Αγορά Twin Tuner Blu-Ray Recorder/Player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

zxcv

AVClub Enthusiast
6 August 2008
931
Χαιρετώ ξανά μετά από αρκετό καιρό!
Λέω να πάρω recorder twin tuner όσο το δυνατόν πιο πλήρες.
Φίλος έχει το LG HR500 TWIN TUNER και δουλεύει άψογα εδώ και χρόνια.
Έψαξα για κάτι αντίστοιχο, δεν βρήκα ποικιλία και τείνω προς το SAMSUNG BD-H8500/EN (νομίζω πως χωρίς το "ΕΝ" είναι μονού δέκτη) στα 368 .
Είμαι σε καλό δρόμο, ή υπάρχει και πιο φτηνή λύση; Το μείζον είναι η ταυτόχρονη διπλή εγγραφή TV προγράμματος.

Α!, μπορώ στην ανάγκη να το συνδέσω με παλιά ctr (αντικαθιστώντας έναν εξωτερικό MPEG-4 δέκτη); *

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

edit: H παλιά TV δεν έχει HDMI. Μόνο SCART...
 
Last edited:

zxcv

AVClub Enthusiast
6 August 2008
931
Re: Αγορά twin tuner blu-ray recorder/player

Για όποιον πιθανόν ενδιαφερθεί, από αντιπροσωπεία μου είπαν πως έχουν πάψει εδώ και χρόνια να κατασκευάζονται τέτοιες συσκευές λόγω της δυνατότητας εγγραφής μέσω των ίδιων των σύγχρονων τηλεοράσεων.
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,369
Re: Αγορά twin tuner blu-ray recorder/player

Blu-ray recorder που να κάνει τα πάντα (δηλαδή να γράφουν και σε δισκάκια), βγάζει μόνο η Panasonic.
Όντως, απευθύνονται σε λίγους, για αυτό και δεν τα φέρνουν οι αντιπροσωπείες, υπάρχουν όμως σε κάποια μαγαζιά.
Έχω πάρει το BCT740 της Panasonic, πολλές δυνατότητες, εικόνα εκπληκτική.
 

zxcv

AVClub Enthusiast
6 August 2008
931
Re: Αγορά twin tuner blu-ray recorder/player

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε! Το βρήκα: http://www.shop4less.gr/groov-e-earphones-metal-pink-3695.html
Δεν μπορώ να το αξιολογήσω σωστά, όμως αν δεν είναι twin tuner (που μάλλον δεν είναι) το βρίσκω ακριβό στα 475 .
Ίσως είναι προτιμότερη η αγορά TV με δυνατότητα εγγραφής...
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,369
Re: Αγορά twin tuner blu-ray recorder/player

Έχει διπλό δέκτη dvb-t και μονό dvb-c, που φυσικά δεν έχουμε στην Ελλάδα.
Φυσικά και είναι ακριβό, εγώ το πήρα από αγγελία αρκετά πιο φθηνό και πούλησα bd player και dvd recorder που δεν τα χρειαζόμουνα πλέον.
Δεν γράφεις όμως ακριβώς γιατί το θες, απλά για να γράφεις 2 κανάλια ταυτόχρονα?
Το υλικό μετά θα το σβήνεις, ή θες και επεξεργασία αυτού?
Αν το θες για πολύ απλά πράγματα, τότε σαφώς και δεν αξίζει.
Εγώ το πήρα και το χρησιμοποιώ και σαν bd-dvd player, που έχει ασύγκριτη εικόνα με ό,τι έχω δει μέχρι σήμερα,
αλλά και σαν media player (χωρίς φυσικά τις απεριόριστες δυνατότητες των media players),
γράφω τίποτα από digea, γράφω τίποτα από nova, κάνω καμιά φορά και κανά απλό μοντάζ από βιντεοκάμερα.
Το χρησιμοποιώ δηλαδώ ως πολυμηχάνημα, αλλιώς δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά.
Αν απλά θέλεις να γράφεις 2 κανάλια, καλύτερα να ψάξεις κανά μεταχειρισμένο, όπως το LGH500 που αναφέρεις.
Το είχα και αυτό. Καλό μηχάνημα, αλλά καμία σχέση με τούτο.
 

zxcv

AVClub Enthusiast
6 August 2008
931
Re: Αγορά twin tuner blu-ray recorder/player

Σε ευχαριστώ ξανά!
Στην πράξη απλά για να γράφω 2 κανάλια ταυτόχρονα αν χρειαστεί!
Βέβαια καλό είναι να υπάρχουν και άλλες δυνατότητες, αλλά μάλλον σπάνια θα χρησιμοποιούνται...
Δεν ξέρω αν (εκτός της λύσης της αγοράς 2ης TV με PVR) υπάρχουν media players που κάνουν διπλή εγγραφή.
Πρέπει να διαβάσω γιατί έχω μείνει πίσω...
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Απάντηση: Αγορά twin tuner blu-ray recorder/player

Νομίζω ο Crystal Audio AppStreamer TV είναι media player με διπλό tuner και σαφώς μικρότερη τιμή (αλλά δεν ξέρω αν τον βρίσκεις πλέον καινούργιο). Υπάρχουν όμως και mpeg4 δέκτες με διπλό tuner που σου επιτρέπουν να γράφεις από 2 κανάλια (MAXELL MMB 200 DVB-T).