένε τίποτα για αυτό. Ενός φίλου έχει κολλήσει και σε κάθε εκκίνηση λέει ότι όλα τα προγράμματα έχουν κλείσει και ουσιαστικά το μόνο που κάνει είναι να ανοίγει και να κλείνει. Εϊναι αδύνατο να μπω στις ρυθμίσεις για να κάνω reset. Επίσης ο φίλος μου είπε ότι όταν ήταν εντάξει το tablet εκκινούσε πολύ πιό γρήγορα. Έχει μια τρυπούλα για reset και έβαλα βελόνα αλλά απλά κάνει επανεκκίνηση.