Αν ήταν μόνο ένα άλμπουμ ; .... - Προτάσεις

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Αν ήταν να αγοράσετε μόνο ένα αλμπουμ απο ένα συγκρότημα η ένα καλλιτέχνη, ποιο θα προτείνατε ;

Λανσαρω λοιπον την συζήτηση για προτάσεις, και γιατι οχι αναφορές, σε δισκους απο συγκεκριμένους καλλιτέχνες για τους οποιους γίνεται ερωτηση.


Και ανοιγω την συζητηση...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αν ειχατε να διαλέξετε ένα μόνο αλμπουμ απο Iron Maiden ποιο θα διαλέγατε ;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Kαι Αν ειχατε να διαλέξετε ένα μόνο απο AC/DC ; Ποιο ;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και απο Motorhead ???
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
έλα βρε, ευκολάκια βάζεις ... από τους πρώτους δεν κατέχω γρι, αλλά για τους λοιπούς δεν υπάρχει αμφιβολία (και όποιος σου πει άλλα είναι άσχετος, χιχιχιχ ... )

highwaytohell.jpg


maxresdefault.jpg
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Για τους πρωτους εαν εβαζα το The number of the beast θα υπηρχε αντίρηση ;

a-number_beast.jpg


Γιατι αν ηταν να εβαζα το διπλο Live θα ηταν σαν να κλεβω

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Να βάλω άλλο ένα ευκολο και μετα ας περάσουμε στα δύσκολα


Απο Judas Priest ???

Ποιο ;
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Μωρέ εμένα όλα δύσκολα μου φαίνονται.

Απο iron maiden το killers η κάτι άλλο με paul di anno. Ποτέ δεν μου αρεσαν με dickinson.

Λατρεία αντε το Back in black

Αλλη λατρεία αντε το sin after sin

Από motorhead 1 μπλούζα μαύρη κοντομάνικη

Τα ουίσκια τέλος. Αν ρωτήσεις και για dream theater θα με κατεβάσεις στο λεβητοστάσιο για refill στα μπουκάλια. -bye-
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Joe satriani Strange Beautiful Music
Michael Jackson Dangerous
G'N'R Appetite for Destruction
Metallica Black Album
CCR Green River

5 Cds που τα εχω ακουσει πανω απο 500 φορες το καθε ενα και δεν χρειαστηκε να πατησω το "next" κουμπι. Αξια ανεκτιμητη!

Τωρα απο AC/DC και Iron Maiden θα συμφωνησω με τον vas_papavas και θα πω και γω Back in Black και Killers. Motorhead δεν μπορεσα ποτε να συνηθισω την φωνη του τραγουδιστη, και τους εχω ταξινομησει στο μυαλο μου σαν την μπαντα με απλα το καλυτερο Logo που εχω δει ποτε. (σε ποιον δεν αρεσει το Ace of Spades ομως:flipout:)
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Μωρέ εμένα όλα δύσκολα μου φαίνονται.

Απο iron maiden το killers η κάτι άλλο με paul di anno. Ποτέ δεν μου αρεσαν με dickinson.

Λατρεία αντε το Back in black

Αλλη λατρεία αντε το sin after sin

Από motorhead 1 μπλούζα μαύρη κοντομάνικη

Τα ουίσκια τέλος. Αν ρωτήσεις και για dream theater θα με κατεβάσεις στο λεβητοστάσιο για refill στα μπουκάλια. -bye-

Vas κούκλε, έχω το ίδιο θέμα που έχεις με τους IM ... μετά τον θάνατο του Σκοτ, αδυνατώ να ακούσω την φωνή του καρεκλά που πήραν να τον αντικαταστήσει ...
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Anyway

To Ροκ ειναι απο τους τομεις με την μεγαλυτερη θνησιμότητα.

Συμβαινει συχνα να φευγει ενας προωρα σε γκρουπ.

Οποτε πρέπει κάποιος να τον αντικαταστησει.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
1000δες τραγουδιάρηδες θα έκαναν σαν τρελλοί να πάνε σε αυτή την μπάντα .... δηλ. να καταλάβω, ως καλύτερη επιλογή τους φάνηκε ο Μπράιαν ;;;;; μάλλον κάποιος ήταν μεθυσμένος και έβαλε /έχασε κάποιο χαζό στοίχημα, και δεν έχει βγει τόσα χρόνια να το παραδεχθεί ....
Σαν να βλέπω την σκηνή στην διάρκεια των ωντίσιονς :
_Άνγκους : Μάλκομ μπρο, αν δεν μου φέρουν το μπέλγκροβ μου στα επόμενα 5 λεπτά, ορκίζομαι ότι είμαι ικανός να προσλάβω τον κωλόβλαχο με το καπέλο ...
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
στην ερώτηση για judas priest πριν 10 χρόνια θα σου απαντούσα painkiller με κλειστά τα μάτια cicadelic ranger...

έλα όμως που μεγαλώνοντας κλείνω προς το screaming for vengeance :)
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Αν ήταν μόνο ένα άλμπουμ ; .... - Προτάσεις

Σαν να βλέπω την σκηνή στην διάρκεια των ωντίσιονς :
_Άνγκους : Μάλκομ μπρο, αν δεν μου φέρουν το μπέλγκροβ μου στα επόμενα 5 λεπτά, ορκίζομαι ότι είμαι ικανός να προσλάβω τον κωλόβλαχο με το καπέλο ...

:worshippy::bigcry:

Θεος!
Και γω ειμαι αναφανδον με Bon και ειχα παντα αυτη την απορια.Βεβαια και με το Νεοκαστριτη βγηκαν μερικοι καλοι δισκοι και δεν μπορω να φανταστω το Hells Bells χωρις την τσιριδα του...
Αυτο που εχασαν οι AC/DC με τον Βon δεν ηταν μονο η φωνη αλλα,κυριως,το punk attitude και τους απιστευτους στιχους.
Οποτε το Highway to Hell ειναι και μενα το καλυτερο τους,αν και επι Bon δεν πεταω τιποτα....

Οσον αφορα τους Μαιντανους και γω ειμαι με το Killers κυριως γιατι ηταν πιο ακατεργαστο.Παρ'ολα αυτα,σε αντιθεση με τον Βας,εμενα ο Βρασιδας δε με χαλασε ποτε.Το αμεσως καλυτερο-για μενα-ειναι το The Number...
Για τους Priest ειμαι μεταξυ Sad Wings of Destiny και British Steel με μια ελαφρα κλιση προς το πρωτο.
Και οσον αφορα τον Lemmy εδω τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα.Αλλα αν επρεπε να παρω ενα δισκο μαζι μου θα επαιρνα το Νο Sleep till Hammersmith,που τα εχει ολα μεσα και ειναι ενα απο τα καλυτερα Live που εχουν ηχογραφηθει ποτε...

Και που να πιασουμε και τους Sabbath...
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Με δυσκολευει η επιλογη ενος δισκου Judas Priest, γιατι δεν βρισκονται στο αλμπουμ που θα διαλέξω, το οποιο ειναι τελικά το British Steel γιατι το βρισκω πιο ολοκληρωμένο σαν ολότητα.
British-Steel.jpg


Οσο για την μπαντα του Λεμμυ... Ace of Spades

Ace_of_Spades_Motorhead_album_cover.jpg


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



Tωρα αλλο ενα ευκολο για πολλους, αλλα ευκολο και για μένα...

Μονο που ειμαι σιγουρος οτι κανεις δε θα ειναι της ιδιας γνωμης, και προσοχη δεν το κάνω απο σνομπισμο. Ετσι το νιωθω.

Πρόκειται για Alice Cooper.

Για μένα με κλειστα μάτια...

Wellcome to my Nightmare

a-wtmn1.jpg


Ξέρω το εξωφυλλο ειναι χαλια αλλα τι να κάνουμε...
 

qbalaskas

Established Member
23 August 2006
142
Piraeus
Iron maiden - the number of the beast
Judas Priest - British steel
Black sabbath - master of reality
Metallica - Master of puppets
DIO - holy diver
W.A.S.P. - W.A.S.P.
Motley Crue - shout at the devil
Accept - balls to the wall
Slayer - reign in blood
Manowar - hail to the England
Halloween - keeper 2
Motorhead - another perfect day
Saxon - strong arm of the law
Megadeth - rust in peace
Anthrax - among the living
 
Last edited by a moderator:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Death - Sound of Perceverance
Sepultura - Roots
Aerosmith - Get a Grip
Jimi Hendrix - South Saturn Delta
Bob Marley - Uprising
Manowar - Louder Than Hell
Miles Davis - Dig
Al Di Meola, John McLaughlin and Paco de Lucia - Friday Night in San Francisco
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
αρκετα μου αρεσουν απο davis (Kind of Blue & Sketches of Spain) και ειναι αληθεια οτι ακουγεται λιγο dated αλλα απ τη αλλη εγω ειμαι απ αυτους που εντασουν και τον Benny Goodman, τον Glenn Miller και την παρεα τους στο ευρυτερο φασμα της τζαζ

https://www.youtube.com/watch?v=bOTERnuJdjI
 
Last edited:

Fixxxer

Supreme Member
24 December 2012
6,977
Πίσω απ' τον ήλιο
Μονο ενα αλμπουμ?
Φυσικα Master Of Puppets εχει ψηφιστει διαδυκτιακα και μη, πολλες φορες ως ο νο1 δισκος της heavy...

Metallica_-_Master_of_Puppets_cover.jpg
 
Last edited by a moderator:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
δεν το βρισκεις ή σου αρεσουν αλλα παραπανω;

απλά, αν ήταν να έχω ένα από Μάιλς, σίγουρα δεν ήταν αυτό ... ούτε στα 10 καλύτερα του το βάζω ...

άσχετα από τα παραπάνω, εύχομαι καλές ακροάσεις !
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Σε Ευχαριστω Δημοκηδης.


Να πω και κατι για το Thread που με φερνει σε δυσκολη θεση και δεν μπορω να διαλεξω ευκολα album...

Προσωπικα για να αποφασισω οτι ενας δισκος μιας μπαντας ειναι ο καλυτερος θελω να μην χρειαζεται να πατησω το next button οταν τον ακουω.

Π.χ. Στο δισκο Master of Puppets βρισκονται τα αγαπημενα μου κομματια απο Metallica .....sanitarium, battery, master of puppets, orion
αλλα τα κομματια disposable heroes, the thing that should not be & Damage inc με εκνευριζουν τοσο που θελω να αλλαξω το cd και αυτο μου χαλαει την ακροαση.
Στον δισκο black album δεν μου συμβαινει το ιδιο πραμα παρολο που δεν βρισκονται εκει τα αγαπημενα μου κομματια.
Αντιστοιχα και AC/DC εχω αγορασει 15 cds και ενω τα αγαπημενα μου κομματια ειναι τα Shot Down in Flames, Hell Ain't a Bad Place to Be, Let There Be Rock, For Those About to Rock κτλ το αγαπημενο μου αλμπουμ ειναι το back in black.
Συμβαινει και σε σας αυτο?