Λάπτοπ 300 - 350 γιούρια

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Για απλή χρήση ιντερνετ office xbmc και λίγο lightroom . 15,6 " αρκούν . Κατα προτίμηση intel cpu . Παιχνίδια όχι . Τι προτείνουν οι ειδικοί ?

Ευχαριστω
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Re: Λαπτοπ 300 - 350 γιουρια

i3 με 4GB Ram και 500άρη δίσκο. Αν δεν θέλεις windows ενσωματωμένα, θα βρεις με λίγη υπομονή στις προσφορές των καταστημάτων. Αν θες και windows μπορεί να χρειαστεί να δώσει πχ 370-400. Πρόσεξε αν μπορείς να έχει παραπάνω από μία usb 3.
Δεν αξίζει να πας σε pentium N για 50 ευρώ λιγότερα.
Μάρκες προτείνω Lenovo ή Fujitsu - Siemens.
Εννοείται ότι ένα τέτοιο λάτποπ μπορεί να γίνει αρκετά ισχυρό σε ένα χρόνο πχ, βάζοντας έναν ssd και διπλασσιάζοντας τη ram.
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Re: Λαπτοπ 300 - 350 γιουρια

Το laptop δεν ειναι για μένα, για γνωστό ρωτάω μια και εγω μόνο με desktop ασχολουμαί . Win δεν ειναι απαραίτητα θα βάλω εγώ μετά 7αρια δικά μου . 4G σίγουρα , δίσκος 500 G οκ αν και προσωπικά θα προτιμούσα ssd και μισή χωρητικότητα . Και i3 καλός θα ήταν αλλά δεν ξέρω αν χρειάζεται κιόλας . Εγώ πχ που ανανέωσα το σύστημα τον ιανούαριο του 2014 για επεξεργαστή έβαλα ένα pentium G 3420 όταν ο πιο προσιτός i3 ήταν διπλά λέφτα . Και ακόμα τον έχω και κάνει τα πάντα . Θα το ψάξω.

Ευχαριστώ
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Re: Λαπτοπ 300 - 350 γιουρια

α) Με 300-350 ευρώ δεν παίρνει σύστημα με ssd. Αν μπορεί να ανέβει τιμολογιακώς, συνιστάται. Βέβαια ούτως ή άλλως θα του ρθει μάλλον φθηνότερα αν αγοράσει τώρα με φθηνό δίσκο και προσθέσει μετά από λίγο μόνος του έναν ssd. Το premium που χρεώνουν οι εταιρείες για ssd είναι μεγάλο (βέβαια μιας και βάζουν σε μεγαλύτερες σειρές παίρνεις ταυτόχρονα και καλύτερη ποιότητα κατασκευής κι ίσως μερικές ευκολίες ακόμα).
β) Οι mobile i3 είναι λιγότερο ισχυροί από τις desktop εκδόσεις τους. Αν βρεις pentium n με τιμή 100 ευρώ πιο κάτω από i3, το ρισκάρεις. Για 50-60 ευρώ διαφορά καλύτερα i3.
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Re: Λαπτοπ 300 - 350 γιουρια

Μεταξύ αυτού : http://www.e-shop.gr/laptop-hp-250-...core-i3-4005u-4gb-500gb-free-dos-p-PER.901329 και αυτού http://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-...core-i3-4030u-4gb-500gb-free-dos-p-PER.910499 καμία γνώμη ? i3 και οι δύο τέταρτης γενιάς βλέπω , φαντάζομαι οτί το lenovo εχει επεξεργαστή ενα κλιλ καλύτερο , τα αλλά είναι σχεδόν καρμπόν . Δεν νομίζω να πηγαίνει πιο κάτω το μπατζετ . Δεν ξέρω απο άποψη οθονών τι παίζει , δλδ αν κάποια ειναι κατα πολύ καλύτερη , φωτεινότερη κλπ .