Blue Ray 3D που να παίζει εξωτερικούς υπότιλους srt

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

16 July 2006
7,498
HAMBURG
Ακριβως οτι λεει ο τιτλος του θεματος αυτο ψαχνω !

Ενα πλαιυερ γυρω στα 150 ευρα που να παιζει εξωτερικους υποτιτλους srt χωρις ....μα και μου....

υπαρχει ;;; και ποιο ειναι αυτο ;; ;;





ευχαριστω !!!!!!!!!!!
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Απάντηση: Blue Ray 3D που να παιζει υποτιλους εξωτερικους srt χωρις μα και μου !

Δεν υπαρχει.
Οχι με 150, ουτε με 1500.

Οι υποτιτλοι πρεπει να μετατραπουν πρωτα σε 3d και μετα σε image και να ενσωματωθουν στην ταινια
 

alefgr

AVClub Enthusiast
21 February 2012
738
Α. Αχαρναί
Re: Blue Ray 3D που να παιζει υποτιλους εξωτερικους srt χωρις μα και μου !

Δεν διευκρινίζεις το τι εννοείς 3D. Υπάρχει σε αρχείο iso και σε αρχείο mkv (δηλαδή SBS και TAB). Αν εννοείς σε mkv τότε παίζουν οι περισσότεροι 3D players εξωτερικούς υπότιτλους και μάλιστα 3D (δηλαδή οι υπότιτλοι βγαίνουν έξω από την οθόνη.

Τώρα σε iso αρχείο ο HiMedia που έχω, παίζει εξωτερικούς υπότιτλους αλλά είναι ελαφρώς ασυγχρόνιστοι. Όταν κάνω remux το iso με το tsmuxer σε νέο iso μαζί με την κυρίως ταινία, τότε δεν έχω πρόβλημα συγχρονισμού. Και στις δύο όμως περιπτώσεις, οι υπότιτλοι είναι 2D και όχι 3D, που είναι ελαφρώς ενοχλητικό το διάβασμα στην περίπτωση που υπάρχουν αντικείμενα που βγαίνουν έξω από την οθόνη και οι υπότιτλοι πέφτουν πάνω σε αυτά.
 
16 July 2006
7,498
HAMBURG
Γεια χαρα ... δεν με ενδιαφερει να παιζει 3 D υποτιτλους !!!!

ενοω να παιζει εξωτερικους srt υποτιτλους χωρις πολλα μα μου .....

απλα η συσκευη να ειναι και 3 D !!!












σορυ δεν τοποθετηθηκα καλα στην Ερωτηση μου ..........
 

alefgr

AVClub Enthusiast
21 February 2012
738
Α. Αχαρναί
Μάλλον εννοείς να βλέπεις 3D ISO αρχείο μαζί με αρχείο υποτίτλων srt.

Η πιο σίγουρη λύση είναι ένας raspberry player με openelec ή libreelec και kodi. Εδώ και μερικούς μήνες που τον δουλεύω, ξέγνοιασα με τα 3D ISO. Παρόπλισα και το HiMedia (που τον είχα ειδικά για 3D) και το Popcorn Hour. Όχι μόνο μπορεί να παίζει εξωτερικούς υπότιτλους από αρχείο srt, αλλά να τους κάνει και 3D με ρυθμιζόμενο επίπεδο, και έτσι να μην πέφτουν οι υπότιτλοι επάνω στα αντικείμενα που είναι άκρως σπαστικό.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Γεια χαρα ... δεν με ενδιαφερει να παιζει 3 D υποτιτλους !!!!

ενοω να παιζει εξωτερικους srt υποτιτλους χωρις πολλα μα μου .....

απλα η συσκευη να ειναι και 3 D !!!


σορυ δεν τοποθετηθηκα καλα στην Ερωτηση μου ..........

Αν μιλάμε για mkv αρχεία , νομίζω είναι πολλά .
Samsung που έχω (δύο απλά 3D και ένα 4K 3D) δεν έχω κάποιο πρόβλημα ,πέρα από το cinavia .
 
16 July 2006
7,498
HAMBURG
Απάντηση: Re: Blue Ray 3D που να παίζει εξωτερικούς υπότιλους srt

Μάλλον εννοείς να βλέπεις 3D ISO αρχείο μαζί με αρχείο υποτίτλων srt.

Η πιο σίγουρη λύση είναι ένας raspberry player με openelec ή libreelec και kodi. Εδώ και μερικούς μήνες που τον δουλεύω, ξέγνοιασα με τα 3D ISO. Παρόπλισα και το HiMedia (που τον είχα ειδικά για 3D) και το Popcorn Hour. Όχι μόνο μπορεί να παίζει εξωτερικούς υπότιτλους από αρχείο srt, αλλά να τους κάνει και 3D με ρυθμιζόμενο επίπεδο, και έτσι να μην πέφτουν οι υπότιτλοι επάνω στα αντικείμενα που είναι άκρως σπαστικό.


Γεια χαρα ΟΧΙ δεν θελω να βλεπω 3Δ Ταινια με Υποτιτλους ..... ενοω απλη ταινια σε mkv αρχεία η απο Δισκακι Μπλου ρευ !!
 

alefgr

AVClub Enthusiast
21 February 2012
738
Α. Αχαρναί
Re: Απάντηση: Re: Blue Ray 3D που να παίζει εξωτερικούς υπότιλους srt

Γεια χαρα ΟΧΙ δεν θελω να βλεπω 3Δ Ταινια με Υποτιτλους ..... ενοω απλη ταινια σε mkv αρχεία η απο Δισκακι Μπλου ρευ !!

Τα πράγματα μπλέκουν λίγο αν θέλεις να βλέπεις και ταινίες που νοικιάζουμε από video club. Σ’αυτή τη περίπτωση θέλεις οπωσδήποτε ένα blu-ray player εταιρείας αλλά το θέμα είναι (όπως έγραψε και ο φίλος από επάνω), ότι όλα αυτά έχουν προστασία στο cinavia σύστημα της sony, οπότε θα έχεις προβλήματα σε ταινίες που κατεβάζεις. Οι περισσότεροι από εμάς που μας ενδιαφέρουν και τα blu-ray δισκάκια έχουμε αναγκαστικά δύο συσκευές. Ένα blu-ray player για τις "επίσημες" ταινίες και έναν απλό player να παίζει αρχεία είτε από δίσκο usb είτε από το δίκτυο.

Συσκευή που να κάνει και τα δύο, δεν ξέρω αν υπάρχει.
 
16 July 2006
7,498
HAMBURG
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Blue Ray 3D που να παίζει εξωτερικούς υπότιλους srt

Τα πράγματα μπλέκουν λίγο αν θέλεις να βλέπεις και ταινίες που νοικιάζουμε από video club. Σ’αυτή τη περίπτωση θέλεις οπωσδήποτε ένα blu-ray player εταιρείας αλλά το θέμα είναι (όπως έγραψε και ο φίλος από επάνω), ότι όλα αυτά έχουν προστασία στο cinavia σύστημα της sony, οπότε θα έχεις προβλήματα σε ταινίες που κατεβάζεις. Οι περισσότεροι από εμάς που μας ενδιαφέρουν και τα blu-ray δισκάκια έχουμε αναγκαστικά δύο συσκευές. Ένα blu-ray player για τις "επίσημες" ταινίες και έναν απλό player να παίζει αρχεία είτε από δίσκο usb είτε από το δίκτυο.

Συσκευή που να κάνει και τα δύο, δεν ξέρω αν υπάρχει.

οκ ..... μονο αγοραστα Δισκακια και υποτιτλους ποιο παιζει ;; μκν ταινιες εχω ελαχιστες το 99% ειναι Δσκακια αγορασμενα ! αυτα με ενδιθαφερουν να τα παιζει με Υποτιτλους !!!

εχουμε κανενα μεχρι 150 ευρω ;;;;


το χρειαζομαι για την πεθερα μου δεν εχει ΠΙΣΙ ..... εγω τις ταινιες τις παιζω με HTPC και δεν πολυσκαζω......
 

alefgr

AVClub Enthusiast
21 February 2012
738
Α. Αχαρναί
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Blue Ray 3D που να παίζει εξωτερικούς υπότιλους srt

οκ ..... μονο αγοραστα Δισκακια και υποτιτλους ποιο παιζει ;; μκν ταινιες εχω ελαχιστες το 99% ειναι Δσκακια αγορασμενα ! αυτα με ενδιθαφερουν να τα παιζει με Υποτιτλους !!!

εχουμε κανενα μεχρι 150 ευρω ;;;;


το χρειαζομαι για την πεθερα μου δεν εχει ΠΙΣΙ ..... εγω τις ταινιες τις παιζω με HTPC και δεν πολυσκαζω......

Τώρα μου βάζεις δύσκολα, γιατί για τέτοιον player δεν χρειάστηκε να ψάξω ποτέ... :smile:

Κανείς άλλος που να γνωρίζει περισσότερα επί του θέματος;