προβλημα με συνδεση υπολογιστη - ενισχυτη...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

johni41

Established Member
12 February 2010
178
καλημερα!
πριν 2 μερες αναβαθμισα το pc μου με καρτα γραφικων http://www.skroutz.gr/s/4709179/Gig...V-R929WF3-4GD.html?keyphrase=r9+290+windforce επεξεργαστη fx 8350 και ssd.
να ενημερωσω οτι εχω μια παλια σχετικα οθονη lg 22" (1680*1050νομιζω) που την συνδεω με dvi, και εχω ενα μεγαλο hdmi για να συνδεω την καρτα γραφικων με εναν ενισχυτη pioneer vsx521 και απο εκει με αλλο hdmi στην tv(Fhd). αυτο το κανω για να εχω ηχο απο το home cinema και να περναει μονο η εικονα στη tv.
μεχρι πριν την αναβαθμιση ολα δουλευαν μια χαρα.
οταν περασα τους drivers της καινουριας καρτας και ετυχε να εχω γυρισμενο τον ενισχυτη και την τηλεοραση, εστειλε απο μονο του το pc εικονα στη tv. στη συνεχεια απενεργοποιησα την "αναπαραγωγη οθονης" για να συνεχισω στον υπολογιστη μονο.
χθες που ειπα να παιξω ενα παιχνιδι και να δω πως τρεχει η καρτα, εκανα οτι κανω παντα αλλα με τιποτα δεν εδινε εικονα και ηχο...
drivers ειχα τους τεlευταιους απο το site της amd (15.7.1). κατεβασα και τους 15,7 και απο το site της gigabyte 14.10 ο οποιος ειχε βεβαια 600mb μεγεθος σε σχεση με τα 150-200mb της amd...
απεγκαταστησα το 15,7,1 και περασα 15,7 αλλα τιποτα. καποια στιμγη δοκιμασα κατευθειαν το καλωδιο στην tv και εβγαλε εικονα οποτε υπεθεσα οτι κατι γινοταν με τον ενισχυτη. δοκιμασα και τον 14,10 της gigabyte και με αυτον καταφερα να δωσω εικονα μεσω του ενισχυτη στην τηλεοραση και ηχο απο το home cinema.
εβαλα το project cars να παιξω 1-2 γυρους για να δω τα γραφικα που σηκωνει η καρτα. μολις εκλεισα το παιχνιδι και πηγα να κανω κατι αλλο,κοπηκε η εικονα ενω ο ηχος επαιζε. εβγαλα για λιγο το hdmi απο την καρτα και οταν το ξαναεβαλα εδειχνε παλι εικονα... αυτο ξαναεγινε 2-3 φορες οσο ανοιγοεκλεινα το παιχνιδι η κατι αλλο οπως το ati catalyst center... εβαλα να δω ταινια και οση ωρα επαιζε η ταινια δεν μου εκανε τιποτα ουτε στον ηχο ουτε στην εικονα. μολις εκλεισα το προγραμμα (kodi) και πηγα να κανω κατι αλλο χαθηκε παλι η εικονα...να σημειωσω οτι οση ωρα παιζω ή βλεπω ταινια στη tv εχω απενεργοποιημενη την οθονη μεσα απο το catalyst center για να μη ζοριζεται τσαμπα η καρτα.
στην αρχη υπεθεσα οτι ισως εφταιγε κατι επειδη ανεβαζε θερμοκρασια η καρτα απο το παιχνιδι και ισως εχει καποιο προβλημα η θυρα hdmi απο τη μεγαλη θερμοτητα. αλλα με την ταινια δεν ανεβαζει καθολου θερμοκρασια οποτε αυτο δεν νομιζω να ισχυει. που σημαινει οτι δεν πρεπει να ειναι hardware (ελπιζω) αλλα καποιο θεμα του λογισμικου?
σημερα δοκιμασα και εκανα τα ιδια πραγματα με συνδεση απευθειας στην tv. δεν μου χαθηκε καθολου η εικονα οσες φορες και αν ανοιγοκλεισα παιχνιδια,εφαρμογες και επαιξα 1+ ωρα συνεχομενα παιχνιδι.
απο οτι καταλαβαινω κατι παιζει με ασυμβατοτητα καρτας γραφικων και ενισχυτη. γιατι την ωρα που κλεινει ή ανοιγει εφαρμογη τοτε χανει πολλες φορες την εικονα μονο...

σας εχει τυχει κατι παρομοιο? η πιο παλια καρτα ομως να μην ειχε κανενα θεμα?
οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη! ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο κειμενο...
 

johni41

Established Member
12 February 2010
178
οχι, ati ειχα παλι αλλα λιγο πιο παλιο μοντελο (2011). γι'αυτο και με παραξενευει γιατι η συνδεσμολογια ειναι η ιδια, το προγραμμα ειναι το ιδιο. απλα για καποιο λογο δεν συνεργαζονται οπως θα επρεπε.
χθες δεν μου το εκανε καθολου.προχθες παλι εχασε εικονα στο τελος που ξαναενεργοποιησα και το μονιτορ για να κλεισω την τηλεοραση. τουλαχιστον το κανει μονο οταν αλλαζεις καποιο προγραμμα ή αλλαζεις οθονη. το καλο ειναι οτι μεχρι τωρα , οση ωρα τρεχεις ενα συγκεκριμενο προγραμμα δεν κανει τιποτα. ισως και να φτιαξει με κανενα επομενο driver...
 

komninos i

AVClub Enthusiast
14 July 2006
930
Καλησπερα.Εαν υπαρχουν για την Gigabyte Radeon R9 290 η 13.12 drivers τους κατεβαζεις και βρισκεις την υγεια σου.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
komninos i , Οι 13.12 είναι πάρα πολύ παλαιοί, γιατί τους προτείνεις ? Δεν έχω δει κάποιο errata από τους 13.12 και μετά, ίσα ισα από τότε ως σήμερα έχουν βελτιστοποιηθεί πολλά
Όχι τίποτε άλλο αλλά συζητάμε και για gaming :)

johni41 θα υποπτευόμουν λίγο και το καλώδιο
δε ξέρω εάν μπορεί να κάνεις δοκιμές με κοντά/νέα καλώδια HDMI
καταλαβαίνω ότι παλιότερα με τα ίδια καλώδια έπαιζες – οπότε είναι λογικό να λες ότι έπρεπε να παίζει
τα τελευταία δύο χρόνια έχω πετάξει πάντως δυο hdmi (φθηνά) γιατί μου έκανα αντίστοιχα μικροπροβλήματα
δε ξέρω μπορεί απλά να είχαν ταλαιπωρηθεί μηχανικά οι ακροδέκτες τους…

Εάν βάλεις τόσο παλιούς οδηγούς όπως οι 13.12 πρόσεξε γιατί θα προκύψουν προβλήματα κάνοντας εγκαταστάσεις πολλών διαφορετικών οδηγών
Μπορείς να δοκιμάσεις πρώτα uninstall catalyst etc. Και μετά Install τους latest catalyst(υπάρχουν και ειδικά Uninstall όπως το DDU)
Αλλά καμιά φορά μετά από εναλλαγές drivers, μπορεί να θες μέχρι και format
Μια εναλλακτική πρόταση θα ήταν να δοκιμάσεις και τα win10

Γενικά, συνήθως αυτά τα προβλήματα έχουν πολλές δόκιμες, πολύ σκύψιμο και αλλαγή καλωδίου, οπότε καλό κουράγιο ;-)
 

komninos i

AVClub Enthusiast
14 July 2006
930
Καλημερα.Εχω διαβασει και εχω διαπιστωση οτι μετα τους 13.12 υπηρχε προβλημα.Δεν ξερω γιατι.Εγω δεν παιζω παιχνiδια το εχω ως htpc.
 

johni41

Established Member
12 February 2010
178
ευχαριστω για την βοηθεια παιδια!
εχω ακομα το 14.10 αλλα και παλι αυτος θεωρειτε παλιος για τα παιχνιδια σε σχεση με το 15.7. το καλωδιο δεν εχει κατι γιατι με μονο την τηλεοραση δεν παρουσιαζει τιποτα. το θεμα ειναι με τον ενισχυτη συνδεδεμενο αλλα και παλι αυτο εχει αρχησει να γινεται λιγο πιο αραια. δε ξερω γιατι...
λογω των παιχνιδιων θελω να ξαναδοκιμασω τον 15.7 γιατι εχει βελτιωσεις στην εκμεταλευση των δυνατοτητων της καρτας σε καινουρια παιχνιδια.