Πρόβλημα με την Lumene Embassy 2 200C

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alefgr

AVClub Enthusiast
21 February 2012
738
Α. Αχαρναί
Μετά από 3,5 χρόνια που την έχω, η οθόνη μου άρχισε να έχει πρόβλημα. Συγκεκριμένα δεν δουλεύει ο αυτόματος μηχανισμός του stop στο ανέβασμα, με αποτέλεσμα να πρέπει να περιμένω να τυλιχτεί όλη η οθόνη και να πατήσω στα γρήγορα το stop στο τηλεχειριστήριο. Έχει τύχει σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο;
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
To πιθανότερο φίλε μου είναι να έχει ξερυθμιστεί το στοπ στο μάζεμα. Eχει δυο μικρές άλεν βίδες από την μεριά που βγαίνει το καλώδιο ρεύματος. Η μία είναι για το που θα σταματάει στο κατέβασμα και η άλλη για το που θα σταματάει στο ανέβασμα. Προσπάθησε να ρυθμίσεις αυτή που είναι πιο κοντάστο καλώδιο ρεύματος (είναι για το που θα σταματάει στο ανέβασμα).
 

alefgr

AVClub Enthusiast
21 February 2012
738
Α. Αχαρναί
Το έχω σκεφτεί αυτό ότι ίσως να έχει συμβεί, αλλά δεν έχω ασχοληθεί γιατί πρέπει να βάλω σκάλα για να φτάσω την οθόνη. Το περίεργο πάντως είναι πως έχει μόνο ένα ρυθμιστικό και στο ταμπελάκι αναφέρει πως με αυτό ρυθμίζεις και τα δύο stop (πάνω και κάτω). Πως γίνεται τώρα μ’ ένα ρυθμιστικό να ορίζεις δύο διαφορετικά stops, … είναι περίεργο.
 

alefgr

AVClub Enthusiast
21 February 2012
738
Α. Αχαρναί
Τελικά το κίτρινο ρυθμιστικό που είναι στο πίσω μέρος και που φαίνεται από κάτω, είναι μόνο για την ρύθμιση του stop στο άνοιγμα της οθόνης. Το λευκό ρυθμιστικό που είναι καλυμμένο με αυτοκόλλητο (γι’ αυτό και δεν το έβλεπα) και που είναι προς το εμπρός μέρος της οθόνης, είναι αυτό που ρυθμίζει το stop στο κλείσιμο της οθόνης. Χρειάστηκε να το γυρίσω αρκετές στροφές για να κάνω σωστή ρύθμιση του stop. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ξερυθμίστηκε σε τόσο μεγάλο βαθμό. Οπότε δεν μπορώ να του έχω και μεγάλη εμπιστοσύνη. Αφού ξερυθμίστηκε μια φορά, μπορεί και να το ξανακάνει...
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
ένα ελασματάκι είναι, προφανώς λύγισε λιγάκι η βάση του και μετακινήθηκε, γιαυτό και έδωσες αρκετές περιστροφές στη βίδα...τίποτα ανησυχητικό..
 

alefgr

AVClub Enthusiast
21 February 2012
738
Α. Αχαρναί
Το εύχομαι...

Πάντως θα πρέπει να υπάρχει κάτι σαν συμπλέκτης στο σύστημα που δίνει την κίνηση, γιατί αν και έμεινε για πάνω από 15 δεύτερα σε θέση λειτουργίας με την οθόνη τερματισμένη, δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα με τα γρανάζια.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Το εύχομαι...

Πάντως θα πρέπει να υπάρχει κάτι σαν συμπλέκτης στο σύστημα που δίνει την κίνηση, γιατί αν και έμεινε για πάνω από 15 δεύτερα σε θέση λειτουργίας με την οθόνη τερματισμένη, δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα με τα γρανάζια.

ξηρό μονόδρομο κιόλας! :grinning-smiley-043
Ενα σκέτο μοτεράκι υπάρχει εκεί στο κουτί μέσα, τίποτα άλλο, ούτε γρανάζια, ούτε συμπλέκτη.
 

alefgr

AVClub Enthusiast
21 February 2012
738
Α. Αχαρναί
Περίεργο, γιατί σε όλη αυτή την διάρκεια, έδειχνε το μοτέρ να γυρίζει και λόγω της σημαντικής ροπής που έχει, ανάγκαζε όλη την οθόνη να τραντάζεται. Αν ήταν σκέτο μοτέρ χωρίς γρανάζια θα έπρεπε να κολλάει γιατί δεν μπορεί να γυρίσει και να τραβάει υψηλό ρεύμα που πιθανώς θα έκαιγε την ασφάλειά του (αν έχει εσωτερικά δική του ασφάλεια).
 

alefgr

AVClub Enthusiast
21 February 2012
738
Α. Αχαρναί
Τελικά αυτή η οθόνη μου έχει σπάσει τα νεύρα. 4 φορές έχω κάνει ρύθμιση στο που θα σταματάει όταν μαζεύεται η οθόνη και τώρα θέλει ξανά ρύθμιση γιατί ξερυθμίζεται μόνη της με τα ανεβοκατεβάσματα.

Θέλω να ρωτήσω αν έχει ασχοληθεί κάποιος και έχει γνώση. Για να έχω πρόσβαση στον διακόπτη αυτόν, πρέπει να λυθεί ολόκληρη η οθόνη ή αρκεί να βγάλω το πλαϊνό καπάκι;