Σχετικά με σύνδεση πικαπ

KwstasMt

New member
30 October 2015
8
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να συνδέσω ενα πικαπ με κάποια ηχεία υπολογιστή,ξέρω οτι θα χρειαστώ phono pre αλλα τι γινεται με τα tone controls? αυτα των ηχείων θα ειναι αρκετά? τα ηχεια ειναι logitech με auxilliary input (rca). Ευχαριστώ
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,009
Λάρισα
Φυσικά και μπορείς αρκεί να τηρούνται ή να εξασφαλίσεις κάποιες προυποθέσεις:
1. Συνέργεια, δλδ να ταιριάζουν ηλεκτρικά η κεφαλή και το phono
2. Το phono που πλέον θα παιζει και τον ρόλο του προενισχυτή γραμμής του συστήματος θα πρέπει να οδηγεί σωστά τον ενισχυτή (τελικό)
των ηχείων.
Φυσικά προυποτίθεται ότι ο βραχίονας του πικάπ, η κεφαλή και το πλατώ είναι ηλεκτρικά ταιριασμένα.
Τα tone controls των ηχείων θα κάνουν την δουλειά τους όπως και μέχρι τώρα.
Αν ρωτάς τι αποτέλεσμα θα βγεί? τότε η απάντηση είναι ανάλογα με το τι θέλεις και τι διαθέτεις, άποψή μου μην ασχοληθείς.
Βέβαια στο χωριό μου λένε χίλιες γνώμες άκου και απο την δικιά σου μην φεύγεις.
 

KwstasMt

New member
30 October 2015
8
Ευχαριστώ,να ρωτήσω κάτι ακόμη,σκέφτομαι να βάλω το πικαπ πάνω σε ενα ikea kallax (πρωην expedit) μαζί με τα ηχεία τα οποία θα τα τα έχω πάνω σε isolation pads.
Υπάρχει περίπτωση να έχω θέματα με βόμβο κτλ?
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,768
Μεσευρώπη
Ευχαριστώ,να ρωτήσω κάτι ακόμη,σκέφτομαι να βάλω το πικαπ πάνω σε ενα ikea kallax (πρωην expedit) μαζί με τα ηχεία τα οποία θα τα τα έχω πάνω σε isolation pads.
Υπάρχει περίπτωση να έχω θέματα με βόμβο κτλ?

Ναι. Τα ηχεία δεν πρέπει να είναι στο ίδιο έπιπλο με το πικάπ.
 

KwstasMt

New member
30 October 2015
8
Το ξέρω αυτό απλα λέω μήπως ειναι κάπως καλύτερα με isolation pads,επίσης τα ηχεία δεν μπορούν να μπουν κάπου αλλού...
 

KwstasMt

New member
30 October 2015
8
Δεν ειναι βιδωμένο στον τοίχο,αλλά έχει αρκετό βάρος (απο αντικειμένα κτλ)
 

KwstasMt

New member
30 October 2015
8
Project debut carbon είναι το πικαπ..
Επίσης το "κατηγορηματικά όχι" χωρίς επιχειρήματα δεν μου λέει κάτι..
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,743
To "κατηγορηματικα οχι" που λενε οι φιλοι εδω δεν ειναι τυχαιο.Ενα πικαπ εχει τα ορια του μεχρι που μπορει να "προστατευθει" απο εξωτερικους κραδασμους ωστε να μην προκυψει προβλημα στον ηχο του.Και η τοποθετηση του στο ιδιο μερος με τα ηχεια ειναι λαθος διοτι ολοι οι κραδασμοι που προκαλουν τα ηχεια θα κτυπησουν το πικαπ με αποτελεσμα η βελονα να μετατρεπει αυτους τους κραδασμους σε "ηχο".Το να τοποθετησεις τα ηχεια σε isolation pads και να τα αφησεις στο ιδιο επιπλο με το πικαπ δεν ειναι λυση,ανκαι ισως βοηθησει στο ελαχιστο.Το debut δεν εχει επαρκες δικο του isolation οποτε θα επηρεαστει περισοτερο απο ενα αλλο πικαπ με πιο αποτελεσματικο isolation,αλλα και παλιν ουτε ενα τετοιο πικαπ θα μπορεσει να αποδωσει το μαξιμουμ του.Τωρα,αν ειναι λυση αναγκης να ειναι ολα στο ιδιο επιπλο,θα πρεπει να συνηθισεις να ζεις με το οποιο προβλημα μπορει να προκυψει.Οι χαμηλες σταθμες ακροασης "ελαττωνουν" το προβλημα καπως.
 

Vrass!

AVClub Addicted Member
1 October 2013
1,472
Απορια αρχαριου...
Σε εναν ολοκληρωμενο ενισχυτη (denon pma-720ae καινουργιος, αγορασμενος προ μιας εβδομαδας) εχω ενα cd player maranz cd4000 (παλιο αλλα σε ολοκαινουργια κατασταση μιας και ειχε μεινει αποθηκευμενο για χρονια) και ενα πικαπ technics sl-bd27 (πρεπει να ηταν καποιο εισαγωγικο μοντελο το οποιο μου εχει δανεισει ενας φιλος και στο οποιο εγινε προσφατα σερβις και παιζει στο συστημα μου μεχρι νεοτερας).
Η απορια ειναι γιατι το cd παιζει αισθητα δυνατοτερα απο το πικαπ. Οχι τραγικες διαφορες, αλλα σιγουρα αισθητες. Ας πουμε οτι αν το volume ειναι "στις 9:00" οταν παιζει το cd, θα πρεπει να το ανεβασω "στις 10:00" οταν παιζει το πικαπ για να ακουσω περιπου της ιδιας εντασης ηχο. Τι φταιει για αυτο; Θα το αντιμετωπισω και στην περιπτωση που παρω καινουργιο πικαπ (πχ pro-ject debut η rpm)?
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,058
Αθηνα, Κεραμεικος
http://www.denon.co.uk/uk/product/h...FileName=PMA-720AE_520AEE2_ENG_CD-ROM_v01.pdf

Αν πας σελιδα 19 θα λυθει και η απορια σου. Η εισοδος phono του ενισχυτη σου ειναι αρκετα πιο χαμηλη απο την εισοδο του cd σου. Input sensitivity phono 2,5mv εναντι 110 mv.
Θα το αντιμετωπιζεις παντα εκτος αν πας σε εξωτερικο phono που θα χει πιο μεγαλη ευαισθησια στην εισοδο του.
Και με τα δικα μου ετσι γινεται και απλα οταν παιζω με πικαπ εχω ενισχυσει το gain του ενισχυτη σχεδον στο τερμα για να εξομαλυνω καπως την διαφορα αυτη. Αν εχει και σενα gain για καθε εισοδο ξεχωριστα ο ενισχυτης σου προσπαθησε να το κανεις και συ.
 

KwstasMt

New member
30 October 2015
8
Καλημέρα μετα απο καιρό,λοιπόν πήρα το debut carbon (ortofon om10) με rega fono mini κ το έστησα πάνω σε ενα ικεα λακ τραπεζάκι. Το θέμα ειναι οτι οταν πάω να αλφαδιάσω το πλατώ,το αλφάδι (ortofon spirit level) στο κέντρο ειναι οκ,ενω στην μπροστά μεριά του και σε αλλα σημεία δεν είναι ακριβώς.. τι μπορώ να κάνω,το πικαπ δεν εχει ρυθμιζόμενα ποδαράκια...

photos
z0-WV7mBOglslyBmwVSu6yQBrxx343em6Qm87dXeXqcJP4aTgS6IETP1hStm5_suY1_pckkUR6TbmTs4-Fl5J_Sc4ToRXyshge-i2Bn2sS4tiqXwT8JfcpWxcEKOacBJM57W9LZLAAy-onosORpKlvVniZMWz7McPbWO3qkhQL43ub9qosQytkBSg6bgbD9LSgZIYaIS2aTrMtV-ByVqQcA0xebx2DeUnTToOTbltK9JqjDGyPsaQzG-7iVx8wG-0yh9QUE_7pYd6vTCO9srBy-rS9DuLUwnuI33R5L3GgiL27AHwv0_0D_uTi9TxRk3fY_T-YmKalKkk_90YeBYCwa5j0XDKvVJhen8SIbI945VxsFTQfCFlhyA3K9BZRyc3LAhFvIFB0Ijk1HmQQsioVfZccFSiuoMn5DLoGhG8SMUec_lRE0JZfUNq6M9bKSmghOGkb9AkaUVnDQ3goMLip4oS8bdgWGJ9WjX2Ngh7QCyZ3xZG09vHHS5JcjVT-7ufhEgm2M3R7u1BInQw6X2iJbF2IPKONFovYujgpyJbGVXK0Gor6U6rmaqaVFpomULec-Es9nLrQJIPTy0QXWyxHBXrSzomJxBcJ5kvzjq6DVlHVQ=w359-h638-no