Πρόβλημα στην σύνδεση laptop με οθόνη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

katkat

New member
15 October 2015
3
Καλησπέρα παιδιά,

Έχω το εξής πρόβλημα. Μου χάρισε φίλος αυτή την οθόνη Samsung S23B300B
http://www.newegg.co...N82E16824001546

Έχει ports vga και dvi
Όταν την συνδέω με τον πύργο με το dvi με dvi παίζει κανονικά, όταν όμως βάζω το laptop hdmi(output) στο dvi δεν εμφανίζει καθόλου εικόνα. Το καλώδιο σε αλλο pc παίζει κανονικά. Υπάρχει κάτι που μπορώ να δοκιμάσω;
Ευχαριστώ πολύ
 

stargr

Senior Member
8 March 2009
476
ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΔΡΑΜΑ
Τσέκαρε την συχνότητα αποστολής σήματος στο laptop. Ίσως η οθόνη έχει συγκεκριμένες απαιτήσεις. Μήπως θέλει εγκατάστηση drivers??? και μήπως το καλώδιο δεν είναι καλό...
 
Last edited:

katkat

New member
15 October 2015
3
Τσέκαρε την συχνότητα αποστολής σήματος στο laptop. Ίσως η οθόνη έχει συγκεκριμένες απαιτήσεις. Μήπως θέλει εγκατάστηση drivers??? και μήπως το καλώδιο δεν είναι καλό...

Το έχω ρυθμίσει σε 1080p και 60Hz όπως γραφει στο manual. Έκανα εγκατάσταση ό,τι drivers ειχε στο site της Samsung και δοκίμασα το καλώδιο σε άλλο setup και δουλεύει κανονικά. Χρησιμοποιώ καλώδιο HDMI σε DVI. Τι άλλο μπορεί να φταίει; Έχω σπάσει το κεφάλι μου να βρω κάτι αλλά τίποτα.
 
19 June 2006
35,671
Φαντάζομαι από τις συσκευές διαχείρισης το hdmi να είναι ενεργοποιημένο, σωστά?

Δοκίμασε να του δώσεις και άλλη ανάλυση, π.χ. 1280 χ 720 στα 60Hz.
 

katkat

New member
15 October 2015
3
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Παρόλο που στο pc το καλώδιο δούλευε κανονικά στην samsung δεν επαιζε με τίποτα. Άλλαξα την ανάλυση, τα Hz τίποτα. Τελικά παρήγγειλα άλλο καλώδιο και δούλεψε μια χαρά.