Twin Silicon DVB-S2 tuner για Dreamboxes

Kypros_Pambou

Established Member
23 September 2007
258
Ανακοίνωση της Dream Multimedia (31-10-2015)

Compact size, minimal heat development and low energy consumption: these are the features of the new Twin Silicon DVB-S2 tuner for Dreamboxes equipped with Enigma2. Fitted with the most modern technology developed by semiconductor expert Silicon Labs, the Twin Silicon DVB-S2 tuner expands the reception potential of the Dreambox. In addition, it is compatible with Goliath, the next Dream product.
The new Twin Silicon DVB-S2 tuner is compatible with Dreambox models DM7080HD, DM7020HD, DM820HD and DM800HD se. In an instant, the compact single tuner Dreamboxes DM820HD and DM800HD se can be transformed into a powerful twin receiver. The new Silicon tuner will increase the potential of the DM7020HD to four inputs, and that of the DM7080HD even to five inputs.
The Plug&Play tuner comes equipped with two DVB-S2 input sockets, and is simply inserted into the appropriate slot. The next time it is switched on, the Dreambox will recognize the new tuner automatically, and will configure it. Additional settings can then be made in the Dreambox menu. The new Twin Silicon DVB-S2 tuner supports all current standards, such as DiSEqC 2.0 or Unicable.
The new Twin-DVB-S2 tuner design by Silicon Labs not only allows you to perform a blind scan with the Dreambox, it will also perform channel scans at a speed hitherto unseen. Even if the tuner is supplied with TV and radio signals only via a cable connection, programmes can be recorded from a transponder, and others can be viewed at the same time.
The Twin Silicon DVB-S2 tuner is compatible with Goliath, and provides a first preview of the power and performance of the project, which will by far surpass the current abilities of the Dreambox

Youtube Video:

https://www.youtube.com/watch?v=iQn99bmOGXQ
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Η VU+ βγάζει Solo 4K με FBC (Full Band Capture) tuners και η DMM τώρα ανακαλύπτει το διπλό tuner module που έχουν όλοι οι άλλοι εδώ και χρόνια. Πόσο χαμηλά έχει πέσει αυτή η εταιρεία ...
 

Kypros_Pambou

Established Member
23 September 2007
258
Re: Απάντηση: Twin Silicon DVB-S2 tuner για Dreamboxes

Η VU+ βγάζει Solo 4K με FBC (Full Band Capture) tuners και η DMM τώρα ανακαλύπτει το διπλό tuner module που έχουν όλοι οι άλλοι εδώ και χρόνια. Πόσο χαμηλά έχει πέσει αυτή η εταιρεία ...
Φίλε malakudi εχεις δίκαιο.H Dream Multimedia έχει μείνει λίγο πίσω αλλά κρατάει ακόμη την φήμη της σαν εταιρεία. Ερχεται και ο 4Κ σε λίγο καιρό από την Dreambox.
 

eri77

Established Member
7 March 2014
181
εγω πιστευω πως δεν ειναι τα tuners που κανουν την διαφορα αλλα το πρωτοκολλο...προσωπικα δεν βλεπω κανένα λόγο να περασω σε vu solo 4k.αν ομως ή dream στο επομενο δεκτη υποστηρίζει το g-share,τοτε θα το πεταξω το vu solo2 που εχω
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Τι σχέση έχει το g-share με τους δέκτες; Αν αυτοί που έχουν τον πειρατικό g-share server θέλουν να υποστηρίξουν όλους τους enigma2 δέκτες, μπορούν να το κάνουν. Αλλά δε θέλουν - θέλουν να πουλάνε τους δικούς τους δέκτες. Και τι παραπάνω νομίζεις ότι έχει το g-share; Τίποτα δεν έχει που να ενδιαφέρει στην Ευρώπη. Το g-share ενδιαφέρει κυρίως τους Άραβες - από εκεί είναι και η καταγωγή του άλλωστε.
 

eri77

Established Member
7 March 2014
181
Re: Απάντηση: Twin Silicon DVB-S2 tuner για Dreamboxes

Τι σχέση έχει το g-share με τους δέκτες; Αν αυτοί που έχουν τον πειρατικό g-share server θέλουν να υποστηρίξουν όλους τους enigma2 δέκτες, μπορούν να το κάνουν. Αλλά δε θέλουν - θέλουν να πουλάνε τους δικούς τους δέκτες. Και τι παραπάνω νομίζεις ότι έχει το g-share; Τίποτα δεν έχει που να ενδιαφέρει στην Ευρώπη. Το g-share ενδιαφέρει κυρίως τους Άραβες - από εκεί είναι και η καταγωγή του άλλωστε.

SKY ITALIA HD συγνωμη αν ειναι λιγο
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Sky Italia περνάει πολύ σύντομα στο iCAM, ήδη έχουν κάνει δοκιμές. Κάτι που σημαίνει τέλος το Sky Italia (και SD και HD) μια για πάντα.
Επιπλέον Sky Italia HD δεν είναι αποκλειστικό του g-share. Για την ακρίβεια έπαιζε αλλού πολύ πριν το g-share.

Αν διαλέγεις δέκτη με βάση τι πειρατικό μπορεί να παίξει, κάνεις ένα μεγάλο λάθος. Πολύ σύντομα δε θα παίζει τίποτα πειρατικό. Οι νέοι δέκτες το έχουν καταλάβει αυτό, και έχουν ρίξει το βάρος σε υποστήριξη CI+.
 

eri77

Established Member
7 March 2014
181
Sky Italia περνάει πολύ σύντομα στο iCAM, ήδη έχουν κάνει δοκιμές. Κάτι που σημαίνει τέλος το Sky Italia (και SD και HD) μια για πάντα.
Επιπλέον Sky Italia HD δεν είναι αποκλειστικό του g-share. Για την ακρίβεια έπαιζε αλλού πολύ πριν το g-share.

Αν διαλέγεις δέκτη με βάση τι πειρατικό μπορεί να παίξει, κάνεις ένα μεγάλο λάθος. Πολύ σύντομα δε θα παίζει τίποτα πειρατικό. Οι νέοι δέκτες το έχουν καταλάβει αυτό, και έχουν ρίξει το βάρος σε υποστήριξη CI+.
Ειλικρινά σου λέω ότι δεν το βλέπω σαν θέμα πειρατείας αλλά σαν θέμα ελευθερίας... Αν προσωπικά έκανα την επιλογή βάση πειρατείας δεν θα είχα περάσει από το dm800hd se σε vu solo2.. Να μην ξεχνάμε όμως πως ι δεχτες αυτές, αν έχουνε πουλήσει εκατομμύρια κομμάτια πρέπει να πούνε ένα μεγάλο ευχαριστώ στην πειρατεία. Όσο αφορά το θέμα μας, έτσι για περιέργεια, (και όχι μόνο, να μάθω κιόλας) για ποιο λόγο εφόσον θα περάσει iCAM η g-share δεν θα μπορέσει να κάνει κωδικοποίηση και μπορεί τώρα?
 

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Παράκληση να μείνουμε εντός θέματος και να προσέχουμε να μην ξεφύγουμε από τους κανόνες του φόρουμ.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Γιατί το iCAM έχει νέα stream κρυπτογράφηση. Αντί για DVB-CSA χρησιμοποιούν κάτι νέο - παρόμοιο του DVB-CSA3 αλλά φυσικά undocumented. Ακόμα κι αν γίνει reverse engineer, θα χρειαστείς νέο δέκτη που να το υποστηρίζει - αφού αυτή η κωδικοποίηση υλοποιείται στο hardware της CPU και δε μπορεί να γίνει με λογισμικό.

Κάνεις λάθος, οι δέκτες αυτοί πούλησαν για τις δυνατότητές τους και όχι για την πειρατεία. Οι πειρατές αγόραζαν ότι πιο φτηνό - πχ DM500 κλώνους - και αυτά έκαναν πάσα στα πελατάκια τους.

Στην Ολλανδία και στη Γερμανία που τα πακέτα τους προς το παρόν δεν έχουν περάσει σε secure silicon, οι δέκτες πουλάνε ακόμα πάρα πολύ. Και ο λόγος είναι οι δυνατότητες, όχι αν μπορούν να παίξουν Sky Italia. Τους αγοράζουν και βάζουν τη νόμιμη συνδρομή τους γιατί μπορούν να κάνουν πολλά περισσότερα από τον δέκτη που προτείνει το πακέτο.

edit:
@V: δε νομίζω πως ξεφύγαμε από τους κανόνες. Τεχνική συζήτηση κάνουμε.
 

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Δε λέω πως ξέφυγε κάποιος, μα δεν είναι και δύσκολο να ξεφύγει κιόλας πάνω στην κουβέντα. Απλά υπενθυμίζω και φυσικά μπορείτε να συνεχίσετε!
 

eri77

Established Member
7 March 2014
181
Ok. Προσωπικά με καλύπτει η εξήγηση.... Ταπεινή μου γνώμη... Μακάρι να μην υπήρχε πειρατεία και να μπορούσα να βάλω στο vu solo2 την κάρτα της ote tv..... Όσο αφορά το g-share, για ποιο λόγο δεν μπορεί να κωδικοποίη το ΟΤΕ tv Π.χ??? Χρησιμοποιεί το DVB-CSA3 που περιγράφεις πιο πάνω?? Επίσης έχω ψάξει σε πολλά ξένα forum αλλά κανένας δεν είναι σε θέση να εξηγεί το πως η gshare έχει καταφέρει να κάνει την κωδικοποίηση...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Να προσθέσω ότι αν νομίζετε ότι ξεφευγω από της κανόνες, μπορείτε να διαγράψετε επιτόπου τα ποστ μου... Αν και δεν είναι σκοπός μου να βγω από της κανόνες
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Τα HD του Sky Italia έσπασαν από δέκτη που είχε τσιπάκι STi. Ο OTE, η Nova και άλλοι έχουν Broadcom, που ως τώρα είναι απαραβίαστο.

Αν έχεις άλλη απορία, με pm για να μη φέρνουμε σε δύσκολη θέση τους διαχειριστές.
 

technisat

AVClub Enthusiast
13 January 2010
869
Έβαλα το tuner στον 8000 και δεν το αναγνωρίζει, οπότε ξαναβαλα πίσω το παλιό του 800se.
Μήπως υπάρχει κάποιος driver για να το "δει";
ΥΓ: Χρησιμοποιώ το pli4
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Υπάρχει ένα patch το οποίο το OpenPLi δε σκοπεύει να το χρησιμοποιήσει μιας που δεν υποστηρίζει οτιδήποτε νέο φέρνει η Dreambox. Θα πρέπει να βάλεις OpenATV ή ίσως το SatDreamGr - το τελευταίο δε γνωρίζω αν έχει ενσωματώσει το σχετικό patch.
 

technisat

AVClub Enthusiast
13 January 2010
869
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!
Image του 2014 ((
Kαι σαν image τι λέει, το feed έχει plugins ή τα βασικά μόνο; Αν μπορούσε κάποιος να μου πει που το έχει δοκιμάσει. Γιατί βολεύτηκα με το pli το έχω φορτώσει, έχω και epg, και όλα δουλεύουν - εκτός από το tuner ΛΟΛ.
πχ audiopip / splitscreen έχει;
 

athoik

New member
29 October 2013
21
Από όσο ξέρω δεν έβγαλε driver η DMM για τον dm8000 για το νέο διπλό tuner (εκτός και αν δεν το πρόσεξα).

Λειτουργεί στους dm7020hd, dm800se και στους νεότερους που έχουν pluggable tuner.

Όντως θέλει ένα μικρό patch το οποίο έχει ενσωματωθεί για τον dm7020hd στo SatDreamGr.