Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
11745924_755501331225070_8537813031847057816_n.jpg


Home Page | Imdb | Wikipedia | Facebook | Twitter

Adventure, Fantasy - 4 March 2016 (USA)

Πρώτο Teaser Απο Το «Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children»

Η 20th Century Fox κυκλοφόρησε το πρώτο teaser απο το «Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children», την νέα ταινία του Tim Burton.

Το teaser είναι εμπνευσμένο απο την 3η Σεπτεμβρίου του 1940, την ημέρα Loop Day,
όπου βάση της ιστορίας του βιβλίου ο χρόνος κάνει κύκλο και δεν προχωρά ποτέ με σκοπό την προστασία του σπιτιού απο τους επικείμενους βομβαρισμούς των Γερμανών.

«Η παιδική ηλικία του 16χρονου Jacob ηταν γεμάτη απο τις ιστορίες που του διηγούνταν ο παππούς του, σχετικά με ένα ορφανοτροφείο για ασυνήθιστα παιδιά.
Ανάμεσα στους ενοίκους του ορφανοτροφείου ήταν: ένα κορίτσι που μπορούσε να κρατά τη φωτιά στα χέρια της, ένα άλλο που τα πόδια του δεν ακουμπούσαν ποτέ στο έδαφος
και δυο δίδυμα αδέλφια που επικοινωνούσαν χωρίς να μιλούν.
Οταν ο αγαπημένος του παππούς πεθαίνει ξαφνικά, αφήνοντας όμως ένα μήνυμα για τον εγγονό του, ο Jacob πηγαίνει στο σπίτι του, σε ένα απομονωμένο νησί έξω στα ανοιχτά της Ουαλίας.

Εκεί ο Jacob θα ανακαλύψει τα ερείπια του Σπιτιού Για Περίεργα Παιδιά της Miss Peregrine. Καθώς ο Jacob εξερευνά τα εγκαταλελειμένα υπνοδωμάτια και διαδρόμους,
ανακαλύπτει ότι οι πρώην ένοικοι ήταν κάτι περισσότερο απο περίεργοι, καθώς διέθεταν απίστευτες δυνάμεις. Και μπορεί να είναι ακόμη ζωντανοί.



Στην σκηνοθεσία βρίσκεται ο Tim Burton («Edward Scissorhands», «Batman»), ενώ το σενάριο υπογράφει η Jane Goldman («Kick-Ass», «X-Men: First Class»,
«Kingsman: The Secret Service»), βασισμένη στη νουβέλα του Ransom Riggs.

Στο ρόλο της Miss Peregrine θα βρεθεί η Eva Green («Penny Dreadful», «300: Rise of an Empire»), τον Jacob Portman θα υποδυθεί ο Asa Butterfield («Ender’s Game», «Hugo»),
ενώ πρωταγωνιστούν επίσης οι Samuel L. Jackson, Terence Stamp, Rupert Everett, Kim Dickens, Judi Dench, Allison Janney, Ella Purnell.

...

Περισσότερα:
VIA cinemode.gr


Η νέα ταινία του Tim Burton με την Eva Green!

Αναμένουμε το trailer!
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children (2016)

5ywz69.jpg



Poster και trailer για την νέα ταινία της Eva Green!

Η ταινία πήγε τώρα για τις 30 Σεπτεμβρίου.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children (2016)


29 Σεπτεμβρίου βγαίνει η ταινία στην Ελλάδα..
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children (2016)

Βγήκε και αυτό στις αίθουσες, εάν θέλετε να δείτε κάτι με τα παιδιά σας! :cool:

Μόλις βγει το Digital θα το δω και εγώ! :p

Λόγω Evas.. ;)
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children (2016)

Όπως είχα πει λοιπόν την είδα και αυτή! :cool:

Εντάξει.. ωραίο παραμυθάκι για να δείτε μαζί με τα παιδιά σας!
ή έστω να δουν μόνα τους..

Δεν είνα για μικρά παιδιά πάντως..
14+ θα έλεγα..

Κυρίως για κάποιες σκηνές όπου ο κακός τρέφεται με μάτια!!
Μπλιαχ...

Το 3D θα σας διασκεδάσει πιο πολύ! ;)
 

Principe

Senior Member
27 October 2014
436
Re: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children (2016)

To είδα με τη γυναίκα μου, δηλαδή το είδε μετά τη μέση μόνη της :) Εγώ αποσύρθηκα και έβλεπα The Chance στο tablet. Βαρέθηκα, εντελώς ανούσια. Ίσως επειδή δεν μου αρέσουν τέτοιου είδους ταινίες. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, δεν έχω δει ποτέ μου Harry Potter και δεν θα δω, ούτε έχω διαβάσει κάποιο από τα βιβλία.
Η σκηνή με τα μάτια που λες, πολύ κακοφτιαγμένη. Τα εφέ γενικά μου θύμισαν low-budget ταινία, δεν ξέρω γιατί.
Στην κατηγορία θεά φυσικά κατατάσσω την Eva Green, μιλώντας όχι και τόσο αντικειμενικά βέβαια, γιατί νομίζω ότι η εμφάνισή της επηρεάζει την οποιαδήποτε κριτική :) Από το "The Dreamers" και μετά έχω αυτήν την άποψη!
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,069
Mitilini
Re: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children (2016)

Όπως είχα πει λοιπόν την είδα και αυτή! :cool:

Εντάξει.. ωραίο παραμυθάκι για να δείτε μαζί με τα παιδιά σας!
ή έστω να δουν μόνα τους..

Δεν είνα για μικρά παιδιά πάντως..
14+ θα έλεγα..

Κυρίως για κάποιες σκηνές όπου ο κακός τρέφεται με μάτια!!
Μπλιαχ...

Το 3D θα σας διασκεδάσει πιο πολύ! ;)
Είχε πολύ καλά εφε

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children (2016)

To είδα με τη γυναίκα μου, δηλαδή το είδε μετά τη μέση μόνη της :) Εγώ αποσύρθηκα και έβλεπα The Chance στο tablet. Βαρέθηκα, εντελώς ανούσια. Ίσως επειδή δεν μου αρέσουν τέτοιου είδους ταινίες. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, δεν έχω δει ποτέ μου Harry Potter και δεν θα δω, ούτε έχω διαβάσει κάποιο από τα βιβλία.
Η σκηνή με τα μάτια που λες, πολύ κακοφτιαγμένη. Τα εφέ γενικά μου θύμισαν low-budget ταινία, δεν ξέρω γιατί.
Στην κατηγορία θεά φυσικά κατατάσσω την Eva Green, μιλώντας όχι και τόσο αντικειμενικά βέβαια, γιατί νομίζω ότι η εμφάνισή της επηρεάζει την οποιαδήποτε κριτική :) Από το "The Dreamers" και μετά έχω αυτήν την άποψη!

Αφού δεν έχεις δει Harry Potter σε καταλαβαίνω τότε.. :cool:
Εγώ έβλεπα με πολύ ενδιαφέρον!

Γενικά μπορώ να δω τα πάντα.. :p

π.χ. φανατικά και Animation! :D
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children (2016)

Kubo and the two strings ειδες; το ειδαμε σινεμα παρεα με τον μεγαλο μου γιο. Φοβοταν σε μερικα σημεια, αλλα φανταστικη ταινια. Δεν ειναι καν animation, αλλα κουκλες (προφανως με καποια ψηφιακη επεξεργασια).
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,042
127.0.0.1
Re: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children (2016)

Ευχάριστη με καλή ατμόσφαιρα αλλά... κάπου χάλασε το γλυκό.
Ισορροπούσε ανάμεσα στο παιδικό και το ακατάλληλο για παιδιά σαν να μην είχε αποφασίσει τελικά τι θέλει να βγάλει.
Σαν να έμπλεξε ο Peter Pan σε ταινία τρόμου.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children (2016)

Kubo and the two strings ειδες; το ειδαμε σινεμα παρεα με τον μεγαλο μου γιο. Φοβοταν σε μερικα σημεια, αλλα φανταστικη ταινια. Δεν ειναι καν animation, αλλα κουκλες (προφανως με καποια ψηφιακη επεξεργασια).

Δεν το έχω δει.. αλλά όντως μου έκανε και μένα εντύπωση όταν το πέτυχα! ;)
Είναι στην λίστα..

Έχει βγει και σε 3D μάλιστα..
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,110
Νότια Μακεδονία
Re: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children (2016)

Kubo and the two strings ειδες; το ειδαμε σινεμα παρεα με τον μεγαλο μου γιο. Φοβοταν σε μερικα σημεια, αλλα φανταστικη ταινια. Δεν ειναι καν animation, αλλα κουκλες (προφανως με καποια ψηφιακη επεξεργασια).
Ετσι ακριβως. Stop motion animation. Ετσι γυριστηκε το nightmare before christmas και το Coraline. Εδω βεβαια ειχαν την πολυτέλεια του ψηφιακου animation πχ στα κυματα. Οι αλλοι απλως φτιαχνανε και τα κυματα με stop motion....
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,847
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children (2016)

Καλή ήταν,πέρασε ευχάριστα η ώρα και είχε ωραία εφέ (φαντάζομαι σε 3D θα δείχνουν καλύτερα)αλλά όπως είπε και ο Μιχάλης το στόρυ δεν αποφάσιζε αν ήταν for kids or adults..
 

dimxr

Established Member
3 January 2014
177
Re: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children (2016)

Ευχάριστη με καλή ατμόσφαιρα αλλά... κάπου χάλασε το γλυκό.
Ισορροπούσε ανάμεσα στο παιδικό και το ακατάλληλο για παιδιά σαν να μην είχε αποφασίσει τελικά τι θέλει να βγάλει.
Σαν να έμπλεξε ο Peter Pan σε ταινία τρόμου.
Μου άρεσε πολύ η παρομοίωση στο τέλος!
Nailed it!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children (2016)

το ειδα και εγω με τη συζυγο. Το περιμενα χειροτερο και τελικα μου αρεσε αρκετα. 'νταξει, δεν ειναι αριστουργημα αλλο ο συνδυασμος της Eva και του ωραιου οπτικου θεαματος με κερδισε.
 

empola

Established Member
20 June 2006
158
Re: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children (2016)

Καλή ταινία αξίζει να την δείτε.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children (2016)

παιδιάστικη και βαρετή (για μένα, αλλά φαντάζομαι και για τους περισσότερους ενήλικες που δεν θα εστιάσουν μόνο στην Εύα αλλά συνολικά :p ), και ταυτόχρονα ακατάλληλη για τα παιδιά μου (7.5 & 11 ετών)... πως το πέτυχαν τώρα αυτό...

@avpap πόσο ειναι ο γιος σου? για το kubo ρωτάω (το σκέφτομαι αν θα το βάλω στον μικρό, για να μην φοβάται, είδα οτι έχει κάποιες δυνατές σκηνές)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children (2016)

@lykman 5.5 ο μεγάλος που τον πήγα στο kubo. Φοβόταν πολύ σε κάποιες σκηνές. Νομίζω ήταν λάθος επιλογή να τον πάω. Την επόμενη εβδομάδα τον πήγα στο sing για να εξιλεωθω :)

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children (2016)

Κάποια στιγμή το πρόσεξα και το ανέφερα.. ότι η ταινία ήταν PG-13 ..