Kuzma 4point

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Στην λογικη του αναλογικου, αν υπαρχει κατι τετοιο, οι προτεραιότητες για τους γνωστες ειναι συγκεκριμένες. Καλο Phono stage και καλή κεφαλή. Το πικαπ και ο βραχίωνας λογω της μηχανικής τους λειτουργίας περνάνε συχνα σε δεύτερη μοίρα. Σε τελικη αναλυση το ζητουμενο ειναι να επιτρέπουν στην κεφαλη να κανει την δουλεια της, διεκπεραιωτικα δλδ.

Τα τελευταία χρονια δοκίμασα στο σύστημα μου μερικούς ενδιαφέροντες βραχιωνες, απο γνωστές εταιρίες του χώρου αλλα ειχα παντα ενα σκοπο, να πάρω αυτον που θεωρούσα τον καλύτερο, κατι που εγινε πριν μερικές ημέρες. Το Σαββατο που πέρασε εκανα το αρχικο στήσιμο παρεα με τον Chris, το βαρος του πλίνθου του πικαπ ειναι πανω απο 60Κγρ, απλα απαγορευτικό για ενα ατομο. Οταν τελικα ακούσαμε τις πρώτες νοτες μας έπεσαν τα σαγονια. Το σύστημα έπαιζε ηδη πολυ καλά και ο 4point αντικατέστησε τον ομοσταυλο Kuzma Stogi με καλωδίωση VdH 502 silver hybrid. Κεφαλή αναφοράς ειναι η εξαιρετική ΖΥΧ 1000 airy3 low output, copper coils πανω σε δικη μου γεωμετρία.

Ποσο καλύτερα να ακούγεται ο 4Point?

Έτυχε ο Chris να εχει τα ιδια καλώδια σε 5πινο, οποτε οι οποιες διαφορές οφείλονται αποκλειστικά και μονο στον βραχιωνα. Και οι διαφορές ειναι πολλες. Τοσο πολλές που απλα δεν φεύγει το χαμόγελο απο το πρόσωπό μου. Ακουω και ξανα-ακουω γνωριμα βινυλια για να δω τι θα ξανα-ανακαλυψω καθε φορά.

Σημερα καταφερα να ρυθμίσω πιο σωστα το εργαλειο, προσθεσα και λαδι στον ενα άξονα (στον αλλο πιο μετα για να μπορω να αντιληφθώ τις όποιες διαφορες), ρυθμισα το bias, επεξα λιγο με καποιες ακομα λεπτομέρειες και νομιζω οτι ακουω αλλο συστημα. Λεπτομέρεια ακομα περισσότερη, θορυβος που επεσε στα ταρταρα, χαμηλό ταχύτατο και στακάτο οπως ποτε πριν, εικονα ανοιχτή και τοποθέτηση σε ολες τις διαστάσεις με ακρίβεια που ουτε το DAC δεν φτάνει.

Ο Fremer θεωρει τον συγκεκριμένο βραχιωνα σαν τον καλύτερο που ειχε ακούσει ποτε, τον εχει επανω στο Caliburn, την ιδια άποψη εχει και ο Carr της Lyra. Δεν μπορω παρα να συμφωνήσω μαζι τους.

DSC04317.jpg

DSC04316.jpg
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Τι να πω και γω? επαναλαμβάβω ότι είπα και στην ενότητα με τα idler... πραγματικά αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι που να έχει περισσότερη πληροφορία, και αν ναι πως αυτό θα ακούγεται, γιατί μπορώ να πω χωρίς καμιά αμφιβολία ότι είναι ίσως το καλύτερο βινυλιακό σύτημα που έχω ακούσει... χωρίς υπερβολή παιδιά.

Εϊναι η πρώτη φορά που ακούω τέτοια διαφορά από αλλαγή βραχίονα.

Καλοάκουστα όλα Πάνο, έχεις κάνει εξαιρετικές επιλογές!! -bye-
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Να κάνω κι εγώ μια χαζή ερώτηση. Από πλευράς στήριξης, πού σταματάει το πικαπ και αρχίζει η βάση? Οπτικά το σύνολο φαίνεται σαν μια ενιαία κατασκευή. Πανέμορφο.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Washing_Vinyl.jpg





















Παίζει σίγουρα καλά?


:flipout: :flipout: :flipout: :flipout: :flipout: :flipout: :flipout: :flipout: :flipout:














ΥΓ. Ξέρω ότι ο ίδιος ο Παναγιώτης αρέσκεται να το αναφέρει "πλυντήριο".... οπότε πήρα το θάρρος για το O.T. :ernaehrung004:
 
26 June 2006
14,830
Athens
Ε
Τι το γελατε? Οι δισκοι πρωτα πλενονται στο κατω μερος και μετα στεγνωνουν στην περιστρεφομενη τραπεζα στο πανω μερος...:)



Καλοριζικος Πανο!
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Tnx παιδες!

@Gojakla, η φώτο ειναι ζουπερ, την κλέβω άμεσα!

(για οσους δεν γνωρίζουν, το πικαπ ειναι λευκό, πολυ ογκώδες και το εχω βαφτίσει "πλυντήριο")

@Panoramix Ειναι 3 κομμάτια, το πανω λευκο ειναι ο πλίνθος (baltic birch 30Κγρ), το μεσαίο ειναι Limestone (μασιφ πετρα>60Κγρ) και το κατω λευκο ειναι μια βαση που στο πισω μερος της εχει το motor controller του Garrard. Ανάμεσα στα 3 μερη υπάρχουν διάφορα αποσβεστικά ποδαράκια. Συνολικό βάρος>100 κιλα. Ο πλινθος εχει σχεδιαστεί απο εμένα και εχει κοπει σε CNC, οι ενώσεις εγιναν σε βιοτεχνία με ειδική κόλλα ενω το motor controller ειναι αυτο που ειχε παρουσιαστεί στο Lenco Heaven και μου δινει Wow+Flutter <0.03 A weighted, μέτρηση που για idler ειναι ασύλληπτη.
 

SIMPLYMUSIC

Established Member
4 October 2007
271
Είμαι σίγουρος για το εξαιρετικό αποτέλεσμα χωρίς να έχω ιδία ακουστική εμπειρία. Ωστόσο αυτό που αξίζει είναι το μεράκι που βγαίνει από όλη αυτή τη προσπάθεια. Στο τέλος είναι το ταξίδι που αξίζει περισσότερο.