Δορυφορικά κανάλια Ultra-HD 4K

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Αν και έχω οχτώ , εννιά μήνες την 4K τηλεόραση , πριν μερικές μέρες κοίταξα να δω τι μπορώ να δω σε 4K.
Κοίταξα πρώτα δορυφορικά , βρήκα τις συχνότητες , αλλά όταν πήγα να κατεβάσω τα κανάλια είδα ότι δεν κατεβαίνουν και ότι χρειάζεται και δορυφορικός δέκτης 4K.


Η ερώτηση μου είναι ,για όποιον γνωρίζει , μπορεί μελλοντικά με κάποια αναβάθμιση του δέκτη να πιάσουμε δορυφορικά κανάλια με ανάλυση 4K ;
 

Kypros_Pambou

Established Member
23 September 2007
258
Αν και έχω οχτώ , εννιά μήνες την 4K τηλεόραση , πριν μερικές μέρες κοίταξα να δω τι μπορώ να δω σε 4K.
Κοίταξα πρώτα δορυφορικά , βρήκα τις συχνότητες , αλλά όταν πήγα να κατεβάσω τα κανάλια είδα ότι δεν κατεβαίνουν και ότι χρειάζεται και δορυφορικός δέκτης 4K.


Η ερώτηση μου είναι ,για όποιον γνωρίζει , μπορεί μελλοντικά με κάποια αναβάθμιση του δέκτη να πιάσουμε δορυφορικά κανάλια με ανάλυση 4K ;
Δυστυχώς όχι φίλε μου.
 

pcmax

Established Member
4 March 2015
220
Αθήνα
Αλήθεια, κυκλοφορούν δέκτες UHD στην αγορά;
Στα γνωστά μαγαζιά που ψάχνω δεν βρήκα κάτι.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Υπάρχουν. Και η vu εχει και η technicolor εχει.. Ποιο κατάστημα θα επενδυσει για να φερει δεκτες που κανεις (ή έστω ελαχιστότατοι) δεν θα ενδιαφερθεί να παρει; Η broadcom παντως εχει βγαλει τα BCM7251S και BCM7252S που υποστηριζουν 4k. Με το χρονο, θα τους χρησιμοποιούν ολοενα και περισσότεροι δεκτες. Ο χρόνος που θα χρειαστεί και ο αριθμός των δεκτων θα καθοριστεί απο τις εκπομπές σε 4k.
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
προσωπικα νομιζω οτι το ολο εγχειρημα ειναι απλα μαρκετιστηκο... και για τον εξης λογο για την χρηση ενος μονο καναλιου απαιτουνται μεταξυ 30-40 Mb bandwidth αρα αυτο σημαινει οτι το πολυ 2 καναλια ανα transpoder θα μπορει να μεταφερει UHD εικονα. Ποιος θα μπορει να υποστηριξει το κοστος αυτο?
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Re: Δορυφορικά κανάλια Ultra-HD 4K

δεν εχει δορυφορικο δεκτη η tv σου?εισοδο εννοω
Καλή ερώτηση :music-smiley-005:
Έχει , επειδή συνεργάζεται(ο δέκτης της TV) με diseqc μέχρι 8 θέσεις , δεν με βόλεψε στην εγκατάσταση μου και δεν ασχολήθηκα άλλο μαζί του .
Πέρα που είχε χειρότερη ποιότητα εικόνας , από τους δέκτες που είχα .

Το θέμα τώρα είναι η TV είναι 4Κ ο ενσωματωμένος δέκτης είναι 4Κ;
Μου φαίνεται δεν είναι , θα πρέπει να το κοιτάξω .
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
προσωπικα νομιζω οτι το ολο εγχειρημα ειναι απλα μαρκετιστηκο... και για τον εξης λογο για την χρηση ενος μονο καναλιου απαιτουνται μεταξυ 30-40 Mb bandwidth αρα αυτο σημαινει οτι το πολυ 2 καναλια ανα transpoder θα μπορει να μεταφερει UHD εικονα. Ποιος θα μπορει να υποστηριξει το κοστος αυτο?

Δεν χρειάζεται 30-40Mbps bandwidth για ένα κανάλι.
Με h.265 και καλή κωδικοποίηση μπορείς να βγάλεις σούπερ εικόνα με 15Mbps bandwidth.
 

nektarios 1451

Established Member
26 July 2008
237
Αρτα
Παντως οσοι εχετε 4Κ τηλεοραση που ανοιγει τα 4Κ καναλια μπορειτε να δειτε ποδοσφαιρικο αγωνα τη Φενερ με τον Αγιαξ σε 4Κ την πεμπτη 22/10/2015 απο το TRT 4K 12123 H 15000 3/4 DVB-S2/8PSK στις 42Ε σε λευθερη μεταδωση και η συχνοτητα λαβανεται ευκολα σε ολη την Ελλαδα
 

apostolosat

Senior Member
20 July 2013
390
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: Δορυφορικά κανάλια Ultra-HD 4K

Καλή ερώτηση :music-smiley-005:
Έχει , επειδή συνεργάζεται(ο δέκτης της TV) με diseqc μέχρι 8 θέσεις , δεν με βόλεψε στην εγκατάσταση μου και δεν ασχολήθηκα άλλο μαζί του .
Πέρα που είχε χειρότερη ποιότητα εικόνας , από τους δέκτες που είχα .

Το θέμα τώρα είναι η TV είναι 4Κ ο ενσωματωμένος δέκτης είναι 4Κ;
Μου φαίνεται δεν είναι , θα πρέπει να το κοιτάξω .


Δοκίμασε 13°E
10727, H, 30000, 3/4 DVB-S2/8PSK, HEVC......FunBox 4K, Hot Bird 4K 1.

11296, H, 27500, 3/4 DVB-S2/8PSK, HEVC.... 4K Demo Channel.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Κοίταξα ξανά τις τεχνικές προδιαγραφές τις τηλεόρασης , όσο αναφορά τον ενσωματωμένο δορυφορικό δέκτη και πουθενά δεν αναφέρεται ότι είναι 4K δέκτης .
 

hdanca

Supreme Member
17 August 2012
3,061
Athens
Παντως οσοι εχετε 4Κ τηλεοραση που ανοιγει τα 4Κ καναλια μπορειτε να δειτε ποδοσφαιρικο αγωνα τη Φενερ με τον Αγιαξ σε 4Κ την πεμπτη 22/10/2015 απο το TRT 4K 12123 H 15000 3/4 DVB-S2/8PSK στις 42Ε σε λευθερη μεταδωση και η συχνοτητα λαβανεται ευκολα σε ολη την Ελλαδα



Χρειάζεται όμως και δορυφορικός δέκτης UHD 4K.
 
Last edited:

Rascalicon

Established Member
13 July 2012
123
σε samsung 4k curved που ειδα (δεν ειδα πιο μοντελο ειναι ακριβως) ανοιγει κανονικα το UHD demo απο τις 19.2Ε. ο δεκτης της tv δεν καταλαβαινω τι σημασια εχει να ειναι 4Κ σημασια εχει ο ενσωματωμενος decoder εικονας να υποστηριζει hevc/h265. αν υποστηριζει που το λογικο ειναι να μπορει, δεν εχει καμια σημασια αν ο δορυφορικος ενσωματωμενος δεκτης ειναι 4Κ, οι δεκτες αυτοι βλεπουν μονο διαμορφωσεις και αν μπορουν να συντονιστουν στις συχνοτητες. σε μια dvbs2 συχνοτητα φυσικοτατα θα κατεβει ενα 4Κ καναλι που ενω δεκτες που δεν υποστηριζουν h265 το πολυ να παιζουν μονο ηχο, ενας δεκτης με h265 θα δειξει και εικονα. εφοσον λοιπον μια UHD τηλεοραση υποτιθεται οτι μπορει να αναπαραγει 4Κ περιεχομενο δεν βλεπω και το λογο να μην μπορει να δωσει εικονα και σε ενα 4Κ δορυφορικο καναλι. ας δει ο φιλος τα specs τι codecs υποστηριζονται στην τηλεοραση του, το να μην κατεβει καθολου ενα 4Κ καναλι ειναι θεμα σηματος κυριως. υπαρχει σημα στη συχνοτητα;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Σωστός.
Σε DVB-S2 γίνονται οι εκπομπές των UHD channels.
Μόνη διαφορά πως τα περισσότερα χρησιμοποιούνε κωδικοποίηση h.265
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Re: Δορυφορικά κανάλια Ultra-HD 4K

σε samsung 4k curved που ειδα (δεν ειδα πιο μοντελο ειναι ακριβως) ανοιγει κανονικα το UHD demo απο τις 19.2Ε. ο δεκτης της tv δεν καταλαβαινω τι σημασια εχει να ειναι 4Κ σημασια εχει ο ενσωματωμενος decoder εικονας να υποστηριζει hevc/h265. αν υποστηριζει που το λογικο ειναι να μπορει, δεν εχει καμια σημασια αν ο δορυφορικος ενσωματωμενος δεκτης ειναι 4Κ, οι δεκτες αυτοι βλεπουν μονο διαμορφωσεις και αν μπορουν να συντονιστουν στις συχνοτητες. σε μια dvbs2 συχνοτητα φυσικοτατα θα κατεβει ενα 4Κ καναλι που ενω δεκτες που δεν υποστηριζουν h265 το πολυ να παιζουν μονο ηχο, ενας δεκτης με h265 θα δειξει και εικονα. εφοσον λοιπον μια UHD τηλεοραση υποτιθεται οτι μπορει να αναπαραγει 4Κ περιεχομενο δεν βλεπω και το λογο να μην μπορει να δωσει εικονα και σε ενα 4Κ δορυφορικο καναλι. ας δει ο φιλος τα specs τι codecs υποστηριζονται στην τηλεοραση του, το να μην κατεβει καθολου ενα 4Κ καναλι ειναι θεμα σηματος κυριως. υπαρχει σημα στη συχνοτητα;
Συμφωνώ με τη λογική σου .
Καταρχήν η TV είναι σίγουρα 4Κ αφού έχω κατεβάσει 3-4 ταινίες 4Κ 2160p και τις έχω δει στο media player τις TV .
Ακόμα βρήκα βιντεάκια με ζώα και πολλά video clip με ανάλυση 4Κ 2160p και τα είδα στην TV.
Στα τεχνικά χαρακτηριστικά του δέκτη δεν αναφέρεται 4Κ ή hevc/h265 , μια δοκιμή θα έλυνε την απορία , απλά είναι λίγο δύσχρηστος ο δέκτης της TV και θα πρέπει να βρω χρόνο και υπομονή να κάνω μια δοκιμή .

Γενικά όμως , από ότι βλέπω δεν υπάρχει η λογική που γράφεις .
Η μια TV που έχω που είναι 4Κ και υποστηρίζει hevc/h265 μου "παίζει" το 60% από ταινίες 1080p hevc/h265 και η δεύτερη TV που έχω που δεν είναι 4Κ ,μου "παίζει" όλες (το 100%) από ταινίες 1080p hevc/h265 που δοκίμασα .
Τέλος προχτές πήρα ένα samsung 4k blue player (που ήξερα ότι παίζουν τα πάντα από αρχεία), όταν πήγα να παίξω hevc/h265 δεν μου τα έπαιξε και μου έπαιξε όλα τα άλλα .
 

stathisrs

Established Member
6 September 2011
104
ΑΡΤΑ
Απάντηση: Re: Δορυφορικά κανάλια Ultra-HD 4K

εγω που δοκιμασα στην δικια μου που ειναι 4Κ μου τα ανοιξε κανονικα τα καναλια.νομιζω πως και εσυ δεν θα εχεις προβλημα.
 

stathisrs

Established Member
6 September 2011
104
ΑΡΤΑ
προχθες ειδα το TRT 4K 12123 H 15000 3/4 DVB-S2/8PSK στις 42Ε οπου ειχε σε επαναληψη τον τελικο του τσαμπιονς λινγκ.ενα πραγμα θα πω.απιστευτη εικονα περα απο καθε φαντασια!νομιζω οτι σιγα σιγα ολοι οσοι θελουν να αγορασουν καινουρια τv να σκεφτουν σοβαρα να ειναι 4Κ.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Φενέρμπαχτσε - Άγιαξ σε 4Κ από την δημόσια τουρκική τηλεόραση!

Το τηλεοπτικό κανάλι υπερυψηλής ανάλυσης 'TRT 4K' της δημόσιας τουρκικής τηλεόρασης θα μεταδώσει ένα ποδοσφαιρικό αγώνα σε ανάλυση 4Κ για πρώτη φορά, ανοίγοντας νέους δρόμους στις τηλεοπτικές μεταδόσεις και στην ιστορία του τουρκικού ποδοσφαίρου.

Η ζωντανή μετάδοση σε 4Κ του αγώνα της Φενέρμπαχτσε με τον Άγιαξ στα πλαίσια του UEFA Europa League θα γίνει από το στάδιο Σουκρού Σαράτσογλου της Φενέρμπαχτσε την Πέμπτη 22 Οκτωβρίου, και θα είναι μία συνεργασία της TRT, της δορυφορικής Turksat, της Samsung και της Mediapro. Η παραγωγή θα μεταδοθεί παγκοσμίως σε 4Κ με μέσα της EBU.

Όπως αναφέρει η TRT, η τηλεοπτική μετάδοση 4Κ του αγώνα θα είναι ελεύθερης λήψης σε τηλεοράσεις που είναι εξοπλισμένες με δορυφορικό δέκτη και αποκωδικοποιητή βίντεο HEVC (H.265), σε ταχύτητα 50 fps, από τον δορυφόρο Turksat 2A και τη συχνότητα 12123, Η, 15000 3/4, DVB-S2/8PSK.

https://www.digitaltvinfo.gr/news/n...iaks-se-4k-apo-tin-dimosia-tourkiki-tileorasi


Gv4p3y.jpg