nvdia 650 & pioneer sc-lx79

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sotant

Established Member
8 September 2006
267
Καλημερα

θα ηθελα την βοηθεια σας σε οτι αφορα το πρακατω

Απο χθες προχωρησα σε αναβαθμιση ενισχυτη ( SC LX 79 ) και θελω να διατηρησω την συνδεση που ειχα πριν δηλαδη

Απο την nvdia και συσκεκριμενα απο την θυρα dvi ( με μετατροπεα hdmi) στην θυρα hdmi του προτζεκτορα και απο την hdmi της nvdia στον ενισυτη ( ετσι δουλευε αψογα με τον προηγουμενο ενισχτυτη pioneer lx 70)

Xθες που δοκιμασα να κανω την ιδια συνδεση με το που ενεργοποιειται η hdmi του ενισχυτη η οθονη του υπολογιστη η του προτξεκτορα ( δεν τα εχω ταυτοχρονα συνδεδεμενα τα monitors) χανω ολα τα εικονειδια.
Μολις βγαλω την hdmi τοτε επανερχονται τα παντα.Δοκιμασα στις ρυθμισεις ηχου και βλεπω οτι αναγνωριζει τον ενισχυτη αλλα δεν μπορω να το κανω default

Εαν καποιος γνωριζει ....
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Στο control panel της nvidia έχει ρύθμιση για τον αν θα είναι κλώνος τα δύο monitor ή επέκταση το ένα του άλλου.

Και εγώ έτσι δοκίμασα στην αρχή γιατί δεν ήθελα να περάσω την εικόνα του υπολογιστή απο το yamaha αλλά τελικά δεν έχει την παραμικρή απώλεια.

Κάνε μια δοκιμή.
 

sotant

Established Member
8 September 2006
267
Στο control panel της nvidia έχει ρύθμιση για τον αν θα είναι κλώνος τα δύο monitor ή επέκταση το ένα του άλλου.

Και εγώ έτσι δοκίμασα στην αρχή γιατί δεν ήθελα να περάσω την εικόνα του υπολογιστή απο το yamaha αλλά τελικά δεν έχει την παραμικρή απώλεια.

Κάνε μια δοκιμή.

thanks για την απαντση αλλα το θεμα ειναι οτι δεν αναγνωριζεται εμφανως ο ενισχυτης οταν ενεργη η hdmi
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Θα σου πρότεινα gpu--->hdmi--->ενισχυτής και από τα out αυτουνού με hdmi στον προτζέκτορα έτσι ώστε να βλέπεις και στην μεγάλη οθόνη όταν κάνεις ρυθμίσεις στον ενισχυτή.
 

sotant

Established Member
8 September 2006
267
Στο control panel της nvidia έχει ρύθμιση για τον αν θα είναι κλώνος τα δύο monitor ή επέκταση το ένα του άλλου.

Και εγώ έτσι δοκίμασα στην αρχή γιατί δεν ήθελα να περάσω την εικόνα του υπολογιστή απο το yamaha αλλά τελικά δεν έχει την παραμικρή απώλεια.

Κάνε μια δοκιμή.
.

Καλημερα

Τελικα το προβλημα λυθηκε εστιαζοντας σ αυτο που μου ειπες ( panel nvdia) σ ευχαριστω πολυ

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Θα σου πρότεινα gpu--->hdmi--->ενισχυτής και από τα out αυτουνού με hdmi στον προτζέκτορα έτσι ώστε να βλέπεις και στην μεγάλη οθόνη όταν κάνεις ρυθμίσεις στον ενισχυτή.
.

Πιθανον να το κανω απλα δεν ξερω επειδη μεσολαβει μεταξυ pc & προβολεα το darbee μηπως εχω θεμα...
Θα δοκιμασω παντως.