[Επίσημο] Nexus 6P by Huawei

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά

Nexus 6P by Huawei.jpg


Σημαντικό στοιχείο διαφοροποίησης, πέρα από το μέγεθος και τον εξοπλισμό, είναι ότι η συγκεκριμένη συσκευή είναι η
πρώτη στην σειρά Nexus που διαθέτει μεταλλικό κέλυφος, πέρα από πλαίσιο.

Το νέο Nexus 6P διαθέτει οθόνη AMOLED με διαγώνιο 5,7 ιντσών που προστατεύεται από Gorilla Glass 4 και υποστηρίζει
ανάλυση 1440 x 2560 pixels (WQHD).

Η συσκευή βασίζεται στο Qualcomm Snapdragon 810 SoC (v2.1), που συνοδεύεται από 3GB RAM και 32GB, 64GB ή 128GB
αποθηκευτικού χώρου. Η μπαταρία του Nexus 6P επιδεικνύει χωρητικότητα 3450mAh και υποστηρίζονται οι τεχνολογίες WiFi
802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, GPS, NFC ενώ διαθέτει και αισθητήρα ανάγνωσης δαχτυλικών αποτυπωμάτων Nexus
Imprint καθώς και θύρα USB Type-C για την φόρτιση και τον συγχρονισμό με υπολογιστή. Ένα επίσης σημαντικό
χαρακτηριστικό είναι ότι διαθέτει δύο ηχεία στην πρόσοψη για στερεοφωνικό ήχο.

Η εμπρόσθια κάμερα διαθέτει ανάλυση 8,0 Megapixels ενώ η κύρια κάμερα, που βρίσκεται στο πίσω μέρος, βασίζεται
σε αισθητήρα 12,3 Megapixels (1,55μm) και έχει IR laser-assist autofocus και διπλό LED flash. Υποστηρίζεται λήψη
video ανάλυσης 4K.

Το νέο Nexus 6P των Google και Huawei ζυγίζει 178 γραμμάρια, έχει διαστάσεις 159,4 x 77,8 x 7,3 χιλιοστά και τρέχε逝
out-of-the-box την νέα έκδοση του λειτουργικού συστήματος της Google, Android 6.0 Marshmallow, το οποίο με
την σειρά του υποστηρίζει το χαρακτηριστικό Now on Tap καθώς και fingerprint verification. Επίσης προσφέρει την
δυνατότητα στον χρήστη να επιλέξει το είδος των δεδομένων που θα μοιράζεται με τις εφαρμογές που εγκαθιστά ενώ
επιπλέον σύμφωνα με την Google είναι πολύ καλύτερο στην διαχείριση της ενέργειας, ειδικά σε κατάσταση αναμονής
χάρη στο χαρακτηριστικό.

Το νέο Nexus 6P θα κυκλοφορήσει σε Aluminum, Graphite, Frost και Gold τον Οκτώβριο στις πρώτες χώρες όπως
οι Ηνωμένες Πολιτείες, Ηνωμένο Βασίλειο κ.α, με τη τιμή του να ξεκινά από τα $499 για το μοντέλο των 32GB.
Παράλληλα θα κυκλοφορήσει και στη χώρα μας μέσα στο Νοέμβριο με άγνωστη τιμή για την ώρα.
[via]



Specification


Operating System
  • Android 6.0 Marshmallow

Display
  • 5.7 inches
  • WQHD (2560 x 1440) AMOLED display at 518 ppi
  • 16:9 aspect ratio
  • Corning Gorilla Glass 4
  • Fingerprint and smudge-resistant oleophobic coating

Processors
  • Latest version of Qualcomm Snapdragon 810 v2.1, 2.0 GHz octa-core 64-bit
  • Adreno 430 GPU

Memory & Storage
  • RAM: 3 GB LPDDR4
  • Internal storage: 32 GB, 64 GB, or 128 GB

Rear Camera
  • 12.3 MP2
  • 1.55 μm pixels
  • f/2.0 aperture
  • IR laser-assisted autofocus
  • 4K (30 fps) video capture
  • Broad-spectrum CRI-90 dual flash
  • Slow motion at 240 FPS

Front Camera
  • 8 MP
  • 1.4 μm pixels
  • f/2.4 aperture
  • HD video capture (30 fps)

Battery
  • 3450 mAh Battery

Ports
  • Single USB Type-C
  • Single Nano SIM slot
  • 3.5 mm audio jack

Wireless & Location
  • LTE cat. 6
  • WiFi 802.11 a/b/g/n/ac 2x2 MIMO, dual-band (2.4 GHz, 5.0 GHz)
  • Bluetooth 4.2
  • NFC
  • GPS / GLONASS
  • Digital compass

Sensors
  • Fingerprint sensor
  • Accelerometer
  • Barometer
  • Proximity sensor
  • Ambient light sensor
  • Hall sensor
  • Android Sensor Hub
  • Gyroscope

Media
  • Dual front-facing stereo speaker
  • 3 microphones (2 front, 1 rear) with noise cancellation

Network
  • GSM/EDGE: 850/900/1800/1900MHz
  • UMTS/WCDMA: B1/2/4/5/6/8/9/19
  • TDSCDMA: 34/39
  • CDMA: BC0/1
  • LTE (FDD): B1/2/3/4/5/7/8/9/17/19/20/28
  • LTE (TDD): B38/B39/40/41

Material
  • Anodized aluminum

Color
  • Aluminium
  • Graphite
  • Frost

Dimensions
  • 159.3 x 77.8 x 7.3 mm

Weight
  • 178 gr

Official site





Huawei Nexus 6P.jpg


 
Last edited:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
650/700/800 για τις εκδόσεις των 32/64/128 gb αντίστοιχα.
Λογικά αγορά μετά τις γιορτές μήπως πέσει η τιμή και ξεφύγουμε από τις παιδικές ασθένειες.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
500αρια και 600αρια δηλαδη για τις εκδοσεις των 32GB. Αλλιως...υπομονη για πτωση τιμων στο εξαμηνο.
Tωρα εχω εναν ακομα λογο να μην μετανιωνω για το lg g4 που πηρα λιγο πανω απο τα 400.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: [Επίσημο] Nexus 6P by Huawei

500αρια και 600αρια δηλαδη για τις εκδοσεις των 32GB. Αλλιως...υπομονη για πτωση τιμων στο εξαμηνο.
Tωρα εχω εναν ακομα λογο να μην μετανιωνω για το lg g4 που πηρα λιγο πανω απο τα 400.

Δεν έχει σχέση νομίζω το g4 με το 6p...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Nexus 6P: Η δεύτερη καλύτερη κάμερα σε smartphone [DxOMark]

Ένα από τα μειονεκτήματα των Nexus smartphones μέχρι σήμερα ήταν η κάμερα, ένα κομμάτι που η Google δεν είχε ασχοληθεί ιδιαίτερα μέχρι τώρα. Τελικά όμως όχι μόνο ασχολήθηκε, αλλά έφτιαξε το smartphone με την δεύτερη καλύτερη κάμερα. Το Nexus 6P έχει κάμερα 12.3 Megapixel με διάφραγμα φακού φακού F/2.0 και μέγεθος 1.55µm.

Σύμφωνα με το DxOMark το Nexus 6P έχει την δεύτερη καλύτερη κάμερα που έχει μπει σε smartphone, ενώ στην πρώτη θέση παραμένει το Samsung Galaxy S6 Edge. Πρόσφατα είδαμε ότι το LG G4 κατέλαβε την δεύτερη θέση, αλλά τελικά το εκθρόνισαν Google και Huawei.

Ο αισθητήρας που έχει την υπογραφή της Sony, συλλέγει περισσότερο φως ενώ και το software στο software Android 6.0 Marshmallow, βοηθά στην ποιότητα των φωτογραφιών. Τα παιδιά στο DxOMark που έκαναν τις δοκιμές επισημαίνουν ότι διατηρεί εντυπωσιακή λεπτομέρεια στις φωτογραφίες σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού: «Impressive detail preservation in low light conditions, by far the best tested to date».

Η δεύτερη θέση μετά το Galaxy S6 Edge δεν είναι καθόλου κακή αν σκεφτούμε ότι από το Nexus 6P λείπει ο οπτικός σταθεροποιητής εικόνας. Στο photo textures βαθμολογήθηκε με 93 στα 100, τα πήγε πολύ καλά στην έκθεση και την αντίθεση, στην ταχύτητα του autofocus, στην μείωση θορύβου και στην πολύ καλή απόδοση χρωμάτων σε εξωτερικούς χώρους.


http://techblog.gr/mobile/nexus-6p-second-best-camera-in-a-smartphone-8892/
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Όντως , ούτε το 1/1 δεν τηρησαν.

Πλέον με το ευρω τόσο πολυ υποτιμημένο σε σχέση με περσι αν περσι ήταν πιο πιθανό το 1/1 φετος ουτε κατα διάνοια.
Όλα θα μεταφράζονται 100-150 ευρω πανω.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Άντε καλό Πάσχα που θα είναι στα 300~350 (όπως το nexus 6)! :laugh:
Αφού επί ενα εξαμηνο αραχνιάζουν στις αποθήκες θα μας το προσφέρουν στα 299 απο Vodafone και σια για να αδειάσουν οι αποθήκες και τα συρτάρια για τον επόμενο γύρο με νέα φουρνιά αραχνιασμενων κινητών:p
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Απάντηση: Re: [Επίσημο] Nexus 6P by Huawei

Πλέον με το ευρω τόσο πολυ υποτιμημένο σε σχέση με περσι αν περσι ήταν πιο πιθανό το 1/1 φετος ουτε κατα διάνοια.
Όλα θα μεταφράζονται 100-150 ευρω πανω.


ή αλλιώς: πως να περνάτε στα μουλωχτά αυξήσεις.


και να φανταστείτε η ισοτιμία είναι 1.1200 ακόμα.
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Να ειμαι ειλικρινης, δε με εντυπωσιασε καποιο απο τα 2. Κοιταγα το νεο Ν5, αφου στο παλιο (2 ετων) Ν5 η μνημη των 2 Gb μετα βιας φτανει στο Android 5.x (ακομα και στο τελευταιο 5.1.1). Βλέπω λοιπον πως και το καινουργιο εχει 2Gb και του λειπουν η ασυρματη φορτιση και το led που ειδοποιει για χαμενες κλησεις κλπ...

Για το νεο 6, επισης λειπει to optical image stabilization και το wireless charging. Εχει βεβαια 3Gb μνημη που φαινεται απαραιτητη για το Android 5.x (ισως και για το 6), αλλα σε αυτη την περιπτωση γιατι οχι το παλιοτερο Ν6?

Για την ωρα μενω στο παλιο Ν5 μου (του 2013). Ακομα ειναι μια χαρα, μονο που θελει κανενα reboot που και που λογω της μ@λ@κι@ς στη χρηση μνημης στο Android 5.x. Ισως διορθωθει στο Android 6? Θα δουμε.

Οι σκεψεις σας?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Να ειμαι ειλικρινης, δε με εντυπωσιασε καποιο απο τα 2. Κοιταγα το νεο Ν5, αφου στο παλιο (2 ετων) Ν5 η μνημη των 2 Gb μετα βιας φτανει στο Android 5.x (ακομα και στο τελευταιο 5.1.1). Βλέπω λοιπον πως και το καινουργιο εχει 2Gb και του λειπουν η ασυρματη φορτιση και το led που ειδοποιει για χαμενες κλησεις κλπ...

Για το νεο 6, επισης λειπει to optical image stabilization και το wireless charging. Εχει βεβαια 3Gb μνημη που φαινεται απαραιτητη για το Android 5.x (ισως και για το 6), αλλα σε αυτη την περιπτωση γιατι οχι το παλιοτερο Ν6?

Για την ωρα μενω στο παλιο Ν5 μου (του 2013). Ακομα ειναι μια χαρα, μονο που θελει κανενα reboot που και που λογω της μ@λ@κι@ς στη χρηση μνημης στο Android 5.x. Ισως διορθωθει στο Android 6? Θα δουμε.

Οι σκεψεις σας?

Σωστά όλα αυτά που λες , νομίζω ότι αν εξαιρέσουμε την κάμερα που η διαφορά πρέπει να είναι πολύ σημαντική (το δικό σου δεν φημιζόταν ποτέ για την κάμερα του) δεν έχουμε και τόσο μεγάλη βελτίωση στα υπόλοιπα , άσε που μου φαίνεται και πιο άσχημο το καινούργιο.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Εμένα πάντως το 5αρακι μια χαρά τα πάει ... Κ γρήγορο είναι κ δεν κολλάει! Δεν ξέρω με πόση μνήμη ελεύθερη μένει αλλά ούτε ριμπουτ κάνω ούτε τπτ!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)

Τώρα που τα ξαναβλέπω ειδικά το 5X είναι πανάσχημο , απορώ πως έβγαλε η LG αυτό το τερατούργημα. Το 6P είναι πιο συμπαθητικό χωρίς να διεκδικεί βραβείο ομορφιάς.
 
Last edited:
Σε σχέση με το OnePlus 2 μου και για τις δικές μου ανάγκες το μόνο που ζηλεύω ουσιαστικά είναι η AMOLED οθόνη, και όχι λόγω ανάλυσης, απλά λόγω μαύρου.

Αυτό που επίσης δεν ζηλεύω είναι το μεταλλικό περίβλημα, λόγω φινιρίσματος. Αν βλέπω καλά στα βίντεο μιλάμε για κλώνο του πρώτου iPhone (?!). Very old news δηλαδή..

Κατά τα άλλα μιλάμε για ίδιον επεξεργαστή, λιγότερη μνήμη, λίγο καλύτερη κάμερα και 300 παραπάνω σε κόστος. Ούτε για πλάκα λοιπόν. Ζήτω ο Κινέζος.