Κεφαλή Πικαπ την βοήθεια σας παρακαλω

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Spawn

New member
29 September 2015
2
Θα ήθελα να παρακαλέσω να με διαφωτηση καποιος γνωστεις όσων αφορα της κεφαλές πικαπ και την επιλογή αυτής...
Πιο συγγεκριμενα:Πια ειναι η διαφορα μεταξή κεφαλής κινητού μαγνητου ΜΜ και κινητού πινιου MC (αν τα λεω σωστά) πια θεωρητε καλητερα και γιατι...
Και για να γίνω ακόμη πιο συγκεκριμένως...εχω στην κατοχή μου ενα πικαπ Denon DP300F,του τοποθέτησα μια νέα κεφαλή Denon DL110,η διαφορα ομολογούμενος ειναι πολυ οικανοποιητική....οστωσο με προβλημάτισε ένας φιλος λέγοντας μου οτι σε αυτά τα χρήματα θα ηταν καλητερη επιλογή η ortofon m2 bronze....οστωσο νομίζω οτι η εν λογο κεφαλή ειναι ΜΜ....
Για να μην σας κουράσω περισσότερο εν κατακλειδι θα ειθελα να μάθω της διάφορες μεταξή κεφαλών ΜΜ και MC ποιες θεωρούνται καλήτερες και ποια γνώμη σας για την Denon DL110 και Ortofon M2 Bronze
Ευχαρηστω εκ τον προτέρων
Κάθε γνώμη θα ειναι συμαντική για εμένα
(Να μείνω στην Denon που είδη εχω;η να ψαχτώ για κατι αλλο;)
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Καλημέρα και καλωσόρισες στο φόρουμ.

Κάνε έναν κόπο και διάβασε τις ενότητες που αφορούν κεφαλές και πικάπ πρώτα ειδικά αυτές εδώ στα sticky: http://avclub.gr/forum/forumdisplay.php/112-Hi-End-πηγές

(στα φόρα ψάχνουμε πρώτα και μόνο εάν δεν βρούμε απάντηση που μας ικανοποιεί κάνουμε την ερώτηση)

Γενικά στην φτηνότερη κατηγορία δεν μπορούμε να πούμε ότι οι μεν παίζουν καλύτερα από τις δε. Όσο όμως πάμε σε μεγαλύτερη κατηγορία και μας ενδιαφέρει η λεπτομέρεια και η φυσικότητα οι κεφαλές κινητού πηνίου υπερέχουν.

ΥΓ. Παρακαλώ λίγο προσοχή στην ορθογραφία.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Κεφαλή Πικαπ την βοήθεια σας παρακαλω

Καλημέρα και καλωσόρισες στο φόρουμ.

Κάνε έναν κόπο και διάβασε τις ενότητες που αφορούν κεφαλές και πικάπ πρώτα ειδικά αυτές εδώ στα sticky: http://avclub.gr/forum/forumdisplay.php/112-Hi-End-πηγές



ΥΓ. Παρακαλώ λίγο προσοχή στην ορθογραφία.

Σωστό βρε Χρήστο,αλλά αν είναι ανορθόγραφος,τι προσοχή να δείξει;;
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Να κάνει χρήση του αυτόματου ορθογράφου του browser... λυπάμαι αλλά δεν έχω πολύ μεγάλη ανοχή στην κακοποίηση της γλώσσας μας.

Εκτός και αν έχει ο άνθρωπος κάποιο άλλο πρόβλημα (δυσλεξία ή κάτι άλλο) αλλά και πάλι ο αυτόματος ορθογράφος τα διορθώνει αυτόματα.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Spawn,καλωσόρισες.H πραγματικοτητα οσον αφορα τις ΜΜ και τις MC ειναι οπως στα λεει ο Κρις.Η 110 ειναι εξαιρετικη MC σχετικα χαμηλης τιμης με ψηλη εξοδο ωστε να ταιριαζει καλα με το ενσωματομενο phono του πικαπ σου,και ειναι σε μια κατηγορια που δεν νομιζω οτι χανει απο την Μ2 ευκολα.Στην θεση σου θα εμενα με την 110.