Ποια λάμπα να επιλέξω;

lentozo

Senior Member
25 May 2012
652
Περιστέρι
Καλησπέρα.

Να κάνω μια ερώτηση:
Ψάχνομαι με ένα συνάδελφο για κατασκευή (βασικά αυτός θα κάνει τα περισσότερα) ενός λαμπάτου στερεοφωνικού ενισχυτή.

Μου πρότεινε για λυχνίες τις ΚΤ88, οι οποίες από όσο διαβάζω μια χαρά είναι και τυγχάνουν γενικής αποδοχής.
'Ομως κάθε λάμπα δίνει το δικό της χρώμα στον ήχο σωστά;

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν οι συγκεκριμένες είναι "κατάλληλες" για ροκ μουσική.

Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να ακούσω κάποια και καθώς δεν υπάρχει τρόπος να αναλυθεί ή να περιγραφεί με νούμερα η αίσθηση που σου δίνει η κάθε μία θα ήθελα προσωπικές εντελώς υποκειμενικές απόψεις και εμπειρίες ώστε να ξεκινήσω με κάποιο μπούσουλα.

Ευχαριστώ.
 

lentozo

Senior Member
25 May 2012
652
Περιστέρι
Καλημέρα.

Αυτή θα ήταν η επόμενη ερώτηση μου.

Αρχικά θα κάνω τη δουλειά μου με τα Onkyo από το 5.1 που έχω τώρα.
Δεν είναι ευαίσθητα (82db), full range (80Hz-20KHz), 6Ω, 120W max input power.

Απορίες:
-Είναι καλύτερα να προτιμήσω Full range ή "κανονικά";
-Αφού δεν έχω καταλήξει φαντάζομαι πως πρέπει να αφήσω αναμονές για 4,6,8Ω για να είμαι καλυμμένος σωστά;
-Τέλος, έχετε καμιά πρόταση σε μοντέλο/μάρκα και σε γήινη τιμή;
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Ποια λάμπα να επιλέξω;

Καλημέρα.

Αυτή θα ήταν η επόμενη ερώτηση μου.

Αρχικά θα κάνω τη δουλειά μου με τα Onkyo από το 5.1 που έχω τώρα.
Δεν είναι ευαίσθητα (82db), full range (80Hz-20KHz), 6Ω, 120W max input power.

Απορίες:
-Είναι καλύτερα να προτιμήσω Full range ή "κανονικά";
-Αφού δεν έχω καταλήξει φαντάζομαι πως πρέπει να αφήσω αναμονές για 4,6,8Ω για να είμαι καλυμμένος σωστά;
-Τέλος, έχετε καμιά πρόταση σε μοντέλο/μάρκα και σε γήινη τιμή;

Κανονικά ηχεία.τα full range,απιτουν ενισχυτές με ελάχιστα βατ,διαφορετικά είναι αιχμηρά
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,006
Λάρισα
Πρώτα πρέπει να διαλέξεις ηχεία τα οποία θα ικανοποιούν τις απαιτήσεις σου, θα διεγείρουν σωστά τον χώρο σου και αφου καταλήξεις ποιά είναι τότε να διαλέξεις ενισχυτή.
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: Απάντηση: Ποια λάμπα να επιλέξω;

Απο προσωπικη αποψη και μονο θα συνιστουσα να διαλεξεθσ αναμεσα σε 6550, ΚΤ 77 και ΚΤ120. Θεωρω οτι ειναι ΤΟΠ για την μουσικη που θες να ακουσεις...
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ποια λάμπα να επιλέξω;

Απο προσωπικη αποψη και μονο θα συνιστουσα να διαλεξεθσ αναμεσα σε 6550, ΚΤ 77 και ΚΤ120. Θεωρω οτι ειναι ΤΟΠ για την μουσικη που θες να ακουσεις...

Άργησες κατά 7 μήνες!!!