Σύνδεση Mac mini 2011 σε 2 οθόνες.

Carculas

Established Member
22 May 2011
171
Γεια σας,

έχω ένα mac mini 2011 και θέλω να κάνω το εξής:να το συνδέσω σε οθόνη (dell U2412M) και σε τηλεόραση Phillips 37'' που έχω.πήρα ένα hdmi spliter αλλά δε δουλεύει, η μία από τις δύο δειχνει χάλια, με είδωλα και πρασινίλες.Μετά σκέφτηκα ότι έχει mini display port to HDMI kai Thunderbolt και ρωτάω:

1)μπορεί να συνδεθεί από αυτές τις 2 εξόδους;
2)υπάρχει adaptor Thunderbolt to HDMI ;
3) θα δειχνουν ταυτόχρονα και τα δύο το ίδιο πράγμα;ή θα λειτουργούν παράλληλα, σαν μία μεγάλη οθόνη;

ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,770
Μεσευρώπη
Γεια σας,

έχω ένα mac mini 2011 και θέλω να κάνω το εξής:να το συνδέσω σε οθόνη (dell U2412M) και σε τηλεόραση Phillips 37'' που έχω.πήρα ένα hdmi spliter αλλά δε δουλεύει, η μία από τις δύο δειχνει χάλια, με είδωλα και πρασινίλες.Μετά σκέφτηκα ότι έχει mini display port to HDMI kai Thunderbolt και ρωτάω:

1)μπορεί να συνδεθεί από αυτές τις 2 εξόδους;
2)υπάρχει adaptor Thunderbolt to HDMI ;
3) θα δειχνουν ταυτόχρονα και τα δύο το ίδιο πράγμα;ή θα λειτουργούν παράλληλα, σαν μία μεγάλη οθόνη;

ευχαριστώ εκ των προτέρων
1.Ναι, αρκεί να τικάρεις το mirroring στο Προτιμήσεις>οθόνες.
2.Ναι.Αλλά καλύτερο είναι να συνδέσεις την οθόνη στην Thunderbolt, με ένα μικρό καλώδιο Thunderbolt to HDMI. Αυτό γιατί το macmini έχει ως default την Thunderbolt και αν κάνεις κάποια αναβάθμιση, π.χ. σε νέο λειτουργικό, θα βλέπεις μόνο από την thunderbolt μέχρι να ξανατικάρεις το mirroring
3.Ναι.
 

axrst

Established Member
18 November 2007
298
Σάκη, έχω ήδη thunderbold -> HDMI αντάπτορα αν θες να δοκιμάσεις, όπως και thunderbold -> DVI.