Τρι-κάναλος τελικός

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα σημερα μολις παρελαβα τον Yamaha rx-v779 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τα features και νομιζω οτι το επομενο λογικο βημα θα ειναι καποιος τρι-καναλος τελικος για να αξιοποιηθουν και τα pre outs που εχει ο 779.

Δεν θα ηθελα καποιον στερεο με unity gain γιατι τον θελω κυριως για ταινιες και οχι για να ακουω πιο ποιοτικα μουσικη.

1) Αξιζει τα εξτρα χρηματα? Δηλαδη θα εχω ενα 20% εξτρα γκαζι χωρις παραμορφωση?

2) Ποιο μοντελο θα ταιριαζει με το yamahaκι μου?

Οποιαδηποτε προταση καλοδεχουμενη!

Το setup μου ειναι το παρακατω:

Projector: BenQ w1070
Tv:Samsung PS-58C6500
Monitor: Dell UltraSharp U2414H
A/V Receiver: Yamaha RX-V779
Source: Pc,Laptop & Ps4
Speakers: L/R B&W DM309
C Wharfedale Diamond 10.CS
RR/RL Wharfedale Diamond 10.1
Sub: Rel Acoustics Quake-

 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Re: Τρι-καναλος τελικος?

Στη θέση σου θα το εψαχνα μάλλον πρωτα για ματσαρισμα κεντρικού με μπροστινά. Κατα τα αλλα είναι καλό κέρδος ο τρικαναλος. Και θεωρώ λάθος να μην πας σε δικαναλο με htpassthrough αλλα δηλωνεις ώριμος οποτε...
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Τρι-καναλος τελικος?

για το 3 ch vs 2ch το λεω γιατι βλεπω αρκετα παραπανω ταινιες απο οτι ακουω μουσικη και κυριως ανησυχω για την ενταση των διαλογων (εδω τωρα ειμαι σε -3db L/R και +3db Center, αν παω σε 2 ch φανταζομαι θα γινει ακομα χειροτερα ετσι δεν ειναι?) Απο ποια αποψη πιστευεις οτι ειναι λαθος? Τι προτεινεις για την περιπτωση μου? Δεν εχω κοληματα και ειμαι ολος αυτια, απλα οποιος βλεπω να παιρνει δικαναλο τελικο συνηθως ξεκινα το ποστ του καπως ετσι......"ειμαι οκ στις ταινιες αλλα εχω θεμα στη μουσικη κτλ...."

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

εχω βαλει στο ματι τα wharefedale 10.7 και θα αντικαταστησω τα B&W (οταν ενας φιλος αναβαθμισει το συστημα του και μου τα αγορασει, απλα δεν λεει να το παρει αποφαση)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Διαβασα και το εξαιρετικο νημα του κου Ρεμπελου και υπεθεσα οτι δεν εντασσομαι σε αυτην την κατηγορια γιατι εγω ειμαι ευχαριστημενος στον τομεα μουσικης με το μηχανακι μου αλλα στις ταινιες θα ηθελα να ειμαι λιγο πιο ανετα....
" 2κάναλοι με HT passthrough

Μιας και γίνετε κουβέντα για το ότι οι πολυκάναλοι ενισχυτές δεν μπορουν να ανάπαράγουν σωστά μουσική ας αναφέρουμε και εδώ (υπάρχει κάπου θέμα και στον δικάναλο) την ποιό ιδανική λύση για να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα αυτό.
Μιας και δεν είναι εύκολο σε έναν χώρο να υπάρχουν 2 ανεξάρτητα συστήματα (ένα hifi και ένα av) η μοναδική λύση είναι ο συνδιασμός των 2 συστημάτων. Αυτό το πετυχαίνουμε με 2κάναλους ενισχυτές (ολοκληρωμένους ή προενισχυτές στην περίπτωση που υπάρχει και τελικός) οι οποίοι διαθέτουν είσοδο ht passthrough (ή processor, unity gain κτλ). Βασική προυπόθεση είναι ο av που διαθέτουμε να έχει εξόδους pre out."

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ααα και toliskot ανεβασα το center ηχειο πιο πανω οπως ειχες πει και ειναι πολυ καλυτερα! Ευχαριστω!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Re: Τρι-καναλος τελικος?

Κοιτά, σε πολυκάναλο όντως ο τρικαναλος είναι καλύτερη φαση καθώς η διαφορά του τελικού σταδίου ακόμα και σε ματσαρισμενη τριάδα μπροστά ακούγεται.
Ως προς τις εντάσεις, μόλις πέρασα το audyssey στο νεο σπίτι και όπως και πριν, το κεντρικό το κατέβασε χαμηλότερα ενω τα front τα ανέβασε λόγω αντιστάσεων εισόδου εξόδου κλπ. Αλλα σίγουρα το drive με τον τελικο είναι άλλο πράμα.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Τρι-καναλος τελικος?

Οκ τελεια! Αρα παμε τωρα σε επιλογη καποιου μοντελου. Εκτος απο τους γνωστους-οικονομικους Emotiva σε 3ch εχει να προτεινει κανεις κατι? budget δεν με εχω προ το παρον (σε λογικα πλαισια βεβαια) αν και οσο πιο "οικονομικος" τοσο πιο συντομα θα γινει δικος μου. Απλα δεδομενου οτι ο Υamaha μου κοστιζει 650ευρω μην μου προτεινετε τιποτα στα 3000ευρω γιατι θα ηθελα να τον αγορασω μεχρι το 2017:flipout:
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Τρι-καναλος τελικος?

Ψαχνω κατι με specs και αποδοση κοντα στον Emotiva XPA-3 αλλα δεν υπαρχει στην Ελλαδα απο οτι καταλαβα, εχει κανεις απο εσας καποιον αντιστοιχο;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Τρι-καναλος τελικος?

Η ισοστάθμιση είναι φυσικό να κατεβάζει τις εντάσεις όπου μπαίνει γκαζάτος τελικός αφού σίγουρα θα δώσει το κάτι παραπάνω οπότε οι στάθμες των ηχείων θα ανέβουν και γι αυτό επεμβαίνει, απ την άλλη όμως όπως είπε κι ο Θανάσης η οδήγηση ανεβαίνει επίπεδο κι αυτό ακούγεται. Καλό θα ήταν με τον τρικάναλο να πάει σετ ηχείων κυρίως με κεντρικό ώστε να έχεις την απόλυτη ομοιομορφία, το ίδιο και για τα καλώδια διασύνδεσης και ηχείων και μάλιστα των ηχείων να είναι όλα στο ίδιο μήκος αν είναι δυνατόν.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Τρι-καναλος τελικος?

Ευχαριστω krompotis,αυτο δεν θα μου κοβε να το κανω.

Ωραια. Αυριο πρωι πρωι παω για καλωδια. Κοστος;
(please μην μου πεις 300ευρω γιατι θα φρικαρω)

Η Αποσταση ηχειων και ενισχυτη ειναι μικρη και ετσι οπως το υπολογιζω τα μηκη των καλωδιων θα ειναι 2μ+2μ+2μ+ τα μικρουλια για τα pre-outs. Αν εχετε και καποιο λινκ με προταση μαρκας μηπως και τα παραγγειλω τωρα να τελειωνω ευπροσδεκτο.

Επισης ακομα δεν βγαζω ακρη με την επιλογη 3ch τελικου. Τι διαολο τοσο σπανιο πραγμα ψαχνω; Τωρα βλεπω εναν τις Mcintosh και αφου με ικανοποιησε το review βλεπω τιμη 10000 USd. Ξερω οτι ειναι ακριβο το χομπυ με τους τελικους αλλα ελεος....

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Υ.Γ. Krompotis τωρα κοιταω τα μηχανηματα σου και σκεφτηκα τι ωραια να μπορουσα να βρω κατι σαν τον Rotel RB-993..... κατι τετοιο θα μου εκανε μαλλον. Στο site της Rotel δεν υπαρχει καποιος τρικαναλος τωρα ομως.
 

SurfDrifter

Established Member
25 July 2007
159
Re: Τρι-καναλος τελικος?

Σε οικονομικη λυση Emotiva και Rotel σε 3-καναλο. Εγω εχω 5-καναλο Emotiva και ειναι μια χαρα τελικος για ταινιες. Επισης μην σε φοβιζει να πας και σε 5-καναλο αν η τιμη ειναι καλη. Ειται βαζεις τα surround ή biamp τα front.

Ο τρκαναλος εμοτιβα ειναι 200$ φθηνοτερος απο τον 5-καναλο. Δεν ανιζει τον κοπο, αν τελικα παραγγειλεις απευθειας απο αμερικη.

Παντως δεν θα ργησουν να ερθουν κι οι εμοτιβα ευρωπη. Απο το νεο ετος λογικα θα υπαρχουν.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Τρι-καναλος τελικος?

SurfDrifter διαβασα οτι κατι ειχαν πει για το 2012 οτι θα ανοιγαν παραρτημα στην Ολλανδια αλλα δεν βρηκα κατι. Αν ειναι να ανοιξουν του χρονου Ευρωπη να περιμενω τοτε.

Aπο Rotel οτι ειναι σε καλη τιμη (μοντελο πριν 10 χρονια τουλαχιστον + μεταχειρισμενο) εξαφανιζεται αμεσως στο ebay. Αν και μεταξυ μας δεν ψηνομαι να τον αγορασω και απο καποιον μπαρμπα στο Wisconsin και αν παει κατι στραβα να τρεχω.

Μεταφορικα+τελωνειο κτλ ποσα εδωσες για τον emotiva; (εκτος απ τα 1000usd)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αν ειναι οσο καλοι λενε στα reviews το σκεφτομαι σοβαρα για emotiva. Επισης μου αρεση η νοοτροπια της εταιριας....στο κατω κατω γιατι να πληρωσω εγω το ενοικιο του μαγαζιου που θα ειχαν σε καθε πρωτευουσα της εκαστοτε χωρας κτλ
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Τρι-καναλος τελικος?

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου αγγελία 3κάναλο της Rotel ή πρέπει να έχει ο παλιός συνεργάτης της B&W, θα σου δώσω σε π.μ. το τηλέφωνό του μήπως βρεις κάτι.
 

SurfDrifter

Established Member
25 July 2007
159
Re: Τρι-καναλος τελικος?

SurfDrifter διαβασα οτι κατι ειχαν πει για το 2012 οτι θα ανοιγαν παραρτημα στην Ολλανδια αλλα δεν βρηκα κατι. Αν ειναι να ανοιξουν του χρονου Ευρωπη να περιμενω τοτε.

Aπο Rotel οτι ειναι σε καλη τιμη (μοντελο πριν 10 χρονια τουλαχιστον + μεταχειρισμενο) εξαφανιζεται αμεσως στο ebay. Αν και μεταξυ μας δεν ψηνομαι να τον αγορασω και απο καποιον μπαρμπα στο Wisconsin και αν παει κατι στραβα να τρεχω.

Μεταφορικα+τελωνειο κτλ ποσα εδωσες για τον emotiva; (εκτος απ τα 1000usd)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αν ειναι οσο καλοι λενε στα reviews το σκεφτομαι σοβαρα για emotiva. Επισης μου αρεση η νοοτροπια της εταιριας....στο κατω κατω γιατι να πληρωσω εγω το ενοικιο του μαγαζιου που θα ειχαν σε καθε πρωτευουσα της εκαστοτε χωρας κτλ

Λοιπόν, τον πήρα καλοκαίρι του 2014. Κάθε 6 μήνες κάνουν εκπτώσεις. Μου πήγε περίπου 1000$ μαζί με τα μεταφορικά και τελωνεία πλήρωσα 4% δασμούς και 23% ΦΠΑ. Ε, και κάτι ψιλολογια για αποθηκευτερα, κλπ. Απλά ηταν κοντα στο 1.30 το δολάριο τότε.

Αυτο που διάβασες ειναι παλιό. Ανακοίνωσαν επίσημα επέκταση σε όλον τον κόσμο. Ήδη μπήκαν Αυστραλία και θεωρώ πως στα μέσα του 2016 θα υπάρχουν κ Ευρώπη.

Αν θες XPA-2 Gen2 απο Ευρώπη, πουλάει ένας απο Βαρσοβία μεταχειρισμένο.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Τρι-καναλος τελικος?

SurfDrifter αυτα ειναι πολυ καλα νεα. Αν ερθουν με το καλο ευρωπη θα παρω μαλλον απ αυτους τον τρικαναλο. Μεχρι τοτε ομως θα ψαχτω και για Rotel μηπως βρω κατι σε καλη τιμη. Krompotis ειχα δει αυτην την αγγελια
http://www.ebay.com/itm/Rotel-RB-993-3CH-THX-AMPLIFIER-EXCELLENT-CONDITION-/291532748063
κσι συτην
https://www.avforums.com/threads/rotel-rb-993-thx-3-x-200w-rms-into-8-Ω-power-amp.1865902/
αλλα δεν προλαβα.
Οσο για τον παλιο συνεργατη της rotel - Β&W τον Σαραβελο/Τηλεοπτικη Θεσσαλονικης εννοεις? Αν εχεις καποιο τηλεφωνο αν δεν σου κανει κοπο στειλε το μου με pm να παρω να ρωτησω μηπως και βρω κατι σε λογικη τιμη.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: Τρι-καναλος τελικος?

Είναι λίγο δύσκολο να βρείς τρικάναλο τελικό σε καλή τιμή. Επίσης έχε υπόψην σου ότι όταν θα θέλεις να τον δώσεις θα είναι εξίσου δύσκολο να τον πουλήσεις. Μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Πάρε δύο δικάναλους και στον έναν κάνε διενίσχυση. Στους δικάναλους έχεις μεγαλύτερη ευελιξία και φυσικά αρκετές επιλογές. Εννοείτε ότι δεν χρειάζεται να τους πάρεις και τους δύο μαζί. Έτσι θα καταλάβεις και τις διαφορές....
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Τρι-καναλος τελικος?

toliskot τωρα κοιταω και το οption του Bi amping. Το ειχα ακουστα αλλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε. Πως μπορω να αξιοποιησω τα back channels (εχω 5.1 και δεν αξιοποιω τα surround back L/R τωρα) με σκοπο να ενισχυσω το κεντρικο?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

To λεω μηπως την γλυτωσω με εναν 2ch τελικο αντι για δυο. (αλλα και απο περιεργεια θελω να δω αν κανει καποια διαφορα και φυσικα για να εξασκηθω κιολας......μαθε τεχνη κι....... :flipout: )

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ωχ... τι vertical....horizontal bi amping......τι passive crossover.....εχω μπλεξει τα μπουτια μου εδω....

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

σε ακουω πολυ tech savvy toliskot....εγω δεν το χω....αν δεις πως ειναι τα μηχανηματα μου απο πισω μαλλον θα κανεις εμετο γινεται χαμος.... Απέξω μπέλα μπέλα κι από μέσα... κατσιβέλα!
θα ψαξω αν ειναι κανενα step by step guide online μηπως και βγει ακρη

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ακυρο...απο οτι καταλαβα στους av receivers δεν εχει και πολυ νοημα. Moνο με τελικους.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

αν παω σε αυτη τη λυση θα πω σε καποιον ειδικο να μου τα συνδεσει σωστα για να μην ακουστει κανενα πουφ και κλαιω.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Τρι-καναλος τελικος?

για αυτο που λεει ο toliskot ...τους δυο 2ch. Αν τους βρω σε καλητερη τιμη απο εναν 3ch.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

"Πάρε δύο δικάναλους και στον έναν κάνε διενίσχυση..."
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,755
Βόλος
Re: Τρι-καναλος τελικος?

Οι τρικάναλοι είναι σπάνιοι και ακριβοί. Κι αυτό γιατί συνήθως τους βγάζουν εταιρίες που χρεώνουν πολλά ευρώ στο κανάλι. Αν, πχ, όπως εγώ έχεις Parasound A21 και θέλεις να προσθέσεις τρία κανάλια, τότε ένας τρικάναλος Parasound έχει νόημα. Αν χρησιμοποιείς class-D μόντουλες που έτσι κι αλλιώς είναι στερεοφωνικές, προφανώς θα πουλάς τετρακάναλους.

Εγω πάντως βρήκα έναν μεταχειρισμένο Linn 4x100 και μου ήρθε πολύ φθηνότερα από οποιονδήποτε τρικάναλο. Και προτείνω να κοιτάξεις και εσύ για παρόμοια λύση (κι ας μείνει το ένα κανάλι αχρησιμοποίητο). Εναλλακτικά, παίζει και πεντακάναλος με διπλοενίσχυση στα FL και FR και ένα κανάλι στο C.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Τρι-καναλος τελικος?

Λοιπον για να μην σας κουραζω με τις περιπετιες μου.....ηθελα με καποιον τροπο να δωσω στα τρια μπροστινα καναλια μου απο 150-200 watt rms στα 8ohm.

Online διαβασα οτι πολλοι εχουν emotiva XPA-3 Three-Channel Power Amp στα XPA-3 στα 799$ και ειναι ευχαριστημενοι και ειπα μεσα μου....

700ευρω + οτι αλλο βγει με τα τελωνεια κτλ αντε να παμε στα 1000ευρω για κατι που φαινεται να ειναι καλο και ακριβως για αυτο που το θελω.

Οσο ομως το ψαχνω με αλλες μαρκες καταλαβαινω οτι μαλλον δεν τα υπολογισα σωστα τα οικονομικα. Βλεπω πχ τωρα τον Linn Akurate 2200 στα 3350pounds καινουργιο. Ακομα και μεταχειρισμενο να τον βρω Ιn() στα.....λεω τωρα 2000ευρω ...μου φαινονται παρα πολλα χρηματα για μεταχειρισμενο. Φαντασου τωρα να θελω 2 τετοιους ή εναν τρικαναλο ποσο θα βγει δηλαδη......??? Αντιστοιχες τιμες εχουν πολλες εταιριες. Θα παρω και ενα τηλεφωνο αυριο να ρωτησω και για rotel που ειπε ο Κrompotis και αν μου πουν και εκει τιποτα για π.χ 2καναλο μοντελο 1997 στα 2.500ευρω... Μαλλον θα περιμενω να ανοιξει η emotiva στην Ευρωπη.
Σας ευχαριστω θερμα για το χρονο σας. Εμαθα πολλα απο αυτο το νημα.
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Re: Τρι-καναλος τελικος?

Μέχρι να προβείς σε αγορά τελικού γιατί δεν κάνεις διενύσχιση στα 2 μπροστινά main ηχεία αφου παίζεις 5.1 και όχι 7.1; Δεν ξερω ακριβως την διαδικασία που γίνεται στο δικο ενισχυτή σου αλλα σε γενικες γραμμές ισχύει το εξής: Πας στο μενου των ηχείων από τον ενισχυτή και εκεί που σου λέει για τα πίσω ηχεία εχει συνήθως τις επιλογές για: "1.πισω surround, 2.main B/ B zone (που κάνει Downmix σε στέρεο για να στείλεις στερεοφωνικό σήμα πχ σε κάποιο άλλο δωμάτιο και 3. ΒiAmp" Επιλέγεις Βi Amp και συνδέεις τα woofer των ηχείων σου στα καναλια εξόδου των front main και τα τουίτερ στα κανάλια των Surround Back. Στην ουσία δλδ τα πίσω κανάλια (6 & 7) θα παίζουν ότι και τα μπροστά αλλά αντί να στείλεις το σήμα στα πίσω πηγαίνει και αυτό στα μπροστά, με αποτέλεσμα ή συνολική ισχύς που φτάνει στο μπροστινά να είναι ίση με την ισχύ που θα έδινε ο ενισχυτής για να παίξει τα μπροστά και τα πίσω ταυτόχρονα.

Μην περιμένεις να διπλασιαστεί η ένταση των Main σου αλλα σίγουρα θα έχει δεις μια ικανοποιητική διαφορά.

Πολύ προσοχή να βγάλεις τις γέφυρες πίσω στις μπόρνες των ηχείων σου μην γίνει κανά βραχυκύκλωμα και καεί ο ενισχυτής.
Κόστος μετατροπής όσο το κόστος των καλωδίων που θα πάρεις για τα 2 μπροστινά που καλό θα είναι να έχουν ακριβώς το ίδιο μήκος και διατομή με τα υπάρχοντα.
 
Last edited: