iTunes και Apple ID regional μπερδεμα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Παιδιά μια βοήθεια. Μέχρι τώρα είχα Apple ID με ελληνική διεύθυνση, πιστωτική και κυρίως ελληνικά downloads. Λόγω συνθηκών, αφού άρχισα τα πέρα δώθε με ΗΠΑ, άλλαξα τα regional settings σε διευθυνση στις ΗΠΑ με αμερικάνικη πιστωτική κυρίως γιατι χρειαζόμουν κάποια applications που έβρισκα στο αμερικάνικο store. Η βλακεία είναι ότι εφαρμοιγές είχα από το ελληνικό ID σταμάτησε να μου τις κάνει update και φαινονται σαν μη purchased στο αμερικάνικο. Δλδ το Skype πχ που είχα κατεβάσει από το ελληνικό ID το αμερικάνικο store το δείχνει σαν να μη το εχω κατεβάσει.
Να σημειώσω σε αυτό το σημείο ότι Apple ID ΔΕΝ εχω αλλάξει. Το ID παραμένει το ΙΔΙΟ και το μόνο που άλλαξα είναι region, διεύθυνση και πιστωτική κάρτα.
Πώς μπορώ να παίζω και με τα δύο stores? Ρωτάω γιατί έχω εφαρμογές καί από τα 2 και είναι απαραίτητο να αναβαθμίζονται όλες.
Κερασάκι στην τούρτα είναι ότι εοτιμάζομαι να φύγω για Εμιράτα οπότε προβλέπω να χρειαστώ και 3ο store.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Α και για να το πάμε ένα βήμα παραπέρα πως ενεργοποιείται το Apple Pay? Η αμερικάνικη πιστωτική το υποστηρίζει αλλά δε μπορώ να την περάσω με τπτ. Το Wallet δείχνει μόνο passes όχι cards.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,674
Μεσευρώπη
Το πρόβλημα το έχω κι εγώ. Θα σε στεναχωρήσω, αλλά λύση στο πρόβλημά σου δεν υπάρχει, ή αν υπάρχει δεν την έχω βρει. ΕΧΕΙΣ δυο Apple ID, θέλεις δε θέλεις, το apple store έτσι σε βλέπει. Η μόνη λύση είναι όταν βλέπεις updates να μπαίνεις και με τις δύο ID και να κάνεις αναβάθμιση.