The Girlfriend Experience [Starz]

Ψηφίστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 2 25.0%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 1 12.5%
  • Καλή

    Votes: 4 50.0%
  • Μέτρια

    Votes: 0 0.0%
  • Κακή

    Votes: 1 12.5%

  • Total voters
    8

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..

The_Girlfriend_Experience.jpg


Starz | Imdb | Facebook | Cinemode



Το Starz κυκλοφόρησε το πρώτο trailer απο το «The Girlfriend Experience», μια νέα τηλεοπτική σειρά που είναι βασισμένη
στην ομώνυμη ταινία του Steven Soderbergh
(«Ocean’s Eleven», «Traffic»), που κυκλοφόρησε το 2009.

«Η σειρά ακολουθεί την Christine Reade, μια δευτεροετή φοιτήτρια της Σχολής Νομικής του Burnham στο Chicago και
μαθητευόμενη στο υψηλού κύρους δικηγορικό γραφείο Kirkland & Allen. Αν και δουλεύει σκληρά για να καθιερωθεί στη
φίρμα, το ενδιαφέρον της θα αλλάξει κατεύθυνση πολύ γρήγορα, όταν ένας συμφοιτητής της θα της γνωρίσει τον κόσμο
των αμειβόμενων σχέσεων. Γνωστές και ως GFEs, οι γυναίκες αυτές παρέχουν το β€œThe Girlfriend Experience”, συναισθη-
-ματικές και ερωτικές σχέσεις έναντι πολύ υψηλής αμοιβής. Ακροβατώντας ανάμεσα σε δυο τελείως διαφορετικές ζωές,
η Christine βρίσκεται ξαφνικά παρασυρμένη στο κόσμο των GFE, γοητευμένη απο την έξαψη του ελέγχου και του σέξ.»

Το σενάριο & την σκηνοθεσία της μεταφοράς έχουν αναλάβει οι Lodge Kerrigan και Amy Seimetz,
ενώ ο Steven Soderbergh εκτελεί χρέη παραγωγού μαζί με τον Philip Fleishman.

Πρωταγωνιστούν οι Riley Keough, Paul Sparks, Briony Glassco, Mary Lynn Rajskub, Sugith Varughese
Michael Therriault, Kate Hewlett, Jenny Raven.

Χωρίς λαμπερά ονόματα στο cast και με μια υπόθεση που είναι λίγο ή πολύ οικεία, η σειρά του Soderbergh αναμένεται
να στηριχθεί στην πολύ καλή κινηματογράφηση (που απ´’οτι φαίνεται διαθέτει) και στο πικάντικο σενάριο.


Η πρώτη σαιζόν της σειράς θα αποτελείται απο 13 επεισόδια και θα κάνει πρεμιέρα μέσα στο 2016, στο Starz.




 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: The Girlfriend Experience (2016)


Girlfriend Experience Featurette Takes You Behind Closed Doors
http://www.comingsoon.net/tv/traile...urette-takes-you-behind-closed-doors#/slide/1

Η σειρά θα κάνει πρεμιέρα στις 10 Απριλίου.

Όλα τα επεισόδια θα βγουν μαζί online όπως έκανε ξανά το Starz τελευταία σε κάποιες σειρές..
(Like Netflix .. :p)
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: The Girlfriend Experience (2016)

Ξεκίνησε.. και βγήκαν όλα τα επεισόδια!

Μπορείτε να την δείτε με την γυναίκα σας... :cool:
ή τα δίνετε να δει μόνη η γυναίκα σας... :p

Και στις 2 περιπτώσεις δεν μπορεί πει ότι σκέφτεστε μόνο τα δικά σας! :laugh:
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,754
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Re: The Girlfriend Experience (2016)

Ξεκίνησε.. και βγήκαν όλα τα επεισόδια!

Μπορείτε να την δείτε με την γυναίκα σας... :cool:
ή τα δίνετε να δει μόνη η γυναίκα σας... :p

Και στις 2 περιπτώσεις δεν μπορεί πει ότι σκέφτεστε μόνο τα δικά σας! :laugh:
χαχαχα
 

alexa

Established Member
29 May 2012
180
Re: The Girlfriend Experience (2016)

Ξεκίνησε.. και βγήκαν όλα τα επεισόδια!

Μπορείτε να την δείτε με την γυναίκα σας... :cool:
ή τα δίνετε να δει μόνη η γυναίκα σας... :p

Και στις 2 περιπτώσεις δεν μπορεί πει ότι σκέφτεστε μόνο τα δικά σας! :laugh:


Που τα βρήκες φίλε όλα τα επεισόδια ?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: The Girlfriend Experience (2016, Starz)

Επισης ειναι μια απο τις brides στο Mad Max Fury Road.
Αρχισα να την βλεπω απο περιεργεια. Ειχα δοκιμασει να δω την ομωνυμη ταινια, αλλα δεν καταφερα να την τελειωσω. Η σειρουλα βλεπετε πολυ ευχαριστα ομως! Εχει λιγο γυμνο, αλλα νομιζω τιποτα περισσοτερο απο το banshee ή το game of thrones. Υπαρχει μια δευτερευουσα πλοκη, η οποια δεν ξερω κατα ποσο αξιζει, μιας και ειμαι στα πρωτα επεισοδια. Η φωτογραφια ειναι παντως φανταστικη! Για 20' επεισοδια νομιζω αξιζει μια ματια.
 

alexa

Established Member
29 May 2012
180
Re: The Girlfriend Experience (2016, Starz)

εχεις δικιο, ειδα ολα τα επεισόδια, πολυ καλο, και σιγουρα κατι διαφορετικο απο τα συνηθισμένα σενάρια.

Και οπως γράφτηκε και ποιο πανω το βλεπεις με την γυναικα σου / σχεση σου κτλ
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: The Girlfriend Experience (2016, Starz)

Καταφερα και το τελειωσα εχθες. Πρωτη φορα ειδα drama σε φορματ των 25-28´ και ειμαι εντυπωσιασμενος με το ποσο πλοκη "χωρεσαν" σε αυτον το χρονο. Ενδιαφερουσα σειρα, πολυ καλογυρισμενη, αλλα δεν νομιζω οτι "πεθαινω" να μαθω τι γινεται μετα. Δεν ειναι κιολας οτι τελειωνει σε κανενα cliffhanger. Απο την αρχη οταν ξεκινησα να το βλεπω, δεν μπορουσα να αποφασισω αν η πρωταγωνιστρια ειναι πολυ καλη ή πολυ κακη ηθοποιος :) Δεν εχει σχεδον ποτε αλλαγες στη διαθεση της και σε μια στιγμη διερωταται με την αδερφη της αν ειναι psychopath :) Στο τελος περιμενα λιγο παραπανω συναισθημα στις σκηνες με την οικογενεια της, οποτε τεινω μαλλον στο οτι ειναι κακη ηθοποιος :) Μου θυμιζει λιγο θηλυκο Keanu Reeves. Οπως και να εχει παντως, ειναι εξαιρετικη για αυτον τον ρολο. Ενδιαφερον επισης το γεγονος οτι αναφερεται στη γυναικεια αυτοδιαθεση, αλλα και στα διπλα στανταρντ για αντρες και γυναικες. Η πρωταγωνιστρια δεν χανει σχεδον ποτε τον ελεγχο της ζωης της και ακομα και οταν για λιγο συμβαινει αυτο, τον επανακτα παρα πολυ γρηγορα. Χαρακτηριστικο, οτι ολες (με εξαιρετη μια και υπαρχει λογος για την αλλαγη αυτη) οι ερωτικες σκηνες ειναι "γυναικειες". Πιστευα οτι οι ερωτικες σκηνες θα εκαναν τη σειρα πιο ευτελη, αλλα στην πραγματικοτητα ειναι γυρισμενες με τοσο "κλινικο" τροπο (οπως και ολη η σειρα), που σχεδον ποτε δεν πεφτει στο επιπεδο της τσοντας (κατι κανει π.χ. το game of thrones).
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: The Girlfriend Experience (2016, Starz)

Μμμμ.. γενικά το Starz βγάζει προσεγμένες σειρές.. και με διάφορες θεματολογίες..
Και μου αρέσει γι'αυτό!

Ήθελα να της ρίξω μία ματιά αλλά δεν βρήκα την όρεξη..

Είχα δει όμως και μου άρεσε πολύ το άλλο δράμα που έβγαλε το Starz πρόσφατα,
το "Flesh and Bone" το οποίο έχει και καλύτερη βαθμολογία στο Imdb.. (8.1)
http://avclub.gr/forum/showthread.php/144023-Flesh-and-Bone-(2015)/
 
18 June 2006
729
Re: The Girlfriend Experience (2016, Starz)

Μια στυλιζαρισμένη μπούρδα. Άψογα φωτογραφημενη ξενάγηση στα καλύτερα εστιατόρια του Σικάγο και του Τορόντο. Το μόνο που μου άρεσε ήταν το σώμα της κυρίας και κάποιος βόμβος στο μπακγκράουντ που έδινε κάποια ένταση περίεργη.

Τρεις κορυφώσεις έμειναν αναπάντητες - η σειρά δεν έκρινε ότι έπρεπε να ολοκληρωθούν. Οι άντρες υπάρχουν μόνο ως εργαλεία μιάς ή δύο χρήσεων. (Παρατηρείστε ότι σε όλη τη σειρά η κυρία το κάνει μόνο από πάνω με μια δύο εξαιρέσεις)

Όπως είπε και κάποιος εδώ μέσα σαν πολύ girl empowerment έχει προκύψει
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: The Girlfriend Experience (2016, Starz)

Μια στυλιζαρισμένη μπούρδα. Άψογα φωτογραφημενη ξενάγηση στα καλύτερα εστιατόρια του Σικάγο και του Τορόντο. Το μόνο που μου άρεσε ήταν το σώμα της κυρίας και κάποιος βόμβος στο μπακγκράουντ που έδινε κάποια ένταση περίεργη.

Τρεις κορυφώσεις έμειναν αναπάντητες - η σειρά δεν έκρινε ότι έπρεπε να ολοκληρωθούν. Οι άντρες υπάρχουν μόνο ως εργαλεία μιάς ή δύο χρήσεων. (Παρατηρείστε ότι σε όλη τη σειρά η κυρία το κάνει μόνο από πάνω με μια δύο εξαιρέσεις)

Όπως είπε και κάποιος εδώ μέσα σαν πολύ girl empowerment έχει προκύψει

Για τις κορυφωσεις που μενουν αναπαντητες, γραψε με spoiler σε τι αναφερεσαι, γιατι δεν μου ερχεται κατι στο μυαλο.

Στη χειραφετηση εγω αναφερθηκα, αλλα οχι ομως σαν κατι αρνητικο. Προσωπικα, εχω βαρεθει να βλεπω τις γυναικες σαν αξεσουαρ-ερωτικο ενδιαφερον του πρωταγωνιστη (για αυτο βλεπουμε τσοντουλα αν εχουμε ορεξη) ή σαν damsel-in-distress, ωστε να παρακινηθει ο πρωταγωνιστης να κανει κατι. Βεβαιως, το γεγονος οτι η σειρα παρουσιαζει την πρωταγωνιστρια σαν ψυχοπαθη, δεν βοηθαει πολυ, αλλα και παλι προτιμω αυτο παρα απο κατι που εχω δει χιλιαδες φορες. Το mad max fury road (απο ταινιες) και το The Good Wife (απο τηλεοπτικες σειρες) κανουν εξαιρετικη δουλεια σε αυτον τον τομεα.
 
18 June 2006
729
Re: The Girlfriend Experience (2016, Starz)

Για τις κορυφωσεις που μενουν αναπαντητες, γραψε με spoiler σε τι αναφερεσαι, γιατι δεν μου ερχεται κατι στο μυαλο.

Στη χειραφετηση εγω αναφερθηκα, αλλα οχι ομως σαν κατι αρνητικο. Προσωπικα, εχω βαρεθει να βλεπω τις γυναικες σαν αξεσουαρ-ερωτικο ενδιαφερον του πρωταγωνιστη (για αυτο βλεπουμε τσοντουλα αν εχουμε ορεξη) ή σαν damsel-in-distress, ωστε να παρακινηθει ο πρωταγωνιστης να κανει κατι. Βεβαιως, το γεγονος οτι η σειρα παρουσιαζει την πρωταγωνιστρια σαν ψυχοπαθη, δεν βοηθαει πολυ, αλλα και παλι προτιμω αυτο παρα απο κατι που εχω δει χιλιαδες φορες. Το mad max fury road (απο ταινιες) και το The Good Wife (απο τηλεοπτικες σειρες) κανουν εξαιρετικη δουλεια σε αυτον τον τομεα.

Σε ότι αφορά τα κενά θεωρώ πως η ιστορία με τον David τελειώνει απότομα, η ιστορία με τον <take it all the way> μένει εντελώς στον αέρα, και το τελευταίο επεισόδιο μου μοιάζει εντελώς ξεκουδουνο (εντάξει καταλαβαίνω τα περί χειραφέτησης και το που το πάει απλά δεν συμφωνώ με τον τρόπο που τα χειρίζεται.)

Όσον αφορά το Good Wife προσωπικά το θεωρώ κομψοτέχνημα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: The Girlfriend Experience (2016, Starz)

Για τον david, συμφωνω οτι τελειωνει αποτομα, αλλα θεωρω οτι ηταν τετοια η κατασταση που ο μονος τροπος να τελειωσει ηταν αυτος. Για τον take it all the way, εχεις απολυτο δικιο. Το αφησαν τελειως στον αερα. Υποθετει οτι φταιει αυτος, αλλα δεν το εχουν εξηγησει. Να ειμαι ειλικρινης ομως, δεν με ενοχλουν αυτες οι ασαφιες, γιατι θεωρω οτι η σειρα δεν ειναι μυστηριου, αλλα απλα παρακολουθει τη ζωη αυτης της κοπελας και δειχνει απο που ξεκινησε και που εφτασε. Ιεροσυλια, αλλα ας το παρομοιασουμε με το Breaking Bad σε αυτον τον τομεα. Με εντυπωσιασε επισης ΠΑΡΑ πολυ το οτι καταφεραν να χωρεσουν τοσο πολυ ιστορια και εξελιξη χαρακτηρων σε αυτο το φορματ επεισοδιων. Δεν υπηρχε καθολο "λιπος".
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: The Girlfriend Experience (2016, Starz)

Και εκτός από αυτήν το Starz όπως φαίνεται ετοιμάζει και άλλα πικάντικα! :cool:

Starz Developing Superhero Drama.. Teresa.. Pole Dancer Series.. & Dirty Girls Social Club Adaptation
http://www.spoilertv.com/2016/08/starz-developing-superhero-drama-teresa.html

Why Pussy Valley Is Going To Be Called Pussy Valley, According To Starz
http://www.cinemablend.com/televisi...-to-be-called-pussy-valley-according-to-starz