Mini Projector

carpe_diem_rj

Senior Member
22 October 2007
376
Αναζητω mini HD projector από το ebay. Όχι πάνω από 70-80 ευρώ. Υπάρχουν κάποιοι αλλά θα ήθελα την γνώμη σας ποιος είναι ο καλύτερος. Ευχαριστώ.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Ποια θα ειναι η χρηση του και ποσες ιντσες σκοπευεις να ανοιξεις ?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Αυτοι οι προβολεις (την τελευταια φορα που κοιταξα) εδιναν 80-100 lumens φωτεινοτητα και μικρη αναλυση. (Σε αυτη την κατηγορια τιμης αλλα και παραπανω)

Θα σου ελεγα να τους ξεχασεις. Ενας κανονικος προβολεας δινει 1000-2000 lumens για να σου δωσω ενα μετρο συγκρισης.

Οποτε και 50-60 ιντσες να ανοιξεις (μονο), φοβαμαι οτι η φωτεινοτητα τους δεν επαρκει για ανετη παρακολουθηση ταινιων.
Απο την αλλη εχουμε και την αναλυση οπου αυτοι οι προβολεις ειχαν μικρη αναλυση στην κατηγορια τιμης. (Δεν παρακολουθω και δεν ξερω αν αλλαξε κατι)

Πιστευω για ταινιες δουλεια σου δεν θα κανεις. Θα σου συνιστουσα να κοιταξεις προς καποιον κανονικο μεταχειρισμενο ή ακομα και τον πιο φθηνο καινουργιο που θα βρεις. Θα εισπραξεις και καλυτερη εικονα και παρα πολυ περισσοτερη φωτεινοτητα.

Ξερω οτι τωρα θα πεις οτι θα βγεις εκτος μπατζετ.
αλλα προβολεας με 80-100 ευρω απλα το ξεχνας. (Δυστυχως)
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Φίλε μου καλησπέρα. Mini ΗD προβολείς δεν υπάρχουν. Προβολείς δηλαδή με ανάλυση 1920χ1080 σε μέγεθος πακέτου τσιγάρων με 70-80 ευρώ δεν θα βρείς όσο και να ψάξεις. Οι no name κινέζικοι led προβολείς που κοιτάς στο ebay δεν κάνουν ούτε για τασάκι, όχι για να προβάλεις το οτιδήποτε. Αν ρίξεις μια ποιο προσεκτική ματιά θα διαπιστώσεις ότι ενώ λένε HD, η native ανάλυση τους είναι ανάλυση που είχαν οι πράσινες οθόνες των κινητών την περασμένη δεκαετία.


Για παράδειγμα ο παρακάτω Mini 1080p HD projector


http://www.ebay.com/itm/Mini-1080P-HD-Multimedia-LED-Projector-Home-Cinema-Theater-AV-TV-VGA-HDMI-USB-SD-/201280411585?hash=item2edd3f57c1

Aν κοιτάξεις προσεκτικά τα χαρακτηριστικά του θα διαπιστώσεις ότι η πραγματική του ανάλυση είναι 480χ320 pixels, ανάλυση που δεν κάνει για κανενός είδους προβολή.


ή αυτός που είναι και πιο ακριβός που αν παιδευτείς λιγάκι και φτάσεις στο κάτω μέρος της αγγελίας με τα χαρακτηριστικά θα διαπιστώσεις ότι η native ανάλυση του είναι 800χ480, όπου παρομοίως δεν κάνει για τίποτα απολύτως.


http://www.ebay.com/itm/Home-Cinema-Theater-Portable-Mini-LED-LCD-Projector-1080P-HD-HDMI-AV-USB-VGA-SD-/400967305668?hash=item5d5b8389c4



Επίσης οι συγκεκριμένες κινεζιές είναι τόσο πολύ "κινεζιές" που αποκλείεται να σου έρθει ο προβολέας λειτουργικός. Κατά την μεταφορά θα διαλύσει, μιλάμε για μηχανάκια συναρμολογημένα με κόλλες και κλιπς που διαλύονται μόνο κοιτάζοντας τα.

Για εμένα αν προχωρήσεις σε τέτοια αγορά απλά θα πετάξεις τα χρήματα σου (ναι ξέρω..είναι λίγα...άλλα παρόλα αυτά θα τα πετάξεις). Η πιο φθηνή άλλα και αξιόπιστη λύση σε μικρό φορητό επώνυμο led προβολέα είναι ο παρακάτω, με "ανθρώπινη" ανάλυση 1280χ800 που μπορείς να δεις τις ταινιούλες σου ή να κάνεις τις παρουσιάσεις σου. Επίσης τα 500 lumen φωτεινότητας που ανακοινώνει είναι απείρως περισσότερα από τα ψεύτικα 1000 lumen που ανακοινώνουν οι Κινέζοι στα no name προβόλια.

http://www.ebay.com/itm/Optoma-ML500-DLP-Digital-Video-Projector-500-ANSI-Lumens-WXGA-/321790304017?hash=item4aec325f11

Για τι ακριβώς χρήση προορίζεται ο προβολέας?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αυτοι οι προβολεις (την τελευταια φορα που κοιταξα) εδιναν 80-100 lumens φωτεινοτητα και μικρη αναλυση. (Σε αυτη την κατηγορια τιμης αλλα και παραπανω)

Θα σου ελεγα να τους ξεχασεις. Ενας κανονικος προβολεας δινει 1000-2000 lumens για να σου δωσω ενα μετρο συγκρισης.

Οποτε και 50-60 ιντσες να ανοιξεις (μονο), φοβαμαι οτι η φωτεινοτητα τους δεν επαρκει για ανετη παρακολουθηση ταινιων.
Απο την αλλη εχουμε και την αναλυση οπου αυτοι οι προβολεις ειχαν μικρη αναλυση στην κατηγορια τιμης. (Δεν παρακολουθω και δεν ξερω αν αλλαξε κατι)

Πιστευω για ταινιες δουλεια σου δεν θα κανεις. Θα σου συνιστουσα να κοιταξεις προς καποιον κανονικο μεταχειρισμενο ή ακομα και τον πιο φθηνο καινουργιο που θα βρεις. Θα εισπραξεις και καλυτερη εικονα και παρα πολυ περισσοτερη φωτεινοτητα.

Ξερω οτι τωρα θα πεις οτι θα βγεις εκτος μπατζετ.
αλλα προβολεας με 80-100 ευρω απλα το ξεχνας. (Δυστυχως)

18:43...μάλιστα.. :rifle:
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Εκανα edit βρε νικο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το ειχα γραψει και νωριτερα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ειπα και εγω...πριν κανα χρονο που ειχα κοιταξει εβλεπα κατι αναλυσεις....200Χ200 :flipout: βγηκαν και HD. ?
Και τα λουμενς τους ηταν καπου στα 80 (πραγματικα) και κατι αρκετα ακριβουτσικοι βαραγαν στα 100-120.
Εκει τα ειχα αφησει εγω τα πραγματα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Παντως ειναι πολυ καλα γκατζετακια να τους εχεις στο μπρελοκ για να φωτιζεις την κλειδαρια της πορτας.
 

carpe_diem_rj

Senior Member
22 October 2007
376
Τοσο χάλια ρε παιδια? Εγώ που είχα δει από ένα φίλο που είχε ένα κινέζικο ταμπλετ με πρότζεκτορα. Δεν ήταν HD αλλά μπορούσες να δεις μια σειρά.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Mini Projector

Εκανα edit βρε νικο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το ειχα γραψει και νωριτερα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ειπα και εγω...πριν κανα χρονο που ειχα κοιταξει εβλεπα κατι αναλυσεις....200Χ200 :flipout: βγηκαν και HD. ?
Και τα λουμενς τους ηταν καπου στα 80 (πραγματικα) και κατι αρκετα ακριβουτσικοι βαραγαν στα 100-120.
Εκει τα ειχα αφησει εγω τα πραγματα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Παντως ειναι πολυ καλα γκατζετακια να τους εχεις στο μπρελοκ για να φωτιζεις την κλειδαρια της πορτας.

ναι...αν κουβαλάς και μπαλαντέζα μαζί για να τα βάλεις στο ρεύμα, μια χαρά φακός γίνεται... :flipout:
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Φιλε μου η αναλυση ειναι πολυ μικρη.
Οταν αυτη η παρα πολυ μικρη αναλυση ανοιξει και σε 50-60 ιντσες θα βλεπεις pixels εκτος κι αν καθεσαι να τον βλεπεις απο την απεναντι καφετερεια.

Για τη φωτεινοτητα δεν θα πω τιποτε παραπανω. Θα περναει πυγολαμπιδα μπροστα απο την οθονη και θα χανεται η εικονα.


Αυτοι οι προβολεις ειναι για καμια μικρη στατικη εικονα για παρουσιαση ή χαβαλε. (Π.χ. φωτος απο κινητο κλπ)

Πεταμενα χρηματα ειναι για ταινιες.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Τοσο χάλια ρε παιδια? Εγώ που είχα δει από ένα φίλο που είχε ένα κινέζικο ταμπλετ με πρότζεκτορα. Δεν ήταν HD αλλά μπορούσες να δεις μια σειρά.

την σειρά μπορούσες να την δεις...ποια σειρά έβλεπες δεν μπορούσες να καταλάβεις.. :flipout:
Πέρα της πλάκας, ποιο μοντέλο ήταν ο προβολέας του φίλου σου?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
την native ανάλυση την αναφέρει σε συνολικά pixels..ρε τους απατεώνες.. :flipout:

(το ότι ανακοινώνει φως σε lux το αφήνω ασχολίαστο..)

φίλε μου ο συγκεκριμένος έχει 153.600 pixels, δηλαδή ανάλυση 480χ320, με αυτόν τον προβολέα έβλεπες μια χαρά στον φίλο σου???Με αυτή την ανάλυση δεν θα μπορείς να ξεχωρίσεις αν βλέπεις game of thrones ή champions league φίλε μου..

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αυτος εχει στοφα hi end.

hi end...μπα σε καλό σου.. :flipout:
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Γιατι τα lumens. ? Τον διαφημιζουν για 1200 lumens, παρακατω αναγραφουν τελικα οτι ειναι 1200 lux, οποτε αν ηταν εδω ο χατζηγεωργιου θα μας ελεγε οτι 1200 lux = 111.483648 lumens. (δεν ειναι ομως, ειναι στον γερμανο)