Συνδεση Asus Xonar DG με ενισχυτη All in one

DJman

Senior Member
25 June 2011
420
Μαρουσι
Καλησπερα, θα ηθελα να μου πειτε αν η συνδεσμολογια που θα κανω ειναι σωστη

Εβαλα για καρτα ηχου στο HTPC μια Asus Xonar DG και για ενισχυτη εχω τον Sony STR-KS600P. Θελω να τα συνδεσω με toslink(οπτικη ινα).

1)Με αυτη τη συνδεσμολογια θα μεταφερετε 5,1 ηχος σωστα?
2)Χρειαζομαι καποιους codecs?
3)Mε τι player παιζω τις ταινιες? Εχω ακουσει οτι vlc δεν ειναι καλο για πολυκαναλα.
4)Καπου διαβασα οτι η καρτα υποστηριζει μονο analog 5.1. αυτο τι σημανει?
5)Εχω παραλειψει- ή εχω κανει κατι λαθος.

Ειμαι νεος στον πολυκαλο.Δειξτε κατανοηση
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
1) Ναι.

2) Ο player θα εχει μεσα οτι χρειαζεσαι.

3) Δεν εχω ακουσει κατι τετοιο για τον vlc, αλλα μπορεις να δοκιμασεις και τον mpc-hc οπου εχει τον lav audio οπου στις ρυθμισεις αυτου θα φροντισεις να εχεις τικαρει στα box τα DD/DTS.

4) Σημαινει αυτο ακριβως που ακουγεται. Οτι αναλογικα βγαζει 5.1 καναλια (LF/LR/SL/SR/SW) και δεν μπορει π.χ. να δωσει αναλογικα 6.1 7.1 κοκ. Επισης υποστηριζει και dolby headphone για ηχο 5.1 σε ακουστικα. Εσενα φυσικα σε ενδιαφερει για τον sony να συνδεθεις με spdif.

5) Φροντισε κατα το setup των drivers της καρτας στο asus xonar panel να τικαρεις στις ρυθμισεις και εκει εξοδο spdif.
 

DJman

Senior Member
25 June 2011
420
Μαρουσι
Σε ευχαριστω για την βοηθεια σου!!

1)Απορια στο 4 που μου εγραψες--> Spdif και optical ειναι το ιδιο πραγμα?

2)Στο setup των driver δεν μου εβγαλε καμια επιλογη. Επισης μαλλον πρεπει να εγκαταστησω καποιο προγραμμα (το asus xonar panel που ανεφερες?? ) για την καρτα ηχου γιατι δεν μου εγκατεστησε τιποτα, που να μπορω να κανω παραμετροποιησεις.

3)Διαβαζωντας εδω http://arstechnica.com/civis/viewtopic.php?f=6&t=1209339 στο ποστ νο6 πρεπει να κανω καποια ρυθμισεh(και που?) για να στελνω ασυμπιεστο το ηχητικο σημα (γιατι η καρτα δεν μπορει να το συμπιεσει την ωρα που παιζει η ταινια?? ) ωστε να εχω DTS ή dolby digital

4) Εν τελη ας πουμε πως τα συνδεω ολα.πως ξερω οτι παιζουν σωστα και οχι οτι απλα ακουω τον ιδιο ηχο απλα απο 6 ηχεια :p . Υπαρχει καποιο video που μπορω να βαλω ωστε να δοκιμασω αν λειτουργουν σωστα ολα τα καναλια( και τα 6) και αν ωντος φθανει DTS ηχος στον ενισχυτη(υποτιθετε αναβει λαμπακι οταν βλεπει DTS στην optical)
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
1) To spdif ειναι το φορμα της ψηφιακης διασυνδεσης οπου o ηχος μπορει να μεταφερθει ειτε με οπτικη ινα (optical) ειτε με coaxial.

2) Ισως εγινε εγκατασταση μονο των drivers. Θα σου προτεινα να κατεβασεις απο το παρακατω link τους unixonar drivers οπου ειναι modded και λυνουν καποια bugs σε σχεση με τους οριτζιναλ. Φροντισε μονο κατα τη διαρκεια του setup να μην επιλεξεις μονο εγκατασταση drivers αλλα και το control panel διαχειρισης ηχου. Λογικα στο τελος, κατω δεξια στην taskbar θα σου εμφανιστει ενα εικονιδιο διαχειρισης του ηχου.
drive.google.com/uc?id=0B_LiLEPf2Ii3LWFUMmFqSXQyOUU

3) Αν ολα πανε καλα και εγκατασταθει το control panel της καρτας, μεσα στης ρυθμισεις της θα πρεπει λογικα να δεις ενα Box οπου θα αναγραφει spdf out, εκει θα επιλεξεις pcm. Eτσι, η καρτα θα κανει pass through τον ηχο απο την ψηφιακη εξοδο της και ο ηχος (dolby digital και dts) θα αποκωδικοποιειται στον ενισχυτη sony)

4) Οταν τελειωσεις με ολα τα παραπανω, λογικα οταν θα εχεις σεταρει σωστα και τον Player οπου θα αναπαραγεις ταινιες με ηχο 5.1, ο ενισχυτης sony θα πρεπει να εχει καποια ενδειξη στην οθονη του οπου θα σου δειχνει οτι ξεκινα της αποκωδικοποιηση ειτε dd ειται dts.


Συμβουλευσου και το manual του ενισχυτη σου ωστε να τον σεταρεις και να του δηλωσεις απο ποια εισοδο ηχου θα παιζει. (την spdif οπου θα ερχεται ο ηχος απο το pc)
Iσως και συμπτωματικα, η συγκεκριμενη εισοδος spdif που εχει (μπορει να εχει παραπανω και απο μια) να ειναι ηδη προρυθμισμενη να την ακους οταν επιλεγεις καποια εξοδο του ενισχυτη (π.χ. CD, DVD, DVB, κλπ)

Τελος, οσον αφορα demo video για τεστ, δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι καποιο. Απλα χρησιμοποιησε καποια απο τις ταινιες σου οπου εισαι σιγουρος οτι εχουν ηχο 5.1 π.χ. ματροσκες. Να εχεις υπ'οψιν σου οτι ταινιες τυπου divx κλπ εχουν συνηθως δικαναλο ηχο, οποτε προτιμησε καποια ματροσκα.
Αν μαλιστα ξεκινησεις την αναπαραγωγη π.χ. με τον mpc-hc κατα της διαρκεια της ταινιας αν πατησεις δεξι κλικ επανω στην ταινια και επιλεξεις properties (ιδιοτητες) στο μενου που θα ανοιξει, θα μπορεσεις αμεσα να δεις τις λεπτομερειες ηχου της ταινιας. (ποσα καναλια ειναι και σε τι φορμα, dts/dd)
 

DJman

Senior Member
25 June 2011
420
Μαρουσι
Εισαι φοβερος, ακολουθησα τις οδηγιες σου και ολα ειναι κομπλε.

Εβαλα τους driver και εγκατασταθηκε και το control panel. Εβαλα PCM οπως ειπες και εβαλα να παιξει band of brothers που ξερω οτι ειναι dts 5.1
Αναψαν και οι ενδειξεις στον ενυσχυτη οτι λαμβανει και τα 6 καναλια και οντως παιζουν ολα τελεια.

Το μονο προβλημα ειναι οτι , οταν δοκιμαζω ενα ενα τα ηχεια(παταω πανω τους για να παιξουν δοκιμαστικα) μεσα απο το control panel της asus, παιζουν μονο τα 2 μπροστα και ο ενισχυτης εχει αλλαξει και δειχνει οτι δεχετε μονο 2 μπροστα καναλια. Μετα βαζω την ταινια και ξαναγυριζει ο ενισχυτης σε 5,1
 

DJman

Senior Member
25 June 2011
420
Μαρουσι
Επισης μια απορια ακομα. Κατα την εγκατασταση με ρωτησε αν το front panel ειναι HD Audio ή analog 97(κατι τετοιο) και εκει εβαλα HD Audio.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Συνδεση Asus Xonar DG με ενισχυτη All in one

Εισαι φοβερος, ακολουθησα τις οδηγιες σου και ολα ειναι κομπλε.

Εβαλα τους driver και εγκατασταθηκε και το control panel. Εβαλα PCM οπως ειπες και εβαλα να παιξει band of brothers που ξερω οτι ειναι dts 5.1
Αναψαν και οι ενδειξεις στον ενυσχυτη οτι λαμβανει και τα 6 καναλια και οντως παιζουν ολα τελεια.

Το μονο προβλημα ειναι οτι , οταν δοκιμαζω ενα ενα τα ηχεια(παταω πανω τους για να παιξουν δοκιμαστικα) μεσα απο το control panel της asus, παιζουν μονο τα 2 μπροστα και ο ενισχυτης εχει αλλαξει και δειχνει οτι δεχετε μονο 2 μπροστα καναλια. Μετα βαζω την ταινια και ξαναγυριζει ο ενισχυτης σε 5,1


Ειναι γιατι εχεις βαλει στην εξοδο PCM και οχι οτι αλλο εμφανιζεται σε εκεινο το μενου.
(ισως εχει επιλογη αντι για pcm καποιο DSP για games στο pc (π.χ. directsound3d 7.1 virtual, dolby headphone κλπ)
Εσυ το εβαλες ως pcm οπου ειναι το σωστο για να φυγει το σημα απειραχτο χωρις καποιο DSP mode.
Λογικα αν επιλεξεις οτι αλλο εχει εκτος του PCM στην εξοδο, θα ακουσεις και τα υπολοιπα ηχεια.
(αν παιζεις παιχνιδια στο pc δοκιμασε να επιλεξεις και οτιδηποτε αλλο εχει εκτος του pcm ωστε να ακους τα παιχνιδια σου πολυκαναλα με επεξεργασια απο την καρτα ομως.)

Επισης μια απορια ακομα. Κατα την εγκατασταση με ρωτησε αν το front panel ειναι HD Audio ή analog 97(κατι τετοιο) και εκει εβαλα HD Audio.

Θα σε γελασω. Νομιζω οτι σε ρωτησε πιθανως εαν μπροστα στο pc υπαρχει ψηφιακη εξοδος ή απλα μονο αναλογικη. Οπως και να εχει, απο την στιγμη οπου εσυ χρησιμοποιεις μονο τις εξοδους απο την ιδια την καρτα (και μαλιστα την ψηφιακη) δεν σε πειραζει τι δηλωσες για το μπροστα πανελ των εξοδων ηχου.
 

DJman

Senior Member
25 June 2011
420
Μαρουσι
Re: Απάντηση: Re: Συνδεση Asus Xonar DG με ενισχυτη All in one

Σε ευχαριστώ για όλα!!!! μου έλυσες ολες τις αποριες!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Συνδεση Asus Xonar DG με ενισχυτη All in one

Σε ευχαριστώ για όλα!!!! μου έλυσες ολες τις αποριες!

Kαλες θεασεις. -bye-