LG UF850V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Καλησπέρα φίλοι μου, έψαξα πολύ να βρώ πληροφορίες για την νέα σειρα της LG αλλά δεν βρήκα, οπότε ανοιγω το τόπικ για εντυπώσεις/ρυθμίσεις/απορίες κτλ..
Καταρχήν να πω λίγο τι ήθελα.. τυχερός κατοχος μιας Panasonic plasma 46αρα G10 που την λατρεύω για την κίνηση της και τα γηίνα χρώματα.
Το πρόβλημα μου ήταν μετακόμισα και πλέον η απόσταση ήταν 4 μέτρα και χρειαζόμουν μια μεγάλη οθόνη. Δυστυχώς πλάσμα γιοκ, οπότε βγήκαμε στην γύρα με budget γύρω στα 1500.

Πήγα σε όλες τις αλυσίδες, αλλά στον Κοτσώβολο του αεροδρομίου είχα την τύχη να πέσω σε έναν πολύ καλό πωλητή της LG τον κο. Μπάμπη που ήξερε όλα αυτά που μιλάμε εδώ μέσα.
Μου έδειξε την 7707 και 8707 αλλά πάνε μεχρι 55', οπότε ανεβήκαμε κατηγορία και πήγαμε στην UF850V την οποία είχε στην εκθεσή εκεί.
Δυστυχώς στα καταστήματα λόγω του δυνατού φωτισμού δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα και μετά απο ένα καλό παζάρι ανεβασα λίγο το budget και την πήρα επιτόπου αφού την είχα στοκ..
(δεν αντέχω να περιμένω εχω αυτό το κακό)

Αφου διάβασα για τις + Και - των LG και σε αυτά τα λεφτά δεν μπορούσα να βρώ 60άρα άλλη.
Για να πας σε Samsung θέλει αρκετά χρήματα παραπάνω.

Πρώτες εντυπώσεις 2 μέρες που την έστησα στο σαλόνι..
lg1.jpg


lg2.jpg


+ πολυ καλή σε ταινίες (720p και πάνω), καταπλητικά χρώματα και κίνηση σε 4K (Youtube και Netflix), ακόμη και σε 720p ματρόσκες
+ το WebOS2 είναι ΜΑΚΡΑΝ το καλύτερο Interface τηλεόρασης
+ το Magic Remote ειναι το καλύτερο χειριστήριο για Smart TV + γίνετε και το κινητο (Android/Iphohe app) σαν σένσορας (κάτι σαν το Wii να φανταστείτε)
+ Sharing/Streaming απο κινητό/τάμπλετ είναι πανεύκολο.
+ βγάζει DTS pass απο την optical για να έχω 5.1 στον ενισχυτή μου.
+ πολύ καλος ήχος (είναι Harman Kardon)

- έχει ελαφρύ clouding στην πάνω αριστερή γωνία που μου την βιδώνει (πρώην πλασματάκιας γάρ) αλλά πίστευω ψάχνοντας ρυθμίσεις και fine tuning Με το Local LED DIMMING ίσως καλυτερεύσει.
- στο ποδόσφαιρο η μπάλα σε SD σήμα αφήνει μπρός πίσω είδωλο και αυτό μου την βιδώνει (πρώην πλασματάκιας γάρ) αλλά θα ψάξω κάτι με το Trumotion που έχει, κάτι θα γίνετε... ίσως σε HD σήμα να μην το κάνει τόσο.
- τα default modes ειναι για τα μπάζα απιστευτα φωτεινά, αλλά έχει ISF1 και ISF2 που έχει ώραια γήινα χρώματα.

Γενικώς για τα λεφτά της δεν μπορούσα να πάρω κάτι καλύτερο και είμαι ευχαριστημένος στις ταινίες.
Για ποδοσφαιρο και το μπάσκετ δεν μπορώ να την προτείνω..

Αν θέλετε να δοκιμάσω κάτι και να σας βγάλω φώτος στείλτε μου θα είναι χαρά μου.
γενικώς μετά απο πλάσμα είναι κάπως να πάς σε LCD/LED τηλεόραση... -bye-
-bye--bye--bye--bye-

Μερικά reviews για επιδοξούς αγοραστές.

http://www.techradar.com/us/reviews...plasma-and-lcd-tvs/lg-65uf850v-1296824/review

http://flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1430735721

Στην Αμερική είναι η F8500 και η F9500 αντιστοιχα
http://www.avsforum.com/forum/166-l...15-lg-65uf8500-65uf9500-owner-s-thread-8.html
 
Last edited by a moderator:

apostolosat

Senior Member
20 July 2013
391
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: LG 4k UHD 2015 σειρά UF850V / 950V Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

καλορίζικη, Καλοθέατη να την χαρείς.....
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: LG 4k UHD 2015 σειρά UF850V / 950V Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλοθέατη. Μιας και δεν υπάρχουν αρκετοί χρήστες εδώ, ψάξε στο internet για τεστ που δίνουν τις ρυθμίσεις μετά απο calibration
 

mikashakira

New member
2 October 2013
15
Re: LG 4k UHD 2015 σειρά UF850V / 950V Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Μπορείς να μας πει και για gaming πως τα πάει?? Έχει input lag??? Επειδή με ενδιαφέρει η μπάλα μπορείς να ψάξεις λίγο τις ρυθμίσεις μήπως έχει πουθενά τη ρύθμιση για sports όπως έχει η δικιά μου η Samsung..Επίσης κάπου είχα διαβάσει πως εάν κλείσεις το true motion βελτιώνεται κατά πολύ κ η εικόνα...

Επειδη με ενδιαφερει κ μενα η αγορα της συγκεκριμενης τβ μπορεις να βγαλεις μια φωτο για το clouding που παρουσιαζει ???
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Re: LG 4k UHD 2015 σειρά UF850V / 950V Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ευχαριστώ παιδιά... οποιος είχε καλή πλάσμα και πάει σε LCD του φαίνετε κάπως η όλη φάση.. πιστεύω ειναι θέμα συνήθειας.
Ειδικά στα γρήγορα πλάνα ή στις μπαλιές που βλέπεις το είδωλο/ghosting banding Πως στο καλό το λένε xexexe :)
θα ψάξω λίγο σήμερα.

@μικα, το θέμα του clouding είναι λαχείο πραγματικά, εμένα το έχει λίγο στην πάνω δεξια γωνία αλλά επειδή ερχομαι απο το απόλυτο μαύρο των πλάσμα το βλέπω..
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: LG 4k UHD 2015 σειρά UF850V / 950V Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εγώ έχω την ub830V ,νομίζω έχει μικρές διαφορές με τη δική σου .
Θα συμφωνήσω με τα περισσότερα που γράφεις .


-Η εικόνα είναι καλή , η Samsung UE50H6400 που έχω (δεν είναι 4Κ) έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας .
-Ακόμα η 6400 μου παίζει όλα τα αρχεία 1080p με κωδικοποίηση Hevc ενώ η LG 4k ένα ποσοστό 60% .

+Στα επιπλέον συν της LG 4k είναι ότι με το simplink το Magic Remote εκτελεί τις βασικές εντολές σε ένα Samsung blue ray που έχω , ενώ η Samsung UE50H6400 όχι .
 

MEGAS

Established Member
1 September 2008
139
Re: LG 4k UHD 2015 σειρά UF850V / 950V Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

καλες θεάσεις σοκονεν!
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Re: LG 4k UHD 2015 σειρά UF850V / 950V Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

thanks MEGAS!

Λοιπόν εντυπώσεις απο χθές σε θέαση 3D, βάλαμε το Big Hero 6...
Φανταστικό 3D και πολύ ξεκούραστο με τα γυαλιά τα passive, το χαρήκαμε πολύ.
Κάτσαμε στα 3-4 μετρα σχεδόν κάθετα απο την τηλεόραση, αλλά όσο και γυρνάγαμε τα κεφάλια πάντα έπαιζε ωραία το 3D.
 

VaL_Phoenix

New member
25 May 2015
40
Αθήνα
Ηταν να την πάρω τον Ιούνιο κ την ακύρωσα. Δε μου γέμισε το μάτι οταν το ξανασκεφτηκα... ποσο την πηρες τωρα?
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Γυρώ στα 1700 την πήρα, αλλά γιατί πήρα και κάτι άλλα ηχεία, σαν σετ μου κάνανε καλύτερη τιμή.

Εδώ ο κύριος αυτός δίνει settings, θα δοκιμάσω το βραδάκι και θα επανέλθω

https://www.youtube.com/watch?v=Lt1J0kEJs0U
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Παιδιά τα φώτα σας παρακαλώ.
Έτρεξα χθες αυτό το βίντεάκι απο το Youtube (app της TV) οπότε εξωτερικές παρεμβολές αποκλείονται

https://www.youtube.com/watch?v=Oc0XoH7V_2E

Στο λευκό χρώμα, στην αριστερή άκρη του πάνελ το χρώμα αντί για λευκό γίνεται λίγο ροζ, ενώ δεξιά είναι εντελώς λευκό.

lg1p.jpg

lg2p.jpg


Είναι πρόβλημα αυτό ? Φτιάχνει με τον καιρό σαν τις πλάσμα το break-in ?
Πείτε μου παρακαλώ γιατί ο Κοτσώβολος έχει 10 μέρες επιστροφή και δεν ξέρω τι να κάνω.
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Problem Solved, ταλαιπωρήθηκα λίγο αλλά χαλάλι του.
Την πήγα στον Κοτσώβολο εντος 10 ημέρων, εξήγησα στους πωλητές και τον τεχνικό τους το πρόβλημα με φωτογραφίες, ανοίξαμε μια καινούργια, κάναμε τα τέστ ήταν μια χαρούλα και μου την άλλαξαν.
Για να μην λέμε μόνο παράπονα, πρέπει να πώ ΑΨΟΓΗ εξυπηρέτηση στον Κοτσώβολο και ειδικά απο τον πωλητή της LG που ήταν στο κατάστημα!
 

VaL_Phoenix

New member
25 May 2015
40
Αθήνα
Εγω απο τις φώτος δε κατάλαβα τίποτα. Αφού κατάλαβαν αυτοι τοσο ωστε να στην αλλάξουν, ούτε στον παπα. Έντυποσιαστηκα πάντως
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,975
55"...[hdtvpolska.com]... LG 55UF850V review...http://hdtvpolska.com/topic/36158-test-lg-uf850v-55-ultra-hd-4k-lcd-led/

μετάφραση google pl to en

55UF850V,IPS panel subpixel panel structure
panel.jpg


55UF850V DCI P3 coverage
dci.png


...LG UF850 is equipped with a 60Hz IPS matrix for versions 49 and 55 inch. The latter got the test because the test focus on this option. If someone is planning to buy the model 60 or 65 inch will be able to enjoy the 120Hz version...
 

gravity

New member
25 January 2015
22
Re: LG 4k UHD 2015 σειρά UF850V / 950V Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

thanks MEGAS!

Λοιπόν εντυπώσεις απο χθές σε θέαση 3D, βάλαμε το Big Hero 6...
Φανταστικό 3D και πολύ ξεκούραστο με τα γυαλιά τα passive, το χαρήκαμε πολύ.
Κάτσαμε στα 3-4 μετρα σχεδόν κάθετα απο την τηλεόραση, αλλά όσο και γυρνάγαμε τα κεφάλια πάντα έπαιζε ωραία το 3D.

Όταν παίζεις SD και HD πήγες είσαι ικανοποιημένος από την εικόνα; Το upscaling που κάνει σε ικανοποίει;
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
SD δεν βλέπω να σου πώ... αλλά σε HD είναι πολύ καλή είδικα μετα απο σκάλισμα και ψάξιμο να την φέρεις στα γούστασου..
κάθομαι και στα 4 μέτρα όποτε μια χαρά.. έβγαλε και νέο Firmware χθές το 4.00.40 και έχει γίνει ακόμη πιο γρήγορη στα apps (του έχω βάλει Netflix, BBC, κτλ..)
 

Peyote

New member
23 December 2015
5
Για σου φιλε μου! σκεφτομαι να την αγορασω την συγκεκριμενη .. αγορασα προσφατα ps4 και την θελω για games και για movies... βασικα ποιο πολυ για αυτο τον σκοπο...
διαβασα στο internet οτι το μαυρο τις δεν ειναι τοσο καλο και γενικα η αντιθεση... τι αποψη εχεις εσυ;
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Κοίτα σαν της Plasma το μαύρο δέν έχει εκτός να πάς σε OLED.
Εγώ προτίμησα μέγεθος και το μαύρο δεν με ενοχλεί να σου πώ μια χαρά μου φαίνετε πλεόν.