Τα πάντα για την φορητότητα σταθερής τηλεφωνίας

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ina80

New member
16 January 2010
74
Έκανα την περασμένη εβδομάδα αίτηση φορητότητας στον ΟΤΕΤV μέσω τηλεφώνου. Σήμερα στις 1230 ήρθε sms όπου με ενημέρωναν απο ΟΤΕ ότι το αίτημα φορητότητας έγινε δεκτό από τον πάροχο μου. Μετά απο 2 ώρες με πήραν απο ΝΟVA για αντιπροσφορά, τους είπα να το σκεφτώ και θα τους απαντήσω το απόγευμα. Στις 1700 όταν επέστρεψα σπίτι διαπίστωσα πως δεν είχα internet και στον υπολογιστη μου αντί για λευκή εικόνα εμφανιζόταν το σημα με οδηγίες σύνδεσης στον ΟΤΕ! Στις 2000 παίρνω τηλέφωνο στην ΝΟVA να ρωτήσω τι συμβαίνει και μου απάντησαν πως δεν έχει γίνει καμμία μετάβαση στον ΟΤΕ και αν δεχτώ την αντιπροσφορά τους συνεχίζω κανονικά. Στις 2100 παίρνω τηλ στο 13888 και τους λέω πως θέλω να υποβάλω αίτηση υπαναχώρησης και εδώ ξεκινάνε τα κουλά! Ο κύριος του ΟΤΕ μου είπε πως αν υποβάλω την αίτηση θα χρεωθώ με 31 ευρώ συν τις ημέρες παραμονής στον ΟΤΕ μέχρι να ξαναγυρίσω ΝΟVA!!! Eίναι δυνατόν να πληρώσω την επιστροφή μου στην ΝΟVA, όταν ποτέ δεν πήγα στον ΟΤΕ? Εφόσον δεν έχει ολοκληρωθεί καμμία μετάβαση, γιατί να πληρώσω την έναρξη μιας διαδικασίας φορητότητας? Ποιό το νόημα της υπαναχώρησης?
 

manosvitacar

Senior Member
3 July 2012
564
Απάντηση: Προσφορά ΟΤΕ

Το ποιο πιθανό σενάριο είναι να άλλαξε ο ΟΤΕ την γραμμή χωρίς φυσικά να έχει ολοκληρωθεί η φορητότητα ....κάτι τέτοιο έγινε σε εμένα ,αν πας σε ένα κατάστημα θα λύσεις το πρόβλημα .
 

ina80

New member
16 January 2010
74
Re: Απάντηση: Προσφορά ΟΤΕ

Το ποιο πιθανό σενάριο είναι να άλλαξε ο ΟΤΕ την γραμμή χωρίς φυσικά να έχει ολοκληρωθεί η φορητότητα ....κάτι τέτοιο έγινε σε εμένα ,αν πας σε ένα κατάστημα θα λύσεις το πρόβλημα .

Πήγα σε κατάστημα και μου είπαν να πάρω τηλ στο 13888 καθώς απο εκεί δέχτηκα την προσφορά! Πρίν απο λίγο μίλησα και με το τεχνικό τμήμα της ΝΟVA, όπου μου ανέφεραν πως η γραμμή internet βρίσκεται σε διαδικασία μετάβασης (δεν είναι ούτε ΟΤΕ. oύτε NOVA), η τηλεφωνική γραμμή είναι στην NOVA και η τηλεόραση παίζει κανονικά ΝΟVA! Προφανώς απο τον ΟΤΕ ξεκίνησε η δέσμευση του βρόγχου. Τέλος απο την ΝΟVA μου ξεκαθάρισαν πως τα 31 ευρω δεν θα τα πληρώσω στον ΟΤΕ γιατί δεν θα είχε νόημα η ακύρωση ενός 14 ημερών. Ισχύει?
 

Erwdios

Senior Member
17 July 2014
427
Re: Προσφορά ΟΤΕ

Ισχύει. Ψέμματα σου λένε για να σε κρατήσουν από το να υπαναχωρήσεις
 

Erwdios

Senior Member
17 July 2014
427
Μεγειά το νέο θέμα, το χρειαζόμασταν.

Έχω το εξής θέμα. Εν τάχει: Κάνω αίτηση φορητότητας από ΟΤΕ σε Forthnet, μου γίνεται αντιπροσφορά από τον ΟΤΕ, την οποία και αποδέχομαι. 21/9 στέλνω με FAX αίτημα υπαναχώρησης προς τη Forthnet και ενώ με ενημερώνουν ότι το έλαβαν, μου λένε ότι είναι εκπρόθεσμο, μιας και η ενεργοποίηση της γραμμής μου έχει δρομολογηθεί για τις 24/9 (αύριο). Σε επικοινωνία που είχα με τον ΟΤΕ μου είπαν ότι σε περίπτωση που τελικά πάρει τη γραμμή η Forthnet θα γίνει αντιστροφή φορητότητας προς τον ΟΤΕ και δεν θα χρεωθω τίποτα, ούτε προς τον έναν πάροχο, ούτε προς τον άλλο.

Τι μπορώ να κάνω εγώ από την πλευρά μου?
 

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Ένας πολύ ωραίος οδηγός είναι αυτός.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μεγειά το νέο θέμα, το χρειαζόμασταν.

Έχω το εξής θέμα. Εν τάχει: Κάνω αίτηση φορητότητας από ΟΤΕ σε Forthnet, μου γίνεται αντιπροσφορά από τον ΟΤΕ, την οποία και αποδέχομαι. 21/9 στέλνω με FAX αίτημα υπαναχώρησης προς τη Forthnet και ενώ με ενημερώνουν ότι το έλαβαν, μου λένε ότι είναι εκπρόθεσμο, μιας και η ενεργοποίηση της γραμμής μου έχει δρομολογηθεί για τις 24/9 (αύριο). Σε επικοινωνία που είχα με τον ΟΤΕ μου είπαν ότι σε περίπτωση που τελικά πάρει τη γραμμή η Forthnet θα γίνει αντιστροφή φορητότητας προς τον ΟΤΕ και δεν θα χρεωθω τίποτα, ούτε προς τον έναν πάροχο, ούτε προς τον άλλο.

Τι μπορώ να κάνω εγώ από την πλευρά μου?

Αν κι έχουν περάσει πολλές ημέρες, δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Λογικά η γραμμή σου πέρασε στην forthnet κι εσύ, αν η σύμβαση με την forthnet έγιν εξ αποστάσεως και θες να επιστρέψεις στον ΟΤΕ κάνεις χρήση του δικαιώματος της υπαναχώρησης το οποίο ισχύει εντός 14 ημερών από την ημερομηνία ενεργοποίησης της υπηρεσίας.

ΑΛΛΑ! Θα πληρώσεις τέλη ενεργοποίησης και στην forthnet και στον Οτέ.
 

Erwdios

Senior Member
17 July 2014
427
Μα το αίτημα υπαναχώρησης προς τη Forthnet εστάλη 3 εργάσιμες ημέρες πριν την ενεργοποίηση της γραμμής μου και έχω αποδεικτικό παραλαβής του FAX. Η γραμμή έχει όντως μεταφερθεί στη Forthnet και ο ΟΤΕ μου λέει ότι ακριβώς επειδή η Forthnet έχει παρανομήσει δεν θα χρεωθώ τέλη ενεργοποίησης προς κανέναν από τους 2 παρόχους
 

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Συμφωνώ με αυτό που λες, ο νόμος λέει ξεκάθαρα για τις 3 εργάσιμες μέρες κι εγώ το αναφέρω γιατί έχει περάσει και μια εβδομάδα οπότε φαντάστηκα πως πέρασες στο δίκτυο της forthnet.
Αναφορικά με τα χρήματα, μακάρι να είναι όπως τα λες.
 

SPINDOCTOR

New member
Re: Απάντηση: Τα πάντα για την φορητότητα σταθερής τηλεφωνίας

Εγώ τελευταία αντιπροσφορά που έλαβα απο τον ΟΤΕ για να μή φύγω και πάω στη Forthnet ήταν: Απεριόριστα σταθερά + υπεραστικά, 360' σε κινητά, ώς 24άρι internet, 200' το μήνα σε ένα καρτοκινητό cosmote που έχω & 30 ευρώ δωροεπιταγή στο Γερμανό 29,90 το τηλέφωνο + 19,90 η τηλεόραση με 24 μηνη δέσμευση....πώς σας φαίνεται;
Και τώρα το ΓΝΩΣΤΟ πρόβλημα : Την αίτηση φορητότητας πρός τη Forthnet την έδωσα στον courier που ήρθε σπίτι μου στις 16/9/2015 και ώρα 13:30.....χθές 29/9 τα βρήκα με τον ΟΤΕ & με συμβούλεψαν να στείλω FAX ακύρωσης - υπαναχώρησης και στις 2 εταιρείες (μου είπαν απο τον ΟΤΕ ότι, μέχρι σήμερα είχα προθεσμία να στείλω το fax στη forthnet)...εγώ έστειλα το fax εχθές στις 17:30.....σήμερα μου ήρθε sms ότι έχει δρομολογηθεί η συνδεσή μου με το Δίκτυο της forthnet για τις 2/10 Και ότι η αίτηση μου υπαναχώρησης είναι εκπρόθεσμη!!! Εγώ γνωρίζω ότι με βάση το Νόμο 2251/1994 της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών έχω το δικαίωμα της υπαναχώρησης εντός 14 ημερών.....Τί γίνεται τώρα παίδες;.....Τί συμβουλεύτε να κάνω με δεδομένο ότι υπαναχώρησα την 14η μέρα ή την 13η (ανάλογα με το πότε τους πήγε ο courier την αίτησή μου)....Tελικά η forthnet παραδέχεται ότι ήρθε στα χέρια της η Αίτησή μου για φορητότητα στις 18/9.....
 

Erwdios

Senior Member
17 July 2014
427
Συμφωνώ με αυτό που λες, ο νόμος λέει ξεκάθαρα για τις 3 εργάσιμες μέρες κι εγώ το αναφέρω γιατί έχει περάσει και μια εβδομάδα οπότε φαντάστηκα πως πέρασες στο δίκτυο της forthnet.
Αναφορικά με τα χρήματα, μακάρι να είναι όπως τα λες.

Στην προσφορά που είχα λάβει από Forthnet προβλεπόταν δωρεάν το τέλος ενεργοποίησης της γραμμής και από τον ΟΤΕ με διαβεβαίωσαν ότι δεν πρόκειται να με χρεώσουν με τέλη ενεργοποίησης για γραμμή που οι ίδιοι προσπαθούν να φέρουν πίσω. Το εξοργιστικό της όλης υπόθεσης είναι η παράβλεψη του νόμου από πλευράς 4net και η αυθαίρετη μεταφορά της γραμμής μου στο δίκτυό τους. Θα περιμένω να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα και εφόσον συναντήσω πρόβλημα θα καταγγείλω την τακτική στην ΕΕΤΤ
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,608
Μπακοτσιάνος...
Δυστυχώς η πρακτική φορητοτήτων έχει αλλάξει και πολλοί συνδρομητές βρίσκονται στο άλλο δίκτυο χωρίς να προλάβουν να αντιδράσουν.

Μετά η διαδικασία είναι χρονοβόρα..
Ιδιαίτερα όσοι κάνουν αίτηση μόνο και μόνο για μέτρο πίεσης και δεν είναι διατεθειμένοι να αλλάξουν πάροχο μετά η διαδικασία είναι επίπονη.
 

louregio

New member
12 December 2012
27
Στις 20/9 και ώρα 18:40 σε καταστημα εκανα αίτηση μεταφοράς απο ΟΤΕ σε Nova. Στις 22/9 δέχομαι καλύτερη προσφορα απο τον ΟΤΕ και την ίδια μέρα στις 13:30 κανω αίτημα ακύρωσης της φορητότητας. Μετα απο δυο ώρες με παίρνουν απο Nova και με ενημερώνουν πως η πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης της γραμμής θα γινει στις 26/9 όποτε ειμαι εκπρόθεσμος και θα πληρώσω τα τέλη, τον μηνιαίο λογαριασμό και έξτρα πρόστιμο! Επικοινωνώ με τον ΟΤΕ και με διαβεβαιώνουν πως δεν υπαρχει λόγος ανησυχίας και όλες οι ενέργειες που έγιναν μετα την συμφωνία μας ήταν εμπρόθεσμες και αν θέλω μπορω να πληρώσω μονο τις μερες που θα κανω χρήση του τηλ. και του internet της Nova. Απο τις 26-9 εως και 7-10 εκανα χρήση του τηλεφώνου και του internet της Nova (οχι της τηλεόρασης). Σήμερα ήρθε ο λογαριασμός της Nova με τον μηνιαίο λογαριασμό 3play απο 26-9 εως 25-10 και χρεώνουν τα τέλη ενεργοποίησης χωρις κάποιο επιπλέον πρόστιμο! Απο την στιγμή που ειμαι εμπρόθεσμος δεν έπρεπε να μου στείλουν λογαριασμό μονο για τις ημέρες που είχα το τηλέφωνο και το internet?
 

mariosp89

New member
27 August 2014
2
Καλησπέρα και καλό μήνα. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με μια αίτηση φορητότητας στον ΟΤΕ για σταθερό και ίντερνετ και ήθελα όποια βοήθεια είναι δυνατή.

Τρίτη 28 Φεβρουαρίου σε κατάστημα Γερμανό στην Κέρκυρα ξεκίνησα ένα αίτημα φορητότητας για μετάβαση από Wind στο δίκτυο της Cosmote για σταθερό και ίντερνετ. Το τηλέφωνο είναι στο όνομα της αδερφής μου και ξεκίνησα εγώ τη διαδικασία με ταυτότητα και την αίτηση με τον υπάλληλο, με σκοπό να μπορέσει αυτή να πάει κάποια άλλη στιγμή να υπογράψει τα συμβόλαια επειδή δεν μπορούσε εκείνη τη μέρα λόγω εργασίας και θέλαμε να προλάβουμε την προσφορά του Φεβρουαρίου όπως μας πρότεινε και ο υπάλληλος.

Πέμπτη 2 Μαρτίου το πρωί μου έρχεται ένα sms από την Cosmote ότι το αίτημα μου επεξεργάζεται. Μας καλούν από τη Wind και μας κάνουν πολύ καλύτερη αντιπρόταση για να παραμείνουμε στο δίκτυο τους την οποία και αποδεχόμαστε. Καλώ απευθείας στο 13888 για να ζητήσω ακύρωση του αιτήματος φορητότητας και αφού μου το έκλεισαν 2 φορές όταν τους έλεγα το λόγο για τον οποίο καλούσα, η τρίτη υπάλληλος με ενημέρωσε ότι για να ακυρώσω το αίτημα πρέπει να πάω στο κατάστημα όπου και έκανα την αρχική αίτηση. Κάποια στιγμή το απόγευμα μου έρχεται sms και πάλι από την Cosmote όπου με ενημερώνουν ότι το αίτημα μου έγινε δεκτό και είναι σε εξέλιξη.

Σήμερα, Παρασκευή 3 Μαρτίου στο κατάστημα Γερμανού μας λένε ότι χθες το βράδυ αργά ολοκληρώθηκε η διαδικασία και πρέπει να πάρουμε τον εξοπλισμό για να συνδεθούμε στο ίντερνετ (για να φανούμε και επίσημα στο σύστημα, και όχι σε εξέλιξη όπως έδειχνε τώρα) και έτσι δεν γίνεται να ακυρωθεί το αίτημα φορητότητας. Ο μόνος τρόπος είναι να μεταβούμε στον ΟΤΕ για μια μέρα, και μετά να κάνουμε αίτημα υπαναχώρησης για επιστροφή στη Wind αλλά θα χάσουμε την προσφορά που αυτή μας είχε κάνει. Να σημειώσω ότι δεν δέχτηκα να παραλάβω εξοπλισμό μέχρι να βρεθεί άκρη.
Σε επικοινωνία μας με τη Wind μας λένε ότι φαίνεται απλά ένα αίτημα σε εξέλιξη, και ότι ανήκουμε στο δίκτυο της Wind, άρα και δεν μπορούν αυτοί να βοηθήσουν. Επίσης η προσφορά ισχύει ακόμα.
Καλούμε το 13888 του ΟΤΕ όπου μας λένε επίσης ότι απλά φαίνεται σαν αίτημα σε εξέλιξη και όχι ολοκληρωμένο, δεν έχει σχέση στο ότι δεν φαίνεται ολοκληρωμένη η διαδικασία το ότι δεν έχουμε συνδέσει το VDSL router της COSMOTE, και πρέπει να επιμείνω στο κατάστημα του Γερμανού για να γίνει ακύρωση. Επίσης μου είπαν ότι η υπαναχώρηση που πρότειναν στο κατάστημα ισχύει μόνο για τηλεφωνικά συμβόλαια άρα όχι στην περίπτωση μου.

Τι ακριβώς ισχύει και πως πρέπει να κινηθώ για να λήξει όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα το ζήτημα; Η σύνδεση αφορά γραφείο και το να μείνει για κάποιες μέρες χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ επειδή βρίσκεται η γραμμή "στον αέρα" θα ήταν πολύ ζημιογόνο. Θεωρώ ότι από την στιγμή που δεν έχουν υπογραφεί συμβόλαια, με ένα έγγραφο αίτημα αμφισβήτησης μπορώ να ακυρώσω την όλη μετάβαση στην COSMOTE, αλλά θα ήθελα αυτή να είναι η έσχατη λύση γιατί θα μπορούσε να βρει το μπελά του ο υπάλληλος του Γερμανού που έκανε την αίτηση χωρίς υπογραφές. Μπορεί να το έκανε για να μην χάσει τον πελάτη, μπορεί όμως να το έκανε όντως για να βοηθήσει να μην χαθεί κάποια προσφορά για εμένα.
Συγνώμη για το μακροσκελές post αλλά ήθελα να παρουσιάσω όσο το δυνατόν πιο σφαιρική εικόνα γινόταν. Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια/συμβουλή.