Βοήθεια για αγορά Projector

dalas

Senior Member
31 May 2008
495
Γειά σας παιδιά.
Είχα αγοράσει πέρισυ τον Epson EH-TW6600 και τον είχα σε απόσταση 2.3μ,δεν έμεινα ικανοποιημένος απο την ευκρίνεια και τον πούλησα.
Έμεινα με την τηλεόραση που έχω (Samsung 55D8000) αλλά έβγαλε γραμμές στο πάνελ και πλέον ειναι εκνευριστικό που με ωθεί να προβώ σε αγορά προτζέκτορα.
Σκέφτηκα τον Epson 9200 αλλά είναι 2000+,όπως και τον Sony VPL-HW55ES που τον βρηκα 2200+.
Ψάχνοντας στο internet βρήκα μια καλή προσφορά τον Panasonic PT-AT6000E στα 1420 με μεταφορικά.
http://www.onlinedeal24.de/details/panasonic-pt-at6000e
Πλησιάζει ο συγκεκριμένος προτζέκτορας σε ευκρίνεια της τηλεορασής μου?(θα τοποθετηθεί σε απόσταση 2.3-2.5μ αρχικά)
Και πόσες ίντσες θα βγάλω απο απόσταση 2.3-2.5μ?
Τηλεόραση δεν ξαναγοράζω με την πατάτα της Samsung που έπαθα και γιαυτό σκοπεύω να πάρω έναν καλό προτζέκτορα.
Οποαδήποτε συμβουλή δεκτή.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
19 June 2006
35,671
Ο προβολέας θα κάνει χρέη τηλεόρασης? Επίσης, τι εννοείς με την ευκρίνεια? Συγκρίνουμε σε ευκρίνεια ένα μέσο αυτόφωτο στο 1 τ.μ., με ένα ετερόφωτο των 2-3-4-5 τ.μ.?
 

dalas

Senior Member
31 May 2008
495
ο προβολέας θα κανει πολυ χρήση δορυφορικού δέκτη,μπάλα και λίγες ταινίες.
Καθημερινές 1-2 ώρες το πολύ και σκ 6-10 ώρες την κάθε μέρα.
Ευκρίνεια εννοώ,οτι οταν σύνδεα λαπτοπ πιξέλιαζε και δεν έδειχνε καθαρά τα γράμματα.και επειδή ήθελα περισσότερες ιντσες ζουμαριζα για να ανέβουνε και χαλούσε η καθαρότητα γραμμάτων και γενικά της εικόνας.
 

dalas

Senior Member
31 May 2008
495
Απόσταση θέσης του προβολέα και θέασης ήταν 2.3 μέτρα και έβγαζα νορμάλ 55' απλά έκανα ζουμ για να δώσω 75-80' και έχανα πολύ σε ευκρίνεια. Αλλά πλέον η τηλεόραση βγάζει πια έντονες γραμμές και είναι ενοχλητικό.Μονόδρομος είναι η αντικατάσταση,ξανά τηλεόραση δεν παίρνω γιατί δεν με ικανοποιούν οι ίντσες,χάλασε πολύ εύκολα και γρήγορα (2.5 χρόνια ) + την ταλαιπωρία που έφαγα από το σέρβις της Samsung.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Και τηλεόραση να πάρεις 80 ίντζες πάλι θα έχεις πρόβλημα ευκρίνειας αν κατάλαβα καλά απ αυτά που λες κι είναι φυσικό αφού άλλο να έχεις πίξελ ένα τετραγωνικό χιλιοστό κι άλλο ένα τετραγωνικό εκατοστό, (παράδειγμα φέρνω όσον αφορά τις διαστάσεις των πίξελ). Επίσης όπως σου είπαν πιο πάνω άλλο ένα αυτόφωτο μέσο με συγκεντρωμένο το φως κι άλλο ετερόφωτο που λόγω διάχυσης έχεις μια αίσθηση μη συμπαγούς εικόνας. Για μένα καλά θα κάνεις να δεις από κοντά προτζέκτορα σ αυτές τις ίντζες και να κοιτάξεις για DLP, αν κι έχουν μείνει πίσω τεχνολογικά εντούτοις στην ευκρίνεια τα καταφέρνουν ακόμα καλά. Για το πιξέλιασμα κάτι με τις ρυθμίσεις δεν είχες κάνει καλά πιστεύω.
 

dalas

Senior Member
31 May 2008
495
αυτος ο προτζεκτορας δεν ειναι καλος ο πανασονικ?
για αρχη θα τον εχω στα 2.3μ και μετα θα μπει σε μεγαλυτερο χωρο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Πολύ φωτεινός και σ αυτή την απόσταση θα σε κουράσει, για τηλεοπτικό καλός αλλά κινηματογραφικά φοβάμαι δεν θα έχει το απαιτούμενο μαύρο, θα πρέπει να πας σε γκρι πανί να τον τιθασεύσεις κατά την προσωπική μου άποψη. Το θέμα δεν είναι αν θα είναι καλός, αλλά τι σου αρέσει εσένα στο μάτι. Βέβαια θα μου πεις κι έχεις δίκιο, "πως θα ξέρω εγώ εκεί που θα δω αν θα είναι σωστά ρυθμισμένος για να ξέρω αν μου κάνει;" Θα σταθώ στο θέμα ευκρίνειας που ανέφερες και θα σου πρότεινα να κοιτάξεις αυτό που σου είπα πιο πάνω, για τεχνολογία DLP, αν μπορείς μάλιστα να πας σε κατάστημα να σου βάλει και LCD, να συγκρίνεις μόνο έτσι θα βγάλεις πιο σωστό συμπέρασμα ως προς τι σου κάθεται καλύτερα στο μάτι.
 

dalas

Senior Member
31 May 2008
495
Σε ευχαριστω φιλε για τις απαντησεις. με τον Epson 6600 δεν εντυπωσιαστηκα να πω την αληθεια στον χωρο μου,σε μεγαλυτερο χωρο ειχε καλυτερη αποδοση και ηταν 3LCD.
Μπορειτε να μου προτεινετε καποιον ωστε να εχω μια αποψη?
 

dalas

Senior Member
31 May 2008
495
μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου πει τις διαφορες απο τον BenQ W7500 μεταξυ Panasonic PT-AT6000E?
Θελω να παρω εναν αξιοπρεπη και να μου κρατησει χρονια και να τον απολαυσω.
 

dalas

Senior Member
31 May 2008
495
σε ευχαριστω για το review,ειναι αληθεια οτι κοντραρει τον epson 9200 που διαβασα?γιατι εχω ακουσει οτι ο epson ειναι απο τα κορυφαια μοντελα και ψαχνω ενα αξιοπρεπες.
 

dalas

Senior Member
31 May 2008
495
η θεαση που τον θελω ειναι ποδοσφαιρο και ταινιες,αποσταση 2,5 μετρα αρχικα και αργοτερα βλεπουμε.
Μπορουμε να μου προτεινετε καποιον καλο με καλη ευκρινεια?
ειδα και μερικους Short Throw projectror,αξιζουνε?
 

andreas_a

Senior Member
24 November 2009
413
Αθήνα
Στα 2,5 μετρα, με τερμα το zoom ο 7500 θα σου δωσει περιπου 70''. Με την φωτεινοτητα που εχει αυτος ο προβολεας απο τα 2.5 μετρα απλα δε θα βλεπεις. Πρεπει για να ερθεις σε ανεκτα επιπεδα φωτεινοτητας να προβεις σε αλλες κινησεις.
Καλυτερα να ρωτησεις τους πιο εμπειρους εδω μεσα.
Προσωπικα τον εχω σε 135'' απο τα 4,8 μετρα σε cinema mode, eco, ακαλιμπραριστος ακομα, και την φωτεινοτητα θα την ηθελα λιιιιιγο πιο χαμηλα.

Απο τα 2.5 μετρα μια καλη 65αρα TV νομιζω οτι ειναι καλυτερη λυση και πιο οικονομικη!
 

dalas

Senior Member
31 May 2008
495
65αρα ναι αλλά είναι ακριβές και χαλάνε εύκολα . έχω δώσει 2.100 για τηλεόραση και χάλασε στα 2.5 χρόνια ακριβώς με το που τελείωσε η εγγύηση και δεν θέλω να ξαναπάρω τηλεόραση . Είδα και έναν Benq 1080 short throw projector Και βγάζει και πολλές ίντσες.
 

dalas

Senior Member
31 May 2008
495
Μπορεί κάποιος να μου πει εντυπώσεις για τον benq 1080, αν αξίζει και ποια η διαφορά με benq 1080+?
 

dalas

Senior Member
31 May 2008
495
40-60 ευρω διαφορα,σκεφτομαι τον συγκεκριμενο προτζεκτορα γιατι θα ειναι μικρη η αποσταση που θα τοποθετηθει.
Η ευκρινεια που θα βλεπω θα ειναι 1080p? ή θα πεφτει στα 720p και κατω?γιατι με τον epson 6600 δεν εντυπωσιαστηκα απο την ευκρινεια.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Βοήθεια για αγορά Projector

40-60 ευρω διαφορα,σκεφτομαι τον συγκεκριμενο προτζεκτορα γιατι θα ειναι μικρη η αποσταση που θα τοποθετηθει.
Η ευκρινεια που θα βλεπω θα ειναι 1080p? ή θα πεφτει στα 720p και κατω?γιατι με τον epson 6600 δεν εντυπωσιαστηκα απο την ευκρινεια.

Δεν κατανοώ αυτό που γράφεις στο θέμα ευκρίνειας. Είναι αλήθεια ότι οι μονότσιποι DLP λόγω τεχνολογίας έχουν καλύτερη ευκρίνεια από τους τρίτσιπους, όμως, όχι τραγικά πράγματα (ειδικά τα τελευταία χρόνια που οι τρίτσιποι προσέχουν την σύγκλισή τους). Με τον 6600 έβλεπες κανονικά 1080 γραμμές, δεν έπεφτε η ανάλυση στα 720. Τώρα, αν αυτή η εικόνα δεν σε ικανοποιούσε (ξαναρωτάω..σύγκριση ευκρίνειας σε σχέση με τι? Μια 55άρα τηλεόραση?), πιθανότατα να μην σε ικανοποιήσει και ευκρίνεια του Μπενκ. Εκτός αν ο Έπσον που είχες ήταν προβληματικός, οπότε η κουβέντα αλλάζει.