Ηχεια για μικρα - μεσαια live

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

fasma

New member
25 March 2013
18
Καλησπερα παιδια!! Με λενε Μιχαλη και ειμαι νεο μελος, αλλα διαβαζω κατα καιρους το forum για διαφορα θεματα.
Λοιπον εχω το εξης θεμα και θα ηθελα τη γνωμη σας. Σκεφτομαι να αγορασω ηχεια για live καταστασεις, οι οποιες περιπου θα εχουν λιγα οργανα δηλαδη αρμονιο, μπουζουκι, αντε και καμια κιθαρα και δυο μικροφωνα για τραγουδιστες (κονσολα εχω και με καλυπτει για ολα αυτα). Και κυριως για να καλυπτουν χωρους οπως ταβερνακια ή μεζεδωπωλια αν χρειαστει ας πουμε απο 80 εως 200 το πολυ ατομα (καλα για 200 μιλαμε στην πιο τραβηγμενη περιπτωση).
Μετα απο αρκετο ψαξιμο στο διαδικτυο, καταληγω μαλλον σε ηχεια JBL EON 610 ή 612. Εκει ακριβως ειναι και το θεμα. Πιστευετε λοιπον οτι για τα οργανα και για τους χωρους που θελω, θα με καλυψουν τα ηχεια των 10 ιντσων ή θα χρειαστω 12 ιντσα;
Βασικα σκεφτομαι τις εξης περιπτωσεις: 'Η να παρω δυο JBL EON 612 και ενα JBL EON 610 για monitor, ή στην αλλη περιπττωση που παρω 10ιντσα, να παρω δυο JBL EON 610 και ενα JBL EON 510 για monitor.
Τα JBL EON 612 και 610 εχουν ισχυ 500 watt ενω το JBL EON 510 εχει ισχυ 280 watt. Αυτο που φοβαμαι με τα 12ιντσα, ειναι μηπως τυχον εχω προβλημα χωρου στο αμαξι για την μεταφορα τους καθως μαζι με αυτα θα κουβαλαω και αρμονιο, μια τσαντα με μικροφωνο και καλωδια, βασεις αρμονιου και μικροφωνου, κονσολα και το 3ο ηχειο που αναφερα πριν οτι θελω να αγορασω για monitor. Ενω το αμαξι μου ειναι Daewoo Matiz, οποτε ειναι καπως μικρο και ισα που θα τα χωραει.
Οριστε και τα Links με τις προδιαγραφες των ηχειων που ανεφερα.
http://www.jblpro.com/www/products/portable-market/eon600-series/eon612#.VhPHh-ztmko
http://www.jblpro.com/www/products/portable-market/eon600-series/eon610#.VhPHg-ztmko
http://www.jblpro.com/www/products/...ble/eon500-powered-series/eon510#.VhPHi-ztmko
Τι μου προτεινετε να κανω; Ψηνομαι για τα 12ιντσα, αλλα μπορει να ειναι και πλεονασμος αν τα 10ιντσα με καλυψουν για αυτα που ειπα πριν.
Οσοι μπορειτε, παρακαλω να μου απαντησετε. Φυσικα, οποιος εχει να προτεινει κατι ηχεια, πολυ ευχαριστως.
Σας ευχαριστω παρα πολυ!! Να ειστε καλα!!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
πολλά τα άτομα φίλε μου για 10άρια....
Αν και τα γούφερ έχουν να καλύψουν φάσμα που δεν θα τα ζορίσουν (εκτός από το αρμόνιο).
Αν είναι 200 τα άτομα δύσκολα.
Φαίνεται και από τους ενισχυτές τους.
Μόνο αν σου έτυχε να τα ακούσεις κάπου (με τόσα άτομα) θα ξέρεις.
Πρόσεξε, μπορεί σε άδειο χώρο να σκίζουν. Αλλά μόλις γεμίσει θα τα καταπιεί ο χώρος
 

fasma

New member
25 March 2013
18
Φιλε, καταρχας σ' ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.
Τωρα, οσον αφορα τα ατομα, ενταξει κι εγω για 200 δυσκολο το βλεπω απλα το αναφερω σαν την πιο τραβηγμενη περιπτωση.
Αλλα πιστευω οτι σε 100 - 150 ατομα, ολο και καπου θα χρειαστει.
Να ρωτησω ομως, τι εννοεις οταν λες οτι φαινεται απο τους ενισχυτες τους;
Παντως το JBL EON 610 σαν μεγιστη ευαισθησια δινει 124 db και το JBL EON 612 εχει 126 db. Εχουν μεγαλη διαφορα μεταξυ τους (σαν ενταση);
Να τα ακουσω σε μαγαζι, δυστυχως δεν μου ετυχε. Αλλα ειχα παει να τ' ακουσω σε εκθεση ηχητικων σε χαμηλη ομως ενταση και διαπιστωσα οτι το 12αρι ηταν καπως πιο γεαμτο απο το 10αρι σε μουσικη απο υπολογιστη.
Βασικα αυτο που με φοβιζει για τα 12αρια ειναι η μεταφορα τους, διοτι εχω μικρο αμαξι. Αλλα αν αξιζει τον κοπο, θα τα παρω και θα βρω καπως την ακρη.
Και κατι αλλο, οταν λες οτι το αρμονιο θα τα ζορισει, τι σημαινει αυτο; Το αρμονιο χτυπαει πιο χαμηλες συχνοτητες απο αυτες που βγαζει το 10αρι;
Απλα σε ρωταω γιατι προσπαθω να μπω στο νοημα.
Και παλι σ' ευχαριστω πολυ!!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Η διαφορά είναι σωστη κσι αναμενόμενη. Διπλασιασμός ισχύος ίσον 3db.
Κι όμως τα 3 αυτα θα γεμίσουν πιο άνετα το χώρο οταν τα άλλα θα τσιριζουν.
Αυτός που θα παίζει μπασα στο αρμονιο μπορεί να υπολογιζει περίπου μιση ως μια οκταβα πιο καθαρή χαμηλα με το 12ρι με οτι σημαίνει αυτό. Με πιάνεις νομίζω. ...
Και 100 ατομα πολλα είναι.
Αλλά αν δεν έχεις χωρο....παρε 10ρια....
 

Stavros_Bartzokas

Senior Member
23 June 2006
542
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Ηχεια για μικρα - μεσαια live

Αλλά αν δεν έχεις χωρο....παρε 10ρια....
Παραφράζω: "αν δεν έχεις χώρο...να βρεις!" :p

Να μην κοιτάξεις καν, για 10άρια - η διαφορά υπέρ των 12αριών είναι μεγάλη!
Ευθαρσώς δε, δηλώνω πως για τέτοια χρήση θα επέλεγα 15άρια...-bye-
 

tdman

Senior Member
Απάντηση: Re: Ηχεια για μικρα - μεσαια live

15αρια και ξενοιασες !!!! ΜΗΝ παιζεις με αυτα!!! τα μονιτορ για ν ακουνε οι μουσικοι (αν τελικα βαλεις) μπορει να ειναι 10αρια!!
 

fasma

New member
25 March 2013
18
Μαλιστα. Οποτε λεω να αγορασω τα 12αρια και με το αμαξι, κουτσα - στραβα θα βρω χωρο.
Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για τις απαντησεις σας!!! Να ειστε καλα!!!
 

fasma

New member
25 March 2013
18
Καλησπερα και παλι!!
Θα ηθελα να ρωτησω το εξης: Δυο αυτοενισχυομενα ηχεια 10 ιντσων καιγια να το κανω πιο συγκεκριμενο, δυο ηχεια JBL EON 610 http://www.jblpro.com/www/products/portable-market/eon600-series/eon610#.ViPIT9LhA_5 , για την περιπτωση που λεγαμε πριν (μικρο Live με αρμονιο, μπουζουκι και μικροφωνα) μεχρι ποσα ατομα σε κλειστο χωρο μπορουν να καλυψουν αξιοπρεπως κατα τη γνωμη σας;
Φυσικα, ξερω οτι τιποτα δεν ειναι απολυτο και οι αριθμοι ειναι παντα ενδεικτικοι σε αυτες τις περιπτωσεις. Αλλα στο περιπου εννοω, τι χωρο θα μπορουσε να καλυψει αξιοπρεπως και μεχρι ποσα ατομα.
Πληροφοριακα παντως, αυτο που εχω δει στην πραξη ειναι οτι με 2 απο τα εξης ηχεια : http://www.hollywooddj.com/fbtmaxx2a.html καλυψαμε μια χαρα ενα μικρο μαγαζι 70 ατομων και με το παραπανω με αρμονιο, μπουζουκι και μικροφωνα. Κι εδω μαλιστα μας λεγανε να χαμηλωσουμε, για να μην ενοχλουνται οι γειτονες!!! :ears:
Σας ευχαριστω πολυ!!!
 

Stavros_Bartzokas

Senior Member
23 June 2006
542
Θεσσαλονίκη
Τον ίδιο, περίπου, χώρο θα καλύψετε και με τα JBL.
Θα έλεγα μέχρι 50 - 70 τ.μ., μιας ταβέρνας.

Προσοχή: εάν πρόκειται για μπαρ, οι απαιτούμενες εντάσεις θα είναι πολύ πιο υψηλές. Εκεί, τα 10ιντσα δε θα επαρκούν!

Ερώτηση:
Είναι τόσο έντονο το θέμα της μεταφοράς, που δεν σου επιτρέπει να προτιμήσεις 12ιντσα (ή ακόμα καλύτερα, 15ιντσα);
 

fasma

New member
25 March 2013
18
Μαλιστα!!! Σ' ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου κι εδω και στο αλλο θεμα. Τα ειδα τα ηχεια που μου ειπες, αλλα 23 kg ειναι καπως βαρια!!!
Να ρωτησω κατι αλλο που σκεφτηκα. Αν παρω ηχεια 12αρια και συγκεκριμενα τα JBL EON 612 και για monitor παρω δυο ηχεια 8 ιντσων ομως για να γλιτωσω χωρο, τα monitor αυτα θα με καλυψουν σωστα ωστε να ακουμε αξιοπρεπως 2-3 ατομα; Τα οργανα θα ειναι παλι τα ιδια (αρμονιο, μπουζουκι και φωνες).
Βασικα ειμαι σε διλημμα: Να παρω για monitor 1 10αρι ηχειο ή 2 8αρια;
Για 2 10αρια καλα θα ηταν, αλλα δεν βλεπω να χωρανε στο αμαξι.
Και παλι, ευχαριστω πολυ.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Εδώ είναι το σωστό (στο περίπου)


2 Χ 3.5" ---> 5.25"
2 Χ 4" ---> 5x7
2 Χ 5.25" ---> 6x9
2 Χ 5x7 ---> 8"
2 Χ 6x8/6x9 ---> 10"
2 Χ 8" ---> 11"
2 Χ 10" ---> 13.5"
2 Χ 11" ---> 15"
2 Χ 12" ---> 18"
2 Χ 15" ---> 22"
2 Χ 22" ---> 32"
 

Stavros_Bartzokas

Senior Member
23 June 2006
542
Θεσσαλονίκη
Στον κύκλο, με το διπλασιασμό της διαμέτρου έχουμε τετραπλασιασμό της επιφάνειας:

Με διάμετρο 20εκ. (ακτίνα 10 εκ), εμβαδόν = Π*R (2) = 3,14 * 10 (2) = 3,14 * 100 = 314 τετραγωνικά εκατοστά
Με διάμετρο 40εκ. (ακτίνα 20 εκ), εμβαδόν = Π*R (2) = 3,14 * 20 (2) = 3,14 * 400 = 1256 τετραγωνικά εκατοστά

Στον κώνο, με την επιπλέον διάσταση του ύψους, η οποία συνήθως είναι πιο μεγάλη όσο πιο μεγάλο είναι το μεγάφωνο, ίσως έχουμε ακόμα μεγαλύτερη αύξηση...
 

fasma

New member
25 March 2013
18
Δηλαδη αν καταλαβα σωστα, με συμφερει απο αποψη ηχου, να αγορασω 2 8αρια ηχεια αντι για 1 10αρι;
Τα 8αρια ηχεια θα αποδωσουν ομως αξιοπρεπως το αρμονιο, το μπουζουκι και τη φωνη, ετσι ωστε να ακουν αξιοπρεπως τα 3 ατομα του σχηματος;
 

Stavros_Bartzokas

Senior Member
23 June 2006
542
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Ηχεια για μικρα - μεσαια live

Δηλαδη αν καταλαβα σωστα, με συμφερει απο αποψη ηχου, να αγορασω 2 8αρια ηχεια αντι για 1 10αρι;
Θεωρητικά πάντα, ναι! Στην πράξη, εξαρτάται...

Τα 8αρια ηχεια θα αποδωσουν ομως αξιοπρεπως το αρμονιο, το μπουζουκι και τη φωνη, ετσι ωστε να ακουν αξιοπρεπως τα 3 ατομα του σχηματος;
Κατά τη γνώμη μου, όχι! Ως monitors, φυσικά.
Εχω, δε, πολλές αμφιβολίες και για τα 10ιντσα (πάντα, ως monitors).
Για κύρια ηχεία, δε συνιστώ κάτω από 12ιντσα.
 

fasma

New member
25 March 2013
18
Οποτε λογικα το βλεπω να παιρνω 12 ιντσα για κυρια ηχεια και 1 μονιτορ 10αρι.
Παιδια, να ειστε καλα, σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις και για τις πολυτιμες συμβουλες σας!!
 

fasma

New member
25 March 2013
18
Παιδια καλησπερα και παλι.
Θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για κατι.
Θα ηθελα βασικα να συγκρινω δυο διαφορετικα ηχεια. Απ' τη μια εχουμε το Yamaha Dxr 12 το οποιο ειναι 12ιντσο και βγαζει 700 watt continuous κι εχει Spl max 132 db. Απ' την αλλη εχουμε το Jbl eon 615 το οποιο ειναι 15ιντσο και βγαζει 500 watt continuous κι εχει Spl max 127 db.
Οποτε η ερωτηση μου ειναι ποσα ατομα πιστευετε οτι θα καλυψει ενα ζευγος Yamaha Dxr 12 και ποσα ενα ζευγος Jbl eon 615;
Περιμενω τις απαντησεις σας!!!
Σας ευχαριστω πολυ!!
 

Stavros_Bartzokas

Senior Member
23 June 2006
542
Θεσσαλονίκη
Εξ όσων γνωρίζω, τα DXR είναι σαφώς ανώτερα (ηχητικά) από τα EON.
Βέβαια, (φυσιο)λογικά, το 15ιντσο θα έχει μεγαλύτερη άνεση στην απόδοση των πολύ χαμηλών συχνοτήτων.

Το πόσα άτομα μπορούν να καλύψουν, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες:
Τύπος χώρου (ανοικτός/κλειστός), μέγεθος χώρου, διαρρύθμιση/διαμόρφωση χώρου (και, κατ' επέκταση, θέσεις των ανθρώπων), τοποθέτηση ηχείων, τύπος μουσικής εκδήλωσης (άλλο η ροκ συναυλία, άλλο μία δεξίωση), απαιτούμενες εντάσεις κλπ.

Πάντως, σου προτείνω τα παρακάτω, ανεπιφύλακτα:
http://www.ld-systems.com/en/multif...-a-g3-2-way-active-15-bass-reflex-pa-speaker/
 

fasma

New member
25 March 2013
18
Φιλε Σταυρο, σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!
Σαφεστατα το ξερω οτι ειναι σχετικο το ποσα ατομα καλυπτουν τα ηχεια και οτι εξαρταται απο πολλους παραγοντες.
Απλα θελω αν μπορεις να μου πεις ποσα ατομα πιστευεις κατα τη δικη σου εκτιμηση οτι καλυπτει ενα ζευγαρι ηχεια Yamaha Dxr 12. Και μετα επισης ποσα ατομα πιστευεις οτι καλυπτει ενα ζευγαρι Jbl Eon 615.
Για να σε βοηθησω ας πουμε οτι παιζουμε σε κλειστο χωρο παντα.
 

Stavros_Bartzokas

Senior Member
23 June 2006
542
Θεσσαλονίκη
Μιας και ο αριθμός των ατόμων που μπορούν να καλύψουν δύο ηχεία εξαρτάται από πολλούς παράγοντες
και μας γνωστοποιείς μόνο τον έναν (κλειστός χώρος), η απάντηση που μπορώ να σου δώσω είναι: "δε γνωρίζω"!

Με βάση τα χαρακτηριστικά των ηχείων (υψηλότερα dB, αλλά μικρότερο γούφερ),
τα DXR12 θα καλύψουν τουλάχιστον ίδιο αριθμό ατόμων (πιθανότατα, λίγο παραπάνω) συγκριτικά με τα 615.